homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17-79


#1483 2012-05-07 16:36:05

prigatel
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-09-06
Mesaje: 3945

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

kata, ioana nu este diagnosticata cu alergie la nimic. asta ziceam. ca toate analizele au iesit bine. medicul zicea ca pentru intoleranta la lactoca nu are ce sa-mi dea. de asta m-am bucuar cand am gasit chestia aia pe net ca cica ar proba intoleranta (nu alergia) la lactoza. pentru intolerenta medicul a zis ca putem decat sa probam daca ii e mai bine fara lactoza. de proteina nu mi-a zis inca nimic. oricum in astea 2 sapt de fara lactoza o sa ajung la gastro sa vad ce face.
medicul de la IOMC de care ziceam se numeste Mihai Iordachescu. La el vreau sa ma duc din nou cand ajungem in tara (daca o mai lucra acolo).

LE: dupa ce v-am scris mesajul am dat cautare pe net. medicul a plecat din tara cu familia in 2009. tot ce a fost bun s-a dus unde poate trai din meseria lui.

Ultima oara a fost editat de prigatel (2012-05-07 16:41:25)


IOANA ALEXANDRA este in bratele noastre - 27.06.2011     http://lb2f.lilypie.com/HJICp2.png
VLAD ANDREI primul nostru pui - 20.10.2005     http://dhbf.daisypath.com/Nfqsp2.png

http://www.fertilityfriend.com/home/prigatel

Offline

 



#1484 2012-05-07 16:53:30

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

stai ca m-ai zapacit
deci: nu ziceai in urma ca i-au iesit prost ige cazeina, betalactoglobulina? ca io asa am priceput........................

alergie l;a lactozxa nu cred ca exista, doar intoleranta (=lipsa/insuficienta enzimei care igera lactoza=lactaza).

intestinul iritabil poate fi de 3 feluri:
- cu diaree
-cu constipatie
- cu balonari

dieta e specifica, diferita la fiecare.

tratam homeopatic e individualizat, ce-a mers la noi nu va merge neapartat si la voi etc. deci n-are rost sa-ti zic ce e, depinde de constitutia omului (copilului) si se stabileste de catre medicul hmeopat

Ultima oara a fost editat de katami (2012-05-07 16:54:45)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1485 2012-05-07 17:04:24

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

buna mamicile

priga iti doresc sa aiputere si rabdare si sa gasiti cauza,diagnosticul....in rest numai bine va doresc

adina,de ce nu ii faci analize anei sa vezi daca e lipsa de calciu si daca e,atunci ii poti da linistita....
frumos gest ai facyt cu tiganca....

si pe mine ma misca astfel de gesturi....si imi pare ra de copiii necajiti...

loli bine ai venit....ai rabdare,sunt multi copii mofturosi pe aici...si a mea are perioade si perioade...

lore bv pt ianniss... applause

lali multumim pt linkul cu aperitive...ca si eu eram in cautare pt ziua micutei...acum iau de acolo vreo 2 retete,ca imi plac


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#1486 2012-05-07 17:12:08

prigatel
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-09-06
Mesaje: 3945

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

NU kata. alea erau toate probele facute si au iesit toate bune. de aici doctora mi-a zis ca nu are alergie si nici intoleranta la gluten, dar ca intoleranta la lactoza nu o putem proba decat prin excludere. singurele analize care au iesit prost sunt plachetele, limfocitele si neutrofilele. de asta repetam hemograma si cautam cauza infectiei.
garga, zicea insa ca pot iesi analizele bune si ea sa fie alergica la una din ele. sa vad ce zice si gastro. un regim alimentr + investigatii si vom trece si peste asta. in rest e ok cu calciu, fierul, vitaminele, deci se pare ca asa chinuit cum papa asimileaza bine si suficient sau inca mai are rezerve d epe vremea cand manca de rupea  smile

Ultima oara a fost editat de prigatel (2012-05-07 17:14:42)


IOANA ALEXANDRA este in bratele noastre - 27.06.2011     http://lb2f.lilypie.com/HJICp2.png
VLAD ANDREI primul nostru pui - 20.10.2005     http://dhbf.daisypath.com/Nfqsp2.png

http://www.fertilityfriend.com/home/prigatel

Offline

 

#1487 2012-05-07 17:21:56

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

aaaa... aaaa dumbom atunci stai ca se schimba treaba, io asta pricepusem, scuze

si, again: http://alexcreste.blogspot.com/2012/05/ … n-nou.html

Ultima oara a fost editat de katami (2012-05-07 17:30:09)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1488 2012-05-07 17:40:57

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

wave

Ianis applause esti baiat mare

eu azi am fost pe drumuri.dimineata am iesit cu Alisia in parculet.apoi la ora 14 am fost la eco.suntem bine.bebe recupereaza, dar tre sa mai stea acolo macar o luna. rugaciune inainte de a pleca la dr , mi-a curs sange din nas. m-am speriat disperat cand am ajuns acolo si mi-a luat tensiunea wow 8 cu 4. alt  soc. in fine. bebe eok. e cu capul in jos, pozitionat ok. tre sa mai creasca


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#1489 2012-05-07 17:57:37

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

buna la toata lumea

garga, mutlumesc de info, urmeaza sa merg in curand in cora la mine aici, sa ma uit, oricum mi se pare exagerat de scumpa, desi ma asteptam ca sa zic asa avand in vedere ca una de patur de copil e in jur de 20-30 (parca).

priga, multa sanatate si putere sa treceti peste hopoul asta cu bine...si sa stii ca si eu m-as face medic ( am si frut printr-a 9 dar am renuntat din cauza chimiei), dar cum nu mai pot, incerc sa o determin pe ana ( asta daca va s dor normal) si tot din aceelasi motive ca si tine.

katami, ce link super ai pus, am citit si din cel trecut, o sa-mi salvez retetele, chiar daca anul asta nu vom ajunge la mare decat partial cred si sper, oricum de cand am citit postarea trecuta, eu nu o mai dau pe ana nici cu crema pe care o mai aveam de anul trecut, doar palariuta in cap si nestat in plin soare, decat asa in trecere cand mergem.

alina, cat are micuta? lasa ca daca e mica o sa creasca cu lapticul tau.

pupici la restul, noi de azi am reinceput electrostimularea, e in plina zi adica la 13.30, e nasol ca e exact ora de somn a anei, vin cu ea de aoclo si nici n chef de mancare, somn direct, dar de sapt viitoare cica ne baga dimineata.
.

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2012-05-07 17:58:07)


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1490 2012-05-07 18:06:45

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

adinagrig a scris:

buna la toata lumea

garga, mutlumesc de info, urmeaza sa merg in curand in cora la mine aici, sa ma uit, oricum mi se pare exagerat de scumpa, desi ma asteptam ca sa zic asa avand in vedere ca una de patur de copil e in jur de 20-30 (parca).

priga, multa sanatate si putere sa treceti peste hopoul asta cu bine...si sa stii ca si eu m-as face medic ( am si frut printr-a 9 dar am renuntat din cauza chimiei), dar cum nu mai pot, incerc sa o determin pe ana ( asta daca va s dor normal) si tot din aceelasi motive ca si tine.

katami, ce link super ai pus, am citit si din cel trecut, o sa-mi salvez retetele, chiar daca anul asta nu vom ajunge la mare decat partial cred si sper, oricum de cand am citit postarea trecuta, eu nu o mai dau pe ana nici cu crema pe care o mai aveam de anul trecut, doar palariuta in cap si nestat in plin soare, decat asa in trecere cand mergem.

alina, cat are micuta? lasa ca daca e mica o sa creasca cu lapticul tau.

pupici la restul, noi de azi am reinceput electrostimularea, e in plina zi adica la 13.30, e nasol ca e exact ora de somn a anei, vin cu ea de aoclo si nici n chef de mancare, somn direct, dar de sapt viitoare cica ne baga dimineata.
.

nu mi-a zis exact cat are, dar a zis ca tre sa mai stea la caldurica. am 35 sapt cronologic, iar ecografic34,5. dar tre sa mai stea normal


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#1491 2012-05-07 18:20:30

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Hello ! Noi suntem afara..bebe doarme in carut si eu am lasat o carte ca sa mai intru la voi chicot
Am fost mai devreme si cu wrapul..pana la auchan..legat pana la axile big_smile

Priga kram multa rabdare sa rezolvati pana la urma cu bine

Lore bravo Ianisului big_smile imediat dupa ziua lui big_smile

Tati nu vine devreme..again.... sad toata ziua mi-e dor de el


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#1492 2012-05-07 18:25:52

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

alina, ma bucur ca sunteti bine smile

Offline

 

#1493 2012-05-07 18:29:29

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Hello mamici!! wave
Ma scuzati ca n-am citit nimic din urma, dar nu am timp. Ca sa fiu sincera, si sper sa nu va suparati, am intrat doar pentru prigatel.
Priga eu n-am fost azi la spital, ca am invatat pentru un examen, si nici n-am primit vreun e.mail. E adevarat ca din ce a zis medicul nu sunt nici eu deloc lamurita. Ba mai mult, eram vaca si acum is bou pentru ca eu nu gandeam in directia aia. Am citit ce ai scris despre antecedentele heredo-colaterale si manifestarile digestive, si eu joi sunt la Institutul de hematologie si o sa incerc sa prezint cazul unui medic mai mare sa vad in ce directie ma orienteaza (sper sa il gasesc pe cel pe care-l vreau eu). Va pup si ma gandesc la voi!! puss


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#1494 2012-05-07 18:57:28

llollipop
Full member
Inregistrat: 2010-08-09
Mesaje: 868

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Kata, Razu, Sweety, multumesc par
Kata, asta era ideea ca nu mai pot sa-l pacalesc sa pape cat si ce vreau eu (ce consider eu ca e bun pentu el)
oricum am incredere si in instinctul lui ca e cel mai bun. nu insist daca nu vrea.
ma gandeam la idei de ademenit la papa
oricum atata timp cat e copilul sanatos, ia normal in greutate si e vesel e ok

Prigatel, tinem pumnii sa descoperiti cum ii trece puiutei mici. puss


"Victory belongs to the most persevering."   Napoleon Bonaparte

Offline

 

#1495 2012-05-07 19:09:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

llollipop a scris:

Kata, Razu, Sweety, multumesc par
Kata, asta era ideea ca nu mai pot sa-l pacalesc sa pape cat si ce vreau eu (ce consider eu ca e bun pentu el)
oricum am incredere si in instinctul lui ca e cel mai bun. nu insist daca nu vrea.
ma gandeam la idei de ademenit la papa
oricum atata timp cat e copilul sanatos, ia normal in greutate si e vesel e ok

Prigatel, tinem pumnii sa descoperiti cum ii trece puiutei mici. puss

si ideea mea era ca nici nu TRE smile

v-am lasat, o zi faina!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1496 2012-05-07 20:09:22

ally18
Insomniac member
Inregistrat: 2008-08-05
Mesaje: 8941

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

rugaciune Mamicilor am nevoie de un mic ajutor din partea voastra pt lucrarea de licenta. Daca sunteti dispuse sa-mi completati cateva chestionare v-as fi recunoscatoare.Tema centrala a acestor chestionare este satisfactia in viata de cuplu.
Va rog mult care sunteti dispuse sa ma ajutati sa imi lasati un email pe adresa  maritalic@yahoo.com  pt a va trimite chestionarele.
Multumesc  smile


Love.  Live. Laugh.

Offline

 

#1497 2012-05-07 20:57:25

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

gargarita a scris:

dana puss cum mai sunteti?

suntem bine, multumim de intrebare puss
maine implineste copilul meu 1 anisor  wow


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#1498 2012-05-07 21:09:09

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

katami a scris:

aaaa... aaaa dumbom atunci stai ca se schimba treaba, io asta pricepusem, scuze

si, again: http://alexcreste.blogspot.com/2012/05/ … n-nou.html

Super link, Katapuss  puss  puss
Am si eu crema Badger si pt Carol si pt noi (mai mult pt sozt caci alearga mult si bicicleste prin soare). Este scumputa pt cat gramaj are dar decat sa ii fac copilului rau cu ce ciudatenii sunt in cremele "normale" mai bine dau banii pe o crema buna.
Eu o sa ma dau cu ulei de susan (bio si pt ca-i bio dar si pt ca nu miroase a susan atat de puternic ca cel ne-bio lol.


Cat stati pe afara, Kata? De la ce ora il scoti pe Cris si pana cam pe la ce ora stati? Vine si tati cu voi? Cum va jucati pe afara?


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1499 2012-05-07 21:45:33

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

wave

Flower nici eu nu credeam in homeopatie dar mi-am schimbat parerea.
Maria e mai bine, am fost cu ea in seara asta la pediatra ei, nu are nimic la plamani, nu are rosu in gat dar mi-a prescris totusi antibiotic din cauza febrei de azi noapte. Nu i-am dat inca, astept sa vad ce fac homeopatele


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1500 2012-05-07 23:41:09

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Salutare!
Ce faceti?Sunteti bine?
Eu cresccc de nu ma mai suport.

Vroiam sa va intreb:la cate sapt se intra in prenatal,ca am uitat?Alina,tu ai intrat?

Sanatate si sper ca,dupa ce intru in concediu,sa mai citesc si eu!Pupici!


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#1501 2012-05-08 07:06:52

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Iaca si noi cu engleza-romana si un fel de cantec din toti rarunchii lol
****************************************

Ultima oara a fost editat de flowerpot (2012-05-08 14:51:32)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.