homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-17


#305 2009-03-18 23:49:04

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Rana pe col

rana pe col sangereaza de obicei dupa contacul sexual deci nu cred ca despre asta e vorba. la o ecografie pelvina nu se vede rana pe col. papanicolau ai facut?
ma gandesc la sangerarea de ovulatie daca esti la jumatatea ciclului...

Offline

 



#306 2009-03-19 09:12:59

anduca
Membru
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 4

Re: Rana pe col

nu l-am facut neutral

Offline

 

#307 2009-03-19 09:32:49

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Rana pe col

Asa e cum spune lady, la ecografie nu se vad ranile pe col...uterul e una, colul e alta. Trebuie sa faci control, eventual o colposcopie daca e cazul de rana si un Papanicolau.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#308 2009-03-19 11:29:07

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: Rana pe col

F interesant este ca mie, la o ecografie transvaginala (ca cea pe care spune si anduca ca a facut-o) mi-a vazut o cicatice de pe col. Si chiar am asa ceva.

Offline

 

#309 2009-03-19 11:31:08

anduca
Membru
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 4

Re: Rana pe col

neutral Sa dea Domnu sa nu fie asa ceva.. asta mi-ar mai lipsi . Colposcopia aceea ce e ? In ce consta? Si cam cat costa un test papanicolau ?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#310 2009-03-19 12:07:37

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: Rana pe col

un papanicolau in jur de 100 lei.
colposcopia este o analiza/procedura care se face la nivelul colului si urmareste sa identifice orice modificare care se observa la nivelul sau.
dr. se uita cu un microscop si analizeaza colul dupa ce da cu 2 tipuri de substante.

Offline

 

#311 2009-03-19 12:25:46

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Rana pe col

anduca, depinde din ce oras esti.
la mine, la synevo, e 40 lei papanicolaul


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#312 2009-04-26 01:58:00

isara
Membru
Inregistrat: 2009-04-26
Mesaje: 1

Re: Rana pe col

am aparut si eu pe forum pentru ca sunt foarte speriata...am fost in iarna la un control deoarece ma durea foarte tare ovarul stang (la care am avut chist in trecut), iar diagnosticul a fost anexita si ovare chistice bilat. Tot atunci mi-a spus si ca am o rana mica "cat o unghie", mi-a prescris cervugid si mi-a zis ca nu am pentru ce sa-mi fac griji. A zis ca lama e ok, "doar cam multe leucocite dar asta e ok". Eu aveam o scurgere de ceva vreme dar mi-a zis ca e normala.  Am urmat tratamentul(flamexin si unidox)..si nu am mai avut acele dureri. Am mers dupa un timp- la inceputul lui martie-  din nou la o alta doctorita (pentru ca de mult doream o alta parere, nu aveam incredere foarte mare in cea de atunci) sa vad ce e cu rana aia "mica cat unghia"...ca sa aflu ca de fapt e destul de mare (am facut o colposcopie). Diagnosticul a fost cervicita, flora microbiana fr IV, ex. citologic CIII eroziv. D-na doctor mi-a recomandat o cultura de col si un test HPV...si rezultatele nu sunt cele asteptate de mine...am un streptococcus agalactiae si proba ADN HPV pozitiva pentru tipul cu risc crescut 68. Ideea e ca dna doctor mi-a zis ca acest tip se ia doar prin contact sexual. Eu sunt impreuna cu prietenul meu de 5 ani..el a mai avut in trecut mai multe partenere..dna doctor spunea ca acest tip nu da leziuni la barbati si ca ei sunt doar purtatori...totusi se poate face ceva si pentru el..adica sa se trateze, pentru ca acest aspect nu mi l-a lamurit dna doctor..stie cineva daca se poate face ceva? in ceea ce priveste situatia mea sper sa fie totul ok..mi s-a prescris clindamicină 3*1 pe zi timp de 5 zile, cervugid 1 ovul pe zi timp de 6 zile si meclon, asta impotriva streptococului. Pentru pb cealalta mi s-a prescris Isoprinosine2*2 pe zi (in mai si iulie) alternativ cu imunostim 2*1 pe zi (iunie si august)...in mai trebuie sa merg din nou pentru lama si cultura col, in toamna mai facem o colposcopie si daca totul merge bine la anul urmeaza cauterizarea. La ce medic ar trebui sa mearga prietenul meu pentru ca as vrea sa scapam de virusul asta...se poate??? a mai avut cineva acest tip? exista oare riscul de cancer? mi-e foarte frica...nu-mi dau seama de ce nu a observat si cealalta doctorita ca ceva nu e in ordine pentru ca eu aveam scurgerea de mai mult timp si din cate am inteles acesta a aparut de la infectie..astept cu nerabdare un raspuns..multumesc!

Offline

 

#313 2009-04-26 10:30:38

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Rana pe col

pai la el nu prea are la ce sa se uite medicul, pt ca nu are condiloame pe gland. daca avea, putea merge la dermatolog si ii dadea si lui condyline sa arda negii si ceva pt intarirea sist imunitar. poate urma un tratament pt cresterea imunitatii gen pastilele care le iei tu  ca nu strica dar cam atat, in rest, trateaza`te tu.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#314 2009-04-26 14:01:46

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Rana pe col

tulpinile hpv high risk nu ii afecteaza pe barbati, doar cele low risk deoarece pot face condiloame. cu virusul ramai toata viata, nu prea ai ce face decat sa-ti intaresti sistemul imunitar

la femei hpv high risk produce in timp modoficari la nivelul colului uterin(de acolo e si rana) si acestea, lasate netrarate, pot evolua dupa mai mult timp in cancer. insa daca faci controale regulate si tratezi afectiunile vei fi ok, nu te ingrijora
in primul rand trateaza infectiile deoarece acestea intretin rana iar apoi ocupa-te de rana
iar pentru prietenul tau nu-ti fa griji caci nu ai de ce

Offline

 

#315 2009-04-26 17:58:52

odamaria
New member
Inregistrat: 2009-04-20
Mesaje: 12

Re: Rana pe col

sanca a scris:

Mie mi-e tare groaza de cauterizarea aia. As mai avea o intrebare legata de aceasta rana.. pana la vindecare cu ramane cu activitatea sexuala? E voie nu e voie? am inteles ca dupa urmeaza abstinenta dar acum e in regula sau nu?

Vorbesc din experienta personala. In general cauterizarea nu doare, mai ales ca se face o mica anestezie locala, adica o injectie in col, dar nu doare, nu trebuie sa te sperii, deoarece colul nu este inervat, vei simti doar un disconfort. O data anestezia facuta, cauterizarea nu ar trebui sa doara deloc, vei simti doar un miros de ars, deoarece rana se cicatrizeaza prin electrocauterizare. Dupa aceea, rana trebuie lasata sa se cicatrizeze in ritmul ei, nu trebuie sa te speli inauntru sau cu irigatorul, nu pune nimic acolo. Vei avea o scurgere urata, care va dura cam 2, 3 saptamanai, nu trebuie sa te sperii, este absolut normal, ca la orice rana care se cicatrizeaza. Abstinenta tre sa fie cam de 5, 6 saptamani, deoarece nu trebuie sa se deregleze nicicum ritmul de vindecare al ranii.

Altceva despre rana pe col. Daca rana nu cedeaza la diferite tratamente, ea trebuie cauterizata (interventie foarte usoara si fara sechele, dupa cum am spus mai sus), in nici un caz nu trebuie lasata ani de zile ca "poate se vindeca singura", poate duce in timp la probleme foarte foarte grave.

Offline

 

#316 2009-04-29 22:14:04

yulya
New member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 8

Re: Rana pe col

buna.imi spuneti va rog dak se poate face rana p col de la o infectie urinara netratata bine?

Offline

 

#317 2009-06-12 23:58:26

just_me_diana
New member
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 5

Re: Rana pe col

am si eu o rana la col si mi-am facut PAP-ul care a iesit bine.dupa am mai facut niste analize si la hpv mi-a iesit genotip 16.ce inseamna asta?va rog frumos un raspuns...sad

Offline

 

#318 2009-06-13 10:18:55

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: Rana pe col

just_me_diana a scris:

am si eu o rana la col si mi-am facut PAP-ul care a iesit bine.dupa am mai facut niste analize si la hpv mi-a iesit genotip 16.ce inseamna asta?va rog frumos un raspuns...sad

ai tulpina 16 - care dintre numeroasele tipuri de hpv, e una cu risc mare in a-ti provoca cancer de col.
daca medicul tau e sarac in explicatii, vezi ca e un topic mare si sticky despre HPV.

Offline

 

#319 2009-06-13 20:10:24

just_me_diana
New member
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 5

Re: Rana pe col

pana nu-ti tratezi rana la col mai poti avea relatii sexuale sau se poate agrava?:-S

Offline

 

#320 2009-06-13 20:13:33

V's bunny
Full member
Inregistrat: 2009-05-03
Mesaje: 618

Re: Rana pe col

Cel mai bine e s-o tratezi cat mai repede daca stii ca o ai. Si relatiile sexuale trebuie intrerupte o perioada anume, numai medicul iti poate spune.

Offline

 

#321 2009-06-17 10:30:33

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

yulya a scris:

buna.imi spuneti va rog dak se poate face rana p col de la o infectie urinara netratata bine?

nu se poate


just_me_diana sigur ca poti avea relatii sexuale
problema e ca ranatrebuie tratata, nu neglijata


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#322 2009-06-17 16:25:11

just_me_diana
New member
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 5

Re: Rana pe col

multumesc mult pt raspunsuri

Offline

 

#323 2009-11-02 20:07:06

me24
New member
Inregistrat: 2009-10-28
Mesaje: 12

Re: Rana pe col

O rana mica de col trebuie neaparat cauterizata? Am descoperit de curand ca am o rana pe col pe care doctorita a spus ca o va cauteriza. Nu e cauterizarea ultima solutie spre vindecarea ranilor de col? Am mai citit pe undeva pe forum ca intai si intai e nevoie de tratament...si abia apoi, daca tratamentul nu isi face efectul se recurge la cauterizare.

Ultima oara a fost editat de me24 (2009-11-02 20:09:19)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.