homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-18


#324 2009-11-02 20:27:34

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Rana pe col

Asta voiam sa-ti spun si eu. Ar fi o idee sa incerci intai cu tratament, mai ales daca zici ca rana este mica. Poti sa mai ceri parerea unui medic.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 



#325 2009-11-04 22:26:04

me24
New member
Inregistrat: 2009-10-28
Mesaje: 12

Re: Rana pe col

ovulele betadine interactioneaza cu anticonceptionalele? doctorita mi-a sugerat sa intrerup anticonceptionalele...si sa le reiau dupa terminarea tratamentului. nu prea ma incanta ideea, pentru ca am auzit ca nu e bine, apar dereglari de ciclu...se dau hormonii peste cap.

Offline

 

#326 2009-11-04 23:35:37

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: Rana pe col

nu interactioneaza...

Offline

 

#327 2010-03-25 16:17:40

hvn30
Membru
Inregistrat: 2010-02-08
Mesaje: 2

Re: Rana pe col

Buna fetelor , sper sa mai intrati pe aicea , acum 2 zile am facut si eu o cauterizare pe col sad din pacate pentru mine chiar a durut pt ca nu mi a facut nici o anestezie , ce vreau eu sa aflu de la cele care ati mai facut cauterizari , voi dupa cauterizare  va ti simtit rau? eu am senzatie de balonare de ametelii , ma doare un pic  spatele si burta ,doctora ma avertizat ca ma va durea cand a inceput cauterizarea dar nu a  specificat daca va durea si dupa terminarea cauterizari ,voi stiti cat dureaza tratamentul si ce tratament este? , mie imi da doctora cu ceva acolo , pe  23 martie am facut cauterizarea azi 25 martie am fost la tratament apoi mi a zis sa mai vin dupa 15 zile , cand am intrebat o de ce asa tarziu mi a zis ca nu e bine deloc mai multe nu a zis de ce nu e bine, iar dupa cauterizare eram asa ametita incat nu am inteles bine ce nu am voie sa fac , vag mi am amintit cateva lucruri adica 3 sap fara contact 3 sap fara sa car greutati sa nu fac baie in cada ci doar dus sa nu ma spal in interior cu nimic ,nici macar cu apa si nici sa nu folosec nimic adica tampoane , mai exisat si altceva? si mi a mai zis ca la inceput voi avea o scurgere , un lichid nu stiu ce culoare dupaia in timp se va mai colora da la mine nu curge nimic ,daca merg pe jos am voie? si inca o intrebare oare durerile la contact sexual din cauza ranei erau?nu era o rana mare dar era de ceva timp, iar cu tratamente cu ovule si alte medicamente nu trecea , pana nu am mai suportat durerile in timpul actului sexual si mi am luat inima in dintii sa o rezolv ...
Multumesc

Ultima oara a fost editat de hvn30 (2010-03-25 17:05:45)

Offline

 

#328 2010-07-04 10:41:32

prikindel
New member
Inregistrat: 2007-08-26
Mesaje: 5

Re: Rana pe col

Doctoressa ... sotia mea trece printr-o perioada destul de stresanta ... invata pentru ceva examen ... De cateva zile, au aparut niste sangerari, stiu eu , scurgeri maronii ... se poate sa ii fi venit ciclul cu 10 zile inainte ? Ia Marvelon de vreo 5 ani, stiam ca acesta regleaza menstruatia. Maine trebuie sa mergem la control, dar mi-e rusine sa nu zica doctorita ca suntem afoni, in sensul sa-i fi venit ciclul .. Posibila rana pe col ? Multumesc

Ultima oara a fost editat de prikindel (2010-07-04 10:42:14)


Nimeni nu poate sa se intoarca in timp si sa fabrice un nou inceput, dar oricine poate incepe azi si sa fabrice un nou sfarsit!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#329 2010-07-04 11:46:41

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Rana pe col

prikindel, probabil e doar un spotting...
menstruatie nu poate fi peste folie.
rana pe col sangereaza la contactul sexual.

Offline

 

#330 2010-07-04 12:30:28

prikindel
New member
Inregistrat: 2007-08-26
Mesaje: 5

Re: Rana pe col

Multumesc Camysh pentru raspuns ... merg mai linistit maine la ginelocolog ... nu voiam insa sa ma fac de ras


Nimeni nu poate sa se intoarca in timp si sa fabrice un nou inceput, dar oricine poate incepe azi si sa fabrice un nou sfarsit!

Offline

 

#331 2010-07-21 19:50:33

Nicoleta1986
Membru
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 3

Re: Rana pe col

Am si eu o problema, si imi cer scuze daca s-a discutat aceasta poblema pana acum...De aproximativ 2 ani am durere in timpul contactului sexual, durere la interiorul vaginului, la 2-3 cm (apreciez eu). uneori simt durerea doar la inceput, apoi in timpul penetrarii trece si ma simt ok, uneori persista pe tot parcursul penetrarii.  Am si o secretie mai abundenta uneori. Am facut analize( colposcopie, papanicolau si secretie), am luat diverse tratamente atat eu cat si partenerul (intre timp am facut candida si am tratat-o cu pastile, ovule si crema), insa durerea persista.
Cand am facut papanicolau medicul mi-a spus ca exista o zona ulcerativa pe colul uterin insa rezultatul analizei a iesit satisfacator. Clasa II. Ma puteti ajuta cu un sfat? imi e frica sa nu fie o rana pe col si sa se agraveze.

Offline

 

#332 2010-07-22 11:25:22

Nicoleta1986
Membru
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 3

Re: Rana pe col

Astept cu nerabdare un raspuns de la Doctoressa

offff     chiar nu imi raspunde nimeni... sunt f nelinistita. ieri, si azi am avut sangerari chiar daca ieri am luat ultima pastila de diane 35..
sunt f nelinistita.

Ultima oara a fost editat de Nicoleta1986 (2010-07-24 12:30:17)

Offline

 

#333 2010-07-26 15:06:33

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rana pe col

Nicoleta1986 a scris:

Astept cu nerabdare un raspuns de la Doctoressa

offff     chiar nu imi raspunde nimeni... sunt f nelinistita. ieri, si azi am avut sangerari chiar daca ieri am luat ultima pastila de diane 35..
sunt f nelinistita.

ba ti se reaspunde Nicoleta...stie cineva ce sa iti raspunda si cind se poate
In primul rind ranile pe col nu dor, deci teama ta ca de acolo poate fi durerea e nefondata.
In ceea ce priveste singerarile din acele 2 zile cred ca trebuie sa mergi la medicul tau de planning si sa discuti cu el
Iar in ceea ce priveste durerile la contactul sexual ele se datoreaza cel mai probabil unei excitatii isuficiente/ineficiente.
asadar problemele nu se pot rezolva pe forum, din pacate. Merita insa sa iti aloci timp pentru o vizita la un medic priceput in probleme de disfunctii sexuale si sa cauti acolo rezolvarea problemei tale(pentru ca ea exista)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#334 2010-07-29 19:26:23

Nicoleta1986
Membru
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 3

Re: Rana pe col

Multumesc pt raspuns Doctoressa. O sa merg inca odata la medic, poate de data asta ma va lamuri, si imi va da un tratament cara sa fie eficient pt mine.   Nici un medic nu m-a lamurit din ce cauza exista acele dureri la contact.
BTS  nu exista sau vreun alt microb, pt ca analizele au iesit bune.
Singura problema este anexita si o rana pe colul uterin depistata la control si colposcopie.
Sper sa fie bn.
Multumesc

Offline

 

#335 2010-08-03 16:00:27

alexyalexandra
New member
Inregistrat: 2010-07-19
Mesaje: 18

Re: Rana pe col

Buna ziua!cine poate sa ma lamureasca si pe mine va rog.am luat o folie yasmine inca din prima zi a ciclului totul ok,pana sa fac pauza de 7zile,atunci mi-a venit ciclu dupa 3 zile,dar 2zile mia curs mult f mult mergeam din 2 in 2ore la toaleta sa schimb tamponu ca daca nu ma patam.acum am terminat a 2a folie si mi-a venit ciclu astept sa vad cum este,deci ceea ce ma ingrijoreaza pe mine este ca daca si de data asta curge atat de mult trebuie sa ma ingrijorez?si cand nu le luam imi curge mult dar nu asa de des mergeam,acum le iau ptr niste chisturi.multumesc

Offline

 

#336 2010-08-19 21:36:40

ukana
Membru
Inregistrat: 2010-08-19
Mesaje: 1

Re: Rana pe col

Buna seara. As dori si eu un sfat ca pana acum am citit la tratamente pentru col uterin de am ametit.
Am facut o cauterizare acum pe 10 august . Dupa o saptamana am fost la pansat . Saptamana asta nu a mai avut cine sa ma mai panseze pentru ca centru de planificare unde ma duceam a fost inchis ( Spitalul Panait Siarbu ) . Numarul doctorei mele nu il am si am ramas pe bara. Intrebarile mele  sunt: este neaparat nevoie sa ma mai pansez? Plus ca am inteles ca mai trebuie sa fac un tratament cu ovule dar nu mi sa specificat cand ( dupa ce imi cade cojita sau inainte plus ca trebuie sa imi vina ciclu zilele astea) ?
Si pot sa ma duc la mare  sa ma balacesc ? Sau trebuie sa stau pe bara orice ar fii timp de 6 saptamani ( doctora la inceput mi-a zis ca in maxim 3 saptamani o sa fiu ca noua ) .

Va multumesc. smile

Offline

 

#337 2010-09-24 20:13:45

o ea
Full member
De la: Vaslui
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 211

Re: Rana pe col

in cazul in care ai HPV si apar ranile pe col (una cauterizata si apoi inca una sau 2 tratate cu ovule)... e adevarat ca acesta e un indicator relevant al prezentei radacinilor "vinovate" de aparitia cancerului de col? mai pe scurt: rana pe col + HPV = cancer de col?


There is no surprise more magical than the surprise of being loved.  It is God's finger on man's shoulder.  (Charles Morgan)

Offline

 

#338 2010-09-25 20:43:57

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Rana pe col

nu! daca ai rana pe col si virusul hpv nu inseamna neaparat ca faci si cancer. hpv`ul are mai multe radacini. unele dau cancer, altele nu. insa evolutia spre cancer este mare..cam 10 ani parca. daca ai tulpina cu risc crescut de cancer, trebuie sa faci control o data la 6 luni de obicei pentru a vedea daca sunt schimbari.

Offline

 

#339 2010-09-28 14:33:48

o ea
Full member
De la: Vaslui
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 211

Re: Rana pe col

citisem undeva ca ranile de col sunt provocate tocmai de tulpinele cu risc crescut, de asta intrebam.... (momentan nu am probleme)


There is no surprise more magical than the surprise of being loved.  It is God's finger on man's shoulder.  (Charles Morgan)

Offline

 

#340 2010-10-01 21:00:04

teodora neamtu
Membru
Inregistrat: 2010-10-01
Mesaje: 2

Re: Rana pe col

buna ziua,am si eu o intrebare.acum cateva zile am fost la medicul ginecolog si mi-a gasit rana pe col plus hpv,mi-a papanicolau si restul analizelor care i-au confirmat,rana este cam 2/3 din col,luni voi merge sa imi faca o colposcopie,doamna doctor a spus ca imi va face cauterizare.as dori sa stiu daca este necesara o cauterizare la rana cat si pt hpv?

Offline

 

#341 2010-10-01 21:17:42

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Rana pe col

@o ea de obicei hpv cu risc crescut da rani de col, insa exista cazuri de rana pe col si fara niciun hpv.

@teodora neamtu eu ti-as fi facut colposcopie atunci pe moment. nu inteleg doctorii care vad cu ochiul liber rana si nu`ti fac colposcopie pe moment sa vada exact cum sta treaba. cauterizarea este doar pt rana. nu te scapa de hpv. el ramane in continuare in organism. eu personal as opta oricand pt o cauterizare pt ca am impresia ca e calea cea mai sigura de a scapa de tesutul bolnav de acolo.

Offline

 

#342 2010-10-01 21:30:10

teodora neamtu
Membru
Inregistrat: 2010-10-01
Mesaje: 2

Re: Rana pe col

nu mi-a facut atunci pentru ca mi-a dat un tratament de 5 zile pentru candida,rana am vazut-o si eu in ecran(color),mi-a spus ca imi v-a face cauterizare la amandoua deoarece am,,bubitele''ca o ,,conopida''adica radacini,iar dupa cauterizarea aceea tratamentul pentru amandoua plus vaccinu.credeti ca ar trebui intai sa imi dea un tratament pt rana si hpv si daca nu trece sa imi cauterizeze?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.