homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17-77


#1445 2012-05-07 12:45:27

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

mamici puss


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 



#1446 2012-05-07 13:10:35

prigatel
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-09-06
Mesaje: 3945

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

hola!

adina, daca fontanela este adancita poate fi semn de deshidratare. buzele ii sunt uscate? limbuta alba? daca continua peste zi face pipi normal? asa suna medicul.
andreea, maria cum mai e?

noi am venit de ma medi, dar suntem depaaarte de a-i da de cap. doctora sustine ca analizele sunt ciudate. ca ar arata prezenta unei infectii, dar cum nu a facut febra deloc i se pare foarte ciudat. mergand stric dupa analize pe care lke aveam ne-a dar unele de serologie mai amanuntite pentru mononucleoza (desi este extrem de mica pt asa ceva), cancer (tatal sotului a avut cancer limfatic Hodgkin?s). trebuie sa gasim cauza ca nu i se par deloc inregula daca ea nu da semne clare de vreo afectiune virala.
pe de alta parte IgE urile pe care le-a facut arata ca nu are alergie si intoloeranta la gluten si alergie la lactoza, cazeina etc, DAR nu exclude intoleranta la alctoza. nu exista probe de sange pt asta. drept urmare urmatoarele 2 sapt trecem pe lapte fara lactoza si eliminam orice aliment care ar putea sa o contina - iaurt, branza sa vedem daca se amelioreaza ceva. de asemenea, avem de facut proba pentru reflux gastric. kata, voi aveti alergie sau intoleranta?
x_ynna, cam astea ar fi noutatile. vedem ce iese si la noile probe.
va multumesc mult tuturor pentru sustinere. incerc sa le iau asa cum vin, fiind convinsa ca, desi ceva are, vom gasi rezolvarea.

va imbratisez pe toate! par

Ultima oara a fost editat de prigatel (2012-05-07 13:12:19)


IOANA ALEXANDRA este in bratele noastre - 27.06.2011     http://lb2f.lilypie.com/HJICp2.png
VLAD ANDREI primul nostru pui - 20.10.2005     http://dhbf.daisypath.com/Nfqsp2.png

http://www.fertilityfriend.com/home/prigatel

Offline

 

#1447 2012-05-07 13:25:26

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Prigatel, cam...alambicata situatia. sad
Oare un alt laborator, medic?! Desi asta presupune o trauma in plus pentru fetita. grater


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#1448 2012-05-07 13:35:50

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

salutare mamici.

poke, si noi la fel ca restul fetelor. doar body in casa. nici sosete n-am mai folosit de mult. noaptea ii dau si pantalonasi subtiri caci nu suporta sa fie invelit. cu geamul deschis inca nu am dormit, inca e rece noaptea. dar vara trecuta da. afara ii mai dau pantalonasi 3/4 ca mi-e tare mila de genunchii lui.

Priga, eu iti scrisesem ceva mai de mult, nu stiu daca ai citit, despre faptul ca la varsta asta analizele pentru alergii nu sunt prea relevante. poate ar merita sa faceti proba excluderii si la proteina, nu numai la lactoza. sper sa-i dati de cap si sa nu fie nimic grav  rugaciune

adinagrig, am vazut husa impermeabila in Cora Sun Plaza, era ultima. 180X2000, la 110lei.
mi se pare foarte scumpa dar va trebui sa ne cumparam si noi cand vom incepe antrenamentul la olita.
daca vedeti vreuna din voi pe undeva mai ieftina, dati de stire va rog!

Offline

 

#1449 2012-05-07 13:37:36

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Priga sper sa ii dati de capat cat mai repede rugaciune


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1450 2012-05-07 13:45:14

prigatel
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-09-06
Mesaje: 3945

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

lucky, doctora e buna. nu ma indoiesc de ea. au fost mai multi medici prezenti. doar ca analizele pe care le avem acum sunt prea putine pt un diagnostic precis.
garga, ce ar trebui sa mai exclud? o incerc si pe asta.

Ultima oara a fost editat de prigatel (2012-05-07 13:45:32)


IOANA ALEXANDRA este in bratele noastre - 27.06.2011     http://lb2f.lilypie.com/HJICp2.png
VLAD ANDREI primul nostru pui - 20.10.2005     http://dhbf.daisypath.com/Nfqsp2.png

http://www.fertilityfriend.com/home/prigatel

Offline

 

#1451 2012-05-07 13:53:15

llollipop
Full member
Inregistrat: 2010-08-09
Mesaje: 868

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

buna ziua,
imi fac si eu curaj sa intru la voi.
am si eu un baietel care luna asta la sfarsit face un anisor.
e alaptat exclusiv pana la 6 luni apoi in paralel cu diversificarea, care merge greu tare. e foarte mofturos, sau nu prea mananca asa cum as dori eu.
stiu ca se spune ca bebeii stiu ei cat le incape in burtica si tin cont de smturile lui, dar uneori simt ca o iau razna cand vad ca abia gusta.  nici mere cu biscuiti nu ii plac. bananele le mai gusta, dar nu papa decat f putin.
el el un bebel foarte vesel si plin de energie, nu deschide bine ochii ca incepe sa zambeasca. nu e nici slab nici gras, nu a facut deloc febra pana acum, e sanatos, dar ma dispera ca nu e mancacios. pana la un an e ok ca papa mai mult lapte (am inteles) dar dupa un an sper sa fie mai mancacios.
spun ca ma dispera mai ales cand citesc si aud de alti bebei ca mananca orice si multicel.

sanatate bebeilor vostri si daca aveti sfaturi referitor la cum ii "pacaliti" sa pape pe bebei as pune in aplicare


"Victory belongs to the most persevering."   Napoleon Bonaparte

Offline

 

#1452 2012-05-07 13:57:06

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

priga, multa sanatate si sper sa gasiti buba si sa fie bine!
llollipop, bine ai venit! Nici fetita mea nu mananca mere cu biscuiti, papa si ea banana dar mai mult din parc de la alti copii, mar la fel, din parc de la alti copii, nu prea ii plac fructele nici suc facute, daca ai rabdare ai sa vezi ca va manca...
Iulia mea acum, la 1 an si 3 luni, papa painica cu unt si magiun, papa ciorbita uneori si de la noi din farfurie asa nepasata cu miez de paine, vrea sa guste din toate...

Ultima oara a fost editat de Papucica (2012-05-07 14:04:09)

Offline

 

#1453 2012-05-07 14:01:50

llollipop
Full member
Inregistrat: 2010-08-09
Mesaje: 868

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Papucica, multumesc de primire puss
sper si eu sa inceapa sa pape. el gusta ce ii dau, dar daca nu e pe gustul lui, nu mai il pacalesc sa pape rotfl e foarte comic, imi da peste mana una doua. i-am dat putina ciocolata (un patratel) mamaaaa ce gustos a fost.
stiu ca nu trebuia dar am vrut sa ma conving ca are gusturi baiatul


"Victory belongs to the most persevering."   Napoleon Bonaparte

Offline

 

#1454 2012-05-07 14:09:41

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

lloli puss, pai daca nu ii place nu ai ce sa ii faci, asta este, daca tot ii place ciocolata cumpara pudra de roscove care e un fel de cacao pt copii, ii pui in lapticul cu cereale, in fructe, in iaurtel... Iuliei ii place pudra de roscove dar nu prea ii dau ei pt ca pe ea o constipa, cum ei nu prea ii fructele nu prea are de unde sa fac cacuta moale...
Si eu i-am mai dat Iuliei ciocolata, eu cumpar pt mine Kinder ciocolatele din alea pt copii si ii mai dau si ei, cateodata cand ma vede ca mananc ceva si nu ii dau si ei sa puna mana, sa guste, plangeeee si prefer sa ii dau un pic si gata...

Offline

 

#1455 2012-05-07 14:12:24

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

priga, ca si voi, i-am dat lapte fara lactoza cateva zile si n-a fost nici o modificare. doc a zis ca sunt relevante chiar si 3 zile de test. apoi am trecut pe lapte special pentru sugarii cu alergie la proteina din lapte ( Aptamil pepti). doc a zis ca abia dupa 2-4 saptamani o sa-mi pot da seama. si intr-adevar dupa 3-4 saptamani copilul meu a devenit un copil normal, fara dureri de burtica, fara o mie de artificii ca sa-si bea laptele, fara nopti horror. cu toate ca analizele au fost negative. de intoleranta si alergie la gluten nu pot sa-ti spun caci noi aveam doar 6 luni cand am inceput investigatiile si nu-i introdusesem glutenul. pentru intoleranta cred ca i-ati facut deja, nu stiu cum este cu alergia, pentru cat timp ar trebui exclus glutenul pentru a vedea rezultatele.
noi am mai facut si o analiza din scaun, calprotectin se cheama, care a fost putin peste limita si dovedeste o inflamatie la nivelul tractului digestiv.

llolli, bine ai venit!  smile
Stef a inceput sa pape mai bine cand am inceput sa-i pun un pic de sare si cand i-am facut mancarici "de oameni mari", adaptate ( fara prajeli, cu alimentele permise la varsta lui, etc). dar totul e pe perioade la noi, cand e sa nu manance nu mananca nimic, orice i-as pregati eu...

Offline

 

#1456 2012-05-07 14:16:05

llollipop
Full member
Inregistrat: 2010-08-09
Mesaje: 868

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

problema cu constipatul o avem si noi. de la fier.
mi-a dat dr de familie 5 picaturi de fier/zi sa ii dau, si face cam rar, o data la 3 chiar 4 zile uneori. si verde inchis.
cateodata face mai normal. nici nu stiu ce sa ii mai dau ca sa nu se mai constipe. atata se screme cand e cazul smile sta in fundulet sprijinit cu spatele si incepe smile)maica-mea zice sa ii iau olita ca noi faceam la olita de la 6 luni rotfl2
dar eu nu mai iau dupa ea. inca nu are controlul sfincterelor

si mai am eu o nelamurire. oare cand se fac analize la bebei? lui i-au facut la nastere, si de atunci nu. luna asta mergem la vaccinel. o sa mai intreb atunci pe doctora, nu ca as fi incantata sa mi=l intepe. dar asa sa stim noi ca e ok

Garga puss multam
asa si la noi, uneori oricat suflet as pune in mancare nu vrea si pace. n-am ce-i face, vorba Papucicai

Ultima oara a fost editat de llollipop (2012-05-07 14:18:28)


"Victory belongs to the most persevering."   Napoleon Bonaparte

Offline

 

#1457 2012-05-07 14:16:25

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Lloli bine ai venit puss  kram

Si eu am un copil mofturos asa ca te inteleg ca iti este greu dar cuvantul magic e RABDAREA  smile


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1458 2012-05-07 14:25:06

llollipop
Full member
Inregistrat: 2010-08-09
Mesaje: 868

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Andre puss
pai rabdare am, dar ma oftic numai smile
sunt in stare sa-i aduc si luna de pe cer s-o manance, numai sa vrea.
azi i-am luat niste somn. ma uitam de o reteta.
i-am mai dat caras proaspat si a fost asa de incantat incat ma tragea de maneca sa-i dau. abia apucam sa il verific de oase, ca asta are multe oase.
sa vedem ce e cu somnul asta daca i-o placea

Ultima oara a fost editat de llollipop (2012-05-07 14:25:52)


"Victory belongs to the most persevering."   Napoleon Bonaparte

Offline

 

#1459 2012-05-07 14:30:14

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

prigatel a scris:

hola!

adina, daca fontanela este adancita poate fi semn de deshidratare. buzele ii sunt uscate? limbuta alba? daca continua peste zi face pipi normal? asa suna medicul.
andreea, maria cum mai e?

noi am venit de ma medi, dar suntem depaaarte de a-i da de cap. doctora sustine ca analizele sunt ciudate. ca ar arata prezenta unei infectii, dar cum nu a facut febra deloc i se pare foarte ciudat. mergand stric dupa analize pe care lke aveam ne-a dar unele de serologie mai amanuntite pentru mononucleoza (desi este extrem de mica pt asa ceva), cancer (tatal sotului a avut cancer limfatic Hodgkin?s). trebuie sa gasim cauza ca nu i se par deloc inregula daca ea nu da semne clare de vreo afectiune virala.
pe de alta parte IgE urile pe care le-a facut arata ca nu are alergie si intoloeranta la gluten si alergie la lactoza, cazeina etc, DAR nu exclude intoleranta la alctoza. nu exista probe de sange pt asta. drept urmare urmatoarele 2 sapt trecem pe lapte fara lactoza si eliminam orice aliment care ar putea sa o contina - iaurt, branza sa vedem daca se amelioreaza ceva. de asemenea, avem de facut proba pentru reflux gastric. kata, voi aveti alergie sau intoleranta?
x_ynna, cam astea ar fi noutatile. vedem ce iese si la noile probe.
va multumesc mult tuturor pentru sustinere. incerc sa le iau asa cum vin, fiind convinsa ca, desi ceva are, vom gasi rezolvarea.

va imbratisez pe toate! par

asadar: crisului i-au iesit simptome similare la ultima hemolecuograma (care indica mononucleoza, adica), dar nimeni nu s-a stresat, pt ca el era in plin puseu viral. dr a zis sa le repetam dupa, ceea ce eu nu am facut.

cu lactoza e fix cum ziceam, d-aia ma si miram ce analize v-au dat pt ea (exista niste chestii, da' nik util la varsta lor)

noi tot ige crescut la cazeina (cls 2 din 5 e cris, la voi cum e?)

rezolvarea... exclus orice contione vagi urme de lapte sad la cazeina partea naspa e ca nu-i poti da nici lactate de capra/oaie etc...

lollipop, cu cat ai sa-l "pacalesti" mai mult, cu atat mai rau va fi. Trateaza-l cum ti-ar placea TIE sa fii tratata, cu respect fata de deciziile tale privind propriul corp. Isi va reveni atunci wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1460 2012-05-07 14:40:27

prigatel
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-09-06
Mesaje: 3945

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

kata, la noi toate ige-urile au iesit bine: alfa-lactoalbumina (vaca) f76, beta-lactoglobulina (vaca) f77, caseina (vaca) f78, lapte de vaca f2, imunoglobulina E, IgA Anti Transglutaminasa tisulara, IgA Anti Gliadina, IgG Anti Glidina, IgA si IgG Anti Endomioso, Inmunoglobulina A, G si M. astea i-au facut in afara de hemograma completa.
eu am de gand sa ii repet analizele (hemograma), pt ca ea nu era bolnava, cel putin vizibil la momentul reooltarii. vreau sa ma asigur ca are valori normale avand in vedere antecedentele familiale. facem si probele pentru reflux, lapte fara lactoza si om vedea la ce concluzie ajungem. cris avea si inapetenta si somn agitat?

la noi se manifesta cam asa:
- cere mancare cam la aceleasi ore, dar dupa primele 5-6 lingurite ragaie, uneori ii vine inapoi ca o vad ca se stramba si nu mai vrea. mai stam mai cere o lingurita o mai pacalesc eu si asa cu greu mananca vreo 100 gr piure de legume cu carne sau piure de fructe. ea manca cate 180-250 gr/masa, preferan masa de fructe.
- laptele ii trebuie mai bine de o ora sa bea 150 ml. cand ii regurgiteaza are aspect pastos si miroase rau a acru.
- are un semn agitat, se zbate si strabate patul de la un capat la altul, maraie, plange putin si se linistrste cu putin lapte, apa sau suzi si nu mereu se trezeste cand se agita. culmea e ca mereu se intampla intre 2-5 dimineatza.

Ultima oara a fost editat de prigatel (2012-05-07 14:56:21)


IOANA ALEXANDRA este in bratele noastre - 27.06.2011     http://lb2f.lilypie.com/HJICp2.png
VLAD ANDREI primul nostru pui - 20.10.2005     http://dhbf.daisypath.com/Nfqsp2.png

http://www.fertilityfriend.com/home/prigatel

Offline

 

#1461 2012-05-07 14:52:35

n_loredana2008
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 2953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

neata mamici, noi am fost afara. Am sa va dau o veste buna....iannis de aseara merge singurel hjarta, mi-e asa drag de el hjarta, dar tot trebuie sa fiu prin preajma ca se mai dezechilibreaza big_smile. Dar daca vede ceva care ii place merge perfect pana la lucrul respectiv.


Iannis-04.05.2011
Dominic- dpn 31.12.2017
Daca vreodata ma vei intreba ce am simtit in momentul in care ai venit pe lume, nu am sa iti pot spune, pentru ca sentimentul e unic si nu se poate descrie in cuvinte! Pentru ca tu, copilul meu, esti cel mai mare dintre toti si toate!!

Offline

 

#1462 2012-05-07 15:00:36

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

prigatel a scris:

kata, la noi toate ige-urile au iesit bine: alfa-lactoalbumina (vaca) f76, beta-lactoglobulina (vaca) f77, caseina (vaca) f78, lapte de vaca f2, imunoglobulina E, IgA Anti Transglutaminasa tisulara, IgA Anti Gliadina, IgG Anti Glidina, IgA si IgG Anti Endomioso, Inmunoglobulina A, G si M. astea i-au facut in afara de hemograma completa.
eu am de gand sa ii repet analizele (hemograma), pt ca ea nu era bolnava, cel putin vizibil la momentul reooltarii. vreau sa ma asigur ca are valori normale avand in vedere antecedentele familiale. facem si probele pentru reflux, lapte fara lactoza si om vedea la ce concluzie ajungem. cris avea si inapetenta si somn agitat?

la noi se manifesta cam asa:
- cere mancare cam la aceleasi ore, dar dupa primele 5-6 lingurite ragaie, uneori ii vine inapoi ca o vad ca se stramba si nu mai vrea. mai stam mai cere o lingurita o mai pacalesc eu si asa cu greu mananca vreo 100 gr piure de legume cu carne sau piure de fructe. ea manca cate 180-250 gr/masa, preferan masa de fructe.
- laptele ii trebuie mai bine de o ora sa bea 150 ml. cand ii regurgiteaza are aspect pastos si miroase rau a acru.
- are un semn agitat, se zbate si strabate patul de la un capat la altul, maraie, plange putin si se linistrste cu putin lapte, apa sau suzi si nu mereu se trezeste cand se agita. culmea e ca mereu se intampla intre 2-5 dimineatza.

asa e si la noi, cel mai rau a fost intre 9luni si 1 an jum, nic nu vreau sa-mi amintesc cum era "somnul"
incearca si homeopatic, pe cris l-a ajutat MULT unul  (ultimul) din cele nspe tratamente incercate


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1463 2012-05-07 15:00:36

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Iannis applause

http://ta-su.blogspot.com/2012/04/hotul … astra.html
cine are copil cu somn sensibil o sa guste postarea. eu am ras cu lacrimi.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.