homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23-107


#2015 2012-08-29 08:36:30

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Neatza dragi mamici/burtici! Va pup pe toate!
Kata, da, Happy e be_happy.


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 



#2016 2012-08-29 08:46:09

blue_moon
Sr. member
De la: slatina
Inregistrat: 2011-11-08
Mesaje: 1468

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

neata, burtici frumoase! puss  puss

deno, multam!

kata, voiam sa stiu ce e mai bun pentru bebe in primele 6 luni....eu o sa nasc iarna si pana in vara cand se incalzeste prea mult pt bebe sa il tin lipit de mine, as fi vrut mai degraba sa il "car" decat sa il plimb cu caruciorul puss

madle, mai e pana primiti liber la bebe? puss te asteptam aici cu drag. analize ai mai facut?


O sufletica nazdravana s-a cuibarit la mine in brate si-o iubesc de mor!!!

Pe 13 ianuarie 2013 s-a nascut minunea noastra si ne-a schimbat viata!

Offline

 

#2017 2012-08-29 10:07:59

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Blue, in ianuaria e DPN la tine, nu?


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#2018 2012-08-29 10:19:04

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

blue_moon a scris:

neata, burtici frumoase! puss  puss

deno, multam!

kata, voiam sa stiu ce e mai bun pentru bebe in primele 6 luni....eu o sa nasc iarna si pana in vara cand se incalzeste prea mult pt bebe sa il tin lipit de mine, as fi vrut mai degraba sa il "car" decat sa il plimb cu caruciorul puss

madle, mai e pana primiti liber la bebe? puss te asteptam aici cu drag. analize ai mai facut?

pt 0-6 luni eu una nu as utliza decat wrap (elastic sau tesut) sau sling cu inele. acu... daca nu vrei sa te "inhmi" la esarfe, mai exista si varianta marsupiilor ergonomice (boba, manduca, marsupi plus etc). pe astea zice ca se pot fol de la nastere, desi eu un nu recomand (dect dupa 4-6 luni).

in ceea ce priveste caldura.... oare africancele si sud-americancele (unde sunt culturi traditional purtatoare) ce-or zice? big_smile eu e gabi l-am purtat si la 39 de grade. da, e cald, dr nu exagerat. iar beneficiile intrec neplacerea (eu sunt ff "rea" de caldura de fel...).

pt iarna la bb mic mai recomand o protectie de iarna sau, macar, o geaca uriasa pe care sa o inchei PESTE carrier si bb

Ultima oara a fost editat de katami (2012-08-29 10:20:04)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2019 2012-08-29 10:38:41

blue_moon
Sr. member
De la: slatina
Inregistrat: 2011-11-08
Mesaje: 1468

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

kata, mulciumesc mult de sfaturi....legat de caldura, eu m-am gandit ca transpira bebe ca am vazut cum era vara cu nepotelul meu....dar cred ca ai dreptate...de-asta e bine sa vb cu fete cu experienta, eu pot doar sa imi imaginez cum e, deocamdata. dar am sa tin clar cont de sfaturile tale puss

ochisori, da eu an DPN pe 22 ianuarie puss


O sufletica nazdravana s-a cuibarit la mine in brate si-o iubesc de mor!!!

Pe 13 ianuarie 2013 s-a nascut minunea noastra si ne-a schimbat viata!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2020 2012-08-29 10:41:10

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

neata viit mamaici
si eu am purtat-o in wrap si pe caldura...am cam transpirat una de la alta dar nu a parut ca ar deranja-o


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#2021 2012-08-29 10:50:25

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Neata fetelor puss

Nu ma ajutati si pe mine, va rog, sa inteleg exact cum calculez saptamanile de sarcina? Mai exact, daca ultimul ciclu a fost vineri 3 august vinerea asta, pe 31 august intru in 4 saptamani? Sau termin saptamana 4 intru in 5? Din cate inteleg eu ar fi prima varianta dar nu sunt lamurita.

Si mai am o intrebare: utrogestanul introdus intravaginal da dureri de sani+greata? Daca fereasca Dumnezeu ceva nu e ok cu sarcina o eventuala sangerare nu se produce tocmai din cauza utrogestanului?

Multumesc si va puss

Offline

 

#2022 2012-08-29 10:50:37

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

neata  wave

eu am inca o noapte nedormita  supa 

deno sa stii ca a avut efect masajul (foooarte finut ce-i drept). nu a cedat durerea de tot dar macar s-a ameliorat

eu ma gandesc sa il port pe bebe numai dupa 4 luni pt ca un wrap este mult prea complicat pt mine care abia stiu sa fac un nod la ata de cusut  chicot

pupam toate burticile si mamicile  puss


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

#2023 2012-08-29 11:00:46

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Draga Happy, pe 31 august termini saptamana 4 si intri in a 5-a.
Utrrogestanul poate da ameteli, stari de rau,, daca e luat pe cale bucala. Cred ca greata si durerile de sani sunt simptome de sarcina....eu azi trec in sapt 12, si inca le mai am. Nu cred ca utrogestanul poate avea legatura cu sangerarea, atata timp cat, cand am avut sangerare mi-a crescut doza de la 200 la 800 mg utrogestan pe zi, si in aceeasi zi s-au oprit sangerarile.
Si inca ceva, am vz dincolo ca vrei pe la 6 sapt sa mg la dr ptr confirmare ecografica.... la 6 sapt s-ar putea sa fie prea mica, si sa te sperii, cum m-a speriat pe mine, ca e oprita din evolutie, ca nu se vede embrionul....numai nebunii. Poti sa repeti Beta, asa te asiguri ca e in evolutie, ca discuti cu un medic legat de eventual tratam, dar la eco nu stiu ce sa spun.... eu la 7 sapt si 2 zile i-am auzit si inimioara, desi cu 10 zile in urma imi spusese alta "dr" ca e oprita din evolutie; nici prea repede nus tiu daca e bine sa mg.

Ultima oara a fost editat de ochii_mei (2012-08-29 11:04:21)


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#2024 2012-08-29 11:36:22

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

neata fete!

deya ma bucur ca a avut putin efect. si la mine are putin, e mai bine decat fara.

happy, utrogestanul sustine sarcina. si nu te gandi la prosti ca se supara bebe. de ce sa sangerezi? n-ai niciun motiv. iaca si mie mi-a fost rau si mi-e si-acum, nu zic sa te incurajez, zic, sa fi sigura ca bebe e bine daca ai astfel de "placeri".

kata, am vrut sa te intreb daca colostrul muls sta vreo cateva ore (a se citi sa-l mulg inainte de ceza si sa i-l dea pana ma trezesc eu), ca am pana la genunchi.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2025 2012-08-29 12:00:47

blue_moon
Sr. member
De la: slatina
Inregistrat: 2011-11-08
Mesaje: 1468

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

happylici,  puss  ochisori te-a lamurit cu numaratul saptamanilor. utrogestanul da greturi daca e luat pe cale bucala. durerile de sani sunt sigur de la bebe, or sa creasca in urmatoarele zile destul de mult si vor mai da si dureri din cand in cand. cred ca si greata poate sa apara de-acum, trebuie sa te odihnesti mai mult si sa vezi ce iti prieste la capitolul mancare. deasemenea, nu ai voie sa sari peste micul dejun...cel putin la mine asa a fost chicot nu te mai gandi la sangerari ca nu ai de ce, puss fii optimista si ai mare-mare grija de tine. deasemenea, sa nu ridici nimic greu. unele fete nu au nimic dar la mine a contat mult, simteam ca nu e in regula cu niciun efort fizic.
ochisori zice bine, sa faci beta cu repetare la 48 de ore. e cel mai sigur ca bebe se dezvolta corect. eu am facut eco la 5 saptamani si s-a vazut sacul dar nu stia dr daca e ceva in el sau nu. pe la 6 sapt si un pic s-a auzit inima si pe la 7-8 parca am si vazut punctuletul din sac. dar astea variaza in functie de cat de tarziu s-a facut implantarea. puss  puss


O sufletica nazdravana s-a cuibarit la mine in brate si-o iubesc de mor!!!

Pe 13 ianuarie 2013 s-a nascut minunea noastra si ne-a schimbat viata!

Offline

 

#2026 2012-08-29 12:27:27

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Ochii_mei puss Multumesc de lamuriri. Deci vineri intru in saptamana 5 happy
In cazul asta, o sa incerc sa merg la medic fix in vinerea in care intru in saptamana 7, poate am noroc si vedem inimioara hjarta

Sanii ma dor sigur, ii simt mai fermi smile Greata parca am simtit usoara dimineata inainte sa pap, dar poate fi si autosugestie!

Deno e bine bebe sunt sigura! Am intrebat doar ca sa imi alung orice idee nelalocul ei!

Blue_moon puss De mancat imi prieste orice lol dar oricum e foarte devreme. Beta am facut luni, azi nu am repetat ( am facut doar test de sarcina sa vad daca e mai intensa linia sau nu, desi cred ca nu prea are relevanta) si de acu cu Dumnezeu inainte pana merg la doctor! Trebuie sa fie bine!
Nu ridic nimic, n-am un serviciu care sa presupuna efort fizic deloc, nu stau in picioare, din contra stau prea mult jos.

Tu ai deja 19+!! Sa fie bine pana la capat! A trecut timpul! Abia astept sa treaca si sa creasca si la mine bebe!

Offline

 

#2027 2012-08-29 12:30:20

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Happy, eu am zile cu greata non stop....dar de obicei am dimi, pana mananc..de asta, cum spune si Blue, nu e bine sa sari peste micul dejun. Si daca ai rabdare, mai bine ast pana in sapt 7, poate se vede clar. Si pentru linistea ta mai repeta Beta, chiar daca nu la 48 de ore, dar sa vezi ca ii creste valoarea, si te linistesti.


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#2028 2012-08-29 12:32:59

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Hello smile


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2029 2012-08-29 12:48:17

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Ochii  nu stiu daca o sa rezist pana in sapt 7.. Vreau sa vad ca e pozitionat unde trebuie si apoi daca nu se vede mai mult, o sa il repet

Offline

 

#2030 2012-08-29 12:49:54

blue_moon
Sr. member
De la: slatina
Inregistrat: 2011-11-08
Mesaje: 1468

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

happy, conteaza daca linia e mai intensa pe test, inseamna ca beta a crescut, dar intr-adevar, nu e asa precis cum e beta din sange. de la lab iti da si intervalele pentru beta in functie de saptamani, asa ca e bine si doar odata daca il mai faci (nu neaparat maine), sa fii tu sigura ca creste...asa, daca o sa fii nelinistita. face bine la psihic sa ai din cand in cand o confirmare ca e bine.
eu la inceput nu prea ma simteam bine nici sa stau mult pe scaun.
ce ma bucur ca esti gravi  happy  puss  puss

ochisori,  puss  puss sa mai treaca greturile, hai ca nu mai e mult.

blueeyes, hello!


O sufletica nazdravana s-a cuibarit la mine in brate si-o iubesc de mor!!!

Pe 13 ianuarie 2013 s-a nascut minunea noastra si ne-a schimbat viata!

Offline

 

#2031 2012-08-29 12:52:48

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Asa e Veve face bine la psihic cate o confirmare! Poate reusesc sa ajung zilele astea sa repet.

Voi ati manacat/mancati miere in sarcina? Am citit ca n-ar fi prea indicata.
Problema e ca ma doare usor gatul ( problema ramasa nerezolvata de inainte) si nu stiu daca ar fi ok sa dau cu miere sau nu...

Si Veve puss Stiu ca te bucuri! D'apoi eu! Cateodata imi zic ca e pe bune, ca e vorba de mine. Imi vine sa ma ciupesc lol

Ultima oara a fost editat de be_happy (2012-08-29 12:56:21)

Offline

 

#2032 2012-08-29 12:53:12

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Blue_moon, daca trec bine, daca nu....nu sunt insuportabile.... doar ca am vreo 4 saptamani de cand nu pot sa ma apropii de carne .... dar nu ma deranjeaza. Bine, mai sunt mancaruri care nu le suport, dar nu sunt cum a fost o prietena, primele 4 luni a mancat doar cartofi fierti, si pe aia ii voma, smile


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#2033 2012-08-29 13:09:16

blue_moon
Sr. member
De la: slatina
Inregistrat: 2011-11-08
Mesaje: 1468

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

ochisori,  puss  puss eu am ceva cu dulciurile, mai ales ciocolata, nu o suport. si nici ceapa si usturoiul crude. mi se face rau dupa ele imediat.

happy, eu si acum ca am simtit fluturasii si tot ma gandesc uneori ca poate doar m-am ingrasat si mi se pare un vis...desi nu am avut de asteptat mult pana la  gravida

de miere nu stiam, poate ne spun gravidutele mai experimentate. eu chiar credeam ca e buna cu ceai, lamaie sau laptic chicot


O sufletica nazdravana s-a cuibarit la mine in brate si-o iubesc de mor!!!

Pe 13 ianuarie 2013 s-a nascut minunea noastra si ne-a schimbat viata!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.