homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23-32


#590 2012-07-24 14:58:26

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

si eu m-am riscat cu alimentatia tongue adica am mancat si putin pateu, si maioneza tot la vinete si branza feta tongue si n-am anticorpi nici eu.

laura tu faci ceza?


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 



#591 2012-07-24 14:59:11

dianah
Sr. member
De la: Zalau
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 1877
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

buna burtici  kram
fetelor,si eu mananc vinete si conopida cu maioneza chiar daca nu am anticorpi.
deno,deci nu e ok nici salteluta de cocos in patut,pt ca ii tine coloana dreapta?si atunci ce saltea sa luam pt patut?
eu ma simt din ce in ce mai obosita,nu mai sunt in stare sa fac mai nimic.daca ies la plimbare si trebuie sa ma opresc,adica sa stau la semafor,de exemplu,nu mai am aer,simt ca ma sufoc.dar daca umblu,nu am probleme.
laura,la multi ani cu intarziere!

Ultima oara a fost editat de dianah (2012-07-24 15:11:19)


5 Octombrie 2012 a venit pe lume minunea noastra hjarta
Larisa Ema,mami si tati te iubesc pana la cer si inapoi!!!

Offline

 

#592 2012-07-24 15:03:03

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Dia, merci.
Deno, nu fac ceza dar dr meu si a lui Blu cred ca e indragostit de ceza lol si mi-a zis ca daca vreau natural treb sa imi scoata firul inainte apoi cand va fi sa nasc smile.


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#593 2012-07-24 15:15:18

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

dianah, orice saltea ii tine coloana dreapta. desi trendul asta cu salteaua de cocos nu-l inteleg, daca copilul e alergic la cocos? nu-ti doarme noaptea plange urla si nu sti de ce.
ideea este sa nu ti copilul pe spate mai mult decat trebuie. adica mai mult decat doarme. noi stam toata ziua la orizontala? nu cred. si eu au dreptul sa fie tratati la fel. pe langa ca pozitia ideala a nou nascutului este la verticala lipit de mama.
este asa mult acces la informatie, nici eu n-am stiut toate astea dar am citit muuuult de tot si acum mi se pare atat de firesc tot ce spun mamele astea dedicate 100% copiilor.
al meu n-o sa aiba in patut nush ce saltea, o sa aiba o saltea normala. oricum imi doresc tot mai mult sa dormim toti 3, cititnd despre benefiile co-sleeping-ului.

aa, si inca ceva: bebele nu trebuie sa stea pe spate si pe o parte. cat timp e mic mic si nu-si poate alege singur pozitia. trebuie sa-l punem noi pe toate partile, nu doar pe spate.

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2012-07-24 15:17:07)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#594 2012-07-24 15:17:37

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Era asa de obosit, Laura, m-a luat pe la 9 seara, treaba a durat pana la 10, abia s-a concentrat, apoi cand l-am intrebat de nastere s-a suparata vizibil, mai ales ca eu aveam argumente, mi-a si trantit un "Doamna, cititi prea multe" lol . Apoi si-a dat seama ca nu se cade sa zica asa si a mai lasat de la el, insa la inceput era cu "Haideti sa facem cezariana, ca va fi bine" tongue

Da, am si poze, trebuie sa le incarc, cand am timp... Cred ca bebitza a iesit mai mare ca are osul de la pulpa lung, noi amandoi fiind inalti, si estimarea de greutate se face pe baza ei.


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#595 2012-07-24 15:22:18

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Ok Blue kram

Deno, Dia, par

Laura pai ce e viata fara riscuri... ??? nu mai savuram nimic rotfl


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#596 2012-07-24 15:50:47

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Time , corect rotfl

Blu, e dezastru cu oboseala la omul asta, sincer! grater
Ce mult ati stat! Am vazut ca e f nervos dar se abtine la maxim, ar urla si la asistenta lui. Cred ca ma apuc si eu de argumente.

Ultima oara a fost editat de laura_rts (2012-07-24 15:52:39)


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#597 2012-07-24 16:02:25

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Eu ma duc sa trag un pui de somn


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#598 2012-07-24 16:04:13

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Time, f bine, face bine lui bebe.


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#599 2012-07-24 16:58:20

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

time odihna placuta

blu, laura cand citesc ce scrieti incep sa ma conving de motivele pt care nu am fost la doctorul la care mergeti voi. pai stau la coada o gramada si cand apuc (daca apuc) sa intru ma expediaza cat mai repede ..... nu prea imi place ideea. si eu stau la doctorul meu aprox 30 min pana intru, dar macar sta de vorba, imi explica tot ce vreau si cel mai mare plus este ca nu prefera cezariana.
pe parcurs am descoperit si faptul ca este un om super si se gandeste in primul rand la paciente.
de ex cand a murit socru-meu l-am sunat sambata seara pe la 6 sa il intreb daca trebuie sa iau ceva pastile pt ca voi sta mult in picioare, mi-a raspuns la tel si m-a chemat luni la consult (la RM) nu mi-a luat nici un ban si nici nu m-a trimis la caserie.

dianah, deno  puss


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

#600 2012-07-24 17:06:59

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Deya, vreau si eu dr tau sad.

Deya, oare cine e dr tau? Stiu ca unul cu -che la final smile.

Ultima oara a fost editat de laura_rts (2012-07-24 17:22:05)


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#601 2012-07-24 17:40:53

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Mikki puss
Deya puss mie mi se pare ok combinatia de culori.  tummenupp
Deno puss pai asa il tii pe bebe numai in brate. nustiu Inclusiv in masina unde eu chiar cred ca nu e ok sa stea in brate si nici in wrap sau alt tip de port-bebe. Iti dai seama ca n-o sa stam doar in masina de-acuma dar drumul ala la Brasov trebuie sa-l facem neaparat, tot pentru ea, pentru ecografie.
Si eu o pun pe toate partile, dar ea de mult nu mai doarme pe-o parte oricate scutece / prosoape rulate i-as pune eu la spate. Se foieste pana se departeaza de ala si doarme pe spate.
Nici noi nu avem saltea de cocos, dar nici in pat cu noi nu-i e bine. Salteaua e prea moale, ea nu se poate misca la fel de liber, plus ca am senzatia cateodata ca sta cu capul in jos pentru ca noi apasam mai greu pe saltea in partea de sus a corpului.
Blu puss si eu astept poza. Felicitari pentru bebita mare! smile
Laura puss felicitari pentru sarcina la termen!
Si eu asteptam o gramada la doctor dar niciodata nu m-a expediat rapid oricat de obosita ar fi fost. Totdeauna stateam de vorba, glumeam, imi raspundea la toate intrebarile. Am tot auzit pareri cum ca r fi "ciubucara" dar eu am fost foarte multumita de ea.
Time puss eu spre sfarsitul sarcinii mi-am dat seama ca am mancat maioneza facuta in casa, deci cu ou crud.  rotfl2
Dia puss

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-07-24 17:42:49)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#602 2012-07-24 17:55:25

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

laura este cu -escu la sfarsit

katey eu cred ca nu pateste nimic bebita de la un drum de 2-3 ore. cred ca ne luam noi prea mult dupa americani si de acolo se trage toata panica asta. cumnata mea sta in japonia si copiii lor nu sunt atat de cocolositi ca ai noistri. stau in scoica de masina, al meu nepot la 7 luni era singurul copil din romania fara sosete sau papuci in carucior si asa mai departe.

de mancat si eu am tot mancat ce teoretic nu aveam voie dar mai  limitez cantitatile. am papat si mezeluri, pateu, ficat, mici, ton, galbenus de ou in vinete, maioneza, oua ochiuri moi etc


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

#603 2012-07-24 17:55:34

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

kate, iti dai seama ca nu ma refeream la drumurile pe care trebuie sa le facem. in masina singurul loc unde trebuie sa stea ea e in scoica si cand cere lapte, opresti masina, nu o alaptezi in mers.
DAR dormitul in scoica in casa, mi se pare o crima pt coloana ei. si pt accidentele care se pot intampla. si tinutul in scoica in general in afara masinii. nu e ok, oricat am vrea sa ne amagim, e ok doar pt noi ca ne mai eliberam mainile putin.
acum repet, vorbesc din experienta altora (care de altfel imi prinde bine mie ca sa stiu sa nu fac greseli) dar inca vorbesc in necunostinta de cauza. dupa e vine bebe o sa povestesc mai multe de pe pielea mea. oricum poza in care doarme Nati asa in scaunul ala, e cumva nu stiu cum... sad numai la faptul ca nici nu i se vede gatutul deloc imi fug ochii. mi-am bagat eu barbia in piept si e o pozitie tare incomoda. ma gandesc ca si pt ea o fi..

LE: deya, tocmai ca ne luam prea mult dupa americani cu gadgeturile astea smile eu de multe posibilitati ce-am avut cand eram bebel am fost tinuta in scoica si-n patuturi nush de care si la 22 de ani am fost diagnosticata cu hernie de disc.

iti spun cu mana pe inima ca niciodata n-am cazut/ n-am ridicat/n-am facut nimic care s-o declanseze.
nu stie nimeni daca de la scoica e, dar eu n-as incerca pe copilul meu. pe la noi chestiile astea au aparut recent si copiii care au fost tinuti asa nu sunt adulti acum si nu putem sti cu ce probleme se confrunta de spate si alte cele. dar eu sunt un caz nefericit. de ce? nu stiu. dar poate si scoica aceea a contribuit la ceva.

nici eu nu sunt de acord cu infofolitul chiar deloc, sau cocolositul copilului. dar a-l tine in brate si departe de toate minunatiile care au aparut pt bebei nu mi se pare cocolosit.

si repet, chiar nu m-am referit la drumurile cu masina.

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2012-07-24 18:03:41)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#604 2012-07-24 18:14:20

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Deno, atunci abia cumparasem scoica si vroiam sa stam la masa iar mandra avea un pui de bazdacel si nu vroia in carut. Asa ca am pus-o acolo sa vedem cum reactioneaza si in 5 minute s-a potolit si a luat-o somnul. chicot I-am facut poza si a mutat-o tati pe canapea intre 2 perne (cica sa nu se prinda ca nu mai e in scoica). N-o tinem in scoica in casa deloc, ci doar in patut si in carutul ala mare primit, care se rabateaza la 180 de grade. O mai punem in scoica la plimbare pentru ca la carutul nou nu am maner reversibil si nu ma simt bine sa n-o vad ... Plus ca mi se pare mai ... "aparata" in scoica si-asa se holbeaza toata lumea in carut desi o acoperim cu o plasa din aia contra insectelor.  cesafac Ma oftic rau ca e asa cald si nu putem iesi in wrap. sad

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-07-24 18:15:01)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#605 2012-07-24 18:22:21

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

kate, of sad si eu am primit wrapul big_smile dar pt mine va fi ok ca va fi toamna. desi mi-au mai zis mamici purtatoare ca nu e chip sa iesi cu wrapul pe vremea asta afara sad si asa am hotarat sa iau si-un sling sau ceva de vara la anul. poate o boba.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#606 2012-07-24 18:28:26

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Chiar azi ma uitam la instructiunile pt. wrap si parca ma tenta sa incerc ca mi se parea mai racoare, dar nu m-a lasat mama, a zis ca ea vine de afara si s-o cred pe cuvant ca e tot urgie de cald. sad


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#607 2012-07-24 18:59:16

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

denorah00 a scris:

kate, of sad si eu am primit wrapul big_smile dar pt mine va fi ok ca va fi toamna. desi mi-au mai zis mamici purtatoare ca nu e chip sa iesi cu wrapul pe vremea asta afara sad si asa am hotarat sa iau si-un sling sau ceva de vara la anul. poate o boba.

bai, daca nasc io pe calduri, o sa vedeti ca e chip. nu exista, asta zic cele care nu au experienta wink pe cris l-am purtat si la 38 de grade.

deno, tu ai MARE dreptate in tot ce zici. atat ca poza lui katey nu mi se pare atat de horror (n-ai vazut copii cu barbii in piept grater )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#608 2012-07-24 19:10:57

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Hello burtici!
Am scris si noi povestea si am pus pozici la topicul nostru.Scuzati ca nu am mai raspuns ultima data cand am intrat dar pe langa bebelina am mai avut si probleme cu netul. Deno, sper ca ti-am raspuns la intrebarile legate de cezariana la topic.
Voi sunteti bine? Kata, Time, Laura...mai aveti putin.  :happydance
Time , imi place numele..Tony.
Nu am citit mare lucru din urma dar sanatate si pupici tuturor!

Ultima oara a fost editat de als (2012-07-24 19:19:39)


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.