homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-13


#229 2007-08-30 15:01:57

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

te va ajuta hipotiroidia....daca nu o tratezi.
valorile sunt afara din limite, adevarat, e hipotiroidie(usoara insa, pina una alta)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 



#230 2007-08-30 15:16:04

miky0402
Membru
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 3

Re: Rana pe col

Multumesc mult de tot pentru raspuns. Sper sa reusesc sa ma mai ingras putin si sa-mi rezolv si problema cu rana.

O zi buna!

Offline

 

#231 2007-08-30 18:50:43

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: Rana pe col

Buna fetelor!
Am si eu o problema....am facut un papanicolau,care a iesit relativ ok,tip 2,a urmat o cauterizare a unei rani pe col.La 1 luna dupa cauterizare,am fost la control,totul era ok in legatura cu cicatrizarea si am vrut sa fac si un test de secretie,la care a iesit gardenella,iar doctorita mi-a dat sa fac si un nou papanicolau.Rezultatul a fost"frotiu tip 2,puternic inflamator"!Cum e posibil ca dupa ce am cauterizat rana,papanicolau sa iasa mai rau decat inainte?sa fie oare din cauza ca a fost facut testul prea curand dupa cauterizare sau sa fie din cauza gardenellei?Dati-mi si mie un raspuns va rog mult!Deja scurgerea si inflamatia (pe care o simt in abdomenul inferior),au revenit...Pe al doilea buletin de analize scrie:Frotiu tip 2 papanicolau,puternic inflamatorcu celule din stratul superficial si intermediar.Cu f. numeroase granulocite si f. numerosi bacili scurti,tip Gardenella vaginalis si bacili Doderlen.Doctorita de la laborator zicea ca granulocite inseamna infectie(puroi ?),iar ginecoloaga la care ma duc a zis ca nici vorba de asa ceva! Eu dupa care sa ma iau?Iar pe langa tratamentul cu Flagyl si Fasigyn,crezi ca ar trebui sa iau si un antibiotic?

Doctoressa,imi raspunzi si mie te rog mult.....

Offline

 

#232 2007-08-30 20:25:31

passer_by
New member
Inregistrat: 2007-04-09
Mesaje: 5

Re: Rana pe col

salut. intrebarea mea este: tratamentul cu cervugid, flamexin si ciprinol poate fi influentat in vreun fel de contactul sexual?

Offline

 

#233 2007-08-31 15:47:44

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

passer_by, raspunsul e da(pentru cervugid)
Ramona_gl, e mai rau din pricina gardnerella....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#234 2007-09-21 02:14:19

daniela3
Membru
Inregistrat: 2007-09-01
Mesaje: 3

Re: Rana pe col

Buna fetelor.Am fost diagnosticata acum un an cu rana pe col care sangereaza si nu am tratat-o.Acum mi-a aparut o formatiune care mi s-a parut mie ca seamana cu o creasta de coccos, m-am dus la medic si m-a trimis sa-mi fac testul HPV care e iesit negativ.O sa caut miprosept, il voi folososi si daca nu dispare o sa iau in considerare si varianta cu cauterizarea.Intrebarea mea este urmatoarea..de fapt am doua:1.Din cauza ranii am dureri in timpul actului sexual?Ca eu stiu ca zona aia nu doare 2.De ce este rana mai grava daca sangereaza?Inseamna ca e mai adanca? Si 3. Nu mai stiu.In fine papanicolaul mi- a iesit II, am folosit cervugid si cu formatiunea o sa tin cont de sfatul doctoressei si ma voi duce la dermato pt ca dr. la care am fost mi-a zis ca-i herpes dar eu am herpes la gura si stiu ca este ca o leziune in primul rand , foarte dureroasa si nu tine 6 luni(ca de atunci o analizez) asta i-am spus si lui dar s-a cam enervat si nu am mai intrebat nimic.De asta va stresez pe voi.Merci

Offline

 

#235 2007-09-21 10:29:38

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

daniela3, dupa parerea mea:
1. nu din cauza ranii ai dureri la contact ci foarte probabil din cauza unei infectii vaginale sau a excitatiei ineficiente
2. orice leziune de col care singereaza la atingere ne trage semnal de alarma pentru cancerul de col si deci e obligatoriu sa fie investigata si tratata
3. e o decizie inteleapta cea cu dermatologul


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#236 2007-09-21 23:37:38

vivian
New member
Inregistrat: 2007-08-25
Mesaje: 16

Re: Rana pe col

doctoressa, buna seara, te rog sa-mi spui ce inseamna o inflamatie nespecifica

Offline

 

#237 2007-09-21 23:58:25

vivian
New member
Inregistrat: 2007-08-25
Mesaje: 16

Re: Rana pe col

la pap

Offline

 

#238 2007-09-22 00:09:49

vivian
New member
Inregistrat: 2007-08-25
Mesaje: 16

Re: Rana pe col

satisfacator pt evaluare, inflamator,celule superficiale xx,celule intermediare xxx,celule parabazale x ,celule endocervicale xxx, celule metaplazicexx,               celuleinflamatorii xxx, flora bacili  x,=inflamatie nespecifica, iar dr. a zis ca n-are ce sa-mi dea ca na-am nimic. Eu i-am zis ca am arsuri la intrarea in vagin si chiar o usoara iritatie , dar ea a zis sa pun iaurt. Ce ar trebui sa fac? am facut baie de abur unde am stat cu sezutul , am uns zona cu ulei de masline macerat cu sunatoare. Parca e ceva mai bine, dar sunt la a11 zi dupa ciclu si parca am o scurgre mai abundenta , care nu miroase. Taaare as vrea sa nu mai am jena cu iritatia ca nici la contactul sexual nu mie bine

Offline

 

#239 2007-09-22 00:13:48

vivian
New member
Inregistrat: 2007-08-25
Mesaje: 16

Re: Rana pe col

Dr, zicea ca la vizualizare inainte de a face pap-ul "excol discret lezionat', iar apoi ca totul e ok . Sa dea Domnul sa fie , dar sa ma simt si eu bine.

Offline

 

#240 2007-09-22 00:16:16

vivian
New member
Inregistrat: 2007-08-25
Mesaje: 16

Re: Rana pe col

pap-ul e bun?, bacili x, asta e problema?, se rzolva doar cu ceaiure, bai de sezut si atit, atunci e ok

Offline

 

#241 2007-09-22 09:48:25

adriana@23
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2007-02-08
Mesaje: 33

Re: Rana pe col

multumesc fetelor pt mesaj,dar cred ca neaparat trebuie sa merg la un ginecolog desi nu stiu nici unu bun in timisoara,ca mi s-au agravat probleme de exemplu ieri am avut ceva scurgeri toata ziua,zic scurgeri ca nu stiu daca a fist ciclu,dar sanga a fost sigur.eu iau anticoncetionale,yasmine, nu stiu sa fie de la ele,le cam iau de 6 luni si am inteles ca trebuie sa mai faci si pauza,ok faci dar cu te protejezi?multumesc


Doar inima intelege, esentialul scapa privirii...

Offline

 

#242 2007-09-22 09:54:40

anytza
Hero member
De la: ploiesti
Inregistrat: 2007-08-07
Mesaje: 3338

Re: Rana pe col

nu trebuie sa faci nici o pauza


Trebuie sa fii schimbarea pe care doresti sa o vezi in lume!

Offline

 

#243 2007-09-22 10:44:22

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Rana pe col

adriana@23...cine ti a recomandat pastilele? http://forum.anticonceptionale.ro/viewtopic.php?id=1742 cauta aici un medic din timisoara...s ar putea sa ai spotting si nu e normal caci iei de mai mult de 3 luni...deci mergi sa vb cu un medic de planning sa le schimbi...

Ultima oara a fost editat de crys_ty_na (2007-09-22 10:45:21)


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#244 2007-09-22 22:44:41

daniela3
Membru
Inregistrat: 2007-09-01
Mesaje: 3

Re: Rana pe col

Investigatia in ce consta in afara de pap si HPV? In biopsie sau conizatie? Sau mai e ceva? Tocmai de asta sunt nedumerita , ca dr asta la care am fost acum nu mi-a dat nici un tratament si deja a adus vorba de cauterizare care nu stiu sigur daca se face cand sangereaza rana. Nu ar trebui sa fie cauterizarea ultima solutie? Deja nu mai stiu la ce dr. sa merg si am auzit ca fiecare dr. se pricepe la ceva:unii la infertilitate altii la altele de ex. dr asta nu prea avea habar de bolile venerice. Aa si voiam sa zic ca nu mi-a iesit nici o infectie la lama si durerile nu sunt din cauza lipsei excitarii ca le stiu pe alea cum sunt .

Offline

 

#245 2007-09-23 22:14:12

puffffete
New member
Inregistrat: 2007-09-23
Mesaje: 6

Re: Rana pe col

Am si eu o intrebare.
In urma cu ceva timp am mers la control ginecologic pentru ca simteam o usturime in timpul contactului sexual si doctorul mi-a depistat o rana pe col si mi-a dat un tratament cu niste ovule albe. Am facut tratamentul insa nu a dat rezultate asa ca am mers la un alt control si la fel. In cele din urma am fost la o clinica privata acum de curand unde doctorul mi-a dat Tantum Rosa  pentru irigatii vaginale si fac de vreo saptamana. Totusi am avut un contact sexual si am simtit inca o jena. E posibil sa nu fi functionat, trebuie sa astept o anumita perioada pana sa fac din nou. A m facut testul Papanicolau si mi-a zis ca mi-a iesit bine adica nici macar 1, cred, oricum ca nu e cazul de cauterizare. Totusi ce se intampla? Ce sa mai fac. Daca cineva poate sa imi dea vreun sfat va rog frumos, multumesc.

Offline

 

#246 2007-09-23 22:21:46

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Rana pe col

pana nu termini tratamentul mai bine te abtii de la sex. totusi tratamentul cu tantum rosa la rana pe col e frectie la piciorul de lemn. trebuie un tratament bun...ce ar fi daca ai schimba tu medicul?


mami de minuni hjarta

Offline

 

#247 2007-09-23 22:28:03

puffffete
New member
Inregistrat: 2007-09-23
Mesaje: 6

Re: Rana pe col

l-am schimbat de 4 ori. Pentru o rana care nu e atat de grava ce as putea sa mai iau?Este necesara cauterizarea indiferent de gravitatea sa?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.