homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22-52


#970 2012-06-02 09:01:05

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

hello

si eu de acord ref l cantar (desi va zic sincer, am avut la cris si, cand incepuse sa refluxeze laptele de 3-4 ori pe masa, in jet....mi-a fost de ajutor la "pisic", sa-l vad ca lua in greutate in ciuda a cat varsa). dar ca regula generala si io-s pt nu

eu am tiat de pe lista carut si patut&accesorii big_smile dar nah, asta-s doar eu

sterilizator, biberone, pompa de san: doar ochti ce v-ar placea si de unde le luati la nevoie... sii le luati DOAR la nevoie smile

cadita iar nu vad sensul de lua una scumpa, alea de plastic din metalo-chimice isi fac treaba absolut ok smile

vreau si eu bani de scutece sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#971 2012-06-02 09:08:58

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Neata, wave

Ieri am ramas fara net.

Laura cred ca si mie mi-a crescut burta smile

Sa aveti o zi faina.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#972 2012-06-02 09:54:10

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Neata burtici  par  puss  kram
Nu am mai intrat de mult pe-aici, dar acum lucrez mai mult si intru mai des dincolo. Dar mai trag cu ochiul si pe-aici sa vad ce faceti  tongue
Am vorbit intr-o zi de fatine (zane) acum mai mult timp. Va arat fatinele mele...

Fatina mireasa, am cumparat-o anul trecut imediat dupa nunta, voiam o amintire si asa a inceput pasiunea mea ...
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/57790_fatina_sposa.jpg

Fatina sau ingerul fidelitatii, o voiam in casa sa ne protejeze.
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/57790_fatina_de_la_fedelta.jpg

Fatina capricorn, e zodia mea.
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/57790_fatina_capricorn.jpg

Fatina gemeni, e ultima achizitie de ziua sotului, ce e nascut in zodia gemeni.
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/57790_dsc09805.jpg

Asta e tot  tongue
Va  par  par pe toate si va doresc o zi buna !!!

Ultima oara a fost editat de Madlena06 (2012-06-02 10:16:00)


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#973 2012-06-02 11:50:43

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Neata!  cascat
Vreau si eu sa dorm noaptea si sa fiu treaza ziua ...


Kata puss
Time puss
Madlena puss

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-06-02 11:51:07)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#974 2012-06-02 14:59:29

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

buna fete!

va anunt cu mare disperare ca au inceput iar varsaturile. azi a fost teribil.

kata, dar niste scutece de-alea la 40-50 de lei nu crezi ca ar fi ok? asa incet incet poate le poti lua si tu puss

eu am tare mare noroc cu sotul, e un scump, i-am facut pusculita la bebe si trebuia sa-i puna cate 10 lei zilnic iar el ii pune cate 50, 100, de-asta mi se tot aduna bani acolo si tot mai comand cate-un scutec, acum am facut comanda la caciulita cagula si jambiere pt pampersul textil.

inca o problema pe care tocmai am descoperit-o : am pielea de sub mameloane amortita, nu simt nicio atingere nimic, am simtit prurit la nivelul sanului si cand m-am scarpinat pe decolteu simt tot iar in partea inferioara nimic. tot acolo mi-au aparut si vergeturile si pielea este vinetie rosiatica de la greutate si piele intinsa banuiesc. ati mai patit careva?

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2012-06-02 17:33:15)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#975 2012-06-02 19:09:55

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Hello!

Deno, off! Tu iei vitamine?

Eu nu am probl cu vergeturi pana acum , poate ca si ca sunt plinuta si nu a fost nevoie sa se intinda pielea inca. De la 8 luni ma astept sa fac iar sanii nu imi curg.

Voi ce marimi ati luat la hainute?


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#976 2012-06-02 19:32:17

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Laura am acasa o cutie intreaga de femibion2 neinceputa luata de mami, o cutie de vitamine prenatale de la nush ce firma naturista nedesfacuta big_smile vitaminele le iau din piata zilnic smile

eu i-am luat si newborn si 3-6 luni pt ca o sa folosesc scutece textile care sunt mult mai voluminoase decat cele de unica folosinta si pantalonasii sunt mai buni o marime mai mare sau cei cu turul lasat = cu cracii pe la genunchi cum i-am luat eu hjarta si eu si tati avem cateva perechi de pantaloni asa lol


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#977 2012-06-02 19:33:37

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Buna smile

Da Deno, eu am patit asa la prima sarcina dar in timp mi-a trecut amorteala. In schimb am ramas cu niste vergeturi destul de maricele pe sani  supa

Cat despre cantar.....eu nu aveam de gand sa cumpar dar pentru ca am nascut prematur si Vlad era mititel, am cumparat imediat ce am ajuns acasa. Trebuia sa vad cum pune in greutate.

Offline

 

#978 2012-06-02 19:37:09

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Multumesc de raspuns Ruxx, ma bucur ca e ceva normal. cat despre vergeturi nu se vad acum dar stiu ca sunt, poate am noroc si n-or sa se vada asa tare dupa alaptare.
cantar deocamdata nu investesc, poate primesc moca big_smile


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#979 2012-06-02 19:39:32

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Eu sper sa nu fac si de data asta vergeturi ca-mi ajung cele pe care le am pe sani. Pe burta nu am facut niciuna la prima sarcina si vad ca nici acum nu se vede nimic...inca.

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2012-06-02 19:39:56)

Offline

 

#980 2012-06-02 20:15:54

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Deno, oare nu ar fi bine sa ajuti dezvoltarea lui bebe cu niste femibion? Am o prietena care a avut tot asa stari de rau ca tine si bb tot mic dar dupa ce a luat medin si femibion a inceput bb sa creasca bine. Primele doua sarcini nu a luat vitamine si la 22 de sapt le-a pierdut. Nu vreau sa te sperii dar eu zic ca in cazul tau nu ar strica niste vitamine.

Eu la hainute ma refer ca sunt nr 50, 52 etc.


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#981 2012-06-02 20:33:02

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

ruxxy dar tu ai burtica tare finuta din ce-am vazut mai demult in ceva poza esti si tare sexologica, deci nu cred ca-ti apar pe burta.
eu in schimb am burta tare mare si nu am vergeturi inca tongue

laura, inteleg ce zici si nu ma sperii smile poate ea avea carente, si avea nevoie de vitamine. dar eu nu am carente deloc, toate analizele sunt bune deci nu vad necesitatea. si vitaminele nu ma ajuta sa fac un copil mai sanatos, poate, doar poate putin mai rotofei tongue
nimic sintetic nu-mi da incredere, dar asta-s doar eu, voi nu faceti ca mine lol


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#982 2012-06-02 21:18:20

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Ce fac burticile?
Deeab, felicitari pentru vestile bune!  puss
Si eu am contorizat cam ce i-am cumparat lui bebe pana acum. Mai ne trebuie combinezoane (salopetica cu picior), ca avem doar unul  , poate inca o bluzita ... body-uri avem prea multe cred..  chicot
Ideea e ca de fiecare data cand vad cate ceva care imi place pentru bebelus, nu ma pot abtine... big_smile  I-am luat insa mai mult hainute subtiri, ca se naste in iulie... nici nu stiu daca i-ar trebui ceva grosut..  nustiu
I-am luat hainute mai putine marime nou-nascut (50cm) , am preferat sa ii iau in special de la 1 luna (54cm) si de 2-3 luni (60cm, respectiv 68cm).
Lenjerie de patut i-am luat de la Ikea - cearseafuri cu elastic, protectie pentru cearseafuri, 3 paturici foarte subtiri (erau set), o paturica mai grosuta.
Cadita i-am luat din Cora, are "termometru" - in sensul ca are o imagine care se aprinde cand pui apa - daca e prea rece, apare un fulg, daca e prea calda apare un soare si daca apa e ok, apare un zambet. Ne-a costat 60 RON.
Cantarul mi-l  imprumuta o prietena. Nu e vital intradevar... dar eu il primesc, asa ca ...  applause
In rest, mai am de cumparat servetele umede, pompa de muls, jucarii nu am luat deloc ca nu prea am gasit de 0 luni  nustiu (pe majoritatea scrie 3+ cel putin), ceai de colici sau lapte praf (habar n-am de care si daca imi va trebui... cred ca mai bine il iau dupa ce se naste bebe, si in functie de ce mi-o recomanda pediatrul  nustiu ...poate nici nu imi trebuie).
Pentru sterilizat iar nu am luat nimic: m-am gandit la doua variante - ori fierb biberoanele (pentru asta va trebui sa iau o cratita noua, doar pt. bibe), ori cu solutie de sterilizat (n-am aflat inca cum se foloseste, o prietena mi-a recomandat.. asta foloseste ea la bebe). Cu sterilizarea la microunde nu sunt de acord.
Sterilizatorul cum se foloseste? Stiu ca suna stupid... dar se conecteaza la priza? pe ce principiu functioneaza? (fierbe biberoanele sau ce le face?) nustiu  nustiu  nustiu
Mai imi trebuie si medicamentele... despre care nu am vb inca cu dr. (pentru nastere sau dupa...), plus vaccinul anti-Rh.
Am o rugaminte: scrie pe undeva pe forum cum se procedeaza cu baita bebelusului (ma interesa cand si daca se da cu ulei?inainte de baie sau dupa?cand se face masaj?) cum se ingrijeste buricul, nasucul, urechiusele... etc. In mare, am idee, dar nu imi strica sa stiu mai exact.

Pupici  puss

Ultima oara a fost editat de honney_bunny (2012-06-02 21:35:24)


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#983 2012-06-02 21:29:52

dianah
Sr. member
De la: Zalau
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 1877
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

buna fetele  puss
tot din experienta surorii mele va zic,daca folositi suzete si biberoane e mai bine sterilizate decat fierte,deoarece cand fierb se depune,mai ales la suzete,un strat de calcar inauntru si se albesc,de fapt se fac translucide,.in schimb daca sunt sterilizate raman transparente si arata ca noi tot timpul.


5 Octombrie 2012 a venit pe lume minunea noastra hjarta
Larisa Ema,mami si tati te iubesc pana la cer si inapoi!!!

Offline

 

#984 2012-06-02 21:36:11

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Dianah, sterilizate cum? Cu ce?  big_smile


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#985 2012-06-02 21:37:22

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Hello, fete!

Honey, eu i-am luat marimea 56 smile, sper sa nu ii fie prea mari.
Sterilizatorul se conecteaza la priza si le fierbe. Cum spune Diana arata ca noi. Acum daca alaptezi nu merita sa iei sterilizator. Eu il primesc.
Paturici vreau si eu sa iau, suna inters cadita de la cora, poate imi fac drum vreodata prin Buc sa iau, pe la mine rin oras nu am vazut.


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#986 2012-06-02 21:44:01

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Laura, mersi de raspuns!  puss Deci sterilizatorul e un fel de fierbator de biberoane...  smile Cadita gasesti in toate supermaketurile mai mari.


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#987 2012-06-02 21:49:51

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Honey, la noi nu prea sunt superm mari. Azi eram pe balcon gateam si ghici cine trecu ? smile.
Patut tu parca ai luat tarc? La tarcuri e suficient sa punem o pilota nu cred ca se pune saltea.
M-am uitat si eu pe Ikea, f faine paturicile.

Ultima oara a fost editat de laura_rts (2012-06-02 22:03:43)


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#988 2012-06-02 22:07:20

deeab
Full member
Inregistrat: 2010-05-18
Mesaje: 951

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Ce vorbarete sunteti in seara asta! Va pup in fuga... Am vazut ca deja faceti liste despre ce si cate sa mai cumprati pt bebei.

Va spun repede cam cum am procedat eu. La prima fetita nu am avut nici sterilizator (fierbeam biberoanele si suzetele). Dar exact sa cum spune dianah se depune calcar pe ele. Si daca alimentati mixt, fierberea biberoanelor va deveni o adevarata corvoada. Daca nu alimentati mixt, va puteti lipsi de sterilizator. Eu la bb2 am luat sterilizator in ideea ca voi alapta tot mixt ca la bb1. Din fericire bb2 s-a haranit si se hraneste exclusiv cu lapte de la san.
Aceeasi problema si cu cantarul. Daca aveti un bebe cu greutate mica, uneori este necesar. Eu mi-am cumparat cantar la bb2 pt ca s-a nascut prematur si am avut nevoie sa monitorizez saptamanal cresterea in greutate ( era cerinta medicului pediatru)
In rest, despre hainute nu va faceti griji...o sa primiti destule. Ideea e sa aveti cat mai multe bluzite/body pt ca bb va regurgita si va trebui schimbat destul de des. Salopetele sunt cam incomode atat la schimbarea scutecului cat si pt faptul ca atunci cand bb regurgiteaza trebuie schimbat si pantalonasul, nu numai bluza. Sper ca m-am facut inteleasa.
Honny, cand o sa am mai mult timp o sa iti spun si cum am procedat eu cu ingrijirea buricului, baita si masaj si tot ce mai tine de igiena...
Va pup, ma duc sa imi adorm odorul mic!


Sunt cea mai fericita mamica!
DAVID STEFAN 18.12.2012
DARIA TEODORA 19.03.2011
OANA ANDREEA 09.03 2005

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.