homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17-62


#1160 2012-05-02 15:06:15

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Sweety, noi nu am luat cadou nasilor... Eu stiu ca turta se rupe dupa 1 an, de ex. Iulia a facut 1 an pe 13 care a fost o vineri, iar ruptul turtei a fost pe 14, am chemat acasa cativa apropiati si gata, dar daca ziua ei pica in wk poti sa faci si petrecere tot atunci...
Nasii aduc turta, hainute si cadouri pt fetita, tu te ocupi de aperitive, sau ce vrei tu sa servesti, tort, etc...
Nu stiu care e semnificatia dar se pune fetita pe o galeata umpluta cu apa cam jumatate, peste care pui ceva sa poata sta copilul, eu am pus o cratita, se rupe turta deasupra capului, nasa rupe turta si se da la invitati, noi am mancat toti, dar cica se da la copii, nu stiu exact, dupa turta e faza cu tava si alesul obiectelor, apoi poate incepe petrecerea... big_smile

Offline

 



#1161 2012-05-02 15:12:29

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Kata, ce-mi amintesc "de pe vremea noastra" e ca fooorte greu prindeai picior de caine sau matza ai nimanui. Ne doream caine pt ca noi locuiam la curte si cand gaseam cate unul pe strada (si se intampla fooooarte rar) nu stiam cum sa-l mai inghesuim si sa-l ducem la noi in curte. Bine ca...a doua zi dimineata disparea brusc, la fel cum aparea. sad (aveau grija ai mei de asta)
Iar amintiri de la groapa cu nisip nu prea am sad ca noi statea intr-un cartier de case si nu prea aveam ocazia sa iesim decat la...hinta. smile

Ma gandesc ca ne-a feri Cel de sus de complicatii acum. Sper sa nu fie probleme. rugaciune  Dar uneori am inima stransa cand imi las copilul sa se afunde in  nisip pana-n cap. cesafac

Ultima oara a fost editat de lucky777 (2012-05-02 15:13:44)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1162 2012-05-02 15:22:02

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Nici nu avem cum sa nu ii lasam sa se joace, a mea cum vede copii gramada acolo e si ea, ca e la nisip, la ratzele care se invart, etc ... Nu pot sa o tin eu in carut, sa ma plimb intr-una cu ea sau sa ma duc in parc acolo nu e asa multa lume...
Am mai vazut mamici, care rar dau copii jos din trici sau carut, desi merg de manuta, se tot invart prin parc, se cupleaza cate 2-3 mamci si stau de vorba ...

Offline

 

#1163 2012-05-02 15:35:25

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Asa e si al meu. smile Nu rateaza nici o ocazie.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1164 2012-05-02 15:37:33

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Kata  applause pt curajul lui Cris la stomatolog.

Cu sarpele, sunt wow

Ruxx tu ce sirop ii dai?

si noi am fost azi dimineata pana in pranz la parculet cu pietris. ii place, ce sa zic , sa se joace cu lopatele. cesa ii fac. nu o pot tine legata. ma gandesc si eu ca sunt tot felul de microbi, dar na, cu Dumnezeu inainte rugaciune


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1165 2012-05-02 15:42:34

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

lucky, nici eu nu am amintiri de la "groapa" (cum suna lol ). am avut parinti de aia obsedati de microbi, ma gandeam ca-s un caz izolat rotfl
apropo de "hinta", eu sunt revoltata, avea si orasul nostru maret UN leagan pt bebei, de ala cu margini, cu protectie... unul pt toate parcurile mari/centrale (ca am mai vazut 2 intr-n parc de cartier). Si care se intampla ca era fix in parcul de langa noi. Eh... intr-o noapte, acum cateva zile.... a disparut. taiat. cat poti fi de... nu stiu, idiot... sa faci asa ceva? sad erau stransi o gramada de copiluti de 1-2-3 ani care aratau spre lanturile atarnande si intrebau unde-i leaganul (cris printre ei, era singurul leagan in care ii placea, ca il puteam da taaaare si singur sad ).

asa si cris cu nisipul, dar eu aici am o relaxare f nesimtita, nu stiu de ce (poate de la faptul ca pe la 6-7 luni se tara prin nisip si lingea tot ce apuca si, totusi, nu a facut viermi?)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1166 2012-05-02 15:48:03

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Alina, Plantusin ii dau.

Noi i-am facut lui Vlad groapa cu nisip la ai mei in curte. Mai sta si in parc dar fff putin.

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2012-05-02 15:50:19)

Offline

 

#1167 2012-05-02 15:51:28

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Alina, formula 14 e pt tuse


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1168 2012-05-02 15:54:51

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

ce-as vrea si eu niste nisip. dar nu stiu cum sa procur.

Offline

 

#1169 2012-05-02 15:58:54

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Mc Ruxx, Andreea puss


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#1170 2012-05-02 16:03:04

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Maria nu prea sta la groapa de nisip. Sta maxim 5 minute si dupa aia alearga peste tot.


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1171 2012-05-02 16:24:09

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

katami a scris:

adalliere a scris:

mersi Janis ! cand faceti pe al doilea ? include si hepatita B ? si inca ceva stie cineva daca Rom face parte din tarile pentru care e necesar sa se faca si TBC ,mie mi-a zis pediatrul de aici ca e obligat sa i-l faca ...voi ce stiti?

nu stiu exact cum e legea voastra (daca te bate gandul sa nu-l faci, cauta textul legii), dar in Ro nu te obliga nimeni sa faci niciun vaccin, e scris clar in lege. si nici in alte tari nu cred ca au cum...
in ro se face anti-tbc, da.... primul in maternitate, apoi nu mai stiu (io nu am vaccinat)

lucky, eram prea stresata ca sa o intreb chestiuni de viitor lol (ce se poate face pt prevenire alta data etc, io eram concentrata pe cris, care e deja varzuit)

janis, IO UNA l-as lasa in pace daca e ok, dar...cum simti tu. pe de alta parte, daca tu crezi ca exista sanse reale sa fi fost rotavirus si asta il scuteste de un vaccin, atunci merita. eu cred ca la voi a fost deranjat de ceva din ce ai mancat tu...

din nefericire ma obliga ,daca nu figureaza in carnetul ei de sanatate nu ma mai primeste nici un pediatru si pierdem si dreptul la ingrijiri medicale gratuite ... insa o sa ma descurc romaneste ,avem in familie un medic care e impotriva vaccinuluiin general  si sper ca o sa-mi puna stampila fara sa-il facem pe al doilea ,aici e lumea speriata rau de cel contra hepatitei B ...cica poate genera scleroza in placi !spun si eu ce-am auzit ...

Offline

 

#1172 2012-05-02 16:26:55

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

si albert papa nisip si pamant si alte cele..sunt terminata din cauza asta dar ce pot face?


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#1173 2012-05-02 16:39:34

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

wave  wave  wave
Mamici nu am mai intrat de ceva timp...am fost la control pt ca am avut probleme cu fatza: se usca ft tare desi am creme super bune si beam apa/sucuri-bune. Si ma simteam si cam aiurea...obosita ft tare, obsedata cu mancarea, ce sa mananc, ce sa nu mananc, ce alegeam nu era chiar pe gustul meu (nu-mi place carnea deloc). In fiecare zi ziceam ca incep dieta "de maine" si mancam cat pt 7...deci am fost la un medic ce este si naturopat si omu' m-a consultat, mi-a explicat si m-a ajutat sa accept ce mi se potriveste. Sunt de mai bine de o saptamana un raw vegan, ma simt ft bine, fatza incepe sa isi revina. Am usoare dureri la rinichi si  o usoara oboseala semn ca ma dexintoxic. Si burta este un pic umflata dar toate aceste simptome o sa mai dureze cateva saptamani pana se obisnuieste corpul. Ma simt bine mental!  Sunt happy, ft incantata de retete, de ierburile pe care mi se cresc singura si din care fac un suc super bun, de cadoul pe care o sa il primesc curand, de ziua mamei lol, si care SPER ca este deshidrator si de faptul ca dulciurile raw sunt dementiale. Insa fiind abia la inceput mai am de invatat o gramada si cercetez tot ce prind in domeniu smile. Ma ajuta si sotul caruia nu-i vine sa creda ca am reusit atatea zile sa nu ma ating de nimic "rau". Am 1.70 si 55 kg. Nu ma mai intereseaza sa mai slabesc ci sa ma simt bine. Singurul lucru pe care nu l-am taiat si care est epreparat termic este cafeaua. Inca mai beau 1 pe zi dar cred ca din we renunt si la ea.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1174 2012-05-02 17:09:21

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

adalliere a scris:

katami a scris:

adalliere a scris:

mersi Janis ! cand faceti pe al doilea ? include si hepatita B ? si inca ceva stie cineva daca Rom face parte din tarile pentru care e necesar sa se faca si TBC ,mie mi-a zis pediatrul de aici ca e obligat sa i-l faca ...voi ce stiti?

nu stiu exact cum e legea voastra (daca te bate gandul sa nu-l faci, cauta textul legii), dar in Ro nu te obliga nimeni sa faci niciun vaccin, e scris clar in lege. si nici in alte tari nu cred ca au cum...
in ro se face anti-tbc, da.... primul in maternitate, apoi nu mai stiu (io nu am vaccinat)

lucky, eram prea stresata ca sa o intreb chestiuni de viitor lol (ce se poate face pt prevenire alta data etc, io eram concentrata pe cris, care e deja varzuit)

janis, IO UNA l-as lasa in pace daca e ok, dar...cum simti tu. pe de alta parte, daca tu crezi ca exista sanse reale sa fi fost rotavirus si asta il scuteste de un vaccin, atunci merita. eu cred ca la voi a fost deranjat de ceva din ce ai mancat tu...

din nefericire ma obliga ,daca nu figureaza in carnetul ei de sanatate nu ma mai primeste nici un pediatru si pierdem si dreptul la ingrijiri medicale gratuite ... insa o sa ma descurc romaneste ,avem in familie un medic care e impotriva vaccinuluiin general  si sper ca o sa-mi puna stampila fara sa-il facem pe al doilea ,aici e lumea speriata rau de cel contra hepatitei B ...cica poate genera scleroza in placi !spun si eu ce-am auzit ...

eu zic sa studiezi bine LEGEA, si la noi medicii spun v rute si nevrute, ca sa sperie pacientii (pt ei e "pata la dosar" big_smile). Cea mai trista pe care am auzoit-o recent... un medic de la tara a is unei mame cu 3 copii ca, daca nu-l vaccineaza (pe al treilea, bebe mic, ceilalti au prins alt medic si erau nevaccinati), o amendeaza politia. mama, neinformata, l-a vaccinat... copilul a ramas paralizat grater
Revenind: ma indoiesc ca in vreo tara "civilizata" legea poate trece peste drepturile omului (adica dai si tu cu subsemnatu' ca refuzi pe proprie raspundere din... considerente religioase, de ex. Ma indoiesc sincer ca legea trece peste astfel de libertati. La noi zice clar ca "orice act medical se efectueaza numai cu consimtamantul pacientului"... si mi se pare normal, e corpul meu, io decid ce bag si ce nu in el, nu? Teoretic, o declaratie pe proprie raspundere arr tb sa va ajunga, ca justificare, pt orice pediatru (si sa-i "scoata" si pe ei ne-responsabili de voi). Dar tre sa gasesti LEGEA pe care sa iti bazezi cererea... io zic sa gugalesti putin, sigur nu sunteti singurii smile

flow applause


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1175 2012-05-02 17:10:31

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Kata  puss si un link frumos: http://imgur.com/a/bbYrB


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1176 2012-05-02 17:19:47

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Nu am apucat sa citesc mare lucru...
Kata, bravo pentru Crisu cel curajos! applause  applause  applause Faza cu sarpele m-a terminat....doar ce am tinut-o ieri prin iarba pe a mea, pe malul apei, pe unde umbla asemenea vietati, dar la o gradi....Deci, incui copilul in casa1Nu tu gradi, nu tu scoala, nu tu nimic.Rasu'-plansu'...Nu imi vine sa cred ca se intampla asta la o gradi.

Ultima oara a fost editat de razu (2012-05-02 18:22:15)


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#1177 2012-05-02 18:33:37

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

flow :Drool:

razu, mda, cam asa am zis si eu disperat


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1178 2012-05-02 18:52:33

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

ms papu,kata....trebuie sa vb cu nasa sa vad daca vine..daca nu...nu stiu cum voi face pt ca eu vreau sa-i tai motul....

kata...bv pt cris curajos...iar faza cu sarpele la gradi... disperat


flow..bv pt dieta raw...si tine-o tot asa daca te simti bine....


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.