homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76-41


#761 2012-06-19 13:34:41

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

mada,multumesc puss 

acu bag repede o felie de pepene turkestan big_smile

vb mai tarziu.am de incheiat medii,mai raman la scoala wave


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 



#762 2012-06-19 13:38:38

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Amalia   puss asa este, cum aud ca un cuplu nu reuseste sa aiba copii, cum toate privirile se indreapta spre femeie...am trecut si eu prin asta...si adevarul e ca din ce in ce mai mult cauza infertilitatii e masculina...
Eu nu am spus nimanui nimic de cauza, insa cand soacra mea ma tot batea la cap hai fa analize, hai mai cauta-te, hai ca asa voi nu faceti copii...intr-o zi m-am saturat si i-am zis clar ca eu nu am nimic, cauza e la el...ei, atunci a tacut imediat, mai spunea doar: lasa ca vor veni copiii si la voi, o sa vezi...
asta e mentalitatea romanului, ingusta ca de obicei...

Ioana eu am facut 10 zile de stimulare incepand cu ziua 3 a CM (deci pana in ziua 12 a CM) apoi punctia a fost in ziua 14 (dna dr a fost ff multumita, a zis ca a fost momentul ideal pt punctie) si ET a fost in ziua 16 a CM.
La punctie e musai anestezia generala, insa chiar nu ai de ce sa te temi, e ff usoara, de maxim 30 minute, si substanta folosita e soft...cand m-am trezit nu a avut niciun efect secundar, nici macar greata, nici ameteala, nimic...a fost efectiv un somn bun smile
Da, eu ovulam lunar, ovulatia ceas in ziua 14 sau 15, ciclul ceas la 28 - 29 de zile, endometrul si uterul f bune. La noi singura cauza a fost spermograma...
De chirie ce sa zic...in Bucuresti chiria la o garsoniera pt o luna este intre 200-300 euro, cred ca gasesti la 200 euro dar nu stiu insa cine ar inchiria doar pt o luna...
Nu mai stiu ce m-ai intrebat, hai ca mai citesc si revin daca am uitat ceva smile

In privinta FIV-ului pe ciclu natural...nu prea se face decat ff rar spre deloc...pt ca sansa ca dintr-un singur ovocit sa obtii un embrion in evolutie este ff mica...si apoi in cazul fericit in care l-ai obtinut, sansa de sarcina cu un singur embrion transferat iar este mai mica...si sa platesti toata procedura doar pt atat, nu prea se merita, injectiile nu sunt chiar atat de nocive cat se crede, iar fiv-ul este fff greu de facut mai mult dpdv emotional...ca sa nu mai zic ca un esec te doboara mult prea rau... nici macar IA nu prea se face fara stimulare...


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#763 2012-06-19 13:39:41

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Multumesc mult Ioana si Amalia... si noi speramcat mai curand o burtica....plina cu bebe nu cu mancare  lol
Va pup!


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#764 2012-06-19 13:48:00

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Sonia depinde si de noroc cu asa spermograme...sotul gargaritei avea spermograma mult mai slaba ca a sotului meu si ea a reusit natural...totul e in mana destinului, la noi nu a vrut altfel dar nu conteaza, suntem foarte multumiti ca am reusit si asa

Ioana revin cu completarea smile
Doza de stimulare este fff diferita de la o pacienta la alta, in functie de o mie de factori...ca medie insa costa undeva la 4000 ron, pe mine m-a costat 6000 ron avand AMH mic. Doza mea a fost de 150 UI Pergoveris + 75 UI Gonal-F timp de 10 zile. Am raspuns insa ff bine la tratament, 10 zile e cam minimul ca perioada de stimulare...
Orice intrebare ai, iti raspund cu mare placere. puss


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#765 2012-06-19 13:55:08

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Cris, imi poti spune ce probleme are sotul tau? Cat sunt de grave?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#766 2012-06-19 14:00:54

mayya06
Insomniac member
Inregistrat: 2010-01-28
Mesaje: 8531

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

hello din nou puss

multumesc tare mult de urarile pentru mami meu. sper sa o fac bunica cat mai repede.

acu savurez un frape drool va servesc si pe voi

Offline

 

#767 2012-06-19 14:06:16

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Happy, sotul meu avea spermograma cam asa: nr spermatozoizi intre 25 - 30 mil/ml , volum insa mereu i-a iesit sub limita si anume 1,8 ml , mobilitatea fusese mai rea dar cu spermotrend am ajuns la A+B cam 60%, iar formele normale erau cam 20%.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#768 2012-06-19 14:15:04

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Am inteles Cris, multumesc de raspuns! Cam tot pe acolo e si spermograma sotului, cu mici diferente sad

Offline

 

#769 2012-06-19 14:22:24

dirida
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-02
Mesaje: 5207

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

happy, ti-am raspuns pe mail acum
scuze pt intarziere, nu prea fol mail-ul ala

Cris8, mai are rost sa iti repet cat de mult ma bucur pentru tine? big_smile


Doamne, te rog, fa o minune si pentru noi!

Offline

 

#770 2012-06-19 14:23:20

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

happy, eu am vazut ca la voi e mai buna, are parca 65 mil/ml ca numar de sperm ceea ce e aproape dublu fata de noi...

diri puss nu e nevoie, stiu... smile
oricum acum incepe alt stres...as vrea sa treaca 3 luni cat as clipi sa treaca perioada critica...

mie mi-e sooomn....

Ultima oara a fost editat de cris8 (2012-06-19 14:24:52)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#771 2012-06-19 14:24:39

mayya06
Insomniac member
Inregistrat: 2010-01-28
Mesaje: 8531

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

fete eu iar plec. va pup puss puss

Offline

 

#772 2012-06-19 14:25:21

matreoska
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2012-03-20
Mesaje: 145

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Buna ioana 84!
Iti multumesc in primul rand pentru raspuns si imi cer scuze dar nu am mai fost niciodata insarcinata si nustiu care sunt simtomele.In primul Rand ma dor foarte rau sanii eu fiind in 18 zi a ciclului,adica am fost deja in perioada ovulatiei,la wc merg f des,citeodata am niste frisoane,parca mie cald de nu mai suport,ma dor ovarele este odurere suportabila doar ca e un deranj,mirosul bine dezvoltat.
Peste cit timp pot sa fac un tesc de sarcina si s-ar vedea?
Folosesc in aceasta perioada si nizoral deoarece am facut candidoza in urma unui tratament cu antibiotice defapt o viroza,asta poate sa dea complicatii daca sunt insarcinata?
Multumesc anticipat

Offline

 

#773 2012-06-19 14:32:40

madalyna7
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-02-10
Mesaje: 4993

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Mayya puss zi frumoasa
Cris puss vor trece repede si primele 3 luni wink e normal sa-ti fie somn hjarta

Offline

 

#774 2012-06-19 14:38:41

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

matreoska, ti-am raspuns si eu pe pagina unde ai pus intrebarea prima data...se pare ca tot nu ai citit...
OK..parerea mea e ca in ziua 18 a CM este muuult prea devreme pt simptome... iar simptomele de sarcina nu sunt standard, difera de la o femeie la alta, si in general apar dupa intarzierea CM-ului, pt ca nidarea (implantarea) embrionului are loc la 6-7 zile dupa ovulatie, si abia dupa nidare pot aparea oarece simptome... Pana cand embrionul nu este nidat de peretele uterului, practic nu exista sarcina si corpul nu are ce sa "simta", chiar daca ovulul ar fi fertilizat.
Test poti face cel mai devreme in ziua cand ar trebui sa-ti vina CM, mai devreme nu prea e concludent...normal se recomanda sa se faca chiar la cateva zile de intarziere.
Bafta!

mada puss sper sa treaca repede...eu sunt optimista dar o sa stau mai linistita apoi...
cu somnul...eu oricum sunt adormita de fel lol acum nu mai beau nici cafea, ma mai obosesc si bebeii...asa ca in curand ma intind pe birou lol

Ultima oara a fost editat de cris8 (2012-06-19 15:01:10)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#775 2012-06-19 14:51:18

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Matreoska e prea devreme pentru simptome de sarcina.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#776 2012-06-19 14:54:44

madalyna7
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-02-10
Mesaje: 4993

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Cris chicot

Offline

 

#777 2012-06-19 15:04:51

matreoska
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2012-03-20
Mesaje: 145

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Multumesc pentru raspuns!
Va tin la curent daca ceva abia dupa ce imi intarzie ciclul

Offline

 

#778 2012-06-19 15:05:49

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Dirida, am vazut, multumesc de raspuns!

Cris, are 65 de mil concentratia, dar la numarul total de spermatozoizi functionali are doar 23 de mil

Offline

 

#779 2012-06-19 15:05:56

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Veni si Ioana aici la taclale.

Amalia pup la voi,si sa fie linistita puiuta ta. puss  puss

Time si Blue_moon ,cred ca Time tot de aia radea,de glob nu?Pai cum sa ma exprim altfel.Ca si cum v-as innebuni eu cu intrabarea : Azi la pranz am  sexinpat  ,am niste scurgeri oare sunt deja insarcinata?Sunt?Sunt?Ce ziceti?


Angel  rotfl2  e treaba lui daca mananca,si normal doar nu ai sa-i dai cu lingurita,hai poate faci pestisori si incepi sa-i vinzi.Al meu are asa un gand,ii place mult al naibii sa faca crescatorie de peste spada.E bun dar si scump. puss  puss


Sonia buna,hai sa te  puss  puss  puss  puss


Time multumesc,astia oameni prosti,au uitat sa dea drumul la aerul conditionat,ne-am copt,nu e suficient ca murim pe plaja,murim si la masa cu mancarea calda si fara aer. diablo  diablo  dumbom  dumbom


Ochii_mei rotfl  rotfl ai fost durere,o burta plina cu bebe nu cu mancare.

Cris mersik pentru timpul pierdut sa-mi raspunzi,ca mi-ai scris o gramada.Eu la 1 luna stimulare doar cu 50 si 75 de UI si nu am avut rezultat,doctorul nu a vrut sa-mi ridice doza,si asa la a II a si a III a IA am facut si de 100 si de 125 UI.Poate ti se va parea o tampenie,ce zic eu,dar mie imi e frica sa nu mi se opreasca inima si sa nu ma mai trezesc din anestezie. supa Pe mine m-au stimulat 3 luni la rand. supa Deci e greu cu chiria zici tu?Iti multumesc tare mult ca esti dispusa si ai timp pentru mine sa-mi raspunzi,esti o draguta  hjarta  puss  puss  puss  puss


Matreoska eu nu ti-am zis ca esti insarcinata.Daca ai sti tu cate simptome am eu,imi imaginez mai mult ca am,as naste lunar cate un  bebe .Citez : ma dor foarte rau sanii / ,la wc merg f des / citeodata am niste frisoane,parca mie cald de nu mai suport,ma dor ovarele este odurere suportabila doar ca e un deranj,mirosul bine dezvoltat.Pot fi oarecum simptome,dar nu de sarcina,ci de ovulatie.Repet de sarcina nu se poate,ca esti prea devreme,ele pot aparea dupa vreo 2 sapt.Ai un ciclu regular?Daca da,dupa prima zi de intarziere poti sa faci test.Daca nu e regular,si vezi ca intarzie mergi si faci beta.Succes.Nu te prezinti?Cris ti-a raspuns foarte bine.


Va pup,eu mor de calddddd.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.