homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23-131


#2471 2012-09-07 09:32:56

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

hello!  wave

rux, tu esti extrem de curajoasa ca te-ai dus acolo.smile  pur si simplu nasti pe holurile spitalului ca o vita si nu te baga nimeni in seama, doamnele asist erau ocupate sa sparga seminte si sa arunce coji peste tot pe masa si sa imi repete ca" tre internare", eu le ziceam ca intai e de preferat un consult si abia  APOI vedem daca e de internare, ca imi doresc sa fiu vazuta de un medic de garda deoarece am contractii. se uitau la mine ca la urs, pur si simplu cred ca era greu sa priceapa ce imi doream. a iesit si o tiganca cu sotul, piranda d-asta, si aia suparata foc, injura barbasu  si striga" hai fa la Buc., nu te las sa nasti aici in jegu' asta"
dupa O ORA de asteptari cu contractii, vreau sa va spun ca exista |TREI camere de garda mari si late, toate 3 cu lacat la usa, incuiat... pustiu, niciun medic.  wow   intreb si eu cine e de garda, ca as vrea consult, si imi zic samantaresele ca medicii sunt in operatii si nasterie, ok, dar la urgente e inadmisibil sa nu existe medic timp de o ora!!! ca doar de aia ii zice camera de garda. 
am plecat la filantropia unde am ajuns in civilizatie,aer, lumina, lux, storstark  de acolo imediat m-a preluat asist si m-a dus in incapere, acolo sunt 2 camere de garda si in ambele erau medici si asist si rezidenti. le-am zis patania cu Ploiestiul si s-au socat ca nu exista medic de garda , ca si acolo la ei sunt nasteri pe banda rulanta dar la camera de garda e inadmisibil sa nu fie nimeni. sictir total aici in pl. Nu vorbesc de jegul de acolo,. faptul ca buda arata cum arata si nu ai nici urma de h igienica, pana la urma si la mine e tot un rahat de spital de stat cu medici platiti la fel de deplorabil. dar totusi cum dracu se poate in bucuresti iar provincia e cu 100 de ani in urma in mizerie? sad
iar eu nu am evitat maternitatea asta pt ca sunt conditiile care sunt, fas, pentru 2 zile de spitalizare pot sta in conditii naspa fara sa fac figuri, ci pt renumele ei de Maternitatea Groazei, concret eu stiu 3 cazuri,nu unul,  o vecina si cumnatele vara-mii care au patit lucruri ingrozitoare acolo, prima experienta nasoala cu taman Boeru, directorul maternitatii.!! i-a legat trompele dupa cezariana fara sa o intrebe, yikesyikesyikes iti dai seama,  si acum il actioneaza in judecata, e in curs, iar cele  2cumnate ambele au copii de 2 ani care fac fizioterapie acum la Buc. pt ca la nastere vacile proaste de aici au smuls efectiv copiii din uter, incapabile sa gestioneze altfel situatii care pot aparea. copiii se chinuie cu tratam dureroase la Buc. iar medicii de acolo sunt ingroziti ca asa au ales astea de aici sa ii scoata la lumina pe bebei. In fine, sper sa nu mai pun piciorul acolo ever! sad e trist rau.


eu sunt cu tratament, arefam, nospa forte si inca ceva supozitoare pt dureri, cica totul ok, colul inchis, nu sunt semne de nastere pt inca 2-3 sapt cel putin, asta daca si numai daca stau eu cuminte si nu mai fac efort, acuma  nu stau numai in pat ca mor acolo,fac tahicardie de la zacut, big_smile, dar nici nu mai fac treaba pe care o faceam constant.
capul lui bb e cam jos intradevar, in rest... totul ok. smile am zis eu ca n-am de gand sa nasc pana la 40, eu am treaba pana atunci, nu stiu ce planuri are Bogdan dar nu ii dau voie pana la termen.

pupici!  par 
,

Offline

 



#2472 2012-09-07 09:56:53

blue_moon
Sr. member
De la: slatina
Inregistrat: 2011-11-08
Mesaje: 1468

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Neata burtici mari si mici!

Angelina, si burtica pupa la voi. puss iar mami promite ca se leaga si de pat daca trebuie, numai sa stea fata la caldurica atat cat trebiie.

Happy, multam puss rabdarea ta iti va fi rasplatita din plin cand iti vei vvedea samburelul si ii vei auzi inimioara


O sufletica nazdravana s-a cuibarit la mine in brate si-o iubesc de mor!!!

Pe 13 ianuarie 2013 s-a nascut minunea noastra si ne-a schimbat viata!

Offline

 

#2473 2012-09-07 09:58:34

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Neata smile

Pass, ma bucur ca esti bine. Bine ca esti pe tratament si mai sta Bogdanel acolo.

Eu am fost de doua ori la camera de garda si in ambele cazuri a venit medic de garda in maxim 10 minute. Am fost internata la 19 saptamani, am stat in rezerva cu inca o fata, aveam baia noastra care nu era lux dar era curata. Cand am nascut am fost placut impresionata de anestezista, asistente de la TI (unde am fost super tratata) dar si de celelalte asistente. Dupa TI m-au dus intr-o rezerva cu doua paturi unde am stat singura timp de 9 zile, am avut baia mea, curata, in fiecare dimineata faceau curat, spalau pe jos etc.
E posibil sa fi avut aceste avantaje datorita doctoritei, nu stiu, ideea e ca si acum merg acolo fara probleme. Si nu curajul ma face sa fac asta ci experienta anterioara.
Eu nu vreau sa para ca vai ce maternitate e si nici nu contest experintele cunostintele tale, spun doar cum a fost pentru bine.

Offline

 

#2474 2012-09-07 10:17:55

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

rux, tu cate capsule de arefam pui? mie mi-a dat 2, una dim si una seara. nu stiu daca sa le pun...  cesafac  si mi-a dat si uscosin supozitoare, alea chiar nu le pun decat daca Doamne fereste am contractii mari, intre timp iau doar no spa.
ma plictisesc, fetelor, si parca ma si striga treaba, am masina plina sa intind rufele, as da si cu aspiratorul..  e f greu cu copil mic in casa, se face dezordine mare si simt ca ma sufoc, tre' sa fac ordine.  sad  l-am pus pe sot dimi la 8 sa stearga el praful, sm

Offline

 

#2475 2012-09-07 10:23:16

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Hello smile

Am intrat sa vad cum esti, pass, ma bucur ca sunteti ok par

Eu nu am dormit mai deloc azi-noapte, cred ca lui D. ai dau maselele din spate, se trezea din 10 in 10 minute sa ma mangaie pe fata. Si Anna s-a fatait toata noaptea, miscari ample si lungi, cred ca s-a intors in pozitie... Asa de obosita ma simt, am daramat si o floare pe covor, acum trebuie sa spal si covorul, de parca nu as fi avut destula treaba in casa lol


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2476 2012-09-07 10:30:32

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Hello burtici,

ochii puss ma bucur mult ca ai vesti bune, ti-am spus ca va fi bine!!! happy

pass, puss ai grija de tine, hai ca o sa stea bebe acolo dar clar nu trebuie sa faci efort ...
ref la maternitatea din Ploiesti, sora mea a nascut acolo si a bagat mana foarte adanc in buzunar pt ca toata lumea sa se poarte bine, altfel nici nu se uitau la ea, le-a umplut de bani, mai ca ajungea la pretul nasterii la privat...

deno puss ai grija...hai ca sta cuminte bebe dar lasa iubareala ca asa stiam si eu, ca da contractii...
noi nu am mai facut nimic de la ET si nici nu avem curaj, desi ne e asa un dooor...de am ajuns sa visez noaptea lol dar asta este, rezistam eroic si recuperam noi apoi, poate cine stie apare bebe 2 natural smile

eu sunt putin ingrijorata ca prin saptamana 14-15 simteam asa gadilaturi prin burtica si cred ca bebe era, au fost cam o saptamana zilnic si apoi nu am mai simtit nimic sad nici acum nu mai simt nicio miscare, offf...si eco am abia pe 19 septembrie... disperat
asta e, acum nu pot decat sa astept si sa ma rog sa fie bine bebele meu drag

va pup pe toate puss


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#2477 2012-09-07 10:50:17

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Pass, un arefam seara.

Blue, sper sa iasa repede maselute lui David puss

Cris, eu pe Vlad l-am simtit prima data la 19 saptamani. Pe Mara, am simtit gadilaturi pe la 12, 13 saptamani si pana la 16 nimic. Stai linistita ca bebe e inca mic si nu are asa mare putere smile

Offline

 

#2478 2012-09-07 10:54:58

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

ruxxy puss ok, hai ca m-am mai linistit...  smile  abia astept sa creasca si sa il simt zilnic...
adevarul e ca si dna dr, cand i-am spus ca simt gadilaturi deja, mi-a zis ca cel mai sigur se simte de la 19 saptamani incolo...mie mi s-a parut ca e prea tarziu saptamana 19 dar sigur stie dna dr ce stie.. smile

Ultima oara a fost editat de cris8 (2012-09-07 11:01:26)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#2479 2012-09-07 12:16:28

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

hello  wave

pass ma bucur ca esti ok si te-ai intors acasa

cris si eu am simtit bule (fluturasi) pe la 13-14 sapt si dupa asta nimic pana pe la 17-18 sapt poate chiar 19

ruxxy, blu  puss

aseara am luat si eu no-spa. bebe a fost foarte agitat si am avut o durere surda de burta care m-a tinut ceva vreme. nu am vrut sa iau nimic ca nu se intarea burtica dar pe la ora 1:30 deja ma cam durea de cateva ore si am luat 2 no-spa dupa care sa mai linistit si bebe si mi-a trecut si durerea. stiti cumva de la ce ma poate durea asa?

Ultima oara a fost editat de deya (2012-09-07 12:16:45)


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

#2480 2012-09-07 12:19:09

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

deya puss uff ce bine e sa aud ca ati avut astfel de experiente...deci clar bebe e bine, nu ma mai indoiesc nicio clipa de asta si astept cumintica smile

eu nu stiu de la ce ai fi putut avea durerea, dar eu zic ca e f bne ca ai luat no spa, mie dna dr mi-a spus ca daca am vreo durere de burtica mai puternica sa iau imediat no spa


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#2481 2012-09-07 13:20:23

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Deya, nu mai sta asa mult timp cu dureri de burta, ia repede no-spa. Eu iau cate 2 pe zi pe langa gynipral. De doua ori am luat si scobutil pentru ca nu cedau durerile la no-spa.

Offline

 

#2482 2012-09-07 13:24:32

mikki_20
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-02-15
Mesaje: 4694

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

ziua buna burtici! puss eu azi knd m-am trezit aveam o mega tensiune 8 cu 4, zici k eram de pe planeta maimutelor ametita tare lol


Avem 1 an si 5 lunite

Offline

 

#2483 2012-09-07 13:25:44

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Buna Mikki! Ce tensiune mica.

Eu am reusit sa-mi fac pedichiura care deja devine un chin cand ma apuc de ea din cauza burtoiului...

Offline

 

#2484 2012-09-07 13:29:47

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

deya si eu am des asa, am ajuns si la urgente din cauza durerilor de burtica ore in sir. dar colul arata ok si mi-a zis sa mai iau cate-un no-spa cand doare tare. eu iau tare rar, chiar cand devine enervant rau, sau se intareste burta dureros.

pass, ma bucur ca esti bine, da stai si tu locului...daca tu te plictisesti, eu ce sa mai zic de 7 luni incoace lol ?

cris nu mai sta cu grija ca numai rau faci si chiar daca te ingrijorezi, n-o sa miste mai repede. la niciuna n-a miscat de la 13 sapt continuu pana la nastere. daca dupa 20 de sapt nu-l simti silnic atunci sa te ingrijorezi. dar nu va fi. mai ai putina rabdare, ce ai simtit atunci a fost fiindca bebe o fi stat aproape de peretele abdominal, dar e foarte mic acum.
eu sunt foarte degajata, de multe ori nu il simt sa miste pana dupa-masa si ma intreaba sotul ce face bebe, si ii zic doarme. stiu pe altele care in fiecarwe sapt erau la urgente ca nu misca bebe dimineata roll


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2485 2012-09-07 13:33:40

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

ruxy, deno  puss  ms de raspunsuri. daca va mai fi cazul (eu sper sa nu) o sa iau mai devreme no spa. in schimb mi-a crescut tensiunea de la 9/5 cat aveam eu normal la 11/8 de 2 zile. de la ce valoare se considera mare?


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

#2486 2012-09-07 13:37:50

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

deya e perfect normala tensiunea. si eu aveam inainte si 6 cu 3 lol in sarcina ma refer si acum am 10/11 cu 8/9 si cardiologul a zis ca e foarte bine, inca e micuta pt saptamanile de sarcina care le am.
de pe la 14 in sus e problema.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2487 2012-09-07 13:38:57

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Da e ok. Eu mereu o am 10 cu 6.

Offline

 

#2488 2012-09-07 13:41:30

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

woow deno, 6/3  yikes ??? ma gandeam ca eu am tensiune mica
pentru mine 11 este mare dar daca pt bebe nu este problem atunci e ok

LE: ma duc sa belesc ochii la TV o jumate de ora ca trebuie sa plec dupa. va pup de pe acum daca nu mai apuc sa intru

Ultima oara a fost editat de deya (2012-09-07 13:48:16)


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

#2489 2012-09-07 14:10:02

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

deya, da am avut atat in spital si mi-a luat-o asistenta de 3 ori ca trebuia sa scrie in raport si-a zis ca nu poate sa scrie valoarea aia ca-si ridica spitalul in cap. si-a scris 8 cu 5 parca.
eu 11 cu 8 am avut ultima data, acum vreo 2 3 sapt cand am fost la cardiolog.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.