homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23-33


#609 2012-07-24 19:16:03

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Als, da, putin. Cum e cu bebe? Am emotii smile.


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 



#610 2012-07-24 19:21:45

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Laura, cu bebe e foarte bine, uiti de orice durere. Eu daca fac orice altceva, ma doare operatia, in schimb daca o tin pe bibica in brate....nu ma doare nimic...


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#611 2012-07-24 19:38:29

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Musetescu, Martinescu sau  Baiulescu, deya? La Musetescu am programare vineri smile


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#612 2012-07-24 20:29:06

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

blu eu la martinescu merg


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

#613 2012-07-24 20:31:37

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

kata, repet, n-am copil sa-l port sa zic lol zic si eu din ce mi-au spus alte purtatoare. cea care mi-a adus mie wrapul isi poarta si ea bebele de 1 an intr-una cred ca nici carucior n-are, sau cel putin n-am vazut-o eu veci cu el. si a zis ca si-a cumparat diferite sisteme de purtat, wrap, boba, ala nush cum ii zice intre wrap si boba, sling, si acum iese doar cu slingul, desi a recunoscut si ea ca (,) ca si in jpmbb nu sta fata in niciunu'. si eu jpmbb mi-am luat pana la urma si e mov big_smile

chiar acum vin din Kauf si am mai vazut un bebe dar mai mare ce-i drept in carucciorul de cumparaturi in scoica. era singur sad nimeeeni in jurul lui, isi gangurea la manute hjarta mi-a venit sa-l iau acasa sad

poza lui katey nu e asa horror, si de-ar fi fost nu i-as fi spus ca mi-e draga big_smile dar nici cea mai buna varianta nu e, s-o spunem p-aia dreapta.

tu o sa-l porti pe bebe gabi in wrap din primele zile de viata?
tot caut pe cineva pe-aici prin oradea sa ma invete si pe mine ce si cum cu wrapul dar nu este nimeni sad


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#614 2012-07-24 22:47:40

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

deya a scris:

blu eu la martinescu merg

Am auzit numai de bine de el  smile  Si de Musetescu la fel, cred ca ambii sunt mai oameni decat al meu...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#615 2012-07-24 23:29:10

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Blu, tare exprimarea ta rotfl.
Cu toata parerea ta dar tot la el mergi si de data asta. Eu nu pot sa il compar cu altii ca nu ii stiu pe restul. Fata de cei de la mine din oras pot spune ca e mai bun .

Ultima oara a fost editat de laura_rts (2012-07-24 23:31:03)


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#616 2012-07-24 23:48:21

Jasmina
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 840

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Revin cu intrebarile mele si la topicul asta, poate imi raspunde si mie cineva sad

Dragi mamici, cat timp dureaza sangerarea de nidatie? si e normal sa am un usor disconfort, ca la menstruatie?
Eu sunt la mare si ieri dimineata cand m=am trezit si am fost la baie, am avut o sangerare...initial, credeam ca e menstratie, desi nu am avut niciun simptom si nici nu am asteptam sa vina la 28 de zile, ciclul meu fiind de 35-40 de zile. Ba mai mult decat atat, martea trecuta mi-am facut test de ovulatie, a iesit pozitiv si am avut contatct neprotejat atat atunci, cat si in ziua precedenta (ne dorim tare mult un bebe), la fel si duminica.
Intrebarea mea este daca s-a produs sangerarea de nidatie sau a venit menstruatia mai devreme datorita apei f reci a marii? ieri mi-a curs putin dupa pranz, doar cand ma stergeam observam si f putin pe tampon, azi la fel, iar ca si culoare a rosu-maroniu...
Acum seara s-a modificat, s-a facut rosie sangerarea si deja tind sa cred ca e menstruatie grater(( dar vrem bebe....
Cand pot face cel mai repede un test de sarcina?
Am nevoie de raspunsuri din partea voastra...

Multumesc


Mămică fericită de prințesă Iovana din 26.09.2013!
Te iubim, comoara noastră! hjarta

Offline

 

#617 2012-07-24 23:52:09

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Buna, fetelor!
Am citit pe sarite 2-3 pagini din ce ati scris. Sa va odihniti acum in sarcina cat de mult puteti hopsieu , ca dupa aceea...  disperat  disperat  disperat Noi ne luptam cu alaptarea rau de tot, trebuie sa ii dau si completare din pacate momentan, desi nu mi-am dorit asta nici o clipa  grater , o sa va povestesc toate cand gasesc un ragaz.  grater
Pentru cele care nasc natural, va sfatuiesc sa va puneti in bagaj si supozitoare cu diclofenac (pentru durerile din zilele de dupa nastere). Si sa va luati un colac mic (de plaja, de copii sau special) pentru acasa, pentru stat pe el. Mie astea mi-au lipsit. Foarte eficienta s-a dovedit a fi in spital o rola de folie de aluminiu, pentru pus pe wc... (mama m-a intrebat daca am de gand sa fac prajituri cand m-a vazut ca mi-am pus in bagaj asta  chicot ). Pentru bebe, pentru acasa, sa-i luati body-uri cu manecuta (nu tip maieu) si care se incheie in fata (nu de alea care se baga pe cap pentru inceput). Si cat mai multe scutece de finet (initial luasem vreo 4-5, dar a trebuit sa il trimit pe sot sa mai cumpere cateva), sunt foarte utile.
Laura, la multi ani ! (scuze pt intarziere)  majoreta
Katami, bebe are Rh pozitiv, mi-am facut vaccinul in spital a doua zi dupa nastere.
katey puss recunosc ca si eu l-am pus pe bebe jumatate de ora in scoica sa vad daca sta (ii place, se simte ca intr-un cuib  hjarta ), dar nu l-am lasat mai mult, din cauza coloanei.

Va pupam pe toate!  puss


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#618 2012-07-24 23:56:17

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Honney, multumim pentru sugestii!
Multumesc pt urare! smile
Abia astept povestea nasterii. Pupici.


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#619 2012-07-25 10:01:38

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Hello wave

Als kram mersi

Honney multumim ca ai intrat sa ne mai spui una alta. par

Jasmina, azi cum mai esti ? Tot cu sangerare ?

Katey, zuza mica kram


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#620 2012-07-25 10:12:03

HappyMe
New member
Inregistrat: 2012-07-23
Mesaje: 7

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Buna, fetelor! Ma primiti si pe mine in clubul vostru? Am 30 ani si sunt in saptamana a 12-a, cu iminenta de avort. Am mare nevoie de sfaturi si incurajari. Sunt la prima sarcina si, sincer, m-au cam speriat sangerarile...
Dorm f mult, am tensiunea scazuta, ameteli, ceva pb cu constipatia si o tuse care nu-mi mai trece si cateoadata ma lasa fara aer (oricum am tot timpul ca mi s-au ingustat caile respiratorii).
Dupa prma sangerare (saptamana 5) mi s-a prescris Duphaston din 6 in 6 ore timp de o saptamana, de trei ori pe saptamana urmatoarele doua,iar apoi cate doua pe zi, plus no-spa, scobutil (pastile) si acid folic.
Dupa adoua sangererare am inceput sa consult si un medicdin Bucuresti - dr. Branescu de la Polizu. Initial am vb cu el doar la telefon... a fost un dragut, m-a ascultat si m-a incurajat. El m-a sfatuit sa inlocuiesc duphastonul cu ovule de utrogestan de trei ori pe zi, si no-spa si scobutilul (supozitoare) sa le iau tot de trei ori pe zi, si neaparat sastau la pat! Asa fac si acum, desi mai ies cate putin cu diverse treburi.
Ieri am fost la el pt control, eco si dublul test, si mi-a citit si rezultatele analizelor.  Strumful meu a luat chiar bine in greutate, zice dr - 51 grame. Dpdv ecografic, sarcina e in 13 sapt si 3 zile, DPN 3.02.13, desi dpdv clinic am 11 sapt si 3 zile, DPN 10.02.2012.
Singura pb e ca placenta nu s-a dezvoltat in partea de jos, si de aceea dr mi-a zis sa continui tratamentul cu Utrogestan pana in saptamana 17.
Desi fie meurul se inscrie in valorile normale, este spre limita de jos si mi-a zis sa inloccuiesc acidul folic cu tardofenal - ceva ce contine si acid folic si fier. Mi-a mai prescris si Elevit. De tuse mi-a zis sa iau vitamina C si sa beau multa apa. De nas mi-a zis de apa de mare. A zis ca o sa treaca... mie mi-efica sa nu ajunga laplamani...ca stiu ca nu am voie sa fac radiografie si antibioticele sunt atat de nocive in sarcina...
Doamne,cat am scris! Adevarul e  ca ma simt singura,cateodata sunt si deprimata fara motiv.... Prietenul meu e plecat toata ziua la birou si seara pica mort. Va trebui sa ajung cumva la starea Zen:), daca nu, ma apuc de crosetat!  Imi doresc f mult acest copil si de ieri sunt mai increzatoare smile L-am vazut cum misca, parca face balet in apa:))
Apropo: daca varsta ecografica e mai mare,atunci il voi simti cum misca mai repede?
Va pup pe toate si va urez numai bine!


"Sunt un om viu.
Nimic din ce-i omenesc nu mi-e strain.
Abia am timp sa ma mir ca exist, dar
ma bucur intotdeauna ca sunt" (Nichita Stanescu)

Offline

 

#621 2012-07-25 10:23:51

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

neata  wave

time  puss

happy bine ai venit si sarcina usoara

blu eu de musetescu nu am auzit prea multe, dar adevarul este ca nici nu m-am interesat foarte tare. baiulescu stiu ca se vorbeste de bine despre el, a fost nasa mea la el dar s-a mutat la martinescu pt ca a avut o sangerare si baiulescu nu avea trecere la maternitate sa o poata trata

pt fetele care mai intra  puss

Ultima oara a fost editat de deya (2012-07-25 10:26:11)


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

#622 2012-07-25 10:27:08

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

jasmina testul de sarcina se face la 3 saptamani de la contact sau una de intarziere, dar il poti face si in ziua in care ar trebui sa iti vina uratii
de unde sti ca a fost sangerare de nidare ? poate abia acum ai ovulat , sunt multe cauze pentru care poti sangera
bafa sa fie cu ochisori

neata burtici mari si mici puss


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#623 2012-07-25 10:34:49

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Angelus, Deya neata wave

HappyMe bine ai venit. Imi pare rau ca ai o sarcina cu probleme, imi imaginez ca-ti este greu. Incearca sa fii optimista pentru micul dansator din burtica smile


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#624 2012-07-25 10:38:14

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

neata fete!

time puss

deya puss

angel puss

happy, bine ai venit! sa ai un bebe sanatos si frumos si la termen!
tot ce pot sa-ti spun e sa faci ce depinde de tine ca sa pastrezi sarcina adica muuuulta odihna, daca nimic nu e neaparat sa faci, nu fa, stai doar in pat. e greu si te plictisesti dar eu sunt un exemplu ca se poate smile sunt in sapt 30 si de la inceput doar in pat am stat, e crunt, dar merita.
mananca sanatos, cauta-ti activitati de genul statului pe forum cu noi, cautatul de informatii cat mai multe pt cresterea si tot ce tine de bebe, uitatul la tv, filme, etc...
si al meu e plecat toata ziua si cand vine e mort, isi aduna toate fortele sa stea cu mine seara si asta e.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#625 2012-07-25 10:57:15

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Neata Deno kram


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#626 2012-07-25 11:02:57

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

laura_rts a scris:

Blu, tare exprimarea ta rotfl.
Cu toata parerea ta dar tot la el mergi si de data asta. Eu nu pot sa il compar cu altii ca nu ii stiu pe restul. Fata de cei de la mine din oras pot spune ca e mai bun .

Pai merg la el, ca nu am curajul sa ma duc la altul, am impresia ca daca apare din nou colestaza, doar el va stii ce sa-mi faca  disperat  Ceea ce e incredibil de stupid, stiu  bang  Si in plus, am nevoie de cineva de backup, care sa fie si la maternitate, in caz ca Doamne fereste se va intampla ceva pana in 34 de saptamani. Nici Ionel si nici Musetescu nu sunt la maternitate si eu cred ca e musai sa ai medic si acolo, altfel risti sa mori si sa nu te bage in seama  supa

Neata buna, burticute!  storstark


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#627 2012-07-25 11:27:47

HappyMe
New member
Inregistrat: 2012-07-23
Mesaje: 7

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Multumesc, Deno! Am citit postarile tale si da, suntem cam in aceeasi situatie... Tu mai ai putin si nasti!!! Sper sa am si eu rabdarea ta, adica... n-am incotro, trebuie! Acum ca-mi zici de filme... poate ma apuc su eu de "sex and the city" - mi-a placut, dar nu aveam timp de el.  Acum, slava domnului, timp am! Pupici!

Iti multumesc si tie, Time!

Ultima oara a fost editat de HappyMe (2012-07-25 11:33:21)


"Sunt un om viu.
Nimic din ce-i omenesc nu mi-e strain.
Abia am timp sa ma mir ca exist, dar
ma bucur intotdeauna ca sunt" (Nichita Stanescu)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.