homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 73-150


#2832 2012-05-23 12:32:16

Raveca
Hero member
De la: land of hope...
Inregistrat: 2009-01-03
Mesaje: 3656

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 73

Cris8,  puss sa iti ajute Dumnezeu sa fie bine! Imi place ca esti increzatoare in echipa medicala! rugaciune

Mada, puss conteaza cum vad altii probleme tale? Eu cred ca nu...poate din cauza asta nici nu scriu de lupta mea din ultimii ani. Important este ca stiu eu si Dumnezeu.
Uite un invatamant :
George este tipul de om pe care ţi-ar plăcea să-l urăşti: e ?ntotdeauna bine dispus şi are ?ntotdeauna ceva pozitiv de spus.

Dacă cineva ?l ?ntreabă cum ii merge, el răspunde:

"Dacă ar fi mai bine de at?t, ar fi nevoie de doi oameni pen...tru at?ta bine!"

E un optimist! Dacă un coleg are o zi rea, George reuşeşte ?ntotdeauna să-l facă să vadă partea pozitivă a situaţiei.

Am devenit curios şi ?ntr-o zi l-am intrebat:

"Nu ?nţeleg, nu este cu putinţă să fii optimist ?n toate zilele, tu cum reuşeşti?"

George ?mi răspunse:

"?n fiecare zi c?nd mă trezesc, ştiu că am două posibilităţi: Pot să aleg să fiu bine dispus sau pot să aleg să fiu rău dispus. Şi aleg să fiu bine dispus. C?nd mi se ?ntamplă ceva rău, pot să aleg ?ntre a fi o victimă sau pot să aleg să ?nvăţ din ce mi s-a ?nt?mplat. Şi eu aleg să ?nvăţ. De fiecare dată c?nd cineva vine la mine să se lamenteze pentru ceva, pot să aleg ?ntre a-i accepta pl?ngerile sau pot alege să-l ajut să vadă latura pozitivă a vieţii. Şi eu aleg ?ntotdeauna partea bună a vieţii."

"Dar asta nu este ?ntotdeauna aşa de usor" i-am spus.

"Ba da, zise George, ?ntreaga viaţă este o problemă de opţiuni. C?nd ?ndepărtezi din viaţă tot ceea ce nu contează cu adevărat, totul devine o chestiune de opţiuni. Depinde de tine să alegi cum să reacţionezi la diverse situaţii, tu trebuie să decizi cum să-i laşi pe alţii să-ţi influenţeze atitudinea faţă de viaţă. Tu alegi să fii bine sau rău dispus. P?nă la sf?rşit tu eşti acela care decizi cum să-ţi trăieşti viaţa".

Dupa această discuţie am pierdut legătura cu George, fiindcă mi-am schimbat locul de muncă, dar adesea, c?nd mă regăseam g?ndindu-mă la cuvintele lui, atunci optam pentru ceva ?n viaţă ?n loc să reacţionez la evenimente.

Apoi am aflat că George a avut un accident groaznic la locul de muncă, a căzut de la 18 metri ?nălţime şi după o operaţie de 8 ore şi după o ?ndelungată spitalizare a ieşit av?nd o placă de oţel ?n spate.

M-am dus să-l văd şi l-am ?ntrebat dacă se simte tot at?t de bine.

"Vrei să vezi cicatricile mele?"

"Dar cum faci să răm?i pozitiv dupa ce ţi s-a ?nt?mplat?

"?n timp ce cădeam, primul lucru care mi-a venit ?n minte a fost fetiţa mea. Apoi, ?n timp ce zăceam pe păm?nt, mi-am zis că pot să aleg ?ntre a muri şi a trăi. Şi am ales să trăiesc."

"Dar nu ţi-a fost frică?"

"Atunci c?nd m-au dus la spital şi am văzut expresiile feţelor surorilor şi doctorilor, mi-a fost frică, fiindcă era de parcă se uitau la un om mort. Apoi un infirmier m-a ?ntrebat dacă am alergie şi am răspuns: DA! Toţi m-au privit şi atunci am urlat: sunt alergic la gravitaţie! Toţi au izbucnit ?n r?s şi eu le-am spus: acum operaţi-mă ca un om viu, nu ca pe unul care e deja mort!"

George m-a ?nvăţat că ?n fiecare zi avem posibilitatea de a alege să trăim o viaţă deplină. Şi este inutil să fim mereu ?ngrijoraţi pentru m?ine, fiindcă fiecare zi vine cu problemele ei cu care trebuie să trăim, şi m?ine ne vom gandi la problemele de m?ine.

La urma urmei, azi este ziua de m?ine pentru care ?ţi făceai probleme ieri.

Acum ai două opţiuni: să citesti acest text şi-apoi să-l ignori sau, să ?l imparţi cu oamenii dragi ţie şi să invăţaţi impreună să trăiţi fiecare zi din plin, fiecare răsuflare, şi mai presus de toate, fiecare prietenie!

PS: Este important să luăm partea bună din toate! Pentru că orice situaţie are două părţi.


Dirida,  puss


"Nu te teme, că Eu sunt cu tine, nu privi cu îngrijorare, că Eu sunt Dumnezeul tău. Eu îţi dau tărie şi te ocrotesc şi dreapta Mea cea tare te va sprijini!"
Doamne, ajuta-ne sa se implineasca dorinta noastra de-o viata!

Port mereu o parte din tine in sufletul meu ...

Offline

 



#2833 2012-05-23 12:33:56

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 73

eu alaltăieri la magaznin m-am luat de v?nzătoare.( ne ?nțelegem bine). Era o fată gravidă și ea de colo, ee că e ușor să faci copii, 5 minute și gata. Am luat foc și i-am zis că unele ?ncearcă de ani de zile și nu iese, ea de colo, lasă femeile că e ușor pentru bărbați. Mai tare m-am atacat. Și i-am zis verde ?n față părerea mea și ce șanse de recuperare au bărbații care suferă de infertilitate și că sunt mai mulți dec?t ?ți poate imagina. Și era un nene ?n spate și zice. Dacă mergea ?n 5 minute avea și eu vreo 10 p?nă acum, dar, cum zice doamna, la noi nu prea ai ce trata. Mi-au dat lacrimile.

ps: nu știți pe unde-i sectoristul? că am un morman de vase care ?l așteaptă cumințele ?n chiuvetă big_smile

Ultima oara a fost editat de Hellstorm (2012-05-23 12:38:07)


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#2834 2012-05-23 12:40:09

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 73

raveca,deci eu sunt altii...

storm,nu ai ce face astora carecred ca dai din buci 5 min si gata copilul...


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#2835 2012-05-23 12:40:09

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 73

hell puss daca il gasesti sa il trimiti si la mine, ca am de facut smotru in baie rotfl

Crisulici, nu te-am prins, dar te pup in lipsa puss

diri puss si tie un mare pupic, ca rar ne sincronizam


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2836 2012-05-23 12:44:19

madalyna7
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-02-10
Mesaje: 4993

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 73

Sonis puss multumesc la fel
Rave puss nu e vorba de ce crede lumea. ma intereseaza doar relatia pe care o am cu cateva fete de aici, care ma cunosc si-mi stiu povestea. si vorbeam la modul general, dandu-ma exemplu.
citatul tau suna bine pe hartie, din pacate viata nu e asa de simpla. si eu sunt de acord ca trebuie sa avem speranta si optimism, dar n-are cum sa ne iasa asta in fiecare zi.
Hells puss din pacate cei/cele care nu se confrunta cu infertilitatea habar n-au cum e de fapt.
Angel puss ce face mika azi?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2837 2012-05-23 12:45:59

Raveca
Hero member
De la: land of hope...
Inregistrat: 2009-01-03
Mesaje: 3656

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 73

Hell, lol ce tare esti cu sectoristul tau!

Sonia, nu esti "altii" in sensul in care ai inteles tu. Insa eu nu inteleg de ce trebuie sa vada la nu stiu ce nivel cineva, problemele mele...iar daca acel nivel nu este cel asteptat de mine, sa ma supar.
Poate pt tine problema mea este mica, fata de problema ta, insa faptul ca tu o vezi asa nu ma face sa ma supar si sa te judec.
Asta am vrut eu sa se inteleaga. Poate sunt obosita si fara chef si nu prea asez bine cuvintele.

Cat despre cei care dau 5 min din ce ai zis tu...iar nu vad de ce sa ii judeci. Fiecare are viata lui, cu problemele lui.


"Nu te teme, că Eu sunt cu tine, nu privi cu îngrijorare, că Eu sunt Dumnezeul tău. Eu îţi dau tărie şi te ocrotesc şi dreapta Mea cea tare te va sprijini!"
Doamne, ajuta-ne sa se implineasca dorinta noastra de-o viata!

Port mereu o parte din tine in sufletul meu ...

Offline

 

#2838 2012-05-23 12:46:15

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 73

mada puss mersi

raveca,eu nu cred ca e simpla povestea nici unei fete care sufera/a suferit ca nu poate face un copil.si cei care dau 5 min din buci si fac un copil asa cred ca se intampla la toata lumea.asa judeca ei cu mintea lor.ca atat stiu.nu atat judec eu.

Ultima oara a fost editat de sonia30 (2012-05-23 12:47:53)


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#2839 2012-05-23 12:48:24

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 73

Mada puss face bolboci la botic , imi baleste umarul cat va citesc eu
am fost la cumparaturi, e cald si frumos in sfarsit
nasica ne-a dat fructe gratis rotfl ce profitoare suntem rotfl
imi pare rau ca esti trista, mie imi e greu sa vad cum voi fetele mai vechi aveti neintelegeri

Ultima oara a fost editat de angel_sweety (2012-05-23 12:52:42)


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2840 2012-05-23 12:50:42

Monimonica
Full member
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 880

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 73

Buna dragelor!
Rave, frumos ce ai scris acolo... As vrea si eu sa fiu ca George smile
Va puss

Offline

 

#2841 2012-05-23 12:51:22

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 73

angelus,sunt simple neintelegeri.asa poate ne cunoastem si mai bine.oricum sunteti cateva care ma stiti ,asa cum sunt eu.

monica puss

al meu se duse sa bage motorina,alte peste 2 mil.sa vad de unde mai baga lunile viitoare.ca eu ciuciu bani.presupun ca nu mai mancam ca sa aibamasina in functiune.sunt f dezamagita de tot.simt ca visul meu se indeparteaza tot mai mult de mine...cuvintele raman cuvinte....viata e cu totul altceva.

Ultima oara a fost editat de sonia30 (2012-05-23 12:53:20)


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#2842 2012-05-23 12:58:11

madalyna7
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-02-10
Mesaje: 4993

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 73

Angel , Raveca, Sonia. chiar nu e vorba ca avem neintelegeri sau ca ne certam, doar ca sunt convinsa ca daca eu ziceam cu trompele e cel mai greu, restul e cancan si Sonia mi-ar fi atras atentia. am vrut doar sa spun ca nu e asa, atata tot. si, ma bucur tare ca Sonia a inteles si nu s-a suparat pe mine
Rave suntem diferite toate aici. eu consider ca e ok sa-mi spun povestea si greutatile prin care trec pt  ca asa mai invatam una de la alta, asta pana la urma inseamna forumul asta. mai aflam cum s-au rezolvat unele probleme, mai prindem putina speranta, mai cadeam , ne mai ridicam...

Ultima oara a fost editat de madalyna7 (2012-05-23 12:58:54)

Offline

 

#2843 2012-05-23 12:59:55

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 73

da,cuvantul cancan l-am spus prost.dar oricum ar fi pt noi femeile cu infertilitate masculina,pe noi ,pe majoritatea,ne asteapta ultima solutie,fiv ul.pt noi nu sunt sanse reale de natural.asta e diferenta.

Ultima oara a fost editat de sonia30 (2012-05-23 13:01:12)


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#2844 2012-05-23 13:00:28

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 73

soni, pari cam depresivă sad


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#2845 2012-05-23 13:02:13

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 73

oi fi storm.incerc sa respir in continuare.atat.si poate nici nu ar fi bine sa mai scriu aici.eu nu sunt o aspiranta optimista.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#2846 2012-05-23 13:02:34

madalyna7
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-02-10
Mesaje: 4993

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 73

haideti sa incheiem subiectul, va rog mult. chiar nu e genul meu sa creez discutii mai ales cu persoane la care tin foarte mult.
eu consider ca am avut o discutie matura cu Sonia si ca am rezolvat problema.
rave puss sonia puss angel puss

Monica puss am citit ca ai ovare micro cesafac faci ceva tratament?

Offline

 

#2847 2012-05-23 13:03:56

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 73

soni, ba să scrii, să nu te ?nchizi, poi cui să te mai descarci dacă nu nouă, cine să te ?nțeleagă dacă nu noi??????

merg să mă dau la un morman de vase, poate se sperie de ine și se ?mpuținează big_smile

Ultima oara a fost editat de Hellstorm (2012-05-23 13:04:54)


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#2848 2012-05-23 13:05:05

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 73

storm,aici trebuie optimism.eu nu am asa ceva.nu vreau sa demoralizez pe nimeni.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#2849 2012-05-23 13:06:15

Monimonica
Full member
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 880

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 73

Mada, da... Eu cred ca asa se numesc... Am fost la doctor in Ungaria si din cate am inteles asta era... Iau premens( un medicament unguresc) si vitamina e.
Mi- am facut si analize de sange... Maine primesc rezultatul...

Offline

 

#2850 2012-05-23 13:07:30

madalyna7
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-02-10
Mesaje: 4993

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 73

Sonia puss in viata noastra reala trebuie optimism, nu aici. ar fi ideal daca in viata noastra nu ne-am pierde speranta si optimismul, dar e al naibii de greu si asta ne-a unit pe toate aici.
deci, nici nu vreau sa aud ca nu mai intrii. ma faci sa ma simt si mai vinovata pt ca am deschis subiectul cu cancanul sad

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.