homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23-109


#2053 2012-08-29 20:45:41

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

da. fiecare medic cu parerea lui se pare. eu am calcat pe-un cui ruginit si mi-au facut anti t, si la 3 luni m-am trezit nu stiu cum cu talpa piciorului umflata si aveam un semn ca de intepatura, dar la celalalt picior. neputand umbla si ma durea infiorator, am mers iar la spital unde iar mi-au facut anti t-ul, si am specificat ca l-am mai facut acum 3 luni. si tind sa cred ca cei de la upu cluj stiu muuult mai multe decat medicul de fam.
deci nu stiu ce durata are, dar nu cred ca 10 ani.

uite in prospect scrie : Se recomandă prima inoculare de vaccin cu o doză de 0,5 ml VTA, urmată la un interval de 4-5

săptăm?ni de a doua inoculare de vaccin cu o doză de 0,5 ml VTA. A treia inoculare, de rapel, se

recomandă o doză de 0,5 ml VTA la un interval 6-12 luni. Imunitatea dob?ndită persistă 5 -10 ani.

deci la a  treia inoculare dupa schema se obtine imunitate pe 5-10 ani. desi intervalul dat cu o marja de 5 ani mi se pare dubios.

ti-am scris ce am gasit ca sa sti, daca doamne fereste peste ani suferi vreo leziune, sa sti cum sa abordezi problema. sa spui dr cam cand ai fost vaccinata, in ce an.

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2012-08-29 21:09:41)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 



#2054 2012-08-29 21:28:04

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Buna seara, fetelor!
Happy, si pe mine ma doare gatul! Noi chiar suntem surori, se pare.
Ai grija, sa nu faci febra.
Eu miere o sa mananc. Ideea ar fi ca e posibil sa aiba toxina botulinica, dar eu de cazuri de botulism nu prea am auzit. Eu o sa mananc orice, in afara de E-uri, mezeluri, etc.
Mie greata propriu-zis nu mi-e, dar n-am nici un chef sa mananc mai nimic...
Intrebarea referitoare la progesteron mi-am pus-o si eu: daca nu cumva, in caz ca se intampla ceva rau, progesteronul doar amana deznodamantul. Nu stiu ce sa zic...din pacate cred ca da...Dar, mai bine sa gresim in sensul asta, decat sa nu luam si dup-aia sa regretam. Desi era Scarlett care parca lua progesteron, si cand a fost sa fie , tot i s-a intamplat, a avut hemoragie...ma rog, poate iti amintesti. mai intreab-o si pe ea, si sa-mi zici si mie pls, ca poate nu-s pe faza cand discutati voi.
Un lucru stiu sigur: progesteronul NU pastreaza o sarcina slaba/cu probleme genetice. Eu m-am gandit si la asta, mai demult, e drept, cand am avut o prietena insarcinata care avea probleme, si am studiat. M-am gandit daca nu cumva gresim incapatanandu-ne contra naturii, si vom suporta mai tarziu consecintele. Dar am ajunsla concluzia ca e ok.Progesteronul doar corecteaza ceva ce tine de mama, o deficienta a ta, care de multe ori nici nu e boala, ci o consecinta a stilului de viata stresant de azi,  ce tine de embrion isi urmeaza cursul (bun sau rau).
goodluck  pt toate fetele de aici!

Ultima oara a fost editat de Rose (2012-08-29 21:37:24)


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#2055 2012-08-29 21:32:10

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

hello  burticute

fete ce mai stiti de vrabi? nu am mai vazut-o de mult


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#2056 2012-08-29 21:47:02

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Eu m-am intepat in NENUMARATE cuie ruginite si am calcat in MULTE cioburi la bunici, si n-am facut nici un vaccin. De asemenea nu am auzit vreodata de vreun caz de tetanos, si sunt sigura, de exemplu, ca in satul bunicilor mei erau mii de cazuri de intepaturi, raniri, etc intr-un an. Chiar imi aduc de verisorul meu care a ramas agatat intr-un gard , ii intrase o sarma prin piele si iesise prin partea cealalta. A trebuit sa ma urc dupa el si sa-i scot sarma. Oribil! Eu nu cred ca tetanosul este asa de raspandit. Dar fiecare procedeaza cum vrea, desigur.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#2057 2012-08-29 21:53:05

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

rose, acum 3 ani a murit cineva destul de apropiat de familie sa zic asa din boala tetanos. de la intepatura (in cui) a durat 3 saptamani pana s-a curatat. a facut antitetanosul dupa vreo 7 zile, dar se pare ca n-a mai fost eficient.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2058 2012-08-29 21:53:26

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Salut burticile  wave
Veve teoretic luna in care intram acum ar fi ultima luna de "cauciuc" iar analizele le fac saptamana viitoare pe toate odata. Multumesc de intrebare  puss
Deja esti in trimestrul II  tummenupp ce trece timpul !!!! Sarcina usoara in continuare  kram


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#2059 2012-08-29 22:01:31

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Nici eu nu am facut vaccinul nici la prima sarcina si nici la asta. Pe langa multe alte efecte negative, creste riscul de nastere prematura si riscul de alergii plus astm la  bebe.


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2060 2012-08-29 22:17:07

manu2007
Sr. member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 1619

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Am mai pus si eu poze cu burtica ... daca nu ii fac poze, nu imi dau seama daca a mai crescut sau nu  lol


"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca, ci sa inveti sa dansezi in ploaie"
mamica de buburuza din 19.10.2012 hjarta
gravida hjarta hjarta 21+ rugaciune

Offline

 

#2061 2012-08-30 00:04:07

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Hello!

Nici eu nu am facut vaccin dar mi-a zis medicul de familie ca nu e recomandat daca ai risc de nastere prematura.


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#2062 2012-08-30 08:13:58

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

hello

subscriu la ce a zis blue ref la vaccinarea in sarcina.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2063 2012-08-30 08:21:22

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Neatza dragutele!! Va pup fara exceptie si va doresc o zi minunata!
Am vz ca vb de vaccinuri in sarcina.... ce vaccinuri se fac?


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#2064 2012-08-30 08:35:50

blue_moon
Sr. member
De la: slatina
Inregistrat: 2011-11-08
Mesaje: 1468

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

neata  gravida frumoase!

ochisori, buna dimineata! puss

madle, multumesc pentru urari! daaa, si mie mi s-a parut ca a trecut repede timpul pana am ajuns aici chicot
sa ai  goodluck  goodluck la analize...am vazut fetele ca iti ureaza sa iasa bine analizele. eu iti doresc sa iasa asa cum vrei tu. (stiu pe cineva care si-a dorit sa aiba mutatii doar ca sa stie de ce a pierdut si sa trateze problema...eu nu am avut curajul sa imi doresc)
si mai ales, te asteptam cu drag aici cat mai repede! puss  puss

lavy,  puss te asteptam sa ne spui cum a fost la eco...ieri ai fost, nu?
crisulici, si tu ai fost la doc, asa-i?

rose, in primul rand iti spun si aici: sa ai sarcina usoara si frumoasa pana la 40+! bine ai venit la  gravida in al doilea rand, progesteronul nu prelungeste ceva inevitabil iti spun din proprie experienta. daca poate, ajuta sustinerea sarcinii, daca nu, se elimina oricum! tu nu iti mai face griji si gandeste-te ca totul va fi bine puss

legat de vaccin...eu cred ca oricum nu l-as face in sarcina. incerc sa ma protejez cat mai mult de ce imi poate face rau ca sa nu fie nevoie de medicamente

Ultima oara a fost editat de blue_moon (2012-08-30 08:39:02)


O sufletica nazdravana s-a cuibarit la mine in brate si-o iubesc de mor!!!

Pe 13 ianuarie 2013 s-a nascut minunea noastra si ne-a schimbat viata!

Offline

 

#2065 2012-08-30 08:41:41

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Neatza blue! Pup burtica! Lavy tocmai a scris dincolo despre eco, o las tot pe ea sa scrie si aici.


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#2066 2012-08-30 08:44:19

lavy20
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 1500

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

neata fetelor puss

noi ieri am fost la ecograf. bebe nu mai fost atat de agitat ca data trecuta nustiu a stat linistit ca sa ii vedem putica tongue deci oficial o sa avem un baitellll! are 108g si 9 cm si un pic. eu trebuie sa mai fac niste analize la sange in completarea celorlalte + sa repet toxoplasma si hemoglobina(cea din urma trebuie repetata din cauza talasemiei pe care o am si va trebui sa o faca si sotul. mergem la un hematolog sa vedem ce si cum. m-a speriat un pic dr pentru ca i-am zis ca sotul a avut ok analizele acum 3 ani referitoare la talasemie dar el a zis ca vrea sa vada negru pe alb. daca ar avea si sotul talasemie ar trebui sa fac amniocenteza supa sper sa nu se ajunga acolo).despre toxoplasma mi-a zis ca nu am voie cu pisici- asta stiam dar nici cu catei -asta nu stiam. si de asta ma tem pentru ca am o catelusa bichon care doarme cu noi in pat sad  colac peste pupaza i-a aparut si sotului o secretie si ne-a trimis la urolog. urologul i-a dat tratament sotului pentru uretrita iar pe mine m-a pasat iar la ginecolog box ginecologul a zis sa merg peste o saptamana sa mi se recolteze secretie. of. cand vine o problema , nu vine niciodata singura

ochisori, blue moon puss

Ultima oara a fost editat de lavy20 (2012-08-30 08:46:58)


"Caci Eu, Domnul Iisus Hristos, te tin de mana si iti zic: Nu te teme, Eu te voi ajuta!"
Bine-ai venit pe lume, minunea mea hjarta

http://www.fertilityfriend.com/home/3ab84f

Offline

 

#2067 2012-08-30 08:51:58

blue_moon
Sr. member
De la: slatina
Inregistrat: 2011-11-08
Mesaje: 1468

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

ochisori, si burtica va pupa puss

lavy,  puss  puss sper sa iasa bine pana la urma. de txoplasma si mie mi-a zis sa o repet pentru ca nu am facut-o pana acum. nici eu nu stiam de catei nustiu si mama are 2 catei la tara de care nu m-am ferit pana acum...daca al vostru e vaccinat nu trebuie sa iti faci probleme. la fel ar fi fost si cu pisicile.
goodluck sa nu iasa nimic la secretie
sa creasca mare si dolofan baietelul la mami in burtica si sa fie cumintel macar pana iese din burtica chicot  puss baietelul frumusel


O sufletica nazdravana s-a cuibarit la mine in brate si-o iubesc de mor!!!

Pe 13 ianuarie 2013 s-a nascut minunea noastra si ne-a schimbat viata!

Offline

 

#2068 2012-08-30 08:58:10

lavy20
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 1500

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

blue par multumesc. si bebelina ta sa creasca mare si sa fie sanatoasa. poate ne inrudim chicot . catelusa mea e vaccinata blue. o sa ma feresc sa o mai smotocesc ca de obicei dar eu cred ca nu reprezinta un pericol. si catelul din curte de deparazitat si vaccinat. cu el ma joc mai rar... pisici nu am.


"Caci Eu, Domnul Iisus Hristos, te tin de mana si iti zic: Nu te teme, Eu te voi ajuta!"
Bine-ai venit pe lume, minunea mea hjarta

http://www.fertilityfriend.com/home/3ab84f

Offline

 

#2069 2012-08-30 09:00:20

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

toxo se gaseste in FECALELE de pisica nedeparazitata. si in pamant (de unde grija la ce mancam nespalat). restul is povesti si exagerari


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2070 2012-08-30 09:02:08

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Aoleu, de catei nu stiam nici eu...si sora mea are o bichonica care ma iiubeste enorm, si cand ne vedem numai cu mine sta si doarme...vaccinata, deparazitata; ne si vedem destul de rar. De pisici stiam, si oricum nu imi plac absolut deloc, si evit si sa ma uit la ele lol.
Lavy, nu gandi negativ, o sa fie bine si la tine, si la sot, si la putulica de baiat.
Deci mai ramane sa aflam eu si Cris ce fel de putulici avem in burtici :.


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#2071 2012-08-30 09:05:23

lavy20
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 1500

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

katami puss dr astia cu exagerarile lor box   intr-adevar mi-a zis sa spal bine fructele si legumele.

ochisori mai aveti un pic si aflati si voi big_smile tu ai facut toxo?
nici mie nu imi sunt prea dragi pisicile, nu am nimic cu ele, dar nu ma atrag. cred ca de-asta nu am imunitate la toxo tongue

Ultima oara a fost editat de lavy20 (2012-08-30 09:07:53)


"Caci Eu, Domnul Iisus Hristos, te tin de mana si iti zic: Nu te teme, Eu te voi ajuta!"
Bine-ai venit pe lume, minunea mea hjarta

http://www.fertilityfriend.com/home/3ab84f

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.