homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-6


#96 2007-01-14 13:11:17

she
New member
Inregistrat: 2006-12-12
Mesaje: 9

Re: Rana pe col

la betadine e normal sa usture si sa doara putin?

Offline

 



#97 2007-01-15 08:45:59

voicu camelia
New member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 43

Re: Rana pe col

acum 2 luni cand am fost la controlul ginecologic,dr.mi-a spus ca am o rana pe col,dar este normal,sa nu-mi fac probleme ca majoritatea fetelor de varsta mea o au (am 20 de ani).pana acum 3 zile nu am avut nimic,dar de atunci mi-a aparut o usturime in timpul contactului sexual.ma ustura labiile si inauntrul vaginului.dr mi-a spus ca ma pot cauteriza,dar nu vreau sa fac asta.ce ar trebui sa fac?

Offline

 

#98 2007-01-15 12:30:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

she, se poate intimpla sa usture putin betadina, mai ales daca exista o iritatie vaginala.
voicu camelia, cred ca ai avut contacte sexuala fara excitatie suficienta si de aici usturimile despre care vorbesti. Cred ca te-a afectat mai mult decit trebuia vestea ranii pe col.....ar trebui sa ai o igiena normala a actului sexual si a zonei genitale in general, sa tratezi orice eventuala infectie care apare si sa te feresti de infectii mai ales si pace buna....daca chiar exista o rana pe col....ea trebuie tratata si solutia, de regula e cauterizarea. Verifica insa cu o a doua opinie existenta acestei rani


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#99 2007-01-15 12:54:29

voicu camelia
New member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 43

Re: Rana pe col

multumesc mult pt raspuns doctoressa!

Offline

 

#100 2007-01-15 20:53:01

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: Rana pe col

da, doctoressa, tergynan sunt ovule. seamana cu niste pastile.. nu au suprafata aia care le face sa fie intro mai usor..

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2007-01-31 23:08:43

andreiuca1
New member
Inregistrat: 2007-01-30
Mesaje: 6

Re: Rana pe col

buna,mi-a fost descoperita si mie o rana pe col si as dori sa stiu daca ce tratamnet am primit ar fi bun:betadini(ovule)amoxicilina si flamexin(tb)sau ar trebui sa mai cer parerea si altor medici.nu am facut nici un test papanicolau sau ce se mai face in astfel de cazuri(eu am avut candida in decembrie si poate din cauza tratamentului de atunci nu mi-a facut acum,poate de la antibiotice),si inca o intrebare,eu de 2 ani folosesc numai prezervativul,am inteles ca si acesta ar putea fi cauza acestei rani,ar trebui sa imi schimb metoda contraceptica?(totusi nu as vrea sa iau pastile).va multumesc foarte mult

Offline

 

#102 2007-02-01 10:22:38

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

andreiuca, fa tratamentul recomandat si pastreaza metoda contraceptiva care iti convine. Toate au si neajunsuri


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#103 2007-02-03 17:36:01

andreiuca1
New member
Inregistrat: 2007-01-30
Mesaje: 6

Re: Rana pe col

buna doctoressa,am si eu o intrebare daca se poate,in timpul tratamentului cu ovule pot face baie in cada sau doar dus?(chiar nu stiu)pot avea relatii sexuale in timpul tratamentului pentru rana pe col??va multumesc foarte mult

Offline

 

#104 2007-02-03 20:56:50

andreiuca1
New member
Inregistrat: 2007-01-30
Mesaje: 6

Re: Rana pe col

aa si inca un lucru,in timpul menstruatiei pot lua ovule??va rog sa ma scuzati ca zilele trecute am deschis un nou subiect,nu mi-am dat seama ca trebuia sa scriu direct aici,eram pentru prima oara in acest site si nu prea stiam ce su cum...,inca o data mii de scuze.va multumesc pentru raspunsuri

Offline

 

#105 2007-02-04 11:46:20

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Rana pe col

pai nu prea poti, ca o sa curga tot afara.


Nobody home

Offline

 

#106 2007-02-05 11:48:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

andreiuca1, poti sa faci baie in cada insa ar fi de preferat sa faci dus, poti avea contact sexual insa doar protejat cu prezervativ si nu e recomandat sa pui ovule in timpul menstruatiei(pentru ca, asa cum bine spune Nashira, curge cu singele menstrual cam prea repede)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#107 2007-02-05 16:33:33

andreiuca1
New member
Inregistrat: 2007-01-30
Mesaje: 6

Re: Rana pe col

multumesc foarte foarte mult pentru  raspunsuri:)

Offline

 

#108 2007-02-06 17:07:16

adina79
New member
Inregistrat: 2007-02-06
Mesaje: 5

Re: Rana pe col

Draga doctoressa,te rog sa imi raspunzi si mie in legatura cu aceasta problema-rana de col uterin.acum un an am descoperit ca am aceasta rana,mi s-a facut colposcopie si Pap test.nu inteleg un lucru,daca am sau nu infectie provocata de HPV...pe fisa de analize screi: IMAGINI COLPOSCOPICE ANORMALE,ZTA cu aspect de papilomatoza HPV,situata pe buza sup si inf,iodofilie slaba.la momentul cand am facut investigatiile  nu stiam nimic de col,rana,HPV deci nici nu am stiu ce sa intreb...am facut tratament cu SUMMAMED TB3 (500mg) MACMIROR ovule,timp de 20 de zile..am facut tratamentul 3 luni,dar nu consecutiv,una da una nu..si trebuia sa merg la control.din pacate am plecat din tara.am venit cu sotul meu in italia.am consultat 3 medicii aici,cica fff renumiti...care m-au lasat fff dezamagita...nu mi-au dat nimic pt rana,desi eu am insistat,mi-au zis ca nu e nicio problema,daca nu sangerez si nu am dureri,ca sunt femei care traiesc toata viata cu astfel de rani si nu e nimic..sunt in pragul depresiei,nu stiu ce sa mai cred si la cine sa apelez.te rog,draga mea,sfatuieste-ma tu cumva.multumesc din suflet

Offline

 

#109 2007-02-06 17:45:30

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

Foarte posibil ca medicii italieni sa vada mai relaxat lucrurile....ai avut papilomatoza, asta inseamna ca ai in organism virusul HPV....asta inseamna ca ai risc mai crescut de cancer de col(cu sau fara o eventuala rana acum) si ca trebuie sa faci testul PAPS regulat, macar odata pe an, daca nu la 6 luni. Daca ei zic sa lasi in pace rana, las-o


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#110 2007-02-06 18:38:14

adina79
New member
Inregistrat: 2007-02-06
Mesaje: 5

Re: Rana pe col

da,rana este,asa mi-a zis acum 2 saptamani un doctor.multumesc din suflet pt raspuns
pt a depista exact tulpina de HPV se face un examen anume? poate fi acesta eliminat cumva din organism?

Offline

 

#111 2007-02-06 18:45:55

roxela
Membru
Inregistrat: 2007-02-06
Mesaje: 2

Re: Rana pe col

Buna seara! As vrea sa va intreb ceva: am o rana mica pe colul uterin (mi-a zis medicul ginecolog) si sunt insarcinata in luna a 4-a, iar medicul mi-a propus o cauterizare dupa ce voi naste. Ce as putea face acum pentru ca dupa nastere sa nu mai fie nevoie de cauterizare? Adica sunt si alte metode alternative de tratament? Multumesc!

Offline

 

#112 2007-02-07 10:13:05

adina79
New member
Inregistrat: 2007-02-06
Mesaje: 5

Re: Rana pe col

buna,doctoressa! as dori sa ma mai lamuresti in unele privinte. avand aceasta rana si acest virus pot da nastere unui copil,fara a avea probleme? sau trebuie urmate tratamente inaintea acestui moment? sotul meu trebuie sa urmeze si el un tratament? la primul Pap test facut acum un an cand mi s-a descoperit rana mi-a iesit FROTIU CLASA II PAPANICOLAU (INFLAMATOR T.B.S.)- Ce vrea sa insemne INFLAMATOR T.B.S. ?-precizez ca mi se descoperise si o candida albicans.acum 3 luni am facut aici in italia un alt pap test,dar pe rezultat scria doar NEGATIV. infectarea cu HVP poate fi pusa in evidenta prin Pap test? multumesc mult

Offline

 

#113 2007-02-07 11:14:41

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

roxela, acum, insarcinata fiind, nu poti face nimic altceva decit sa iti duci sarcina la termen, mai vezi tu dupa ce nasti ce si cum cu rana de pe col, nu e vreo urgenta.
adina79, virusul cu pricina nu poate fi eliminat din organism. Trebuie facuta o analiza, numita serotipare, pentru a afla exact daca tulpina pe care o ai tu e implicata in riscul de cancer de col sau nu(nu toate sunt). Clasa II a testului PAPS e absolut ok, inflamator TBS inseamna ca e o inflamatie acolo produsa de o boala cu transmitere sexuala. De vreme ce ai avut condiloame la nivelul colului infectarea cu HVP nu mai e cazul sa o pui la indoiala, dupa cum spuneam, odata ajuns in organism, nu mai scapi de el, la fel ca de virusul herpetic, important e sa nu dea simptomatologie. Eu zic, in ceea ce priveste o eventuala sarcina sa discuti in amanunt cu un ginecolog. In principiu insa o poti avea, fara probleme


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#114 2007-02-07 11:44:05

adina79
New member
Inregistrat: 2007-02-06
Mesaje: 5

Re: Rana pe col

multumesc mult pt raspuns

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.