homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23-21


#381 2012-07-17 17:21:45

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Blue, de acord, nu e bine sa tinem cu dintii de niste principii care nu inseamna mult pentru noi.
Pentru mine asta e o chestie importanta.
Honey, dormitul in acelasi pat nu garanteaza o relatie perfecta, dar dupa parerea mea o intareste sau o mentine. Si nu e vorba despre faptul ca nu l-as lasa pe sot sa doarma in alta camera cand e obosit, trebuie sa mearga la lucru etc. Eu m-am referit la mutatul permanent. 
Si familiile despre care vorbesc, s-au racit relatiile pentru ca si-au schimbat atitudinea unul fata de celalalt, pentru ca au devenit parinti si au uitat ca sunt si soti. 


Honey, Katey kram


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 



#382 2012-07-17 17:39:34

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

hello....
honney tot 2 in 1? majoreta

asta cu dormitul...si eu de cand am nascut,sotul doarme mai mult in sufragerie,inainte nici noi nu dormeam unul fara celalalt,dar de cand am nascut,da...pt ca el are o alergie stranuta ff des,mai ales noaptea si din cauza asta se trezea a mica,in conditiile in care de abia reuseam sa o culc...cu toate ca ea doarme in patut,deci loc in pat este,insa din cauz aalergiei ,acum de cand face tratament,nu mai stranuta asa ca inainte,dar pitic as etrezeste mereu la zgomote,el se foieste noapte de  parca ar avea limbrici,mai ales pe caldurile astea...

asa cum a zis si blue,relatia nu tine doar de dormitul impreuna

cine e din bv pe aici...as avea o problema de rezolvat si am nevoie de cineva,care ar putea sa ma ajute,dar cineva care are timp liber


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#383 2012-07-17 17:45:39

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Stiu time ca nu te refereai la mine,ci in general puss
Eu am mai chemat sotul,ca loc in pat e,dar nu se putea odihni.
Aseara de ex,mi-a zis sa-i fac o vizita nocturna chicot la el in camera. I-am facut-o.si la sfarsit,profitand ca bebe inca dormea,am zis sa raman la el sa stam putin imbratisati.n-a rezistat nici 1 min,pt ca e fff rau de caldura rotfl deci sa insist sa dorm cu el,fara macar sa pot sa-l ating mi se pare fix degeaba lol asa era si cand dormeam impreuna...fiecare intr-un colt al patului,deci cum zicea si blue, dormitul e dormit.daca doar de dormit e vorba,zic pass. E mai frumos pe canapea,pe covor....daca e vorba de sexinpat daca e vorba de discutat..cand adoarme bebe merg in sufragerie unde sta el la tv si stam de vorba..avem timp pt noi.
Relatiile de care vorbeati poate nici nu si-au dat silinta la timp. De ex eu oricat de obosita as fi imi strang puterile sa merg la el dupa ce adoarme bebe daca simt ceva.... rodnar energii iubarete de pe zi. Nu adorm si nici el nu adoarme fara sa ne pupe,pe mine si pe bebe.
hjarta


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#384 2012-07-17 17:48:57

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Ma bucur pentru voi Janis hjarta


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#385 2012-07-17 17:53:29

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Sweety, tot ....  gravida  rugaciune
Janis, Time, laura, katey  puss


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#386 2012-07-17 18:02:47

lavy20
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 1500

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

buna fetelor
tocmai mi-au venit rezultatele  la analize si as vrea sa va dati cu parerea ca eu nu mai inteleg nimic

cmv ac igg 245,5 u/ml
cmv ac igm 0,28
rubeola ac igg 2696 iu/ml
rubeola ac igm 0.39
toxoplasma gondii ac igg  0,13 ui/ml
toxoplasma gondii ac igm 0,66


"Caci Eu, Domnul Iisus Hristos, te tin de mana si iti zic: Nu te teme, Eu te voi ajuta!"
Bine-ai venit pe lume, minunea mea hjarta

http://www.fertilityfriend.com/home/3ab84f

Offline

 

#387 2012-07-17 18:18:25

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Feteeee a nascut Als happy happy happy happy
Tocmai am primit acest mesaj:

"La 9 si 10, marti 17 Iulie, s-a nascut Erica Maria, cu o greutate de 3800 grame si 54 cm lungime. A primit nota 9 la nastere si acum o asteapta pe mami de la reanimare ca sa o poata alapta"

Als, felicitari din tot sufletul si recuperare rapida. Erica bun venit, sa le aduci numai bucurii parintilor. majoreta majoreta majoreta

Garga, fa te rog un topic pentru Als. Multumesc kram

Ultima oara a fost editat de timean86 (2012-07-17 18:18:57)


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#388 2012-07-17 18:21:45

lavy20
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 1500

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

als felicitari  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta
recuperare rapida si o bebelina sanatoasa si mancacioasa


"Caci Eu, Domnul Iisus Hristos, te tin de mana si iti zic: Nu te teme, Eu te voi ajuta!"
Bine-ai venit pe lume, minunea mea hjarta

http://www.fertilityfriend.com/home/3ab84f

Offline

 

#389 2012-07-17 18:22:55

manu2007
Sr. member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 1619

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Interesant subiectul dezbatut ... eu nu stiu sigur cum o sa procedez cu dormitul sau alte lucruri ce tin de cresterea copilului ... am niste directii pe care incerc sa le urmez, dar o sa ma adaptez in functie si de situatie: vreau sa nasc natural, sa alaptez, sa continui sa ii fiu sotului prietena si iubita si (pe cat posibil sa il mai "rasfat" si pe el) si sa imi adaptez modul de crestere a copilului dupa personalitatea pe care o va avea ... cat o sa-mi reuseasca si cum o sa procedez, nu am idee ... dovada este si faptul ca nu ma pot hotari ce fel de patut sa iau ... lemn sau textil  chicot

Lavy, te rog sa treci si intervalele date de laborator ... ca idee generala ... igg pozitiv inseamna ca ai avut boala (si acum ai anticorpi), igm pozitiv inseamna ca o ai acum, sau ai avut-o fff recent. Daca e doar igg pozitiv, e f bine, poti sa stai linistita ...

Als  majoreta  majoreta  majoreta  felicitari, esti mamica !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ultima oara a fost editat de manu2007 (2012-07-17 18:24:30)


"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca, ci sa inveti sa dansezi in ploaie"
mamica de buburuza din 19.10.2012 hjarta
gravida hjarta hjarta 21+ rugaciune

Offline

 

#390 2012-07-17 18:23:24

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Lavy, pe buletinul de analize trebuie sa ai trecute si valori de referinta. Fiecare laborator are propriile valori de referinta in functie de ce reactivi sunt folositi.

Anticorpii de tip IgG indica o infectie din trecut, iar IgM o infectie recenta. In cazul in care ai anticorpi IgG si nu ai IgM (adica sunt sub nivelul de referinta), inseamna ca esti imuna la virusul respectiv  tummenupp
Problema ar fi daca ai avea IgM pozitiv.
CMV = citomegalovirus

La prima vedere, comparativ cu buletinul meu de analiza, rezultatul pare ok (dar repet, am comparat cu valorile obtinute la laboratorul la care am facut eu analiza)
de exemplu:
Valorile tale sunt: CMV Ac IgG 245,5 U/ml, alaturat ar trebui sa scrie de exemplu Negativ < 0,5; Pozitiv >0,5. Asta inseamna ca tu ai anticorpi IgG pentru CMV
CMV IgM <1 este negativ (inseamna ca nu ai anticorpi IgM pentru CMV)
Concluzia: ok (ai venit in contact cu virusul in trecut, acum esti imuna, bebe e protejat)

- pentru Rubeola, mi se pare ca esti deasemenea imuna (verifica valorile de referinta)
- Pentru Toxoplasma nu esti imuna (asta nu inseamna ca esti in pericol, dar trebuie sa te feresti de pisici, de carne cruda ... pe perioada sarcinii)
Rezultatele tale mi se par foarte bune. Stai linistita, dar sa le arati si dr.

Als, felicitari din tot sufletul! Sa-ti traiasca puiutul si sa fie sanatoasa si norocoasa!  goodluck  goodluck  goodluck  majoreta  majoreta

Ultima oara a fost editat de honney_bunny (2012-07-17 18:26:11)


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#391 2012-07-17 18:26:50

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Manu rock


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#392 2012-07-17 18:33:11

lavy20
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 1500

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

multumesc de raspuns fetelor
va scriu si valorile de referinta


cmv ac igg 245,5 u/ml            <0,5 u/ml nonreactiv
                                              0,5 - 1 u/ml echivoc
                                              >1 u/ml reactiv

cmv ac igm 0,28                      <0,7    non reactiv
                                                0,7 - 1 echivoc
                                                >1 reactiv
           
rubeola ac igg 2696 iu/ml               <10 non reactiv
                                                     > 10 reactiv

rubeola ac igm 0.39                           <0,8 non reactiv
                                                             0,8 - 1 echivoc
                                                            > 1 reactiv

toxoplasma gondii ac igg  0,13 ui/ml            <1 non reactiv
                                                                  1 - 3 echivoc
                                                                   > 3 reactiv
                                                             
toxoplasma gondii ac igm 0,66                     < 0,8 nonreactiv
                                                                      0,8 - 0,99 indeterminat
                                                                   >= 1 reactiv


si mai scrie asa:
Listeria ac totali (lisk)
metoda RFC                    <1:8 titru                  <1:8
nu exista indicii serologice pentru infectia cu listeria
in cazul unei suspiciuni clinice de infectie acuta se recomanda diagnostic bacteriologic

Ultima oara a fost editat de lavy20 (2012-07-17 18:41:36)


"Caci Eu, Domnul Iisus Hristos, te tin de mana si iti zic: Nu te teme, Eu te voi ajuta!"
Bine-ai venit pe lume, minunea mea hjarta

http://www.fertilityfriend.com/home/3ab84f

Offline

 

#393 2012-07-17 18:39:36

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Da, Lavy, atunci este cum am zis:
CMV - esti imuna
Rubella - esti imuna
Toxoplasma - nu esti imuna, trebuie sa te feresti (stai departe de pisici, mizerie de pisici, carne cruda sau insuficient preparata termic..)
Exact astea au fost si rezultatele mele  chicot  (la un moment dat, cand era epidemia de rubeola asta primavara, mi-a prins bine sa stiu ca am anticorpi de Rubella, mai ales ca am avut colege care s-au imbolnavit...)  puss


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#394 2012-07-17 18:47:44

lavy20
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 1500

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

honney puss deci eu nu mai ma umplu de bubite ? rotfl
pentru ca nu sunt imuna la toxoplasma bebe ar putea avea de suferit?


"Caci Eu, Domnul Iisus Hristos, te tin de mana si iti zic: Nu te teme, Eu te voi ajuta!"
Bine-ai venit pe lume, minunea mea hjarta

http://www.fertilityfriend.com/home/3ab84f

Offline

 

#395 2012-07-17 18:59:56

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Nu, Lavy, nu are de suferit decat daca faci boala (toxoplasmoza) pe perioada sarcinii. Sansele sunt extrem de mici daca nu te joci cu pisici maidaneze ..  cool  Ca urmare a acestor rezultate, mie mi-a dat dr. de facut analiza cu anticorpi IgM de toxoplasma odata la 2 luni in timpul sarcinii, de rutina. A iesit negativ de fiecare data  tummenupp


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#396 2012-07-17 19:04:05

lavy20
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 1500

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

honney nu ma joc cu pisicile in general. in primul rand nu imi sunt prea dragi si in al doilea nici nu le prea vad la culoare la cati cateii sunt pe strazile unde stau eu. mie-mi sunt dragi cateii. am 3 (unul e puiut si trebuie sa il dau). bine ca nu ei sunt o problema. mai degraba ma sperie carnea nefacuta suficient. deci adio mancare din oras. si-mi ploua in gura la niste mititei drool


"Caci Eu, Domnul Iisus Hristos, te tin de mana si iti zic: Nu te teme, Eu te voi ajuta!"
Bine-ai venit pe lume, minunea mea hjarta

http://www.fertilityfriend.com/home/3ab84f

Offline

 

#397 2012-07-17 19:10:02

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Als, felicitari!    majoreta  majoreta  majoreta  majoreta   majoreta  majoreta  majoreta

Honney  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta

Ultima oara a fost editat de laura_rts (2012-07-17 19:11:05)


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#398 2012-07-17 19:18:16

dianah
Sr. member
De la: Zalau
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 1877
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

felicitari Als  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta
m-am intors si eu de la medic.mi-a confirmat diagnosticul de placenta praevia.in rest totul e ok.avem 1278 grame.
am vazut ca vorbeati de dormitul alaturi de sot sau separat.la noi si sa vrem sa dormim separat,nu avem loc in casa,fiindca stam cu mama si sora mea(pana se muta sora-mea in primavara viitoare).la noi alta ar fi problema:cei doi catei,care acum dorm cu noi.maica-mea nu ii vrea in camera ei dupa ce voi naste,pe motiv ca nu va putea dormi de ei,desi bietele animale dorm toata noaptea,fara sa deranjeze.
ma simt in plus in casa in care am crescut,dar nici posibilitatea sa stau in chirie nu o am.

Ultima oara a fost editat de dianah (2012-07-17 19:19:57)


5 Octombrie 2012 a venit pe lume minunea noastra hjarta
Larisa Ema,mami si tati te iubesc pana la cer si inapoi!!!

Offline

 

#399 2012-07-17 19:23:20

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Dia kram bine ca e bb bine si mare hjarta


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.