homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23-93


#1749 2012-08-22 14:41:24

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

oricum eu sunt de parere ca daca ai in casa vegeta, produse knorr, sare iodata, margarina etc...chestii care se folosesc frecvent in mancare, poti sa te feresti de toate prajelile si sucurile din lume, ca tot acolo esti. alea-s chimicale pe care nimeni nu le vede asa.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 



#1750 2012-08-22 14:42:08

dianah
Sr. member
De la: Zalau
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 1877
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

lavy,pe la 12 sapt simteam si eu bulbuci,iar de la 17,loviturile adevarate.tot bebe e si acuma,doar ca e f mic si asa se simte acum.
cel mai bine bei cafea,cu mult lapte.eu asta beau zilnic,pt tranzit.


5 Octombrie 2012 a venit pe lume minunea noastra hjarta
Larisa Ema,mami si tati te iubesc pana la cer si inapoi!!!

Offline

 

#1751 2012-08-22 14:44:16

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

ba cred ca multi au inceput sa le vada, deno smile.

Offline

 

#1752 2012-08-22 14:45:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

denorah00 a scris:

oricum eu sunt de parere ca daca ai in casa vegeta, produse knorr, sare iodata, margarina etc...chestii care se folosesc frecvent in mancare, poti sa te feresti de toate prajelile si sucurile din lume, ca tot acolo esti. alea-s chimicale pe care nimeni nu le vede asa.

cum sa nu big_smile (io si acu tin minte moaca uneia care venise la usa cu o promotie maggie si io am refuzat-o... a sunat inca o data sa ma faca sa pricep ca ea IMI DA GRATIS... si io iar i-am zis ca n-am nevoie rotfl

blue goodluck


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1753 2012-08-22 14:52:14

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

kata nu ma refeream la tine sau la mine, sau la cine stiu ca nu le foloseste. ci la majoritatea care le consuma pe alea crezand ca-s legume deshidratate, si sarea e buna ca-i iodata ca iodul e bun, si margarina e vegetala nu are grasimi si bla bla, dar nu consuma suc ca e cu e-uri.
vezi? tanti sigur credea ca knorr e ceva bun. eu n-as vinde la altii ceva ce stiu ca e nociv.

habar n-ai cat ne-am batut capul ce afacere sa facem in care sa nu prostim lumea si cu care sa n-o facem sa moara mai repede. si-am ales sa facem covrigi.
care au in compozitie faina sare zahar apa unt drojdie.

si ne merge....la limita smile ca mai este unu' cu covrigarie pe-aproape care baga-n ei amelioratori si-s de 5 ori mai buni mai mari si mai faini ca a nostri.
dar eu dorm noaptea linistita si nici de foame nu mor smile


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1754 2012-08-22 14:54:05

lavy20
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 1500

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

deno hjarta hjarta hjarta cat de tareeeeeeeeeee happy

blue , dia sunt convinsa ca e bebe. parca simt cum se plimba de colo colo big_smile cum face valuri tongue

katami zicea hell ca s-ar putea ca tu sa iti fi rezolvat dantura in trimestru 2 de sarcina. dar nu stia sigur. poti sa imi spui mai multe? daca e vorba despre tine intr-adevar

deno si pe noi ne bate (si inca ne mai bantuie) gandul la o covrigarie big_smile dar e mai greu in bucuresti .... tu de unde esti?

Ultima oara a fost editat de lavy20 (2012-08-22 14:55:55)


"Caci Eu, Domnul Iisus Hristos, te tin de mana si iti zic: Nu te teme, Eu te voi ajuta!"
Bine-ai venit pe lume, minunea mea hjarta

http://www.fertilityfriend.com/home/3ab84f

Offline

 

#1755 2012-08-22 15:00:33

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

deno, sa scrieti maare ca au unt, pt alegicii la lactate ca fi-meu lol
in rest, sa va mearga bine!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1756 2012-08-22 15:09:13

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

lavy, locuim in oradea, dar covrigaria o avem intr-un orasel langa la 40 de km. tocmai pt ca in oradea e plin de Petru. e greu in orasele mari. si in astea mici, cineva tot iti sta in coasta. bine, depinde si ce compromisuri esti dispus sa faci. noi n-am fost dispusi la niciunul.
drept dovada nu ne lasa DD dar nici nu ne da cu caru lol
oricum nu ne plangem deloc, avem chirii mari, altfel am strange o gramada de bani. 1000 euro pe luna doar chirii. plus finantele, taxele si impozitele care-s enorme. altfel ar fi tare bine.

per total asa, noi din asta ne intretinem singuri si stam in chirie si aici, si spatiul firmei, si ne permitem un weekend in ungaria de ex, sau cate-o cina la un restaurant mai scump, dostori la spital privat (pt orice noi acolo mergem, sunt toate specializarile si consultatiile sunt intre 1 mil 1mil jumate)
deci nu e lux, dar nici de compatimit nu suntem smile eu zic ca merita. dar trebuie si foarte multa implicare, altfel angajatii....nu mai zic nimic lol

kata, da scrie ingredientele, ca pt orice nimic iti iei amenda lol
la fel au zahar si diabeticii intreaba, sau sare cei cardiaci. acum nu toate sunt pentru toti, dar de scris scrie tot.

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2012-08-22 15:11:12)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1757 2012-08-22 15:10:43

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

da kata, si daca nu ii trebuie bebe parca ar veni degeaba...sau atunci se schimba treaba??????

Offline

 

#1758 2012-08-22 15:17:25

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

ionela, depinde. la noi a fost ok asa smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1759 2012-08-22 15:18:53

mikki_20
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-02-15
Mesaje: 4694

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

ziua buna burtici! puss eu am venit de la doct am fost sa-mi citeasca rezultatele colesterolul e 266 da nu mi-a zis nik de el probabil k in combinatie cu alte rezultate modificate ar trb sa-si faca griji. voi ce mai faceti?


Avem 1 an si 5 lunite

Offline

 

#1760 2012-08-22 15:37:46

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

katami a scris:

ionela, depinde. la noi a fost ok asa smile

dap, va fi mereu cu semnul intrebarii
eu imi doresc sa raman atunci cand va dori si el, ca sa nu risc nimic.

Offline

 

#1761 2012-08-22 15:59:44

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

ionela, nu vreau sa ma lungesc mai mult.
tu chiar asta iti doresti sa ramai cand va vrea el? din ce ai povestit, nu, tu ti-ai dori sa ramai acum, altfel nu ai plange pe ascuns.
nu trebuie sa-mi raspunzi mie, ci tie in sufletul tau.

la cum te raportezi situatiei dai dovada de sotie prea supusa (sa nu ma intelegi gresit, e ok sa iti asculti barbatul, atata timp cat ascultarea de el duce la fericirea si binele amandurora), dar lasi lucrurile prea la latitudinea lui.

la kata a fost o situatie fericita sa zic, ca a ramas intr-un moment ca al vostru. la tine se poate sa nu se intample asa si cu trecerea lunilor, anilor vei fi tot mai amarata dp asta dv, lucru care va poate afecta relatia mai mult decat constientizati.

eu n-as pune nicio presiune, n-as santaja, n-as instiga la nimic, doar as deschide o discutie pe care s-o controlez eu si in care sa-mi spun tot of-ul. daca barbatului tau nu-i poti spune, atunci cui?

tu cu "nu mai deschid subiectul, il las sa faca ce vrea, cum vrea, cand vrea" inrautatesti lucrurile, cand cu o discutie sincera care nu te costa nimic, le-ai putea inbunatati.

mie una nu mi se pare normal sa spui ca "nu vrea acum, din motive de el stiute" sunteti una, motivele alea ar trebui sa le sti tu, mai bine decat el poate. in schimb tu nu le sti si nici nu faci ceva ca sa le afli.

poate sunt frici, motive neintemeiate si tu ca sotie il poti incuraja si ii poti alunga temerile.
"nu imi doresc acum un bebe, pt ca imi mananca tineretea" nu inseamna ca cei care-si doresc, isi doresc noptile nedormite, urletele, bocetele, grijile si toate chestiile aferente care vin cu un bebe, ci constientizeaza ca un copil ii imlineste si-i face oameni. si de obicei barbatilor, trebuie EXPLICATE lucrurile astea smile

in biblie scrie "copiii facuti la tinerete sunt cununa parintilor" smile


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1762 2012-08-22 16:19:21

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

mikki_20 a scris:

ziua buna burtici! puss eu am venit de la doct am fost sa-mi citeasca rezultatele colesterolul e 266 da nu mi-a zis nik de el probabil k in combinatie cu alte rezultate modificate ar trb sa-si faca griji. voi ce mai faceti?

e normal sa creasca colesterolul in sarcina


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1763 2012-08-22 16:28:04

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

deno ms pt raspunsul legat de bibe. nici eu nu am de gand sa il folosesc dar sunt mai linistita daca este acolo.

ionela eu cred ca cel mai bine este sa picati de comun acord in privinta lui bebe. daca al meu proceda cum spune deno, cand eu inca nu imi doream copii, ma inversuna si mai tare. acum depinde mult si de persoana.

lavy si eu am mai dat jos kg (nu multe) pana la 18-19 sapt dar nu au fost probleme


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

#1764 2012-08-22 16:39:18

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

deno, ionela a incercat in repetate randuri sa discute. ce sa faca daca sotul ii spune "putem sa nu mai discutam despre asta?"? cum sa scoata motivele de la el? intreb cat se poate de pasnic smile. cum faci un om sa-ti vorbeasca despre ceva ce nu doreste sa discute?

Offline

 

#1765 2012-08-22 17:06:12

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Anca cu tot respectul dar "te intreb clar, vrei un bebe" asta nu e discutie.  comunicarea trebuie sa fie pe toate planurile in casnicie, nu doar pe cele care ne convin. cu atat mai mult alea care nu ne convin trebuie discutate bine. casnicia mea n-ar merge daca nu am discuta toate nimicurile. poate altele merg, nu stiu vorbesc si eu din experienta prin care am trecut si e similara. daca n-as fi avut o experienta n-as fi vorbit deloc. poate am 23 de ani dar chestiile care le-am infruntat pana acum ma fac sa gandesc de 32 smile


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1766 2012-08-22 19:46:09

lavy20
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 1500

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

deya e bine ca nu reprezinta o problema pentru bebe faptul ca slabim in sarcina

deno bravo voua pentru afacere! 1 mil, 1 mil jumate pentru consultatie mi se pare ok. cat dai pentru ecograf? eu la sanador pt eco dau 330 ron. mi se pare exagerat supa


"Caci Eu, Domnul Iisus Hristos, te tin de mana si iti zic: Nu te teme, Eu te voi ajuta!"
Bine-ai venit pe lume, minunea mea hjarta

http://www.fertilityfriend.com/home/3ab84f

Offline

 

#1767 2012-08-22 20:02:36

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Eco de sarcina 2 mil. e muuuult 330 sad


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.