homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23-132


#2490 2012-09-07 14:40:34

far_away
Hero member
De la: Ardeal
Inregistrat: 2010-06-28
Mesaje: 3650

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

buna dragelor puss
am aparut si eu big_smile ... fug sa citesc, sa vad ce ati mai facut wink


My Ovulation Chart sjuk
hjarta mami de Andrei

Offline

 



#2491 2012-09-07 15:05:43

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

deno puss ok, gata m-am cumintit big_smile

deya, mie mi-a zis dna dr ca daca tensiunea ajunge la 14 cu 8 sa o sun imediat, daca e sub aceasta valoare e ok
eu mi-am cumparat tensiometru, dar nu mi-am luat-o zilnic, ci asa cand imi aduc aminte...pana acum e ok smile


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#2492 2012-09-07 15:17:32

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Burtici puss

Pass, ce ma bucur ca esti bine! Sa stii ca si la noi a venit o graviduta cand eram eu internata pt. picioarele umflate, medicul ei era la Filantropia si a venit cu dureri mari de spate si nu s-a uitat medicul de garda la ea. Mai intai au internat-o, apoi i-au pus o perfuzie cu glucoza si no-spa si abia dupa vreo 4 ore a urcat-o medicul de garda pe masa, iar eco i-a facut a doua zi. A zis ca au intrebat-o la camera de garda cine e medicul ei si cand le-a spus ca e la Buc. au zis asistentele ca atunci trebuie internare.  nustiu
Si conteaza mult medicul la care esti. Si cu mine se purtau nasol pana le spuneam cine imi urmareste sarcina, apoi li se latea ditamai zambetul pe mutra, "a, la dna. dr. x". Ce m-a impresionat placut a fost ca in dimineata zilei cand am nascut, eram in salonul de travaliu si moasele raportau la fiecare medic cine de ce e acolo. Doctorita mea nu venise inca (era 8 si ea a venit pe si jumate) si un alt medic cu care eu nu am avut vreo tangenta ever m-a luat sa-mi faca o eco sa vada daca Natalia e tot in prezentatie pelvina cum stiam eu. Practic nu avea nicio obligatie, restul medicilor nici nu s-au uitat la mine (nici macar cel de garda), fiecare isi vedea de pacientii lui ...

Cris, imi amintesc ca perioada 14-17 saptamani a fost cea mai grea, greturi nu mai aveam , sanii se mai inmuiasera, bebe inca nu misca si eram tare stresata ca nu stiam daca e bine sau nu. sad
Eu am inceput sa-mi iau tensiunea zilnic prin saptamana 30 pentru ca mi se umflau picioarele, plus ca la mine de cand am ramas gravida tensiunea nu a scazut sub 12 cu 6 decat cand am facut injectii cu sulfat de magneziu. Pe final am avut si 13 cu 7-8 ...

A, si-acuma realizez ca eu am simtit-o pe bebe la 17 saptamani si am nascut la 35 iar bunica-mea zicea ca sa fiu atenta ca primul bebe misca prima data la jumatatea perioadei de gestatie. Deci aproape a avut dreptate bunica.  rotfl2

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-09-07 15:21:42)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2493 2012-09-07 15:25:53

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

cris, daca va fi sa ai tensiune vei avea si simptome. nu trebuie sa te stresezi cu luatul tensiunii de pe-acum, cand in 99% din cazuri este mai mica decat normal, nicidecum mai mare. si e normal sa fie asa. nu medicaliza sarcina mai mult decat trebuie, mai bine traieste-o la maxim, mai ales ca te poti bucura de o sarcina usoara, fara simptome.
eu sa fi fost asa, numai la piscine si la iarba verde as fi umblat, la terase si plimbari.

kate rotfl2 cu bunica ta tongue
la mine nu se adevereste, am trecut de mult de jumatatea perioadei de la primele miscari ale lui bebe.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2494 2012-09-07 15:32:53

far_away
Hero member
De la: Ardeal
Inregistrat: 2010-06-28
Mesaje: 3650

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

deno, katey puss din msj voastre am inteles ca nu e prea micut bebe al meu ... la 29 sapt + 2 zile avea 1300g big_smile multumesc pt raspuns puss
blue kram sa stea puiuta ta cuminte si sa scapi cat mai repede din spital  rugaciune
deno neutral si eu am patit faza cu iubareala sad si de atunci tati nici macar nu se mai gandeste la asa ceva .... desi aveam 28 spre 29 de sapt neutral .... bine ca ai scapat si ca acum totul e ok wink
manu  applause pt bebelina .... la mai mare! wink
pass puss bine ca a trecut si ca Bogdan mai sta la mami in burtica ... sa fiti bine in continuare! iar despre spitalul - maternitate pe care l-ai descris cesafac chiar ca te ia cu groaza  cesafac
kate  spranceana ce bunica ai! big_smile

fete, voi folositi batista bebelusului pt aspirator? sa ii iau la bebe din timp sau nu? ce ma sfatuiti


My Ovulation Chart sjuk
hjarta mami de Andrei

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2495 2012-09-07 15:36:10

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

katey, sa stii ca asa e...bine, eu simptome nu am avut nici pana acum...dar oricum m-am linistit smile

deno, nu imi fac griji referitor la tensiune, dar o iau uneori asa ca sa vad cat e... eu am avut mari probleme cu inima in trecut, m-am vindecat printr-o interventie la inima...daca nu ma vindecam nici nu aveam voie sa fac copii
aaa...pai sa stii ca in plimbari chiar stau non stop big_smile doar ca nu fac efort fizic, sunt eu mai impacata cu mine sa fiu prudenta


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#2496 2012-09-07 15:38:55

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

am pus un arefam si fiindca nu m-a durut burta am tocat si legume pt congelat.

kate, asa e, au si ei obligatii/simpatii intre ei. totusi, in alte spitale de ce se poate?  nustiu

Offline

 

#2497 2012-09-07 15:42:28

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

asa cris, bravo! imi pare rau de problemele la inima sad daca e asa, atunci e bine sa monitorizezi. credeam ca o faci doar asa, de "paranoia" pt ca poate suna aiurea, dar si asta cu nemiscatul bebelui e paranoia smile ce sa simti la 100 de grame cat are si vreo 9-10 cm? al meu abia cand a avut vreo 400 de grame am inceput sa-l simt usor. cand se face de-un kil sigur il simti big_smile

far, eu o sa iau batista bebelusului LA PRIMA raceala. care sper sa nu fie curand deloc. in rest pompita de nas, ca batista bebelusului nu se foloseste pt igiena zilnica a nasului. simt asa ca daca o am in casa batista aia, atrag raceala, sunt cu capu' stiu lol

pass, zici ca ai piper la cur. ar trebui al tau sa te lege de piciorul patului cand pleaca la lucru si sa te mai dezlege cand o avea el chef lol

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2012-09-07 15:43:57)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2498 2012-09-07 15:44:40

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

nici pompa nu-ti trebuie pt inceput, pui ser si gadili cu putina vata facuta surub nara lui, el stranuta si ies mucisorii. cu pompa aia tip para eu ma chinuiam de numa. si eu si el, nu ii placea deloc manevra.

deno, mi-a luat sacose intregi de legume sa punem la congelat si uite ca  a venit treaba asta cu contractiile, iar legumele se strica daca nu le pun. cine sa mi le puna? daca tre', tre'. iar s doarme, eu nu am dureri,.. dupa ce nasc adio!! chiar nu mai am cum.

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-09-07 15:47:40)

Offline

 

#2499 2012-09-07 15:46:48

far_away
Hero member
De la: Ardeal
Inregistrat: 2010-06-28
Mesaje: 3650

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

pass, deno puss ms de raspuns ... pompita de aia mica am luat si eu...incet incet ma pregatesc wink


My Ovulation Chart sjuk
hjarta mami de Andrei

Offline

 

#2500 2012-09-07 15:51:29

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

pass, am inteles, tu sti mai bine.

eu pompita simpla imi iau sa am ca am auzit de la multe proaspete mamici din familie ca bebeii au secretii si haraie asa, sunt destul de adanci mucii si nu ies doar cu ser, tre aspirati, ca nu prea pot respira si se ineaca cu ei mai ales in timpul alaptatului.

aoleu, pass, acum am citit ma bine "manevra" ta. daca ar fi sa-mi faca mie cineva asa ceva l-as ura pe viata si as si da cu ceva dupa el daca as putea. eu sunt tare sensibila de nas si daca apuca sa ma gadile ceva pe la nas nu ma mai opresc din stranutat, stranut de zeci de ori, ma inrosesc toata, imi curg ochii. mi se pare cam barbara metoda sad

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2012-09-07 15:53:44)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2501 2012-09-07 15:52:31

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Pompita avem si noi si n-o sufera deloc, urla de numa. sad Si urla si cand ii pun ser fiziologic in nas. Apoi stranuta, scoatem mucii, bagam tzatza si ne-am calmat. chicot
Deno, eu ii pun ser si apoi aspir cu pompita tot pentru ca haraie si se enerveaza cand suge.

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-09-07 15:58:22)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2502 2012-09-07 15:59:15

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

pai stranuta si ii ies mucii, si aia e. daca bagi pompa si ii chinui nara aia mica e mai barbar, o sa iti zica el singur cand i-oi face asa ceva  lol 

iti dai seama ca as arunca legumele alea pe geam, sa le puna cui ii trebuie, dar acum daca le am cumparate.. ce sa fac cu ele sad

ciao, va pup, ma intorc la ardei  puss

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-09-07 16:01:49)

Offline

 

#2503 2012-09-07 16:02:23

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

fa-le acuma ce sa zic lol e pacat sa se strice, dar e pacat sa si patesti ceva.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2504 2012-09-07 16:51:54

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

deno, poate sunt putin paranoia dar de curand am aflat de o cunostinta ca a pierdut sarcina la 5 luni jumate, fara niciun simptom naspa, doar nu a mai simtit-o pe fetita miscand...in fine, groaznic pt biata fata...Doamne fereste!
iar pt mine e foarte probabil ca sarcina asta sa fie singura mea sansa de a avea un copil... si oricat mi-as impune sa fiu relaxata, dupa 6 ani de incercari, stat pe la cabinetele a N medici, dat sange de o mie de ori la analize, apoi monitorizari, tratamente, zeci de injectii in burta, inseminari esuate urmate de o depresie din care cu greu mi-am revenit, ca sa nu mai zic sute de milioane cheltuite (da, chiar sute au fost..)...nu pot sa fiu chiar zen...insa incerc pe cat posibil..


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#2505 2012-09-07 17:02:54

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

cris te inteleg, sau incerc sa te inteleg, pt ca nu am trecut prin asa ceva. totul e in mana lui Dumnezeu, daca el vrea sa ai copil ai, daca nu vrea nu ai, daca vrea sa-l pierzi il pierzi, etc. nimic nu sta in puterea noastra. asa ca mai bine sa avem credinta ca Cineva ne pazeste si ne da ce e mai bun pentru noi.
chiar DD zice sa nu ne ingrijoram. de-asta zic, temerile iti fac rau, credinta si degajarea iti fac bine. iti doresc sa te bucuri cat mai mult de sarcina (eu vorbesc, care nu m-am bucurat o clipa, dar nu pt ca n-as fi vrut ci pt ca n-am putut). dar tu POTI.
hai ca daca a fost o sarcina obtinuta cu mult efort, asta nu inseamna ca e una cu probleme. e o sarcina normala si ia-o ca atare.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2506 2012-09-07 17:03:57

far_away
Hero member
De la: Ardeal
Inregistrat: 2010-06-28
Mesaje: 3650

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

pass, spor la treaba si sa ai grija sa nu te obosesti prea tare kram
cris puss bebicul tau e bine si DD are grija de voi, da? kram

LE:
de vrabi ce mai stiti?

Ultima oara a fost editat de far_away (2012-09-07 17:25:17)


My Ovulation Chart sjuk
hjarta mami de Andrei

Offline

 

#2507 2012-09-07 17:33:01

mikki_20
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-02-15
Mesaje: 4694

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

burtici park de pe la 7 luni incepe sa ia bebe mult in greutate nu?al meu avea 760 de gr la 24 de sapr sunt curioasa acum kt o avea?
am progr abia pe 20 at s int doct din conediu


Avem 1 an si 5 lunite

Offline

 

#2508 2012-09-07 17:35:05

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Pass, spor la treaba. Si eu vreau sa cumpar maine ardei sa bag la congelator.

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2012-09-07 17:35:33)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.