homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23-111


#2091 2012-08-30 10:09:59

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

ochisori eu am dat pe analizele de toxo + cmv 180 lei (45 de lei fiecare, si pt fiecare sunt 2 analize: IgG si IgM).

lavy cred ca si eu le voi repeta in trim II, dupa eco, ca asa scrie pe un fluturas pe care mi l-a dat dna dr cu toate analizele ce se fac in sarcina

veve doar pt ecografia de la 17 - 18 saptamani mi-a zis sa nu am vezica goala (a zis sa fie plina dar nu sa plesneasca smile ), in rest si eu ma duc la baie inainte. La ecografia asta se urmareste nu stiu ce, mi-a explicat dna dr dar mi-a intrat pe o ureche si mi-a iesit pe alta tongue Parca de col zicea, sa il vada bine daca are tendinta de a se scurta sau de a se deschide, ca e f important.

lavy pt saptamana 17- 18 dna dr mi-a zis ca vom face si eco si control, deci probabil are si controlul pe masa rolul lui...

ruxxy puss multumim pt informatii

fetelor eu am o mare teama de spitalul Giulesti...acolo clar nu m-as duce, atatea nenoriciri am auzit acolo si incendiul in care au ars atatia copilasi a pus capac. Daca voi naste la stat voi alege clar Filantropia, dl dr Peltecu care e acolo directorul spitalului (il cunosc, i-am fost pacienta) e super strict in privinta curateniei si tot ce tine de maternitate, si tot personalul are o oarecare teama de el dar si respect...si stiu ca maternitatea e renovata super, au si rezerve, nu te simti deloc ca intr-un spital de stat... de altfel nu am auzit deloc de incidente neplacute la aceasta maternitate.

eu sunt linistita, iar il simt pe bebe happy sigur e bine puiul lu' mama, ca ma gadila sub buric lol


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 



#2092 2012-08-30 10:10:31

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Pff, eu in Iasi nu am multe optiuni legate de nastere (desi e prea devreme sa ma gandesc).... E Elena-Doamna, care iese din calcul ca e jalnica, plus ca dr mea nu e acolo....e Cuza (cel mai probabil acolo se va int, ca e si dr mea acolo)...sau Arcadia, care e particular, si nu cred ca ne permitem (dr mea are si acolo progr, dar banii)...


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#2093 2012-08-30 10:20:26

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

eu tind spre spital pivat, dar sa vedem cati bani reusim sa strangem pana atunci si cat ne va costa efectiv...la Medlife acum au pachet nastere ceza 5500 ron si nastere naturala 4900 ron, mi se pare ok avand in vedere conditiile si ca te duci ca o floricica fara nici o geanta, nu iti trebuie nimic ca iti dau ei absolut tot, si pt ca stiu cum as fi ingrijita acolo, am fost internata acolo la laparoscopie si a fost totul ireprosabil...nici nu exista comparatie cu un spital de stat, oricat de bun ar fi acel spital...


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#2094 2012-08-30 10:22:03

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Stiu, dar cu rata de 320 de euro cam greu sa strang atatia bani...cam asa e si la arcadia in iasi... si eu mi-as dori la privat, clar...doar ca in iasi, daca Doamn fereste apar complicatii in sarcina, tot la spital de stat de trimit urgent, cu salvarea, sau daca doamne fereste bb nu e ok, tot la neonato la stat il trim, ca ei nu au aparatura.


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#2095 2012-08-30 10:25:33

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

puss la burtici

Nici eu nu am facut vaccinul antitetanos. Medicul de fam mi l-a recomandat dar gine a zis sa-l fac daca am de gand sa ma moseasca bunica in camp, undeva. tongue
Ochisori, Onutza a nascut la Arcadia daca vrei o parere. smile

Bebele meu are febra dupa vaccin. sad


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2096 2012-08-30 10:28:13

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

neata fete!!!

lavy felicitari pt baietel hjarta sa fie sanatos!

cris felicitari pt bebe miscaret hjarta

mai, n-au treaba catelusii cu toxoplasmoza, mai degraba le puteti aduce voi niste boli pe papuci de-afara. relaxati-va.

kate sad

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2012-08-30 10:32:01)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2097 2012-08-30 10:29:11

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Of, Katey, pupam bebele sa treaca repede... Daca intra Onutza astept pareri legate de arcadia.


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#2098 2012-08-30 10:33:40

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

ochisori, stiu...asa e si in Buc, in caz de complicatii tot la stat te trimit, eu insa sper sa nu existe complicatii, si daca Doamne fereste ar fi sigur m-ar ajuta tot dna dr care ma monitorizeaza acum, nu m-as duce oriunde, m-ar trimite dansa la un medic coleg/a de incredere.
si noi avem  rate de 750 euro pe luna chiar dar veniturile sunt ceva mai mari la noi si reusim sa punem deoparte destul...5500 ron clar as putea sa ii strang pana atunci, dar 10.000 cum auzisem initial ca ar costa nu as da totusi...e mult prea mult si muncim pe bani, nu ii castigam la loto...


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#2099 2012-08-30 10:36:36

dianah
Sr. member
De la: Zalau
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 1877
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

neata burtici  kram
lavy ,felicitari pt putulica.si eu am doua bichonite care dorm cu noi in pat,mi-a zis clar medicul ca doar pisicile sunt periculoase.
pe analize am dat si eu 280:hemoleucograma,RH,TGO,TGP,examen urina,anticorpi CMV,toxoplasma si rubeola.
ulterior am facut si analize de calciu,fier si magneziu.
la noi spitalul e in renovare,era vorba ca s-ar muta maternitatea in alt oras,la 30 de km,dar pana la urma au zis ca se descurca si aici.a nascut o prietena sapt trecuta si mi-a zis ca sunt conditii ok,rezerve de cate 2 pers,cu o baie la cate 2 rezerve.
katey,dar nu ti-a zis medicul sa-i dai ceva de febra?ieri am fost cu nepotica la vaccin si stiu ca i-a zis clar sa-i dea ceva de febra,preventiv.

Ultima oara a fost editat de dianah (2012-08-30 10:39:33)


5 Octombrie 2012 a venit pe lume minunea noastra hjarta
Larisa Ema,mami si tati te iubesc pana la cer si inapoi!!!

Offline

 

#2100 2012-08-30 10:40:38

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

maiiii, nu va mai ganditi la complicatii. peste tot la spitalele private in caz de complicatii GRAVE!!! te trimit la stat.
dar complicatiile alea insemna sa risti sa mori pe masa. si ma gandesc ca nu e cazul la noi, femei tinere si sanatoase, cu sarcini normale. ei doar dupa ce ai trecut de sapt 36 te iau in evidenta si te accepta sa nasti la ei si daca ai trecut de sapt aia, inseamna ca totul va fi bine.
isi iau si eu precautii, sa nu credeti ca accepta copii cu malformatii grave sa se nasca la ei. si nu e cazul la niciuna din noi.
si la privat este camera resuscitare bebei in cazul in care e ceva ce se intampla in timpul nasterii. dar rau n-are ce se intampla, nu va mai ganditi la prostii.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2101 2012-08-30 10:42:43

blue_moon
Sr. member
De la: slatina
Inregistrat: 2011-11-08
Mesaje: 1468

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

crisulici, am inteles acum.
la sanador vazusem su preturi de 4000 lei dar ma tem ca mai sunt stelute sub suma asta....probabil vor analize si monitorizari facute tot la ei care costa de probabil trece de 10000 totalul
si eu am fost putin nelinistita ieri pt ca nu am simtit-o pe bebe pentru prima data de 2 saptamani si aseara mi-a dat un gadilat asa, usor, sa vada daca sunt atenta la ea hjarta eu o simt destul de jos....mai sus, aproape de buric nu o simt niciodata.

ochisori, eu clar nu am cum sa strang bani pentru privat...sper sa am de-ajuns sa vin la buc...ca decat la sl, mai bine ma moseste bunica in camp chicot

neata, deno!!

katey,  puss  puss bebe mic sa treaca febra repede


O sufletica nazdravana s-a cuibarit la mine in brate si-o iubesc de mor!!!

Pe 13 ianuarie 2013 s-a nascut minunea noastra si ne-a schimbat viata!

Offline

 

#2102 2012-08-30 10:46:21

manu2007
Sr. member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 1619

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Neata  puss


"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca, ci sa inveti sa dansezi in ploaie"
mamica de buburuza din 19.10.2012 hjarta
gravida hjarta hjarta 21+ rugaciune

Offline

 

#2103 2012-08-30 10:46:42

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

ochii mei, inte cuza si arcadia, du-te, daca poti, la arcadia. numa ca acolo tre sa fii FOARTE intepata c sa nasti natural, aia cam te trag spre ceza. insa pt patea de neonato acu m-as duce cu ochii inchisi acolo
arcadia e SPITAL, nu clinica, dci nu te trimite nimeni la stat daca ceva.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2104 2012-08-30 11:02:48

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

deno puss multumesc
si asa este, eu nici nu ma gandesc la complicatii grave, Doamne fereste...astea se cam stiu in ultimele saptamani de sarcina daca e cazul...

veve eu am auzit de fete care au nascut la Medlife si au dat cu totul in jur de 6000 ron, si de aceea m-am gandit, ca sincer suma asta as da-o...insa 10.000 clar nu.. o sa vorbesc cu dna care este director de vanzari acolo si imi va spune la cat ajung, o sa cer toate detaliile. cand am mai fost internata acolo tot cu dansa am vorbit si cat mi-a spus, atat m-a costat, nu am avut surprize...
si las-o pe bebelina ca poate a fost si ea mai lenesa intr-o zi...ce, tie nu ti se intampla? tongue


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#2105 2012-08-30 11:13:40

blue_moon
Sr. member
De la: slatina
Inregistrat: 2011-11-08
Mesaje: 1468

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

crisulici, 6000 nu ar fi chiar exagerat in contextul in care ai totul la dispozitie...insa eu cred ca oricum nu-i pot strange pana in ianuarie. dar daca as putea, sigur as opta pentru privat.
eu o las sa faca ce-o vrea numai sanatoasa sa fie chicot sa nu ma auda ca si-o ia in cap


O sufletica nazdravana s-a cuibarit la mine in brate si-o iubesc de mor!!!

Pe 13 ianuarie 2013 s-a nascut minunea noastra si ne-a schimbat viata!

Offline

 

#2106 2012-08-30 11:18:21

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Kata, atata timp cat dr mea e si la arcadia, presupun ca daca ea hotaraste intr-un fel, asa va fi.
Problema e ca la veniturile noastre sigur n-o sa-mi permit la Arcadia. Stiu ca e spital, si nu clinica, dar stiu cazuri cand ptr problemele copilului au fost trimise la cuza, imediat dupa nastere...si recent.


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#2107 2012-08-30 11:19:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

da? nu stiam...
vezi ca dak dr e doar COLABORATOR cu a., se percepe o taxa suplim...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2108 2012-08-30 11:23:01

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Neata fetelor puss Si multumesc ptr felicitari!! Am citit acum din urma si am vazut ca voi m-ati felicitat chiar inainte sa intru la voi iar eu n-am vazut. Multumesc puss

Am repetat azi beta dar primesc rezultatul abia maine dupa-amiaza, deci mai stau putin cu emotii.

Ochii_mei tu la ce medic ziceai ca mergi?
Eu daca va fi totul bine ( desi e muult prea devreme sa ma gandesc la asta) voi naste la Cuza.

Offline

 

#2109 2012-08-30 11:27:55

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Eu la Grigore merg Happylici!


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.