homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17-63


#1179 2012-05-02 19:04:35

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Sweet, acum am vayut ca ai intrebat. Noi pe 12 marcam momentul, atunci taiem motul, rupem turta. Nu am pregatit inca nimic, las restaurantul la care petrecem sa se ocupe de mancaruri, eu odar am spous ce vrem, cum. Trebuie s ama ocup eu de turta, ca nana nu prea stie ce si cum. De cadiou..chiar nu stiu ce sa la ai iau nasilor, dar daca ma orientey iti scriu. Nu stiam de treaba cu galeata cu apa pusa sub fetita. Am vayut la un mot la care am fost de curand ca a ous fetita pe o pernuta, atat, iar perna i-au dat-o nasei.A, trebuie sa comand tort, habar nu am de care, in ce forma....idei aveti???Pentru baietei m-am lamurit....dar pentru fete?Ca e prea mica de tort in forma de personaj de desen animat....Eu ma gandeam la o floare. E prea banal??

Ultima oara a fost editat de razu (2012-05-02 19:05:31)


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 



#1180 2012-05-02 19:39:38

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

razu cauta si tu pe net modele de torturi
si vezi ce iti place
sau am vazut ca au si la cofetarie destule modele...eu nu am fixat nici data ,nimic...dar o sa facem acasa ceva,mai restrans...eu ma interesez cum s eface..era bine sa am nasii aici...sa stiu ca pot veni..dar asa....nu stiu cum o sa fac....


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#1181 2012-05-02 19:41:16

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Razu, eu sunt pentru torturile in forma clasica smile

Flow, bravo tie  applause

Offline

 

#1182 2012-05-02 20:10:44

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Sweet, am cautat pe net, mii de modele. Greu de ales.
Rrux, multumesc!u voi alege unul tot in forma clasica, cred, dar cu ceva, o floare, o funda. Sau asa cred acum. Mai astept pareri.


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#1183 2012-05-02 20:13:14

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Flow, super! Iti trebuie vointa pentru asa ceva, nu gluma. Cel putin intr-o prima faza.

Razu si eu tot pe tort clasic as merge.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1184 2012-05-02 20:16:45

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Sweet eu aleg forma rotunda. Nu se demodeaza niciodata, toat alumea stie ca tortul este rotund si este si mai usor de servit/taiat. Nu mai tin minte daca tu ai intrebat acum cateva zile despre taiatul motului/ruptul turtei la fetite...este o traditie frumoasa, in primul rand, pe care o respectam in virtutea traditiei rotfl  rotfl2  rotfl2 Sunt o gramada care supraavietuiesc si fara chestiunea asta. Noi am facut asa: mers la nasi ca au casaloiul cat China, rupt o turta deasupra capului (era un fel de Tiramisu, foarte ciudat, dat de comanda de nasha), taiat parul ca sa le facem pe amandoua si sa avem amintire culoarea parului la 1 ani si dat o tava cu niste obiecte ca sa aleaga ea ceva (ca asa-i traditia lol.

puss Rux. Nici mie nu-mi vine sa cred! Sunt asa de incantata de ceea ce fac,, ma simt asa de bine mental (mai am de tras un pic fizic sa dau afara zaharurile si faina rafinata).

Ultima oara a fost editat de flowerpot (2012-05-02 20:17:11)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1185 2012-05-02 20:29:48

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Flow, bravo tie!Succes pe mai departe!


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#1186 2012-05-02 21:28:55

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

flow mersi.....eu nu ma pot duce la nasi ca stau in alt oras si sut 200 si ceva de km si nu plec cu ea pe caldura asta ca sai taie motul...daca nu vinei...aleluia...ii taie moasa,ca la noi aici se pune si moasa la copil,sunt un fel de nasi dar cu o semnificatie mai mica...si gata....iar tortul si eu tot rotund as vrea,dar cum a zis si razu....cu o funda ceva...vad eu....


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#1187 2012-05-02 21:33:46

Lallica
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-08-12
Mesaje: 1433

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

wave

Razu, Sweety, eu nu am pus fata pe nicio galeata de apa, nu i-am taiat din par. Am rupt turta deasupra capului, i-am pus tava in fata si apoi tortul. Tortul nostru a fost pe dreptunghi (am eu ceva cu torturile dreptunghiulare) imbracat in martipan, cu o funda si pe el puse o figurina cu Mickey Mouse si una cu Donald si multe floricele. Sa caut o poza sa pun. Si pt ca am facut ziua fetei la munte si am suportat toate cheltuielile si masa si cazare, n-am mai luat niciun cadou nasilor.


Viata noastra, iubirea noastra, motivul nostru de a trai -Ilinca Maria - 30.03.2011
https://picasaweb.google.com/1021621878 … 7235112530

Offline

 

#1188 2012-05-02 21:49:33

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Eu sunt terminata, Maria trece printr-o perioada ciudata. E foarte nervoasa, nu ne mai putem intelege cu ea, la orice lucru zice :nu. abia sta la imbracat, ne loveste etc etc. Nici nu stiu cum sa reactionez pentru ca la fiecare fraza de-a mea ea imi raspunde cu un NU raspicat/

Flower te felicit din suflet pentru vointa ta.

Razu si eu as alege tot forma rotunda sau dreptunghiulara.

Ultima oara a fost editat de Andreed (2012-05-02 22:09:22)


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1189 2012-05-02 22:55:03

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Multumesc fetelor. O sa va tin la curent cu ce fac eu acum caci este...un vis! De mult nu m-am mai simtit atta de bine.
Ce fain de voi ca-i cald! Aici este asa de frig sad


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1190 2012-05-02 23:30:15

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

mamici  wave
iar nu am citit nimic din urma si va rog sa ma scuzati. am si eu o ingrijorare mare. daria de 2 zile nu prea face pisu. pampersii sunt mai mult uscati. consuma lichide si asta ma face sa mi se para si mai ciudat. ea transpira si f mult acum de cand s-a facut cald? sa elimine oare prin transpiratie?!


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1191 2012-05-03 00:26:46

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

seara buna si de la mine sau mai bine zis noapte buna

noi am revenit din mini vacanta de 1 mai , a fost super bine, am fost si prin padure si la rau unde ana nu a rezistat sa nu bage mana , pe dealuri, ce mai super, super, sper sa mai avem ocazia de a repeta

andreea stiu cum e , noi de cel putin o luna ne confruntam la greu cu NU

si eu sunt stresata cu nisipul, cu capusele mai ales, la noi e varza, de fapt nu mai e nisip eu un amestec de pietris cu multtttttttt praf, e groaznic oricum, o mai las dar nu stiu pt cat timp, vad clar cum isi fac veacul cainii vagabonzi acolo si apoi copii baga mainile in nisip si in gura...cu leaganele si noi am patit la fel , vara trecuta s-a furat singurele 2 leagane chilotel, noroc ca acum ne dam in unele semi sa zic asa, adica sunt din fier si au spatar, ana se tine bine de lant si ii place.

sanca , e posibil sa elimine si prin transpiratie, i-ai schimbat cumva nr la pampers? noi am schimbat zilelle trecute, adica am trecut la 5, nu ca ar fi ajuns la nr de kg care il indica si pt ca mai mereu ii gaseseam urma la piciorus, si mereu imi zicea si ea ca o strange, si la inceput si mie mi se parea ca sunt cam uscati, dar apoi si-a revenit....apropo de pampers eu vreau sa-mi fac curaj si in 2 sapt sa incepem operatiunea de dezvatare de pampers...stie cineva unde pot gasi protectie pt salteaau mare, ca ea doarme cu mine in pat.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1192 2012-05-03 00:34:52

elle_24
Full member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 286

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Buna fetele, bebeii,



Scuze de off topic pentru SANCA


"multumesc fetelor de sustinere. ca e legal sau nu ce fac.. nu stiu. o sa ma apuc sa citesc legea. insa un lucru e sigur. firma e inca pe profit. nu e vb de pierderi financiare. el se referea strict la volumul de munca redus pt care nu se mai justifica atatea persoane. ma deranjeaza f tare pt ca aproape 3 ani m-am zbatut si am facut muuult mai multe decat era in fisa postului, responsabilitati enorme. ma jucam lunar cu miliarde si odata nu am gresit. un intreg parc auto al unei firme de leasing depindea de semnatura mea. daca vreuna din masini patea ceva eram direct responsabila. nu au avut odata ce sa imi reproseze. tocmai de aia cand am ramas acasa seful mi-a zis ca se bucura pt noi, dar nu si pt el. a fost o gluma cam proasta la acel moment. a urmat angajarea unei fete si am fost de fata la discutie cand a zis clar ca ii face contract pe perioada determinata de 2 ani ca sa ma pot intoarce. acum imi spune ca nu ar da-o afara. m-am simtit oarecum jignita. a inceput cu texte ca nu exista comparatie.. dar.. ca nu stie inca ce si cum. ca se gandeste sa imi ofere alt post in cadrul grupului, ca sa se gandeasca vreo 2 sapt.. ca bla bla.. am simtit ca nu e ok. sincer nici nu vreau sa ma intorc si sa fie dragoste cu forta. nici nu stiu. mai am 3 luni si ma apuc sa imi caut. poate un sut in fund e un pas inainte. nu stiu.. a pus problema si daca sunt dispusa sa ma intorc mai repede. nu i-am dat nici un raspuns. insa nu ma asteptam.. dar na.. asta e viata. cumva va fi. cert e ca nu ne permitem in acest moment sa stau pe tusa nici macar o luna.   


Noile prevederi in vigoare din OUG nr. 111/2011 stipuleaza ca angajatorul nu poate dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul salariatei care se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, sau salariatei care se afla in plata stimulentului de 500 ron, timp de 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului in firma.

Contractul individual de munca nu poate fi desfacut din initiativa celui care angajeaza, pe motiv de necorespundere profesionala,  pe o perioada de minim 6 luni de la reluarea activitatii, considerata perioada de readaptare, in cazul salariatilor care au beneficiat de concediu de maternitate si/sau concediu legal platit pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani.? CCMUNN - articolul 76 alineatul (3).

Cum poate fi concediata legal o mama care s-a intors la serviciu dupa concediul de crestere a copilului

Conform Codului Muncii, concedierea unui angajat se poate face din motive care tin de persoana salariatului sau din motive care nu tin de persoana salariatului. Astfel, daca un angajator doreste sa concedieze o mama care tocmai a revenit la serviciu dupa C.I.C. o poate face legal, invocand motive care nu tin de persoana salariatului ? de exemplu, dificultatile economice prin care trece firma, transformarile tehnologice, reorganizarea activitatii in firma sau desfiintarea postului respectiv.

O alta situatie in care angajatorul nu este obligat sa ii asigure mamei care revine din C.I.C. un loc de munca este cea in care firma da faliment.

NU ACCEPTA NOUL post ca sa nu il desfiinteze din organigrama, Este obligat sa te reprimeasa, daca iti face probleme arata-i legea...si spune-i ca ai un prieten la ITMB ( iti zic eu).




Resurse online:
OUG nr. 111 / 2011
OUG 96 / 2003
Codul Muncii (actualizat 2011)
Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National (2011-2014)



Cum La data cand mama revine din concediu, angajatorul trebuie sa ii puna la dispozitie acelasi loc de munca, aceeasi pozitie in cadrul firmei si acelasi salariu. Contractul de munca se reia in conditii similare, in mod normal, dar se poate face si incadrarea pe un alt post sau modificarea salariului - numai cu acordul mamei.


"

Ultima oara a fost editat de elle_24 (2012-05-03 00:36:29)


un sufletel e cu mine din noiembrie 2011

Offline

 

#1193 2012-05-03 00:46:30

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

adina, am vazut in Cora, la raionul unde au lenjerii de pat. era 99lei parca.

Offline

 

#1194 2012-05-03 08:13:41

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Neata  puss  kram


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1195 2012-05-03 08:31:34

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Neata! wave

Offline

 

#1196 2012-05-03 09:30:56

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Neata!

Sanca, poate elimina prin transpiratie. Si Vlad face putin dar el nu consuma lichide.

Andreea, am trecut si noi prin asa perioada smile Stiu cum e dar o sa scapati de ea  puss

Offline

 

#1197 2012-05-03 09:35:04

n_loredana2008
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 2953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

neata, noi mai rar pe aici ca suntem mai tot timpul pe afara , dar va citesc nu mai apuc sa scriu ca ma vede iannis


Iannis-04.05.2011
Dominic- dpn 31.12.2017
Daca vreodata ma vei intreba ce am simtit in momentul in care ai venit pe lume, nu am sa iti pot spune, pentru ca sentimentul e unic si nu se poate descrie in cuvinte! Pentru ca tu, copilul meu, esti cel mai mare dintre toti si toate!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.