homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-10


#172 2007-03-22 22:48:13

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Rana pe col

raspunsurile le vezi in continuarea mesajului tau...dar nu ti a raspuns nimeni inca deoarece nu stym ce sa ti spunem...doar doctoressa sau medicul tau te poate lamurii...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 



#173 2007-03-23 09:56:33

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Rana pe col

little_sharky, in primul rand te rog sa citesti regulile forumului si sa le respecti. apoi te rog sa astepti cu rabdare respunsul la intrebarile tale. va veni. numai ca la unele intrebari noi, cei fara cunostinte medicale, nu ne permitem sa raspundem. pe viitor, retine numele posturilor tale, sa stii unde sa le gasesti.
iti va raspunde doctoressa daca fetele care sunt studente la medicina nu stiu / nu iti spun pana atunci.


Nobody home

Offline

 

#174 2007-03-23 19:04:28

antonitza
Membru
Inregistrat: 2007-03-16
Mesaje: 2

Re: Rana pe col

am facut tratament cu gynozol si nizoral pt candida acum 2 luni,iar acum am fost iar la medic pt control si a zis k am scurgeri si o rana mik pe col.mi-a dat cervugid acum
oare o sa-mi treak?am citit despre aceste ovule si am inteles k e un medikment f bun.multumesc

Offline

 

#175 2007-03-23 19:48:01

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

Re: Rana pe col

nu a fost de la menstra ci faptu ca a cazut coaja ....ideea este ca nu imi vine ciclu...nu stiu daca intreruperea anticonceptionalelor (pe care le-am intrerupt cand  am inceput tratamentu pt rana ) are vreun rol...daca m-am dereglat de ele ...
luna trecuta pe timpu asta deja aveam mentruatie


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 

#176 2007-03-24 05:27:23

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: Rana pe col

Intreruperea anticonceptionalelor poate cauza intarzieri ale menstruatiei. Dar, daca ai avut contacte sexuale neprotejate in luna asta, dupa intreruperea pilulelor, poate fi o problema. Sper ca nu smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#177 2007-03-24 10:06:34

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

Re: Rana pe col

si de obicei cu cat intarzie?aproximativ..


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 

#178 2007-03-24 15:46:04

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: Rana pe col

Din pacate, eu nu am de unde sa stiu asta, cristina_i. Depinde de organismul fiecareia. Mie, de exemplu, cand am fost nevoita sa intrerup pilulele, menstruatia mi-a intarziat aproape 4 saptamani. Grija mare cu protectia pana o sa incepi sa iei pilule antibebe din nou!!! smile

Offline

 

#179 2007-03-24 15:54:31

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

Re: Rana pe col

oooo....4 saptamani....bine ca mi-ai spus ca ar fii una din posibilitati sa nu ma sperii prea tare...oricum saptamana viitoare ma duc si la ginecolog si la medicu de familie si sper sa primesc lamuriri....


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 

#180 2007-04-05 18:32:06

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: Rana pe col

tesutul cauterizat cand "cade"? (nu ma refer la acela dupa ziua a 7a, la "cojita") dupa cea de-a doua menstruatie de dupa cauterizare, mi-a iesit o chestie ciudata din vagin, un fel de chist, dar nu era chist (era mai consistent).. ar putea fi tesutul cauterizat? (rana era destul de mare) nu stiu ce ar putea fi.. si ink o chestie, mi-am facut azi ecografie si se pare k a iesit bine, deci fara chisturi si cu toate astea cand am menstruatie am si chisturi.. nu mari, dar sunt.. cum se explica asta?


You think you know but you have no idea

Offline

 

#181 2007-04-05 18:39:30

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Rana pe col

chisturile de care spui tu sunt cele functionale care reprezinta foliculi cu ovule in interior care inca nu s-au rupt si nu au eliberat ovulele


mami de minuni hjarta

Offline

 

#182 2007-04-05 19:22:58

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: Rana pe col

deci chisturile alea care nu se vad din ecografie sunt in ovule cu toate k nu se vad.. acum insa astept raspuns si pentru prima parte a mesajului.. nu stiu ce anume era formatiunea aceea? mai consistenta, mai groasa decat un chist, in jur de 1,5 cm lungime, jumatate de cm latime (eu suspectez dezlipirea tesutului cauterizat)


You think you know but you have no idea

Offline

 

#183 2007-04-05 20:12:23

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Rana pe col

nu stiu sa iti zic ce era...dar te intreb - de unde stii cum arata si ce consistenta are un chist?


mami de minuni hjarta

Offline

 

#184 2007-04-05 20:31:30

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: Rana pe col

am mai avut chisturi la menstruatie (pe langa sange/ era un fel de sange inchegat/ secretie cu sange inchegat) si avea o consistenta mai mica decat tesutul acela/ce-o fi.. e ceva ciudat in toata chestia asta.. banuiesc k am nevoie de o colposcopie.. faza e k unde mi-a fost recomandat sa fac colposcopia nu au liber decat in iulie si atunci m-au programat, iar pt pap pe 26 aprilie.. (la MICOMI) Ma voi duce totusi pe 16 aprilie la EUROMED (aici exista medici ce se ocupa exclusiv cu studiul colului uterin) unde trebuie sa imi faca IgG si IgA.. Sunt suspectata de Chlamydia.. sad I s-a parut atat de ciudat doctoritei k mi s-a facut o cauterizare la 19 ani, incat m-a sfatuit sa imi fac si testul HPV si vaccinul.. Singura chestie de care ma tem e o eventuala infertilitate.. Sunt mai panicoasa asa din fire si obsedata de sanatatea mea..


You think you know but you have no idea

Offline

 

#185 2007-04-05 20:36:11

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Rana pe col

confunzi ceva smile chisturile, ca sunt functionale sau nu, sunt pe ovare si nu au cum de la nivelul ovarelor sa ajunga prin trompe dupa care in uter ca sa le observi tu la menstruatie pe absorbant...e cam lung si cam ciudat drumul smile un chist daca se sparge se elimina in spatele uterului in douglas, nicidecum in uter...de asta te-am intrebat wink
eu zic ca te stresezi degeaba acum...pana nu ai un rezultatul concret nu faci decat sa aduni ganduri negre. ia-le pe rand pe toate si asa vei fi mai linistita wink


mami de minuni hjarta

Offline

 

#186 2007-04-05 20:44:44

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: Rana pe col

da mai asa e, nu au cum sa ajunga din ovare.. ajung de la ruperea endometrului cand are loc menstruatia.. inseamna ca din endometru atunci ar fi.. acest sange amestecat cu secretie.. caci de undeva tot vine tongue.. daca chistul se elimina in fundul de sac posterior al lui douglas atunci se observa la ecografie o acumulare de lichid? am avut asa o data si mi s-a dat explicatia asta


You think you know but you have no idea

Offline

 

#187 2007-04-05 20:49:17

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Rana pe col

e posibil sa se vada la echo, da


mami de minuni hjarta

Offline

 

#188 2007-04-05 21:03:23

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: Rana pe col

In fine nu am chisturi, rana pe col a fost cauterizata (pb e ca nu stiu daca integral), am o secretie usor modificata ce semnaleaza o inflamatie, am dureri pelvine, pe langa senzatie de urinare frecventa.. Nu stiu exact ce am, dar ma voi lamuri eu dupa Paste.. Sarbatori fericite tuturor si multa sanatate!


You think you know but you have no idea

Offline

 

#189 2007-04-12 21:26:59

zgabeartza
New member
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 17

Re: Rana pe col

Am o mare nelamurire si sunt cam speriata! Am avut o rana pe col, am cauterizat-o (inainte de asta am luat 10 ovule pentru vindecarea ranii fara cauterizare), am fost la control in fiecare marti dupa cauterizare... doctora mi-a spus ca se vindeca frumos. Initial, dupa cauterizare, mi-a spus ca pot sa am contact dupa o luna, o luna jumatate. La ultimul control, marti, mi-a spus ca pot sa am contact sexual dupa ce imi trece ciclul (adica dupa 3 saptamani de la cauterizare). Ieri am facut dragoste cu iubitul meu iar astazi a inceput sa ma usture in interiorul vaginului si sa simt un disconfort accentuat. M-am speriat cel mai tare cand m-am dus la toaleta si am vazut ca urinez cu sange, nu foarte mult, dar m-am speriat.
Nu stiu daca are vreo importanta dar, tot marti, doctora mi-a prescris sa iau inca 6 ovule mixte(unul o data la 2 zile) incepand de joi(azi). Astept un raspuns cat mai repede.

Ultima oara a fost editat de zgabeartza (2007-04-12 21:32:40)

Offline

 

#190 2007-05-17 00:45:58

monibv
Full member
Inregistrat: 2007-05-03
Mesaje: 344

Re: Rana pe col

am si eu o intrebare. in urma testului pap mki-a iesit papII. doctoru mi-a zis ca-i bine dpdv citologic dar mi-a dat tratament 3 luni cu cervugid si tantum rosa(dupa care un nou test). diagnosticu e de exocervicita aprox 1 cm. am tot citit pe site ca ranile nu se vindeca decat cu cauterizare. fac tratamentu degeaba?de ce pe o perioada asa mare?pt spalaturile vaginale pot folosi si apa de la robinet sau trebuie fiarta apa si racita de fiecare data?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.