homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-11


#191 2007-05-17 01:15:02

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Rana pe col

pot trece si cu tratament...si eu in locul tau as spera la asta...da papII e bine...si nu faci tratamentul degeaba...e doar posibil sa nu de a rezultate in cazul tau...poti folosi si apa de la robinet linistita...si sincer nici eu nu vad dc tre sa l faci 3 luni...3 luni in continuu? si vezi daca in cazul cervugid ului sunt permise spalaturile...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 



#192 2007-05-17 14:55:22

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

zgabeartza....nu stim raspunsul...nu te-am consultat si nu am cauterizat noi rana...trebuie sa te intorci la ginecologul tau si sa il intrebi
monibv, exocervicita aia are o cauza....care e cauza???? de ce o tratam cu cervugid? de ce nu cu altceva? eu aceste intrebari le am.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#193 2007-05-17 18:21:16

eden
Membru
Inregistrat: 2006-10-31
Mesaje: 4

Re: Rana pe col

Buna, Stie cineva ceva despre dna doctor Maria Zaharia?  Am facut examenul colpocitologic la Clinica Polisano, trimisa de o dna doctor de la Marie Stop. Dna doctor Zaharia parea foarte amabila, informata dar seamana asa mult cu o bunicuta...nu am mai intalnit un medic cu asa o varsta.... sad Mi-a spus ca am o rana mare pe col si care a inceput sa se vindece mai urat..? o sa am rezultatul abia marti si al acestui examen si al testului Babes Papanicolau...dar am mari emotii...vreau un bebe...si as vrea sa stiu daca o cauterizare ar afecta acest lucru...

Poate e mai bine ca sa mai cer si parearea altui medic...?? pp ca dupa ce am rezultatele...

Am citit tot ceea ce ati scris despre ranile pe col...mi-e groaza din ce "grup" mare fac parte ..din nefericire...si mai teama imi e de faptul ca aproape fiecare dintre voi ati trecut prin atatea "diagnostice" date de diverse cadre medicale....

Pana marti imi pare ca ar fi 1000 de ani....
Multumesc de intelegere... poate aveti vreun raspuns si pentru inima mea cat un purice...

Ultima oara a fost editat de eden (2007-05-17 18:23:45)


<< After all, tomorrow is another day ... >>

Offline

 

#194 2007-05-17 18:28:25

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

e ok dr. zaharia...e in virsta, e drept, insa stie meserie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#195 2007-05-17 19:01:32

eden
Membru
Inregistrat: 2006-10-31
Mesaje: 4

Re: Rana pe col

multumesc doctoressa


<< After all, tomorrow is another day ... >>

Offline

 

 Publicitate


loading...

#196 2007-05-22 17:54:10

monibv
Full member
Inregistrat: 2007-05-03
Mesaje: 344

Re: Rana pe col

pe rezultatul de la test scria frotiu inflamator.  la trico, micoze, coci si anaerobi era minus, deci cred ca nu e din cauza unei infectii. e plus doar la celule endocervicale. doctorul nu mi-a dat prea multe explicatii si aici a fost si greseala mea ca n-am intrebat dar m-am pierdut cand am auzit de tratament 3 luni cand stiam ca pap 2 e ok si iese foarte frecvent, am intrebat daca trebuie sa intrerup anticonceptionalele, cum sa iau medicamentele, cand sa vin la control etc,dar pur si simplu am uitat sa intreb de cauza, si nici el nu a zis ceva(probabil a crezut ca stiu cauza nush).oricum sigur o sa discut mai mult cu el la al doilea test si cum sa evit o noua rana. 3 luni nu e incontinuu. intrerup in timpul menstrei si incep abia la 2-3 de la menstruatie. inca o intrebare.am inceput tratamentu si imediat dupa am niste dureri foarte usoare ca la menstruatie. e normal?

Offline

 

#197 2007-05-23 10:48:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

cred ca nu pui bine ovulul. nu ai de ce sa ai aceste dureri altfel.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#198 2007-05-23 18:38:50

monibv
Full member
Inregistrat: 2007-05-03
Mesaje: 344

Re: Rana pe col

multumesc pt raspunsuri

Offline

 

#199 2007-05-26 17:58:14

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: Rana pe col

In urma unei colposcopii (urmarita de un aparat ce proiecta imaginea pe un monitor) mi-am vazut rana de pe colul uterin.. Acum este o rana micuta, in jurul orificiului pe unde se scurge sangele menstrual.. Mi-a aratat unde a fost cauterizata initial rana (era mare, dar s-a vindecat locul respectiv).. Mi se va face o noua cauterizare, in jurul acelui orificiu (de ordinul milimetrilor).. Mi s-a parut interesant k am putut sa vad si eu.. In fine, mi-a spus o chestie pe care nu stiu sigur dak am inteles-o.. k trebuie sa fie atenta sa nu cauterizeze prea aproape de acel orificiu pt k astfel nu ar mai curge sangele menstrual.. se poate intampla asta? dak se intampla ce e de facut? rana poate fi extinsa si in orificiul respectiv?


You think you know but you have no idea

Offline

 

#200 2007-05-28 12:42:20

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

se poate intimpla...daca e neatenta. insa nu va fi


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#201 2007-05-28 15:14:45

bianca_unika
New member
Inregistrat: 2007-05-03
Mesaje: 87

Re: Rana pe col

am si yo o intrebare.daca iau  "duphaston" in kt timp trebuie sa imi vina menstruatia?si daca sunt insarcinata mai vine menstruatia in urma duphastonului?sau nu?

Offline

 

#202 2007-05-28 15:19:26

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Rana pe col

parca trebuia sa vina in saptamana urmatoare, dupa ce ai terminat tratamentul. si daca esti insarcinata, nu mai vine.


Nobody home

Offline

 

#203 2007-05-29 11:16:20

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

da, vine in maxim 5-7 zile dupa ce termini duphaston....evident, cu conditia sa nu fii gravida


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#204 2007-05-29 16:46:30

eden
Membru
Inregistrat: 2006-10-31
Mesaje: 4

Re: Rana pe col

Buna ziua Doctoressa, Ai avut dreptate in legatura cu d-na doctor Zaharia, chiar e o persoana de exceptie, urmez un tratament prescris de dumneaei si sper sa fie totul bine. Ce pot sa le recomand fetelor e ca testul papa nu este suficient (la mine totul a iesit ok la test) pe cand la colposcopie...sad ...nu va neglijati si nu mai amanati...
Am trecut prin cateva zile de groaza pana la aflarea rezultatului si inca mi se mai strage sufletul cand ma gandesc la faptul ca inca nu e ok....

Multam de sfaturile bune D-na Doctor...si imi pare asa rau ca nu va ocupati si de ginecologie...
Cu respect, Eden


<< After all, tomorrow is another day ... >>

Offline

 

#205 2007-05-30 16:01:37

oana81
Membru
Inregistrat: 2007-05-30
Mesaje: 2

Re: Rana pe col

buna! am si eu o problema si nu imi spune si mie nimeni nimic concret si nu stiu ce sa cred .acum 2 ani am fost la mare si am racit, la un control mi s-a spus ca am o rana pe col dar nimic mai mult; mi s-a dat un tratament cu antibiotic timp de 10 zile dupa care mi s-a spus sa revin la cabinet . asta am si facut atunci doctorita respectiva mi-a spus ca rana o sa se vindece singura si sanu-mi fac probleme. pana acum nu mi-am facut nici o problema dar intre timp m-am casatorit si m-am hotarat sa fac si un copil asa ca dupa incercari fara rezultat timp de aproape 1 an am mers la control pe 28 mai unde mi s-a spus ca am rana pe col si acum.am fost trimisa sa fac o ecografie transvaginala si testul hdv inclusiv papanicolau si alte analize de genul acesta. eu vreau sa stiu daca pe viitor dupa vindecarea acestei rani pot avea copii sau asta ma va afecta? cat de grav este faptul ca in doi ani nu s-a vindecat? sau a fost neglijenta medicala in momentul cand mi-  s-a spus ca v-a trece de la sine?

Offline

 

#206 2007-05-30 19:37:54

bianca_unika
New member
Inregistrat: 2007-05-03
Mesaje: 87

Re: Rana pe col

multumesc mult

Offline

 

#207 2007-05-30 19:39:46

bianca_unika
New member
Inregistrat: 2007-05-03
Mesaje: 87

Re: Rana pe col

e posibil k o sarcina sa nu fie depistata?desi am faqt 2 teste si au iesit negative.plus k am fost si la doctor pt o ecografie si desi am luat postinor tot mi-e frika.e posibil sa fiu insarcinata?

Offline

 

#208 2007-05-30 19:50:16

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Rana pe col

nu prea cred.


Nobody home

Offline

 

#209 2007-05-30 21:58:23

bianca_unika
New member
Inregistrat: 2007-05-03
Mesaje: 87

Re: Rana pe col

ms mult.mi-e asa frika de pe data de 8 aprilie nu mai stiu ce e ala ciclu menstrual.inainte ma ingrozea faptu k trebuie sa imi vina si akum ma rog sa imi vina si nu vine.astept.ma omoara asteptarea asta.sper sa fie bine.ms mult puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.