homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Aspirante optimiste 40 +-10


#172 2012-11-01 13:02:03

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Asa este Anca, totusi curioasa atitudinea asta a medicilor, probbail riscurile asociate sarcinii sunt mai mari sau poate exista tot asa riscuri mari pentru fat si ei gandesc la rece punand in balanta riscurile si beneficiile in timp ce fiecare mamica, mai ales daca asteapta vorba ta de mult timp un pui, tinde sa-si asume mai multe riscuri doar sa isi vada puiutul in brate.

Deci astazi ziua 8-9 DPO beta 5,23, vedem maine cum evolueaza.

Ultima oara a fost editat de betty200 (2012-11-01 21:23:35)

Offline

 



#173 2013-02-27 15:54:16

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Buna fetelor!

Ce mult a trecut de cand nu ne-am mai citit...

Mai e cineva pe aici?

Offline

 

#174 2013-02-27 16:18:21

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Salut Aurora, pai unde-ai disparut atata vreme? Ai plecat in concediu si te-ai ratacit ...  ia spune cum stati cu proiectul bebe?

Offline

 

#175 2013-02-27 16:26:12

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Te pup si felicitari!!!!! Vad cele 20+ la tine si imi vine sa te imbratisez. Se pare ca s-a intamplat exact cand am disparut eu, asa-i:-)?
La mine proiectul bebe sta...nica calare nici pe jos:-)
Adica acum o saptamana am vazut doua liniute:-)
Dar nu ma pot bucura inca pentru ca la ecografia de luni dr nu a vazut nimic si era sceptica. Ultimul ciclu a fost pe 29 ianuarie(prima picatura ca de-adevaratelea a fost abia pe 30 ianuarie) cu ovulatie in ziua 9!
Mi-a zis sa fac 2 beta, primul l-a facut in ziua cu test pozitiv, adica la 2 sapt de la ovulatie si era 290 si al doilea luni(la cam 19 zile de la ov) cand am fost la eco, era 600(la alt laborator dar nu stiu cat conteaza). Maine o sa ma fac alt beta de capul meu pt ca ma ingrijoreaza ca nu a vazut nimic si inteleg ca se astepta sa se vada sacul si nici cresterea nu pare prea ca la carte.
As fi vrut o parere...poate ma linistesc putin.
La tine cum a fost? Cand s-a vazut ceva la eco? Beta ai facut in peimele sapt?

Offline

 

#176 2013-02-27 17:10:50

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Aurora, da s-a intamplat exact in perioada in care ai lipsit tu, marti am implinit 20 saptamani, deocamdata totu-i in grafic.

Forumul s-a defectat si a pierdut cateva luni adica s-au pierdut toate postarile din noiembrie pana acum cateva zile ... eu scrisesem aici inormatii in unele momente, am vazut ca ultimul post care s-a pastrat a ost cel din ziua in care am facut primul beta care a iesit 5,23 asta era in ziua 8-9 DPO, apoi am mai facut vreo 9 (10 am facut in total) ca eu de felul meu sunt stresata rau. Acasa am lista cu valorile care mi-au iesit lafiecare, in primele zile se tripla odata la 2 zile apoi a mai scazut cresterea dar s-a dublat pana destul de tarziu valoarea.

La tine nu-i foarte relevant daca n-ai facut la acelasi laborator, macar de acum incearca sa ai doua valori consecutive la acelasi laborator ca sa putem sa ne dam cu parerea. Citeam desre o fata pe alt forum careia ii crestea destul de slab la inceput beta dar a luat Medyn forte (niste vitamine) si si-a revenit embrionasul, acum e spre sfarsitul sarcinii, trebuie sa nasca.

Eu am fost la 5 saptamani si vreo 4-5 zile si se vedea sacul embrionar si vezicula vitelina, embrionul doar dupa 6 saptamani a fost vizualizabil. E adevarat ca mie mi-a facut de la 5 saptamani doar eco abdominala. Abia astept sa vi cu vesti bune, Doamne ajuta!

La ecograf nu avea ce s vada luni, era mult prea devreme  chiar si pentru sacul ovular, nu aveai nici 4 saptamani de sarcina.

Ultima oara a fost editat de betty200 (2013-02-27 17:15:45)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#177 2013-02-27 17:19:30

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Da, o sa incerc sa fac maine la acelasi laborator ca cel de luni. Conform valorilor de pe buletinul de analize ar fi ok, dar...stii cum e cu stresul...Daca ai putea sa-mi zici si mie cam cum au evoluat la tine valorile, poate m-ar ajuta orientativ.
Cu eco incerc sa nu ma ingrijorez prea tare, nu erau nici 4 sapt de la ultima menstra. O sa vedem...
O sa cercetez si despre vitamine, de stricat n-au cum sa strice.
Te pup si sarcina usoara in continuare!
Nu mai stiu, esti din Bucuresti?
M-ar interesa un laborator unde se dau rezultatele mai repede ca la Synevo unde am facut ultima oara se dau a doua zi spre pranz...

Offline

 

#178 2013-02-27 17:22:43

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Aspirante optimiste 40 +

buna, aurora. bine ai revenit! sper, cu vesti bune rugaciune. tare m-am bucurat cand am vazut ca ai avut test pozitiv si beta asa mare! doamne ajuta in continuare!
ca si betty, si eu spun sa faci 2 beta la distanta de 48 ore la acelasi laborator. pot exista diferente de la un aparat la altul, deci nu putem aprecia corect cresterea dintre cele 2 valori.
te asteptam cu rezultatele. goodluck

LE: uite aici valori orientative pt beta: http://www.betabase.info/showBasicChart.php?type=Single
eu nu sunt din bucuresti, dar iti pot spune ca am facut beta hcg la bioclinica (au sediu si in bucuresti) si am primit rezultatul la 3-4 ore de la recoltare, pe mail.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2013-02-27 17:26:18)

Offline

 

#179 2013-02-27 17:56:37

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Buna Betty, bine te-am (v-am) regasit smile !
Conform listei acesteia ar fi ok, sa zicem. Sunt pe mediana.
Daca e sa fac totusi la acelasi laborator tot la Synevo o sa merg...Asta e, mai fac 13-14 pana vineri daca recoltez maine dimineata...
daca incerc alt laborator care da mai devreme o sa ma gandesc ca nu am termen bun de comparatie. Si tot asa smile

Dar, apropo de Synevo, mai stiti ce va spuneam de anticorpii antispermatici care imi iesisera pozitivi asta toamna? La Medlife au iesit negativi si se pare ca ei au avut dreptate...

Offline

 

#180 2013-02-27 18:22:50

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Doamne ajuta Aurora, acum m-am uitat pe listuta mea si vad ca in ziua 17 DPO am avut beta 509,71.

Offline

 

#181 2013-03-05 09:59:58

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Fetelor, vestile mele nu sunt bune. De la 600 in 3 zile beta a ajuns abia la 873.
Vineri cand i-am spus dr rezultatul pe tel mi-a zis ca cel mai probabil sarcina s-a oprit din evolutie. Nu va mai povestesc ce am simtit ca nu are rost...
M-a chemat ieri la eco sa vada daca e nevoie de chiuretaj. Dar se pare ca de data asta a vazut un mic sac gestational si a zis ca sa mai asteptam pana vineri cand merg din nou la eco.
Ma intreb cat rezista nervii mei si cat de bine face eventualei sarcini starea pe care o am...
Dupa ce am trecut prin disperari ce nu le mai descriu acum incerc sa nu-mi mai fac iluzii si sa zic 'cum vrea Domnul'. Incerc, nu insemna ca si reusesc....

Offline

 

#182 2013-03-05 15:14:22

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Aurora,  teoretic cresterea e mica dar nu se poate exclude total o redresare a situatiei desi sansele sunt putine e adevarat. Eu sper din suflet ca la tine sa fie un caz fericit.

La varsta noastra sunt mult mai multe pierderi de sacina in primele saptamani din cauza defectelor cromozomiale si  eu inainte de sarcina cu 2 luni am avut un avort menstrual, bucura-te ca ai reusit sa ramai insarcinata, eu dupa avortul menstrual am fost mult mai optimista si intr-adevar dupa 2 cicluri am ramas din nou gravida. Doamne ajuta! Astept sa scrii vesti bune!

Offline

 

#183 2013-03-05 15:30:27

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Nici nu indraznesc sa sper...Poate nu ar strica un pic de optimism dar cred ca incerc sa ma obisnuiesc cu gandul ca asa a fost sa fie...om vedea.
Multumesc din suflet pt sprijin!
Sarcina usoara in continuare si sa te bucuri de minunea din burtica ta  smile

Ultima oara a fost editat de Aurora70 (2013-03-05 15:33:46)

Offline

 

#184 2013-03-06 13:01:14

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Aspirante optimiste 40 +

aurora, imi pare rau pt vestile astea kram. te inteleg, stiu prin ce treci sad. sper sa fii un caz fericit si sa evolueze sarcina. daca nu, sa fii in acel procentaj mare de femei ce raman din nou insarcinate imediat dupa o pierdere... eu n-am avut norocul asta si m-am agatat prea mult de aceasta speranta.
ai facut cumva stimulare ovariana ori alta procedura in luna in care ai obtinut sarcina?
vestea buna e ca sarcina e in uter, deci sunt sanse sa ramai din nou insarcinata. multe femei pierd prima sarcina, dar a doua decurge bine de cele mai multe ori. doamne ajuta sa fie bine si sa ai burtica cu bebe anul acesta! rugaciune

Offline

 

#185 2013-03-06 13:18:35

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Te pup, anca! Nu, nu am facut absolut nimic decat cateva pastile de Vit E forte in preajma ovulatiei cum imi recomandase o draguta de dr(dr Claudia Sai) si luam din toamna Femicur.
Aseara am fost la dna dr Sai pt ca tare rau imi face ca dr sa nu vb deloc(asa cum se intampla cu dr de la Giulesti la care am fost de cand am aflat de sarcina). Vroiam o parere si sa stea cineva de vb cu mine...Mi-a zis ca asa e, beta nu a crescut asa cum ar trebui. Dar ca atata timp cat nu am dureri sau sangerari si atata timp cat la eco se vede ce ar trebui sa se vada la varsta de 5 sapt, ea nu s-ar hazarda sa spuna ca sarcina e oprita din evolutie si ca sa ma comport si sa gandesc ca am o sarcina incipienta in evolutie. Mi-a dat sa iau aspenter, vit E si Magne B6 pe langa ce luam deja(acid folic si utrogestan) si mi-a zis sa mai astept cumintica, fara sa repet beta, inca vreo saptamana. Acum ca nu a vrut sa ma descurajeze...sau ca chiar asa gandeste, nu stiu. Dar pana una alta mergem inainte, vazand si facand...Dumnezeu cu mila Lui, altceva nu pot sa mai zic rugaciune .
Incerc nici sa nu-mi fac iluzii dar nici sa nu consider ca totul e pierdut. Greu de pastrat linia asta, dar...cu ajutorul lui Dumnezeu, ma stradui.
Oricum vineri merg din nou la Giulesti asa cum imi zisese cealalta dr.
Ce ma intriga e ca aceasta la Giulesti luni mi-a zis ca se vede sacul dar nu si vezicula vitelina, pe cand aseara(marti) dna dr Sai mi-a zis ca vede si vezicula.
Om vedea..

Ma multumesc din suflet pentru suport, va tin la curent hjarta
la tine cum a evoluat beta cand ai pierdut sarcina? sau mai bine sa nici nu stiu.... cesafac

Offline

 

#186 2013-03-06 13:30:55

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Aspirante optimiste 40 +

Aurora iti tin si eu pumnii si ma rog sa fie totul bine!!

Offline

 

#187 2013-03-06 13:33:07

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Aspirante optimiste 40 +

doamne ajuta, aurora! rugaciune gandirea pozitiva ajuta enorm. asculta ce te-a sfatuit dr sai si ai incredere si speranta in d-zeu.
nu putem compara cum a evoluat la mine, caci eu am avut menstra obisnuita, abia spre sarsitul ei am aflat ca sunt insarcinata. am facut doar 2 beta atunci si valoarea nu se dublase in 48 ore: 800 si ceva prima, putin peste 1300 a doua.
ma gandesc ca poate din cauza varstei tale, sarcina ar putea evolua mai lent la inceput. ma rog sa fiti bine si peste cateva luni sa te mandresti cu burtica ta!

Offline

 

#188 2013-03-06 13:34:24

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Multumesc din suflet happy si sarcina usoara in continuare smile  hjarta
anca, se pare ca la tine oricum crescuse mai bine ca la mine (de la 600 la 873). Dar...tot inainte

Ultima oara a fost editat de Aurora70 (2013-03-06 13:36:43)

Offline

 

#189 2013-03-08 10:28:12

Aurora70
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 89

Re: Aspirante optimiste 40 +

Fetelor, azi vestile sunt mai bune...
Incerc sa nu ma bucur foarte tare dar macar sa sper:-)

Am fost la eco la Giulesti.
Saculetul a crescut de la 4.6 mm luni la 7.4 azi
Vezicula vitelina vizibila
Tromfoblast omogen

Pana si dr care cu o sapt in urma nu imi dadea sanse, azi era optimista:-)

Acu e drept ca eu am azi 5 sapt si 3 zile de la CM si pe eco scrie
GSD - 7.4 mm corespunzator la 4.6 saptmanani(biometric)

O fi ceva mai in urma...dr nu a zis nimic si eu am citit abia cand am iesit

Om vedea, cu Dumnezeu inainte rugaciune
Va pup si la multi ani de 8 Martie hjarta  par  majoreta

Offline

 

#190 2013-03-08 14:17:56

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Aspirante optimiste 40 +

Doamne ajuta Aurora! Am citit pe alt forum despre o fata careia nu ii crestea beta la inceput si a luat vitamine Medyn Forte, sarcina si-a revenit foarte bine, asteapta sa nasca acum.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.