homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-8


#134 2007-02-22 21:08:34

s_addy
Membru
Inregistrat: 2007-02-22
Mesaje: 2

Re: Rana pe col

multumesc pentru raspuns.ma nelinistisem un pic fiindca mai multe persoane au pomenit de pansat. am incredere in medicul meu. merg la el de mai bine 3 ani, de cand eram insarcinata. si dupa sarcina am mers chiar regulat, adica de cel putin 2 ori pe an, daca nu si mai des.  ma intrebam de ce oare ar neglija doctorul meu ceva important in tratarea ranii. dar daca nu e ceva general valabil....atunci e de inteles. vom vedea ce va fi...sunt optimista chiar daca a fost nevoie sa ajung la cauterizare si nu am fost la fel de norocoasa ca altele sa mi se vindece rana doar cu tratament.

Offline

 



#135 2007-02-28 14:31:32

ana_mia
New member
Inregistrat: 2007-02-18
Mesaje: 5

Re: Rana pe col

buna...intrebarea mesa este: este obligatorie colposcopia inainte de a cauteriza  o rana de pe col...sau daca doctorul nu zice nimic de colposcopie sa cer eu una ? multumesc

Offline

 

#136 2007-03-01 15:05:20

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

pai, dupa parerea mea, e obligatorie.
Nu cere tu investigatii, nu e cazul, mai cere insa si o a doua parere(mergi sa te consulte si un alt medic)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#137 2007-03-04 11:59:22

dona
New member
Inregistrat: 2007-02-28
Mesaje: 23

Re: Rana pe col

nu stiu daca am venit prea tarziu cu raspunsul meu, dar in caz ca nu ai facut nimic cu cauterizarea ,poti merge cu incredere s-o faci... eu am facut-o cu 4 zile in urma fara nici un fel de anestezie si am simtit niste piscaturi usoare,mai aveam putin si adormeam ,am avut 2 "guguloae mici si 1 mare",asa  mi-a spus medicul.tinand cont ca sufar de tulburari emotionale,atacuri de panica ,cred ca pentru tine o sa fie mult mai simplu...cel mai important este sa ai incredere in medicul tau, ca sa poti fi relaxata. .. conteaza foarte mult ce stare iti transmite medicul tau,de siguranta ,de liniste, de incredere!  multa sanatate!!!

Offline

 

#138 2007-03-04 13:36:20

Ank
Full member
Inregistrat: 2006-05-06
Mesaje: 236

Re: Rana pe col

dona ne spui si noua unde ai facut cauterizarea? Esti din bucuresti?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2007-03-06 14:06:27

dona
New member
Inregistrat: 2007-02-28
Mesaje: 23

Re: Rana pe col

sunt din Buzau, dar nu conteaza ,un medic bun in care poti avea incredere ,il cunosti dupa cum iti vorbeste.din  discutie iti dai seama daca este sufletist, are rabdare cu tine sa-ti explice, se cunoaste care isi face meseria din pasiune si care pentru bani. va doresc multa sanatate si fara frica! doar suntem femei puternice! va sarut, sa auzim numai de bine!!!

Offline

 

#140 2007-03-06 15:57:03

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

Re: Rana pe col

doctoressa am si eu o o intrebare:am tot cautat pe forum despre acest subiect vindecarea unei rani pe col....dupa cum  stii am facut cauterizare si acu ma duc la pansament...astazi a fost a 2 oara cand m-am dus la pansament...de cate ori trebuie sa ma duc?
nu am timp sa ma duc...ce se intampla daca lipsesc?...de exemplu mi-a spus sa ma duc vineri...si eu pot de abia luni?...e vreo problema daca aman....se va intampla ceva rau daca nu ma duc la astfel de pansamente ?

si inca ceva care ma nelinisteste : docotora mi-a spus ca am o infectie vaginala....dar dupa ce o sa ma vindec pe col o sa imi ia inca o  data secretie pt analiza si atunci o tratam...mi se pare  cam ciudat ...de ce sa o tratez dupa?

multumesc


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 

#141 2007-03-06 16:42:05

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

cristina_i, de ce nu schimbi tu medicul? esti una dintre putinele fete de pe forum, cu rani cauterizate, pe care le aud ca se duc la pansat....si sunt multe fete care au cauterizat rani. Deci, ceva nu imi suna bine


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#142 2007-03-06 17:44:27

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

Re: Rana pe col

adica? nu inteleg ...care e faza cu pansatul? nu e bine?...tot am cautat pe net pt fel de fel de opinii si toate spun ca daca nu te duci la pansat nu se vindeca....pana la urma care e adevarul gol golut...

Ultima oara a fost editat de cristina_i (2007-03-06 17:44:50)


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 

#143 2007-03-07 10:15:19

nana.lili
Full member
Inregistrat: 2006-10-30
Mesaje: 197

Re: Rana pe col

Oare chiar nu exista un protocol clar pentru aceste cauterizari? Mie mi-au facut la Giulesti diatermocauterizare si cam o luna dupa aceea m-am dus de 3 ori pe saptamana dimineata la prima ora la pansat la asistenta. Am intrebat ce imi pune si a zis ca o sulfamida. Era coada ca la carne pentru asta (deci paciente ale mai multor doctori) si toate povesteau acelasi lucru. Apoi ne-au dat 10 ovule pe care am dat 150.000 din componenta carora nu mai tin minte decat estrogenul...probabil ceva de refacere. La nici o saptamana dupa ultima vizita acolo (si fara sa fi reinceput activitatea sexuala) a aparut secretia groasa cu miros de peste pe care la o analiza au denumit-o Gardnerella, infectie care dupa cca 5 luni, metronidazol, Biotics si iaurt n-a mai aparut la analize. Acum am lactobacili si Doderlein (ceea ce stiu ca e de bine) si intre timp descoperind alte "minuni " am luat antibiotice care mi-au reactivat candida. Draga doctoressa, ti-am urmat sfatul si macar aceste 2 zile pana ajung la dr. Niculescu dau doar cu galbenele. Cand introduc totusi degetul in vagin scot o secretie alba cu bilute care nu miroase...eu zic totusi ca e candida in continuare...

Offline

 

#144 2007-03-07 10:18:24

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

las-o in pace deocamdata nana....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#145 2007-03-07 11:30:16

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

Re: Rana pe col

doctoressa ma lamuresti si pe mine cu ce ai vrut sa zici mai sus ...."esti una dintre putinele fete de pe forum, cu rani cauterizate, pe care le aud ca se duc la pansat"....care e faza cu pansatul...sa stiu daca mai dau banii degeaba sau nu...


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 

#146 2007-03-07 11:48:03

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

unii medici, nu multi(din ce mi-am putut da seama) chiama la pansat....altii nu. Sincer eu pot doar sa iti recomand sa faci cum zice ginecologul tau, se pricepe mai bine decit mine care sunt depasita de problema


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#147 2007-03-07 22:26:22

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: Rana pe col

am si eu o mica nelamurire de data aceasta.. mi-a cauterizat rana, dar se pare k nu de tot (era cam mare se pare), iar acum mi-a dat niste ovule.. dupa acest tratament voi mai avea rana pe colul uterin? (tinand cont k acum e mica.. ) daca stiti va rog sa imi spuneti si mie..


You think you know but you have no idea

Offline

 

#148 2007-03-07 22:29:11

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Rana pe col

depinde de cum va reactiona organismul tau la ele. e posibil sa o mai ai dar e la fel de posibil sa treaca. de asta ti le-a si dat


mami de minuni hjarta

Offline

 

#149 2007-03-07 22:31:17

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: Rana pe col

ms frumos eu_vreau sunt impresionata de promptitudinea replay-ului.. imi doresc atat de mult sa scap de rana asta.. ma chinui cu ea de vreo jumatate de an, ba cu ovule, cauterizare, iar ovule .. smile


You think you know but you have no idea

Offline

 

#150 2007-03-07 22:40:04

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Rana pe col

cu placere. bafta! smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#151 2007-03-08 00:19:59

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

Re: Rana pe col

lolita : cand am fost la doc de familie si i-am spus ca voi face o cauterizare mi-a spus ca daca se va intampla sa reapara sa fac testul pt virus papiloma sau ceva de genu asta o sa ma uit mai bine pe foaie ca mi-a scris ...nu este bine sa faci atatea cauterizari ....sa te chinui  o juma de an...exista vreo infectie netratata


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 

#152 2007-03-08 12:41:53

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: Rana pe col

testul am impresia k e inclus in papanicolau.. am facut o singura cauterizare dar se pare k era mare rana si din cauza aceasta nu a putut fi cauterizata de tot.. ma rog, o sa aflu mai multe cand ma duc la control, adik peste 2 sapt, cand vin si rezultatele de la papanicolau.. acum iau alte ovule, ce nu sunt din comert.. poate astea sunt mai bune.. singura pb e ca ma cam doare in zona ovarului/trompei uterine.. in rest nu am alte simptome (gen secretie abundenta, colorata, urat mirositoare, stuff like that.. ) sper cu ajutorul acestor ovule sa nu mai am acea rana..


You think you know but you have no idea

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.