homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23-91


#1711 2012-08-22 10:22:02

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

ionela cred ca sotul tau este putin ca al meu...nu prea vrea sa ia el decizia. si eu am facut ca tine: i-am zis de azi nu mai iau pilule. el ma intreaba de ce..pentru ca asa am hotarat, daca vrei de acum ne protejezi tu, daca nu...pregateste te de schimbat scutece...si nu ne-a protejat (si bine a facut!)


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 



#1712 2012-08-22 10:29:52

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Hello si de la noi par

Am schimbat si eu saptamana, mamaaa, ce repede trece vremea! Imediat nasc si nu stiu inca unde si cu cine... Ma bate un gand sa nasc acasa smile

Am fost la doc, Laura, am stat o ora si un sfert la usa, m-a primit asa de sictirit, bleah neutral Anna e bine, are deja 1 kilogram, era bosumflata, ca de obicei, si-i tot dadea cu piciorusul in sonda de la eco, doc abia a putut sa-i masoare chestiile... chicot Mi-a dat de luat calciu si fier, nu o sa iau nimic, desigur tongue


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1713 2012-08-22 10:56:43

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Ce faceti may dragi burtici? puss

Vad ca a nascut Timea si n-ati zis nimic chicot
Acum gata,pauza pana la deno,dupa atata avalansa de bebei vara asta big_smile


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#1714 2012-08-22 10:56:50

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

ziua buna si de la noi  wave

am absentat cateva zile pt ca am casa intoarsa cu susul in jos din cauza zugravitului si a fost mami sa ma ajute la curatenie pt ca mie nu imi permite burta sa ma aplec prea mult. dar aproape am terminat camera lui bebe, mai avem desenele pe pereti si gata  big_smile
am fost si noi la doctor, bebe este bine, are 1800 gr - mie imi pare cam putin dar doctorul a spus ca este ok si creste bine, fibroamele mele nu au mai crescut asa ca incercam sa nastem naturel, placenta este ok, circulatia la fel. de la 36 sapt incepem monitorizarea si sper sa nu fie grabit bebe pt ca in 21 sept (la 37 sapt) am un examen la Sibiu

deno imi pare rau ca nu esti mai ok dar daca ai ajuns pana aici esti o invingatoare si mergi pana la capat
ionela sper sa isi doreasca si al tau un bebe cat mai repede. la noi a vrut el si eu am tot amanat momentul dar mi-a permis si varsta (noi suntem de 10 ani impreuna)
diana, blu felicitari pt vestile bune de la doctor

si am uitat ce am mai citit dar stiu ca era de bine asa ca nu va suparati pe mine  puss  puss  puss


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

#1715 2012-08-22 11:20:56

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

neata fete!!!

diana, ce vesti bune! e mare rau fetita ta hjarta

janis, daca sta bebele meu atat, diana naste inaintea mea cu vreo 10 zile lol

deya, cam atat are si al meu si corespunde la 31 de sapt, eu am 34. deci e ok, sunt in grafic bebeii.

noi am avut o super noapte, am vomitat in somn, tot l-am nenorocit pe sot lol la 3 noaptea el schimba patul sad era rupt dimineata.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1716 2012-08-22 11:24:23

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

fetelor vroiam sa va intreb voi ce bibe ati luat? eu ma gandeam sa iau cu recipient de sticla si tetina de silicon dar nu stiu de la ce firma sa iau  nustiu


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

#1717 2012-08-22 12:10:37

lavy20
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 1500

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

neata burtici si mamici
laura si mi-e imi este tare frica de dentist... o sa intreb ginecologul daca am voie sa merg sau daca pot sa stau asa

dia intr-un fel ma bucur ca nu iau in greutate, vreau sa fiu o graviduta sexi big_smile dar nu vreau nici sa ma simt rau, sa fiu slabita... ca am inteles ca bebe nu are de suferit. macar am scapat de-o grija. felicitari pentru bebelina. tu ai optat pentru cezariana? (daca te deranjeaza intrebarea, poti sa nu imi raspunzi)

blue_moon o sa intreb. si tu ai bebelusa hjarta credeam ca ai baietel... nu stiu de ce tongue

blue eu nasc in fiecare zi (aproape) la alta clinica chicot adica nu sunt deloc hotarata nustiu felicitari pentru saptamana adaugata. cred ca nici bebelusei tale nu ii placea de mutra doctoritei chicot de asta poate era bosumflata. de ce nu vei lua fierul si calciul?

deya felicitari pentru vestile de la dr.  goodluck sa stea bebe in burtica pana dai examenul

deno puss pare rau ca nu te-ai simtit bine. dar macar faci haz de necaz. bravo smile

puss toate fetele

Ultima oara a fost editat de lavy20 (2012-08-22 12:11:47)


"Caci Eu, Domnul Iisus Hristos, te tin de mana si iti zic: Nu te teme, Eu te voi ajuta!"
Bine-ai venit pe lume, minunea mea hjarta

http://www.fertilityfriend.com/home/3ab84f

Offline

 

#1718 2012-08-22 12:24:31

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

deya biberon de sticla gasesti la dr brown's, cu tetina de silicon si sistem anticolici. eu am luat unu asa, just in case, dar eu nu-i voi da nimic din biberon, nu big_smile ?

lavy, numa sexi nu te mai vezi cand incepi sa te umfli toata rotfl2


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1719 2012-08-22 12:25:47

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

amalia, el inca ''ne'' protejeaza sad
deya, si mie imi permite varsta sa mai aman, de fapt sa amane al meu, ca anul asta abia fac 26 ani.
am incercat aseara sa vb cu el si l-am intrebat f clar daca ar vrea un copil si mi-a zis ca nu acum, din motive de el stiute si am incheiat subiectul. s-a dus sa faca dus si eu am plans ca proasta pe ascuns grater
asta e, cand o sa vrea atunci o sa facem, daca o sa se mai poata. nu ii mai zic nimic ca ma amarasc degeaba si imi stric ziua.
azi is cu fundu'n sus sad si cu un nod in gat.

Offline

 

#1720 2012-08-22 12:39:21

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

ionela sad
parerea mea este ca tu abordezi subiectul gresit. normal ca daca tu il intrebi ceva la care sti deja raspunsul si o lasi balta, il vei primi pe acelasi.

eu as incepe discutia cu : "uite, as vrea sa vorbesc deschis cu tine despre ce imi doresc, si despre ce posibilitati sunt." si i-as insira, varsta mea, varsta lui, problemele aferente, probleme ce pot sa apara, probleme de care poate nu stiti, etc...

i-as explica ca nu e important doar ce isi doreste el ci si ce iti doresti tu, ca poate te simti neimplinita si ca femeie simti ca a venit momentul pt un bebe care te va implini total, ca daca e sa va ganditi la al doilea bebe si pe primul il faci la 30 de ani, apoi e cam riscant, etc...motive sunt multe, si trebuie doar sa i le expui, pt ca barbatii nu se gandesc la ele din proprie initiativa.

cu siguranta o astfel de discutie il va face macar sa se gandeasca la ce i-ai spus si deja este un pas mare inainte facut.

eu zic ca merita sa incerci, si cea mai mare greseala este sa te ascunzi de el. el trebuie sa stie ce simti ca e bine ca e rau, ca doar asa poate lua o decizie buna in respect cu iubirea care ti-o poarta. are vreun rost sa plangi pe ascuns in timp ce el crede ca esti ok cu raspunsul pe care l-ai primit?

putini barbati spre deloc au un moment in viata in care sa spuna, acum ma simt pregatit sa fiu tata. de obicei acest simtamant vine insuflat de sotie.

si nu il faci sa aiba acest simtamant doar spunandu-i ca tu vrei bebe si nu te mai protejezi, daca el nu vrea sa se protejeze. e nevoie de o discutie ADEVARATA cu toata sinceritatea si in care sa expui tot ce te framanta. ce ai incercat tu aseara nu e nici macar discutie.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1721 2012-08-22 12:48:46

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

deno hjarta si pt ce scrii tu asa in general si pt ce scrisesi la topicul meu


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#1722 2012-08-22 12:50:43

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

buna wave

blue, ce-mi place de tine! asa fac si eu cu retetele de la doctor - le verific si numai daca imi par in regula le iau smile.
nu e periculos pt tine sa nasti acasa? hmm
ai fost la dr musetescu? cum ti s-a parut? vei naste cu ea? anastasiu cam iese din preferinte cu atitudinea asta si timpii mari de asteptare. neutral

deno, nu cred ca ar veni dorinta de bebe doar dintr-o discutie. si nici sa fie de acord de dragul ei, ca sa fie ea impacata, nu mi se pare in regula. da, e bine sa discute, dar sa nu incerce sa-l constranga cu argumente. din punctul meu de vedere, ionela ar avea mai multe sanse de izbanda daca i-ar ruga pe taticii si mamicile din anturajul lor sa ii povesteasca sotului despre copiii lor, cat de fericiti sunt ei ca parinti, etc wink. chiar sa isi petreaca mai mult timp pe langa acesti copii. cu grija insa, sa nu surprinda si momentele mai dificile din viata de proaspat tatic chicot.

Offline

 

#1723 2012-08-22 12:54:23

lavy20
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 1500

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

ionela puss sper sa reusesti sa porti o discutie cu sotul tau. eu zic ca vei reusi sa il convingi. nu mai fii trista par

deno fina mea era o gravida sexi hjarta cel putin asa o vedeam eu si cei din jur. nu s-a ingrasat deloc, avea doar burtica smile  de la spate nici nu ziceai ca e insarcinata


"Caci Eu, Domnul Iisus Hristos, te tin de mana si iti zic: Nu te teme, Eu te voi ajuta!"
Bine-ai venit pe lume, minunea mea hjarta

http://www.fertilityfriend.com/home/3ab84f

Offline

 

#1724 2012-08-22 12:56:05

blue_moon
Sr. member
De la: slatina
Inregistrat: 2011-11-08
Mesaje: 1468

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

ionela,  kram te inteleg, am plans si eu asa...dar la un moment dat nu i-am mai ascuns ca plang si i-am spus....nu-l mai cocolosi pe el daca suferi tu! e mai bine pentru amandoi daca eviti o discutie aprinsa (cum am avut noi) si il iei din timp. uite, sunt fete la aspirante care regreta ca nu au incercat de la varsta ta
macar sa va faceti analizele...poate il ademenesti cumva

deno,  puss

lavy,  chicot sper ca nu ne-a "pacalit" bebe ca eu am zis la toata familia ca e bebelusha rodnar


O sufletica nazdravana s-a cuibarit la mine in brate si-o iubesc de mor!!!

Pe 13 ianuarie 2013 s-a nascut minunea noastra si ne-a schimbat viata!

Offline

 

#1725 2012-08-22 13:05:07

lavy20
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 1500

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

blue_moon tongue cred ca din cauza semnaturii tale traiam cu impresia ca e baietel. oricum important e sa fie sanatos. saptamana viitoare o sa aflu si eu ce ascunde burtica mea. cel putin asa sper chicot tu unde o sa nasti? te-ai gandit la nume?


"Caci Eu, Domnul Iisus Hristos, te tin de mana si iti zic: Nu te teme, Eu te voi ajuta!"
Bine-ai venit pe lume, minunea mea hjarta

http://www.fertilityfriend.com/home/3ab84f

Offline

 

#1726 2012-08-22 13:11:52

blue_moon
Sr. member
De la: slatina
Inregistrat: 2011-11-08
Mesaje: 1468

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

chicot lavi, cand am facut semnatura si eu ma gandeam ca e baietel, nu stiu de ce. dar si eu zic sa fie sanatos si nu conteaza ce e.
la nume ...imi plac eva si ada dar sotul nu e dispus sa vb de nume deocamdata...el mai pe la 8 luni si ceva se va trezi cu idei  dumbom
cu nasterea eu stau doar putin mai bine ca tine...in orasul meu nu vreau ca nu imi place nici spitalul, nici renumele medicilor...vreau la craiova sau buc...inclin spre buc, elias, dar va fi complicat ca eu vreau natural... chicot imi si imaginez sotul conducand ca nebunul noaptea pe autostrada pana la spital


O sufletica nazdravana s-a cuibarit la mine in brate si-o iubesc de mor!!!

Pe 13 ianuarie 2013 s-a nascut minunea noastra si ne-a schimbat viata!

Offline

 

#1727 2012-08-22 13:12:23

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

amalia puss

anca, nu dezbat mult ca se pare ca nu impartasim aceleasi idei si nici experiente. dar eu am unul in casa care NU A VRUT bebe si care brusc dupa o discutie de genul asta mi-a zis "m-ai pus pe ganduri si mi-ai deschis oarecum ochii, acum e momentul de bebe" si crede-ma ca nu l-am constrans de niciun fel, n-a facut-o pt ca am vrut eu, sau prostii de-astea, dovada sta faptul ca are o grija exagerata pt mine si bebe, el e distrus cand vomit mai mult de 6 7 ori pe zi si-mi spune cu lacrimi in ochi "abia astept sa il tinem in brate, mai rabda un pic, sa vezi ce fericiti o sa fim apoi'
chiar nu cred ca spune lucrurile astea ca sa-mi ridice mie moralu sau ca sa-mi faca hatarul. le spune din suflet, se simte.
de cand am ramas insarcinata nu si-a mai cumparat nici macar o sticla de 0.5l de suc, ce sa mai vorbesc de-o haina. dar ieri pt bebe a dat 2 mil pe 3 hainute. imi pune papuceii pe burta si-i zice lui bebe sa dea un picior sa vada daca i-s buni.
si muuuulte altele, toata ziua lumea se invarte in jurul meu si al burticii.

asa ca sfatul meu a fost unul in cunostinta de cauza, ca se pot schimba lucrurile cu o discutie.

multi oameni cu o discutie iau hotararea de a-si petrece viata impreuna, de a divorta, de a face lucruri care schimba total viata, de ce nu s-ar decide venirea unui bebe printr-o discutie? comunicarea ne tine in viata.

lavy, nici pe mine nu se vede din spate ca sunt gravida, deloc lol pt ca am burta tuguiata in fata. dar sexy nu ma vad defel, desi sotul imi zice des tongue


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1728 2012-08-22 13:16:39

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

multumesc fetelor pentru pareri, mai astept un pic si apoi o sa incerc sa am o discutie cu al meu incapatanat despre asta.
cei din grupul nostru, care au copii numai la asta nu te indeamna. barbatii(taticii) incontinuu se plang la al meu cate obligatii au, ca nu mai pot iesi la bere ca trebuie sa faca baita la bebe, ca nu mai merg la fotbal ca nu ii lasa sotiile( mamicile)...deci mai bine lasa. am sunat aseara pe cineva, o familie, cu bebe de 6 luni, pe la ora 8.30-9 sa iesim la o bere si la o pizza, si bineinteles ca nu au iesit, aveau de facut mancare la bebe, baita si altele. nah...mai impulsionati-l voi pe al meu sa faca bebe cand aude cum se schimba programul.
stiu ca nu e bine ca sufar pe ascuns, si deno, ai dreptate, nu se cheama discutie ce am avut noi aseara, dar daca m-ar vedea ce s-ar schimba? am mai zis, stiu ca nu vrea acum bebe, si pt mine e un subiect tabu, efectiv nu pot sa ii zic ce simt si cat de tare ma doare ca el nu pricepe ce riscuri sunt o data cu trecerea anilor. in momentul in care cineva imi taie elenul cu privire la o chestie mi-e oarecum sa insist, sa argumentez si asa mi se intampla si acum.
posibilitati avem, Slava Domnului, ani...si astia destui, eu 26, el 28, suntem impreuna de 7 ani si pe cuvant ca avem o relatie mai mult decat deosebita, dar totul pana la subiectul asta. am mai avut discutii cu prieteni de-ai nostri si am mai prins asa din mers cate ceva...el si-ar dori copii la vreo 30-35 ani, ca sa aiba de toate atunci, sa nu mai stam in chirie, sa ne fi plimbat destul prin lume si alte motive puerile din punctul meu de vedere.
faptul ca m-as simti implinita ca femeie cu un copil nu cred are mare valoare pt el, important e ce simte el la capitolul asta si punct. gandeste egoist poate, sau poate omu' nu e pregatit cu adevarat sa devina parinte si eu  tot ii caut nod in papura.

later edit. i-am zis aseara ca eu nu fac primul copil la 30 ani si pe al doilea la 40. si mi-a zis ca sa stau linistita ca nu la 30, dar nici acum si sa incercam sa discutam despre altceva. nah, ce sa-i mai spui? dar gata, nu ma mai plang, nici nu vreau sa mai meditez asupra subiectul ca imi macin nervii degeaba si ma amarasc si mai tare.
Cand o fi sa fie va fi binevenit, pana atunci traim fericiti in 2, luni plecam in concediu in grecia, ne relaxam si gata. N-am de gand sa-l constrang cu nimic, nici sa-l santajez sentimental sau altfel, vreau un copil dorit de amandoi nu doar de mine.

Ultima oara a fost editat de ionela (2012-08-22 13:23:54)

Offline

 

#1729 2012-08-22 13:19:24

lavy20
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 1500

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

blue_moon si mie imi plac numele scurte pentru fetite. eu sunt am de ales intre sanador si malaxa. la malaxa avem cunostinte si ne-ar prinde bine ca nu am arunca cu banii. dar nu am fost niciodata in spital sa vad cum e nustiu am zis ca o sa merg zilele astea. la sanador, as vrea la dr dinu alexandru. la el am fost pentru dublu test, la el ma duc si miercuri. dar e exagerat de scump si banii care ii planuisem pt nastere se duc acum pe altceva neprevazut, ca na, asa se intampla supa si eu optez pt natural, desi cumnata mea a nascut acum 2 saptamani prin cezariana si parca nici nu a nascut ca sa zic asa. cred ca depinde de fiecare organism cum se reface

deno dupa poza pe care o aveai inainte la avatar si eu pot sa zic cu mana pe inima ca esti o graviduta sexi. si te admir mult pentru cum gandesti si pentru cum te comporti referitor la bebe. hjarta poti sa imi spui cati ani ai?


"Caci Eu, Domnul Iisus Hristos, te tin de mana si iti zic: Nu te teme, Eu te voi ajuta!"
Bine-ai venit pe lume, minunea mea hjarta

http://www.fertilityfriend.com/home/3ab84f

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.