homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23-20


#362 2012-07-17 14:00:40

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Janis, corect, asa as vrea ! Nu ma dau banii afara din casa !

Ultima oara a fost editat de laura_rts (2012-07-17 14:01:10)


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 



#363 2012-07-17 14:13:02

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

exact, sa nu mai punem cat costa.
la inceput nu costa mult, ca bea putin...dar dupa cateva luni incolo sa te tii.....


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#364 2012-07-17 14:42:40

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

laura felicitari pentru +1
lu mika daca ii inchid geamul se trezeste , nu suporta caldura , tu faci cum crezi tu mai bine , dar daca e vorba doar de geam nu te preocupa

buna burtici mari si mici


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#365 2012-07-17 14:49:33

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Angel, merci!

Ma bucur mult sa aud ca si tu ii lasi geamul deschis. puss


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#366 2012-07-17 15:04:46

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

hello.... eu ma pregatesc de mers la gineco, sa-mi tineti pumnii sa fi ramas cranian sefutzul.

interesante discutii... ref la depresie, subscriu cuvant cu cavant la ce a scris janis hjarta si va pun un link util: http://attachmentparenting.ro/nasterea/ … ralae.html
si inca ceva oarecum related, adica inca o opinie care sustine ca dpn, ca si PLANSUL COPIILOR, NU sunt chestii "biologic firesti", ci "boli culturale". in culturile unde continuumul mama-copil este respectat de la nastere, COPIII NU PLANG (si nici mamele nu fac dpn): http://www.incultureparent.com/2010/12/ … -dont-cry/

ref la geam deschis, noi vom dormi pe jos cu geamul deschis smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#367 2012-07-17 15:16:06

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Katey da mai rotfl

Ami, mersi kram

Janis, eu nu l-as trimite niciodata pe sot din patul nostru conjugal, pe canapea. Nu mi se pare OK.  Eu m-am casatorit cu sotul, nu cu copilul. El este rodul iubirii noastre nu inlocuitorul sotului. Copilul va creste mare si va pleca, eu insa cu sotul raman toata viata. Nu intentionez sa-mi periclitez casnicia pentru copil. Eu asa vad lucrurile.
Fiecare isi are rolul lui in familie.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#368 2012-07-17 15:25:34

dianah
Sr. member
De la: Zalau
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 1877
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

buna burtici  kram
timi,de acord cu tine.
bafta la gine kata.si eu ma pregatesc de mers la medic.


5 Octombrie 2012 a venit pe lume minunea noastra hjarta
Larisa Ema,mami si tati te iubesc pana la cer si inapoi!!!

Offline

 

#369 2012-07-17 15:35:46

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Buna Dia kram  Tu ce mai faci ? Cum te simti ? Sa ne scrii cu ce vesti vii de la dr goodluck goodluck


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#370 2012-07-17 15:49:04

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Time, esti pe sufletul meu, referitor la sot   hjarta  hjarta  hjarta  hjarta 

Kata, super faza cu dormitul. rotfl
Am tot vazut in jurul meu mamici care ies afara cu copilul sa deschida putin geamul la copil in camera si nu la nou nascut ci la copil de 2-3 ani, plus ca nu ar sta nicio un minut cu geamul deschis cu copilul in camera. Nici eu nu vad o tragedie dar am zis daca toate procedeaza asa ar fi culmea ca eu sa stau bine merci cu el deschis.

Dia, Kata  goodluck  goodluck  goodluck

Ultima oara a fost editat de laura_rts (2012-07-17 15:56:27)


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#371 2012-07-17 15:59:26

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Timea,patul conjugal nu inseamna nimic pt noi doi.
Suntem persoane f diferite..si inainte de copil dormeam separat daca ceva ne incomoda: lui ii era cald..mie frig..etc
Eu cred ca ceea ce e intre noi e mult mai puternic decat sa dormim amandoi in pat.
Ideea e ca si fara copil,pe mine ma dispera ca el se trezeste la 7 si face galagie. Eu poate acum cu bebe,se trezeste la 6 si la 8. Trezitul sotului m-ar incomoda cand mi-ar fi somnul mai dulce. Sotul,ca si mine..suntem tare fericiti cu dormitul separat lol
Si acum sincer,nu ai face orice pt copilul tau? Eu Da,ca altfel nu-l faceam..ai sa vezi si tu ce inseamna si ai sa te sacrifici pt el


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#372 2012-07-17 16:10:25

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Janis, am inteles acum mai bine la ce te referi. Voi erati asa si inainte, asta e altceva.
Eu nu concep sa dorm fara el, daca e acasa. Nu judec pe nimeni, fiecare face cum vrea si cum poate, dar am vazut familii care dupa venirea copilului s-au indepartat. Sotul s-a mutat in alta camera pentru ani de zile. La mine nu ar functiona situatia asta, pentru mine e mai important sotul decat copilul. Asa simt acum.
M-am sacrificat si o sa ma mai sacrific pentru copilul meu, dar casnicia nu o sa o sacrific pentru nimeni. Repet asa gandesc acum smile

Laura kram


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#373 2012-07-17 16:15:48

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Inainte de venirea copilului nu dormeam des separati.rar.doar daca era f cald ...lui nu-i place iar eu nu suport geamurile deschise.
Insa nu poti spune cuvinte asa mari ca "periclitarea casniciei" din nimic. E doar un pat..for God sake. Nu am mai dormit cu sotul de 4 luni,si crede-ma ca suntem ma uniti ca oricand.
Sexual e mai bine ca inainte,sufleteste la fel.

Ce periclitare? Doamne iarta-ma


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#374 2012-07-17 16:22:54

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Nu era vorba doar despre dormitul separat. Mie mi se pare ca asta duce la asa ceva si nu m-am referit la casnicia/relatia ta.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#375 2012-07-17 16:25:11

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Fete, eu sunt de parere ca fiecare e bine sa faca in casa lui cum crede si cum simte el. Adica sfaturile nu sunt general valabile, si e bine sa faci ce iti spune instinctul  rodnar .
Ma refer si la dormitul cu bebe in pat sau in camera, dar si la statul cu geamul inchis/deschis...
Noi ne-am gandit sa punem patutul langa patul nostru.  Sotul poate dormi cu noi in camera (asa cum cred ca va face  chicot ) sau, daca va fi prea obosit, cand va merge la serviciu, doarme in sufragerie. Cand se face bebe mai maricel, ma mut si eu in sufragerie. Pentru bebe cred ca e mai potrivita salteluta de la patutul lui, fiind mai tare. Asa vad acuma lucrurile, nu stiu dupa ce se va naste bebe puss
In legatura cu geamul deschis, bebelusii seamana cu parintii lor... sau cu unul din parinti. Noi suntem caldurosi amandoi.. deci, logic ca daca nu sunt 40 grade afara, las geamul deschis,  daca nu.. aer conditionat (dar moderat si sa nu bata pe el).
puss
In sfarsit azi a fost mai respirabil afara... am facut o plimbare buna mai de dimineata   tummenupp
katamigoodluck la doctor! (tu prescutasesi dpn =depresie postnatala... si eu ma uitam chioras ca intelesesem dpn =  data probabila a nasterii  lol  rotfl si nu pricepeam legatura... )


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#376 2012-07-17 16:33:07

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Pe topicul asta cu dormitul in patul conjugal e de discutat... Nici noi nu dormeam cu D. acum 1 an, insa acum este binevenit in patul nostru, cand se trezeste noaptea si vrea la noi, il acceptam cu mare drag. Iar daca se intampla sa adoarma intr-o pozitie mai ciudata si ma incomodeaza pe mine sau pe sotul, cel incomodat merge fara discutii pe canapea, asta daca vrea sa mai doarma lol Daca ar fi sa ne tinem cu dintii de niste principii care pentru noi nu inseamna mult, atunci nu am dormi toti 3, jumate de noapte bang Asta nu inseamna ca nu imi iubesc sotul sau ca imi periclitez casnicia, ba din contra, acum avem momente mult mai tandre decat inainte de David, chiar daca asta inseamna sa ne punem o patura pe jos, in bucatarie, sau sa iesim in gradina pe intuneric, ca sa nu trezim copilul lungit in patul nostru... Cred ca pot sa spun ca patul conjugal a devenit un fel de cuib de familie, nici nu ne prea vine sa facem sex acolo, asa ne-am obisnuit in 3...

Ce vreau sa spun este ca dormitul impreuna (in 2) nu inseamna mult intr-o relatie care este capabila sa evouleze, in fond si la urma urmei este vorba de DORMIT si cel putin mie imi e totuna unde o fac.

LE. Bafta la ecoco, katami! par

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2012-07-17 16:33:44)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#377 2012-07-17 16:36:26

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Time, si eu gandesc exact ca tine, vreau sa ramanem la fel de uniti, nu as putea dormi fata sot. Stiu si eu familii care s-au racit dupa venirea copilului. Noi dormim in acelasi pat de 12 ani.

Blu, eu de multe ori nu adorm pana nu vine langa mine, are obiceiul sa mai stea la calculator. Eu il divinizez, asta e !  hjarta

Ultima oara a fost editat de laura_rts (2012-07-17 16:38:37)


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#378 2012-07-17 16:56:38

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Adevarul bineinteles ca e la mijloc...  chicot
O sa incerc sa impac pe toata lumea:

Familiile alea s-au racit dupa venirea copilului din cauza schimbarii atitudinii unuia fata de altul, nu din cauza dormitului in acelasi pat... Ne garanteaza dormitul in acelasi pat o relatie perfecta?
Imi place ce a scris Blue.  hjarta
Laura, te inteleg intr-un fel pentru ca si eu m-am obisnuit sa dorm cu sotul si as vrea sa dorm si in continuare, dar mi s-ar parea ca sunt egoista daca nu l-as lasa sa doarma in sufragerie, si i-as impune sa doarma cu mine, in conditiile in care a doua zi merge la serviciu si bebe s-ar trezi din ora in ora ... cand creste un pic bebe, logic ca voi dormi cu sotul in camera.. totusi, ideea de la care pleci tu e buna (dorinta de a pastra o legatura stransa cu sotul).
Va pup pe toate.
PS: ma tot gandesc la Als.  rugaciune Ce o face?  majoreta  majoreta  majoreta


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#379 2012-07-17 16:58:34

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Kata puss si  goodluck . Sa intrii, sa ne povestesti. smile

Referitor la "patul conjugal", eu inteleg ambele variante.
Laura, Time, in principiu, nici eu nu concep dormitul separat. Si mie imi e foarte greu sa adorm cand nu e sotul langa mine, cand e schimbul 2 sau cand mai sta la calculator. Si nu l-as trimite sa doarma pe canapea ca sa dorm eu cu bebe in pat. Insa cum spuneam variantca cu patutul lipit de pat e ok pentru noi.
Dar, daca sotul ar vrea sa doarma separat pentru ca nu se poate odihni din cauza trezirilor lui bebe, atunci n-as putea sa-i spun, nu, dormi cu mine ca pe mine nu ma ia somnul daca nu esti si tu aici!
Uneori se mai trezeste la 5-6, cand papa Nati prima masa de dimineata si se duce sa doarma in camera de alaturi pana la 7 cand se trezeste sa mearga la munca. Dar nu de galagie ci de caldura. Si oricum doarme iepureste, daca plange Nati imediat vine sa vada de ce. chicot

Mie mi-e frica sa las geamul deschis cu bebe in camera.  cesafac  Ziua am mai lasat si am inchis usa, dar noaptea nu stiu ...

Bunny, iar gandim la fel.  rotfl2

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-07-17 16:59:48)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#380 2012-07-17 17:01:17

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Katey, la asta ma gandeam si eu...  chicot  chicot  chicot am scris in acelasi timp cam acelasi lucru  rotfl


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.