homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

STERILET - intrebare !


#1 2006-12-28 11:01:04

ism2006
New member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 5

STERILET - intrebare !

Buna Ziua

Sper ca nu am postat aiurea, am dat un search dar nu prea mi-a iesit ce vroiam la cautare.
Intrebarea mea este:
Poate o femeie de 27 de ani care nu a nascut niciodata sa-si puna sterilet? Am tot cautat pe net si nu am gasit un raspuns care sa ma satisfaca, erau numai chestii de... "folclor". Modelele mai noi aparute pot fi utilizate si de femei care nu a nascut pana la data punerii lui? Sau care este totusi explicatia pt care nu pot fi instalate femeilor care nu a nascut? Am inteles ca sunt de marimi diferite, deci nu vad legatura cu eventualele modificari "interne" pe care le sufera femeia dupa nastere.

Va multumesc, astept raspunsuri...

PS. sunt barbat, deci nu va amuzati prea .... "deschis" de modul cum percep eu problema lol

Offline

 



#2 2006-12-28 11:04:53

Sammy
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 1397

Re: STERILET - intrebare !

din cate stiu eu nu, nu se pune sterilet la femei care nu au nascut. dar cred ca cel mai bine sa astepti un raspuns din partea doctoressei care stie sigur cum e bine.


"The supreme happiness in life is the conviction that we are loved - loved for ourselves, or rather, loved in spite ourselves'. Victor Hugo

Offline

 

#3 2006-12-28 11:09:44

Diana
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-23
Mesaje: 1049

Re: STERILET - intrebare !

Sterilet femeilor care nu au nascut nu este recomandat. Plus ca el creste riscul de sarcina extrauterina, dar cred ca si femeilor care au nascut si celor care nu au nascut. De ce nu incercati cu anticonceptionale?


Razboiul sexelor este singura conflagratie mondiala in care combatantii celor doua tabere dorm noapte de noapte in acelasi pat - Quentin Crisp

Offline

 

#4 2006-12-28 11:19:53

ism2006
New member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 5

Re: STERILET - intrebare !

Diana a scris:

De ce nu incercati cu anticonceptionale?

Din cauza starilor de nervozitate si depresive, pe care le-a avut... A mai luat .... Iar chestia cu faptul ca nu ingrasa, mi se pare aiurea. Am dovada in cercul meu de prieteni (prietene, ma rog, ca de ele e vorba) si asta o pune pe ganduri foarte serios. Si mai este si faptul ca nu are probleme hormonale deosebite, si nu ar vrea sa-si deregleze, eventual, sistemul hormonal.

dar DE CE nu este recomandat celor care nu au nascut? Vreau o Explicatie Logica (sau oarecum stiintifica). Am citi numai folclor pana acum. Nimeni nu mi-a explicat concret DE CE nu se poate.

Treaba cu sarcina extrauterina este aplicabila si celor care au nascut si celor care nu au nascut, parerea mea... Dar sarcina extrauterina as zice ca se mai datoreaza si eventualelor predispozitii la asa ceva sau altor factori, nu exclusiv datorita steriletului.

Ultima oara a fost editat de ism2006 (2006-12-28 11:20:37)

Offline

 

#5 2006-12-28 11:22:09

Sammy
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 1397

Re: STERILET - intrebare !

poate ca anticonceptionalele pe care le lua nu i se potriveau. de ce nu mai incearca si altele? la recomandarea doctorului, evident. cat despre ingrasat... nu e o regula. sunt multe fete aici pe forum care nu s-au ingrasat.


"The supreme happiness in life is the conviction that we are loved - loved for ourselves, or rather, loved in spite ourselves'. Victor Hugo

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-12-28 11:30:45

Diana
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-23
Mesaje: 1049

Re: STERILET - intrebare !

Pastilele dau pofta de mancare, iar daca ea incepe sa manance mai mult decat de obicei, se va ingrasa. De ce nu e recomandat celor care nu au nascut chiar nu stiu, doctoressa o sa te lamureasca cel mai exact. Dar stai sa caut si eu poate gasesc ceva care sa te ajute...


Razboiul sexelor este singura conflagratie mondiala in care combatantii celor doua tabere dorm noapte de noapte in acelasi pat - Quentin Crisp

Offline

 

#7 2006-12-28 11:37:47

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: STERILET - intrebare !

ism, de ce nu mergeti voi doi la un cabinet de planning sa discutati acolo, cu medicul, metodele contraceptive?
regret sa te dezamagesc, dar pe acest forum exista o singura persoana capabila sa dea raspunsurile pe care le astepti. si acea persoana este acum in vacanta. noi ti-am spus ce stiam.


Nobody home

Offline

 

#8 2006-12-28 11:51:04

ism2006
New member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 5

Re: STERILET - intrebare !

Nashira....nu m-ai dezamagit deloc, astept... nimeni nu isi va pune sterilet maine, sau in in urmatoarele 2 sapt.... si in nici un caz fara medic big_smile

la chestia cu pastilele, da e posibil sa nu fi luat ce trebuie.... ne gandeam la sterilet, pt ca este cea mai sigura dintre metodele existente ( nu 100 % sigura).

Astept sa revina si doctoressa... smile
Nu va faceti probleme ca ne apucam de capul nostru sa folosim o metoda contraceptiva care necesita sfatul si controlul medicului ca nu suntem superficiali.

Vroiam doar un raspuns CONCRET la problema mea, nu chestii de genul, eu stiu ca nu se pune, dar daca ma intrebi de ce - habar nu am (sa nu se supere cei care au raspuns asa, nu e o critica la adresa lor).

Lista de raspunsuri sau pareri e dischisa in continuare, puteti scrie orice... Tks, pana acum

Offline

 

#9 2006-12-28 12:07:52

Diana
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-23
Mesaje: 1049

Re: STERILET - intrebare !

ism, cea mai sigura dintre metodele existente sunt anticonceptionale. Sunt singurele care au eficienta de 99,9%, iar acea marja de eroare de 0,01% se datoreaza unor greseli de administrare, sa le spun asa...
Ai aici si raspunsul la intrebarea DE CE?

doctoressa a scris:

De montat, steriletul poate fi montat oricum, nu este insa recomandat la femeile care nu au dus deja o sarcina la termen(avortul nu are nici o treaba in discutia asta) pentru ca steriletul creste riscul de sarcina extrauterina si pentru ca uterul care nu a fost gravid este mai reactiv(exista riscul sa nu-l poti suporta). In plus, daca ai ciclul menstrual neregulat, sau daca singerezi abundent la menstruatie, nu steriletul este optiunea. De asemenea, steriletul creste riscul de ascensionare a infectiilor vaginale, pe fir, catre uter si trompe, ceea ce poate duce la sterilitate
Nu stiu ce-l indeamna pe medicul tau sa recomande sterilet, insa eu nu mi-as monta. Ia pastile contraceptive(nu patesti nimik nici daca iei 10 ani, daramite 5, pina ce vei dori sa faci un copil si, dupa ce ai sa nasti, daca vei vrea, nu ai decit sa-ti montezi sterilet. Asta e parerea mea...tu, in cele din urma, vei face cum vei dori

Ultima oara a fost editat de Diana (2006-12-28 12:12:10)


Razboiul sexelor este singura conflagratie mondiala in care combatantii celor doua tabere dorm noapte de noapte in acelasi pat - Quentin Crisp

Offline

 

#10 2006-12-28 21:35:18

morow
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2006-10-29
Mesaje: 1687

Re: STERILET - intrebare !

ISM2006 DECI :
                 -fara "URLETE"
                 -rarestel pe "folclor"al tau
                 -"sunt barbat, deci nu va amuzati prea .... "deschis" de modul cum percep eu problema"=>Aici nimeni nu rade unu de altul pe seama unei probleme


Munca innobileaza omul ....dar nici lenea nu-l omoara

Offline

 

#11 2006-12-28 23:27:39

ism2006
New member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 5

Re: STERILET - intrebare !

morow a scris:

ISM2006 DECI :
                 -fara "URLETE"
                 -rarestel pe "folclor"al tau
                 -"sunt barbat, deci nu va amuzati prea .... "deschis" de modul cum percep eu problema"=>Aici nimeni nu rade unu de altul pe seama unei probleme

DECI:

- Nu erau URLETE, era doar o subliniere a faptului ca doresc un raspuns concret, nu ceva de genul "eu stiu ca nu se poate", pt ca acest lucru apare peste tot, si nu o explicatie concreta.
- Folclor se referea la ideea de mai sus, adica fara explicatie medicala, daca pot spune asa, amanuntita. Si apropo, cuv folclor apare de doua ori doar. Nu vad care este problema ta.
- Nu ma refeream la amuzament pe seama mea, ci la o eventuala parere gresita pe care o am eu despre problema asta. Nu stiu toate amanuntele legate de aceasta problema si nici prietena mea, asa ca am intrebat.

Pe viitor nu mai face pe moderatorul, care da warn-uri, pt ca nu te prinde. Sincer nici nu inteleg interventia ta in forta, in acest subiect. Si daca tot esti pus pe dat sfaturi, iti dau si eu unul: esti offtopic.
Am vrut sa raspunda cineva cu o explicatie rapida si precisa, nu am jignit pe nimeni si nici nu am avut intentia asta.
Nu-mi raspunde la acest mesaj, pt ca voi fi nevoit sa te ignor, subiectul aici era altul.


Diana a scris:

ism, cea mai sigura dintre metodele existente sunt anticonceptionale. Sunt singurele care au eficienta de 99,9%, iar acea marja de eroare de 0,01% se datoreaza unor greseli de administrare, sa le spun asa...
Ai aici si raspunsul la intrebarea DE CE?

doctoressa a scris:

De montat, steriletul poate fi montat oricum, nu este insa recomandat la femeile care nu au dus deja o sarcina la termen(avortul nu are nici o treaba in discutia asta) pentru ca steriletul creste riscul de sarcina extrauterina si pentru ca uterul care nu a fost gravid este mai reactiv(exista riscul sa nu-l poti suporta). In plus, daca ai ciclul menstrual neregulat, sau daca singerezi abundent la menstruatie, nu steriletul este optiunea. De asemenea, steriletul creste riscul de ascensionare a infectiilor vaginale, pe fir, catre uter si trompe, ceea ce poate duce la sterilitate
Nu stiu ce-l indeamna pe medicul tau sa recomande sterilet, insa eu nu mi-as monta. Ia pastile contraceptive(nu patesti nimik nici daca iei 10 ani, daramite 5, pina ce vei dori sa faci un copil si, dupa ce ai sa nasti, daca vei vrea, nu ai decit sa-ti montezi sterilet. Asta e parerea mea...tu, in cele din urma, vei face cum vei dori

Diana, multumesc foarte mult pt raspuns, asta era ce cautam. Astept in continuare, daca va face placere, si alte raspunsuri.
Multumesc

Ultima oara a fost editat de ism2006 (2006-12-28 23:29:07)

Offline

 

#12 2006-12-28 23:44:04

Diana
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-23
Mesaje: 1049

Re: STERILET - intrebare !

Hello!!! Aici nu ne certam!!! Incetati cu tonurile astea!!! Ma bucur ca te-am putut ajuta. Deocamdata asta e tot ce stiu, daca mai gasesc si altceva, iti scriu.


Razboiul sexelor este singura conflagratie mondiala in care combatantii celor doua tabere dorm noapte de noapte in acelasi pat - Quentin Crisp

Offline

 

#13 2006-12-29 12:29:02

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: STERILET - intrebare !

am citit...cred ca nu am nimik de completat la raspunsul dat de Diana pentru intrebarea "De ce"....atita tot ca vreau sa fac o clarificare. Atunci cind iti doresti copii si ai deja unul, daca vreun accident(vezi sarcina extrauterina sau o eventuala infectie) iti scade dramatic sansele de a-l avea pe al doilea parca e mai putin dramatic decit atunci cind nu ai nici unul si te trezesti brusc in imposibilitatea de a avea vreodata unul. Astea ar fi argumentele. In rest, daca steriletul e varianta contraceptiva preferata de ea, il poate monta atita vreme cit optiunea a fost luata in deplina cunostinta de cauza


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2006-12-29 15:15:10

ism2006
New member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 5

Re: STERILET - intrebare !

Doctoressa, multumesc pentru ajutor (in mod special, daca erati in vacanta si a-ti facut un efort de a raspunde la acest topic). Se pare ca aveam o parere gresita despre rata de succes a diferitelor metode de contraceptie (vezi motivatia mea in privinta steriletului vs. anticonceptionale). Raspunsurile voastre ne-au clarificat problema, urmatorul pas fiind mergerea la un cabinet de planning familial pentru luarea unei decizii in privinta anticonceptionalelor.
Multumiri inca o data.

Offline

 

#15 2006-12-29 15:16:00

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: STERILET - intrebare !

cu mult drag


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#16 2006-12-29 20:56:06

morow
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2006-10-29
Mesaje: 1687

Re: STERILET - intrebare !

Nu o fac pe a nimic mai domnul ism2006 .....dak reuseam la prima dragoste trebuia sa-mi zici ......stii tu cum


Munca innobileaza omul ....dar nici lenea nu-l omoara

Offline

 

#17 2006-12-29 20:59:19

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: STERILET - intrebare !

time out!!! morrow, treci in coltul tau. ism in oltul lui. si gata.


Nobody home

Offline

 

#18 2006-12-30 14:46:27

Duke
Sr. member
Inregistrat: 2006-11-15
Mesaje: 1319

Re: STERILET - intrebare !

na......vo trimis la coltz nashira tongue ca la gradinitza lol

Offline

 

#19 2006-12-30 22:48:01

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: STERILET - intrebare !

morrow, ai grija la limbaj. data viitoare iti dau ban permanent pentru insulta. nimeni pe forumul asta nu e tercheaberchea! ai warn.


Nobody home

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.