homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17-72


#1350 2012-05-04 19:33:53

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

buna ziua fetele !
am revenit de la vaccin ,uff ce greu mi-a fost mai ales mie ca ea s-a pototlit imediat din plans ,ne-a explicat medicul cam care ar putea fi reactiile adverse insa am uitat sa intreb care e perioada critica ,de ex. daca face febra o face asta seara /noapte ? cam dupa cate ore a trecut efectul ?

Offline

 



#1351 2012-05-04 19:53:38

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

ada pusspuss  e primul vaccin? dacă da ai șanse să scapi fără febră


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#1352 2012-05-04 20:26:03

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Hellstorm a scris:

ada pusspuss  e primul vaccin? dacă da ai șanse să scapi fără febră

da hell , e primul

Offline

 

#1353 2012-05-04 20:27:51

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

dacă nu face ?n seara asta temperatură nici nu mai face. Cel mai probabil nu


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#1354 2012-05-04 20:37:17

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Eu am pierdut pozele lui Kata, ca de obicei.Hm!


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1355 2012-05-04 20:58:30

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

buna seara mamici

azi ca s-a mai racorit vad ca si-a mai revenit si daria cu pampersii. o sa o mai urmaresc. la noi nu e cazul de schimbat pampersii. folosim tot nr 4. 

priga, sper sa nu fie nimic grav!  puss eu chiar nu stiu ce sa iti spun.

ruxxy, si eu sunt f curioasa ce ascunde burtica ta!  puss

andreea, sper sa fie totul bine la eco  rugaciune

lali, super tare faza cu cola! de rasu plansu de-a dreptu. bang

eu nu am avut incidente majore cu primitul de bunatati. mai putin un cadou de pasti constand in barni si iepuras de cioco care bineinteles n-au ajuns la daria. am luat punguta si am ascuns-o. in parc mai ia cate un pufulet dar de obicei "mancacioasa" mea refuza orice de la oricine. eu am avut si experimente sa ni se ofere fructe cu care chiar as fi fost de acord sa le pape daria, insa n-ai cu cine  nustiu

vreau si eu sa va cer sfatul ca nu mai stiu cum sa procedez. am impresia ca refuzul dariei de a manca e si o problema de comportament. uneori ar manca insa ea vrea singura si dupa 3 guri se enerveaza si nu mai vrea. cum sa procedez?! incerc sa o ajut pe ascuns insa nu ma lasa. imi arata sa iau mana. asta e o problema.. a 2-a ar fi faptul ca de multe ori cand vreau sa ii dau mancare, vede in jur altceva (paine, fructele din cos, daca deschid frigiderul ocheste ceva pe acolo si vrea acel ceva si nu cedeaza nici in ruptul capului. azi de ex a cerut smantana cand eu vroiam sa ii dau mancarica de mazare. i-am explicat ca nu papam smantana acum, ca nu e buna asa goala, ca mama o pune in mancare.. ea nu si nu. nici nu mai conta farfuria mea cu mazare. s-a pus pe plans.. am zis ca ii dau putin si punem putin si in mancare si gata o punem la loc in frigider. am pus in frigider smantana si a fost gata circul. nu a mai mancat nimic la pranz. cum sa procedez?! am gresit ca nu am lasat-o sa manance smantana goala?! cum sa o fac sa-mi accepte mancarea si nu sa ceara intotdeauna altceva?! sunt la capatul puterilor si nu mai stiu cum sa abordez problema?!

apropo de problema mea cu locul de munca, am citit si eu codul muncii. multumesc lui elle pt postul pt mine. mie nu mi-e prea clar. si cu cine am discutat parerile sunt impartite. unii sustin ca are dreptul sa nu ma mai primeasca inapoi.. nu are voie incetarea contractului de munca pe perioada concediului de crestere si ingrijire copil. cert e ca imi caut de lucru  supa

Ultima oara a fost editat de sanca (2012-05-04 21:01:20)


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#1356 2012-05-04 21:15:55

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Priga fruntea sus ca este bine, o sa vezi. Nu te mai gandi la rau...lui tat i-a zis un medic dobitoc, acum 20 de ani, ca are cancer. S-a socat mama, a intrat in menopauza. Avea giardia...
TE ROG sa continui discutiile aici ca sa mai invatam si noi. Iti tin pumnii si ma rog pt tine si Ioana. Fruntea sus?


Mamici care este abordarea cea mai buna: sa ii explici copilului o chestiune care l-a afectat sau sa faci sa treaca situatia "cu fun".
Concret: astazi la un curs prietenul lui Carol -ma impac bine cu mama lui si ei doi se impaca excelent - vine intr-o masinuta si incepe sa se buseasca in masinuta in care era Carol. Copilul meu incepe sa planga rau de tot si sa ii spuna stop! Lucas nu se opreste si buseste masina in continuare. Noi mamele am sarit si i-am despartit. Am luat-o pe C.. deoparte si i-am explicat ca Lucas a vrut sa se joace cu ea numai ca nu a stiut cum dar mami lui ii arata cum sa o faca si o sa fie bine. Stiu ce copil am! Daca cineva ii face "rau" o tine intr-o poveste cu ce a patit ea saptamani bune. Asa ca i-am explicat in asa fel incat ei sa ramana prieteni.
Cand s-au calmat treburile i-am zis si lui Lucas cam asa: ai vazut ca a plans Carol? Stii de ce? S-a speriat cand ai impins masinuta ta in ea. Tu ai asa de multa energie si trebuie sa fim un pic atenti ca uneori ii speriem pe cei din jur si plang si bla, bla.
Mai tarziu, mami lui se urca si ea pe o masinuta si incepe sa se joace cu Lucas impingsnd unul in altul masinutele.

Dupa curs: am mers intr-un loc al nostru si am macat acolo! asa facem mereu, noi doua si Lucas cu mami si bebe (are si o fetita de 7 luni). Copii s-au jucat. Noi am povestit despre una alta si la un mom dat au facut copii o boacana (au scormonit pamantul din niste ghivece imense). am luat-o pe Carol de acolo si i-am EXPLICAT ca afara putem sa ne jucam in pamant o gramada dar la scoala nu avem voie caci se face mizerie si sunt si niste reguli pe care trebuie sa le respectam etc etc.


Buuuun...mama lui Lucas ii spune: stii, incearca sa nu ii mai explici totul. Copii sunt sensibili si internalize totul si mai bine faci fun de situatie. Si mi-a mai spus ca a vazut ca i-am zis lui Lucas (explicat) sa nu mai dea cu masinuta in copii si ca ea a facut fun de situatie si s-a jucat cu masinuta si cu el de-a "busitul".

Am rascolit problema pe toate fetele: gresesc eu? Ma intreb ce a priceput Lucas din joaca in care se izbeste cu masinuta in conditiile in care el a facut la fel cu Carol si ea a plans?
Obosesc eu copilul? Ca mi s-a mai zis ca sunt prea serioasa dar eu zic ca-s camm nebuna ca toata ziua dansez si strig prin casa si Carol ma opreste si imi spune ca sunt o silly mommy.
Am gresit ca m-am dus sa ii zic lui Lucas ce i-am zis. Na, nu-i copilul  meu dar suntem prieteni si pe mine nu ma deranjeaza cand cineva ii zice ceva frumos lui Carol, ii explica frumos ce si cum.
Sa o las in ceatza? Eu simt ca ea are nevoie sa stie una-alta, o vad atenta, ma intreaba chestii, sta si asculta. Cum sa o impac eu fara explicatii dar prin joaca, adica amortizand problema fara o rezolvare?

Voi cum procedati?

Si inca o plangere: duminica am fost la biserica. La cea mare, din Toronto. Copilul a fost cuminte si a inteles ca nu trebuie sa fim ca la biserica mica unde face ce vrea ea in timpul slujbei.
Am iesit si pe afara si acolo era o fetita de same varsta care facuse caca. Bunica fetitei -- femeie ft cocheta si care cred ca sta pe multi ani in Canada caci stie si oleaca de engleza si era ft familiara cu toate - o ia in brate pe nepoata si ii spune: vaaaaaaai, Mellisa, ai facut kk si nu este voie sa faci caca! Eu am zis ca lesin cand am auzit.Carol a receptionat si 2 zile nu a facut caca de frica: a zis lady de la "biseica" ca nu-i voie sa faci caca. Am zis ca daca o mai vad pe tanti si duminica ii zic niste unele de bine. Ce fel de mentalitate a fost pe vremea parintilor nostri de sunt atat de batuti in cap?

Si tot duminica stateam la coada la miruit cu o gasca de romance. Carol imi spune ca vrea sa mergem la biserica cea mica. Eu i0am zis asa: te-am intrebat de dimineata unde rei si tu ai zis ca vrei aici. Acum este tarziu sa mergem in alta parte.
Ma aude o tipa. Si imi spune: tu o intrebi pe ea unde sa mergem? Celelalte din gasca ce stiau cum sunt eu au amutit. Eu am zis da, o intreb. Stiti ce zice doamna: bai, da copilul trebuie sa execute, cum adica sa stai la toanele lui. Daca nu as fi constienta ca limbajul este vulgar as spune acum, aici, ce imi sta pe limba dar ma abtin.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1357 2012-05-04 21:32:26

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

eu va spun nb...maine sigur nu apuc sa intru ca n ducem la nunta si de dim la cununie....poate duminica
weekend placut va doresc puss


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#1358 2012-05-04 21:38:50

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

adalliere a scris:

Hellstorm a scris:

ada pusspuss  e primul vaccin? dacă da ai șanse să scapi fără febră

da hell , e primul

mersi de raspuns hell !
nu face pt ca are doar 2 luni sau datorita valentelor vaccinului sau de ce zici tu asa ? nu de alta dar ma gandesc deja la urmatorul ..;

Offline

 

#1359 2012-05-04 21:49:37

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

poi ptr că vaccinul nu e f puternic, cred... Mulți copii nu fac.


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#1360 2012-05-04 21:56:31

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

ok,am inteles!

Offline

 

#1361 2012-05-04 22:30:01

n_loredana2008
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 2953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

kataaaa am pierdut pooza grater


Iannis-04.05.2011
Dominic- dpn 31.12.2017
Daca vreodata ma vei intreba ce am simtit in momentul in care ai venit pe lume, nu am sa iti pot spune, pentru ca sentimentul e unic si nu se poate descrie in cuvinte! Pentru ca tu, copilul meu, esti cel mai mare dintre toti si toate!!

Offline

 

#1362 2012-05-05 04:50:03

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Priga cum mai este Ioana?


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1363 2012-05-05 08:04:24

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

neatza
flower cred ca procedezi foarte bine cu carol, copiii simt nevoia sa fie tratati pe picior de egalitate. Cred ca mamica lui Lucas nu procedeaza bine, pe de o parte tu ii spui ca unii copii se pot speria daca li se lovesc masinutele in schimb mama lui face exact acelasi lucru cu el. I don't get it...e ca si cum ti-ai lovi copilul pentru ca ii loveste pe altii, pai ce mai intelege el din toata isprava?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1364 2012-05-05 08:31:57

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

wave


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#1365 2012-05-05 08:44:04

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

hello!
carol si eu sunt de parere ca procedezi ok. ca tine as vrea si eu sa fiu! eu deja ii explic baiatului chestii de genul: se duce mama pana in dressing sa se schimbe si vine intr-un minut. unii se uita aiurea, ca ce intelege el la 3 luni, dar eu asa simt.
ine, eu ii explic totul....ne imbracam ca sa mergem afara, ne schimbam sa facem nani, mergem in camera sa ne jucam, intram in casa sa papam...,.etc. nu stiu daca el intelege ceva acum, dar cu siguranta va pricepe in 3-4-5 luni si vreau sa capete incredere in mine ca daca spun ca facem x, asta vom face, sa stie ce urmeaza sa se intample etc.
si acum va pup, ca iesim repede pe afara smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#1366 2012-05-05 09:02:27

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

flow si eu sunt de acord cu tine . Si eu ii vorbesc tot timpul, il las sa isi aleaga sosetele, ii explic ce facem, ii arat catelul, gainile (care ii plac forte mult). Si eu zic ca aceste lucruri conteaza. zilele trecute stateam intinsa langa el si faceam "toba" pe burta mea si ii arat eu de cateva ori si apoi a inceput si el. eu ii aratam si el facea ca mine  hjarta . Deci intelege. si eu zic ca intelege mult mai multe.

priga cum sunteti?

ada ..perioada critica e cam de 12 ore dar nu prea se face febra la primele vaccinuri. Alex de-abia la cel de 6 luni a facut

kata frumoase burtoaie aveti  big_smile

neata fetele

Ultima oara a fost editat de cmin (2012-05-05 09:03:03)


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1367 2012-05-05 09:25:03

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

hello

flower, NU esti deloc exagerata, f bine faci!!!! chestia cu "making fun of" nu e decat un alt fel de distras atentia de la problema, care pb, in loc sa fie inteleasa, sa se "consume" pana la capat, se interiorizeaza si se maifesta sub alta forma, iar noi nu pricepem, atunci, "ce are"copilul. Nooo, mai bine de atata nu poti proceda smile
Cat despre personajele de la biserica.. box

sanca, eu i-as da fix ce cere, cand cere...

o sa mai pun poza, acu is pe fuga puss

cris iar a facut crize asta noapte... dupa 1 luna de liniste si pace sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1368 2012-05-05 09:30:17

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

wave


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.