homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23-94


#1768 2012-08-22 20:44:41

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

lavy eu m-am plans la doctor ca am slabit si a ras de mine, a spus ca nu este concurs si atata timp cat bebe se dezvolta ok nu este nici o pb

eu dau 150 lei pt eco


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 



#1769 2012-08-22 22:56:11

dianah
Sr. member
De la: Zalau
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 1877
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

si eu dau 150 pt eco si pus pe masa.


5 Octombrie 2012 a venit pe lume minunea noastra hjarta
Larisa Ema,mami si tati te iubesc pana la cer si inapoi!!!

Offline

 

#1770 2012-08-22 23:07:06

mikki_20
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-02-15
Mesaje: 4694

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

burtici am o pbm in scara la mine au fost astia de la dezinsectie si am inhalat aer din ala cred k ce au fol aia e toxic. nu ar trb sa-mi fac probleme nu ?scuze poa vi se pare k sunt paranoia


Avem 1 an si 5 lunite

Offline

 

#1771 2012-08-22 23:17:59

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

hopsieu
puss la burtici, mamici, bebei & co.

Ionela, zic si eu ca Deno, asta nu prea e discutie.  nustiu  Si nu te mai ascunde de el cand plangi, altfel cum vrei sa stie ca te-a ranit? Citez din "nemuritoarea" J.K. Rowling, barbatii cam au capacitatea emotionala a unei lingurite. O sa creada ca te-a lamurit si totul e ok. 

Ma "laud" si eu: am dat 70 pe eco. tongue
Apropo, am fost la control, cica e totul ok, uterul e mic, mic de tot si la locul lui, cicatricea s-a vindecat bine iar departatoarele alea is tot reci si incomode, bleah. A 'sarit" sa-mi prescrie AC, am refuzat-o si i-am zis ca ramanem la prezervativ. Am intrebat ce sa intampla totusi daca da gres "caciulita" si a zis ca nu am voie intrerupere in primul an dupa ceza (nici n-as fi facut) si ca singura solutie ar fi sa-l tinem ...

Am rezolvat si ultiemle detalii legate de botez, mai trebuie sa facem repartitia invitatilor la mese si marturiile. Nasii nostri cei super ok ne-au facut o faza tare neplacuta. Nasul a insistat sa botezam fetita la o manastire din apropiere si dupa ce ca ne-au tinut pana in ultimul moment cu confirmarea ca va fi acolo, ieri imi zice nasa asa, ca si cum ar fi total lipsit de importanta, ca la manastire nu o va boteza preotul ci maica stareta si ca nu face slujba ci zice ea niste cuvinte. Vorbesc cu sotul, cu mama si o sun pe nasa si-i zic ca totusi noi am vrea botez "traditional" cu popa si tot tacamul. In fine, ramane sa mearga ei sa intrebe exact in ce consta slujba si daca va fi sau nu si un preot prezent.
Azi de dimineata ma roaga sa ne intalnim ca vine in oras la coafor (stau la vreo 30km de oras) si sa mergem sa ia hainutele de botez si sa le vad si eu. Noi trebuia sa mergem sa ne uitam de cadou pt. ei si sa dam acontul la restaurant. Cand ne-am intalnit ne zice ca nasul nu mai are timp sa rezolve cu biserica si daca vrem botez traditional sa mergem noi azi dupa ce ia hainute sa cautam alta biserica. Ce era sa zicem? Ok, mergem. Numai ca dupa ce am luat hainutele a inceput sa intre prin magazine sa se uite de rochie pt. ea. Dupa ce m-am uitat de vreo 2 ori la ceas zice: "a, da' voi va grabiti nu? atunci mergem sa vedem de biserica desi nu mai am cand sa vin in oras ca am atata treaba ..."
Zic: "nici eu nu prea pot pleca de acasa ca e bebe ..." La care ea: "pai nu e cu mama ta?" Zic: "Ba da, da' tzatza e la mine."  nustiu 
Pana la urma am rezolvat cu biserica, facem la cea de care apartinem, care e la noi in cartier. Simplu.
Dar mi-a lasat un gust amar toata treaba, vorba sotului, daca nu ne intalneam pt. hainute ne ziceau in ziua botezului?  supa

Si o faza funny: il trimit pe sot sa-mi ia un metru de voal roz pentru marturii. Vine si zice ca n-a gasit voal, mi-a luat "leganza". I-am zis ca iesea mai ieftin daca lua Matiz.  rotfl2

Pfui, ce m-am intins ...

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-08-22 23:21:16)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1772 2012-08-22 23:26:19

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

katey chiar nasoala faza facuta de nasi
?leganza? rotfl


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1773 2012-08-23 08:19:15

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Buna dragelor.

Va multumim mult ca v-ati gandit la noi si va pupam dulce, dulce puss

P.S. Bebe are ochii caprui chicot


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1774 2012-08-23 08:35:55

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

deno, nu-s nici pe departe supusa, dar partea cu bebe e o chestie asupra careia trebuie sa cadem amandoi de acord. nu pot sa ma inversunez mai tare cand stiu ca nu vrea acum pentru ca numai bine nu as face.
am spus, stiu ca nu a fost o discutie ce am vb cu el alaltaseara, dar cunoscanndu-l, stiu ca nu rezolv nimic daca insist si argumentez. stiu ca trecerea anilor va face situatia si mai grea decat e acum, dar sper ca nu vorbim de ani ci de cateva luni.

Offline

 

#1775 2012-08-23 09:30:33

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

neata  wave

time  puss  ce face fluturasul?

ionela pana la urma tu iti cunosti sotul cel mai bine si vei sti cum sa pui problema


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

#1776 2012-08-23 09:39:08

blue_moon
Sr. member
De la: slatina
Inregistrat: 2011-11-08
Mesaje: 1468

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

neata!

time,  puss  puss si pentru fluturasul scump! ce faceti? cum va simtiti?


O sufletica nazdravana s-a cuibarit la mine in brate si-o iubesc de mor!!!

Pe 13 ianuarie 2013 s-a nascut minunea noastra si ne-a schimbat viata!

Offline

 

#1777 2012-08-23 09:47:25

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Buna Deya, Veve puss suntem bine. hjarta


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1778 2012-08-23 10:02:24

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

deya, corect smile

Offline

 

#1779 2012-08-23 10:06:21

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Neata burtici,

lavy, e mult 330 ron ecografia...eu la eco de sarcina dau 200 ron si mi se pare destul, doar la eco de morfologie fetala am dat 300 ron ca a durat foarte mult...

time puss te pup si aici, sa creasca mare si sanatos fluturasul cu ochi caprui!!! smile

La noi sotul a vrut bebe imediat ce ne-am casatorit, eu aveam 25 de ani atunci si el 27, dar nu am vrut eu...insa cand el toata ziua vorbea de bebe m-a facut si pe mine sa imi doresc, asa ca am inceput lucrul la bebe cand eu aveam 26 de ani, chiar ma gandeam ca ce mamica tanara voi fi, si cand colo abia acum la 32 de ani sunt insarcinata pt prima data si asta s-a intamplat prin procedura FIV. Atunci cand am inceput eram convinsa ca in maxim cateva luni voi ramane insarcinata, ca nu are cum sa mi se intample mie altfel, ca doar aveam CM regulat de cand ma stiu, controale la ginecolog imi faceam regulat.. si nici la infertilitate masculina nu ma gandeam ca doar sotul meu nu face niciun fel de excese (nu bea, nu fumeaza, nu pierde noptile...) si a crescut si in zona de munte la aer curat si mancare sanatoasa. Eram convinsa ca la 30 de ani voi avea deja al doilea copil dar uite ca viata mi-a dat o lectie tare dura...copiii nu vin neaparat cand vrem noi, asta am invatat-o pe pielea mea desi altadata sustineam sus si tare ca sigur vin cand vrem, ca trebuie sa fie programati cand e cel mai bun moment si te simti pregatit, etc...
Si uite ca am ajuns sa fac FIV la limita, ca la 32 de ani deja rezerva mea ovariana e la limita si peste 1 an e posibil ca nici FIV sa nu mai fi avut cu ce sa fac...investigatiile  si tratamentele dureaza ani fetelor, nu luni....si mereu ma gandesc ca daca nu ma apucam la 26 de ani, si ma apucam la 30 cum voiam eu daca nu insista sotul meu, era ff posibil sa nu mai reusesc niciodata sa devin mamica...

Ionela ar trebui sa ii dai sotului tau sa citeasca ce am scris eu aici, pt ca eu nu vorbesc din teorie ci din pacate din experienta proprie...si in situatia mea sunt N cupluri, sunt pline clinicile de infertilitate de pacienti care regreta ca s-au hotarat prea tarziu sa faca bebe. Eu macar regretul asta nu l-am avut... Evident ca nimeni nu se vede in situatia asta, si clar nu trebuie sa gandesti negativ, dar nici nu o poti exclude 100% pt ca niciodata nu stii ce iti rezerva soarta...
Si poti realiza orice, poti avea case, masini, concedii de vis...nimic nu mai are valoare atunci cand iti doresti un copil si vezi ca nu apare. Le-ai da pe toate doar sa ramai insarcinata...asta am simtit eu 6 ani, ca am muncit degeaba sa avem ce avem, ca de fapt cea mai mare bucurie a vietii nu o avem...si dupa toti anii astia, abia acum simt ca traiesc din nou.

va pup pe toate puss


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1780 2012-08-23 10:22:23

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Neata smile

Time, acum incepe "distractia" cu bebe smile

Cris  puss

Eu la eco de sarcina dau 100 de lei si la morfofetala am dat 320.

Offline

 

#1781 2012-08-23 10:38:46

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

buna dimineata!

katey, prezervativul nu da gres, fii fara grija.
urat ce au facut nasii sad, au lasat impresia ca sunt mai interesati de imaginea lor la botez decat de botezul in sine. ar fi fost frumos sa puteti boteza la manastire, dar cu preot. pacat ca v-au incurcat.

cris puss chiar ghinion ai avut (pana intr-un punct, ca acum esti cea mai fericita graviduta big_smile). intr-adevar, nu aveai cum sa intuiesti problemele de fertilitate cand aparent erati sanatosi amandoi si aveati grija de voi... trista povestea ta sad, dar cu final fericit big_smile.

Offline

 

#1782 2012-08-23 11:57:02

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Amalia puss
Time puss ma bucur ca sunteti bine.  kram
Ionela puss
Deya puss
Veve puss
Cris puss ce frumos ai povestit! Uite ca anii astia lungi de asteptare ti-au fost rasplatiti. smile  rugaciune  sa fie bine pana la capat.
Ruxi puss
Anca puss exact asta a fost si impresia mea, mai ales ca nasul are o functie de conducere la un hipermarket din zona si il cunoaste tot orasul ... Pt. noi nu conta asa mult unde facem, vrem doar sa vedem fetita botezata.  nustiu

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-08-23 11:58:26)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1783 2012-08-23 12:07:36

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Katey, parca mi-i si imaginez pe nasii tai smile. eu sper sa devina in timp mai apropiati de fetita si sa fie frumos la botez, sa se gandeasca toata lumea la cea mica, nu la altele. cand este?

Offline

 

#1784 2012-08-23 12:18:31

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Neata fete! si mie mi se pare egagerat 330 pt eco. eu am inceput cu 80 si pretul creste pe masura cw creste bebe. 80, 120, 150 si ultima 200.

kate ce aiurea cu nasii sad

time ce bine ca ne-ai scris, ma bucur mult ca sunteti bine. cred ca sunt cei mai frumosi ochi caprui pe care i-ai vazut vreodata big_smile


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1785 2012-08-23 12:40:26

manu2007
Sr. member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 1619

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Va pup mamici, burtici si viitoare burtici  puss

Eu sunt la parintii mei, la tara, de 1 saptamana, e grozav aici, dar e la 2.5 ore de maternitate si dr. asa ca luni revin in oras.
V-am citit, dar numai acum am reusit sa imi gasesc parola ca sa va scriu  smile
Referitor la subiectele discutate:
- noi ne-am casatorit civil dupa 1 an si jum. de cand ne-am cunoscut si religios 6 luni mai tarziu. Sotul a vrut bebe inainte de nunta  chicot , dar am decis sa renunt la ac numai dupa nunta, ca sa ne putem organiza linistiti. Au trecut 3 ani de atunci, eu credeam ca la 30 de ani voi fi la al doilea copil, dar nu s-a intamplat cum mi-am "planificat" eu, ci cum a vrut D-zeu. Acum ma rog la D-zeu sa fie bine bebelusa pe care o am in burtica si vedem cat de repede putem sa il facem pe urmatorul (sotul vrea 3  lol ).
- eu platesc 55 ron cand e consult simplu (pe masa) si 65 ron cand imi face eco. Eco morfo m-a costat 140-150 lei - toate facute la policlinica particulara, nu la cabinet.

- Katey, eu stiu ca la manastiri nu se fac nunti si botezuri. Noi am vrut sa facem nunta la manastire (cu insistente am fi reusit), dar calugarul de acolo ne-a sfatuit sa facem la o biserica ... manastirea nu e pt slujbe de genul acesta.


Va pup  puss  puss  puss  puss  puss  puss


"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca, ci sa inveti sa dansezi in ploaie"
mamica de buburuza din 19.10.2012 hjarta
gravida hjarta hjarta 21+ rugaciune

Offline

 

#1786 2012-08-23 12:47:11

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Manu neata! pt ce va pune pe masa mai fetelor? pe mine m-a pus doar la spital cand m-am dus cu contractii.

se fac nunti si botezuri la manastire cum sa nu. chiar vara asta am avut 2 prietene care si-au facut nunta la manastire. si vara trecuta, stiu pe multi.

si eu voi fi la 2 ore jumate de spital, nu-i stres.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.