homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20-13


#229 2012-08-29 14:15:31

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Janis, fiecare e diferit, nu are treaba cu varsta. Al meu s-a strambat la inceput pt ca prima supa a fost cam concentrata  big_smile
Apoi a 2 zi m-am calificat in ale mancarii si a iesit buna asa ca a baut mai bine (ii dadeam cu lingurita) iar dupa 3-4 zile de zeama chioara cand i-am pasat morcovul am constatat ca blenderul nu functiona bine si i l-am pasat cu furculita  big_smile si bineinteles ca a reactionat ca si cum ar fi vomitat.......dupa 2 lingurite ne-am oprit si i-am dat san, urmatoarea zi i-am dat prin bleder bun si a mancat.
Toata chestia m-a tinut o luna dupa care nu a mai vrut sub nici o forma fiertura aia data prin blender asa ca am facut ciorba normala smile. Pana la 1 an jumate manca baiatul meu de toate si in cantitati maricele.

In schimb fina mea s-a chinuit pana la peste 1 an cu mancarea caci a avut probleme de la inceput....nu vroia pur si simplu sa manance, decat san. Acum la 2 ani jumate nu mai are nimic, mananca fara probleme. Iar al meu care manca de rupea cand era bebe acum nu mai e asa......cand il vad ca dupa max 2 polonice mici de ciorba nu mai vrea iar inainte lingea castronul...... nustiu asta e...

Kori probabil il mananca sau dor gingiile dar nu insemana ca o sa-i si iasa ceva. Al meu incepea cu mai mult de 1 luna inainte sa fie asa agitat si marait.....il tineam in brate, ne plimbam, chiar daca eram criticata ca-l voi invata in brate  skitarg .....iete ca acum nu vrea sa stea in brate......


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 



#230 2012-08-29 14:23:06

korina_s
Full member
Inregistrat: 2011-12-25
Mesaje: 692

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

multam fetelor!!acum doarme dus pe burta mea,epuizat dupa concert!!!

Ultima oara a fost editat de korina_s (2012-08-29 14:23:28)


Rares Matei
22.05.2012
,, Credinta face totul posibil,dragostea face totul usor ."

Offline

 

#231 2012-08-29 14:28:08

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Multumesc Juli ca ne-ai povestit.acum cine le explca si lu maica-mea..sormea?
Ele insista ca i-am dat prea tarziu si nu l-am invatat....pana mea,ce sa fac...asta e....as vrea sa vb cu mama dar cum s-o sun...daca ieri ea mi-a inchis sad


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#232 2012-08-29 14:30:15

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Lucky, cu burtica sunt bine, momentan. Ma si mir...

Cat despre bubite sunt plina de nervi. Am ajuns la doctorita care a zis ca ei i se pare mai mult a fi alergie decat pojar dar pentru siguranta mi-a dat trimitere la spitalul de boli contagioase sa-l vada cineva calificat. Normal ca l-am urcat in masina si am plecat cu el. Am ajuns acolo unde a venit o doctorita, s-a uitat la el pe toate partile si concluzia a fost: e posibil sa fie rubeola, e posibil sa fie alergie la antibiotic sau e posibil sa fie vreun virus care sa se manifeste asa  yikes Nu a stiut sa-mi spuna exact. Cand am intrebat-o daca sa-i opresc antibioticul mi-a zis ca fac cum consider eu  yikes
Deci ce sa va spun? Decat ca de duminica umblu cu el pe la medici si niciunul nu stie sa-mi spuna exact ce are. Sunt satula de ei.
M-am lamurit singura ca e rectie de la antibiotic pentru ca au inceput sa dispara bubitele. Tot singura am luat hotararea sa opresc antibioticul, ii dau in continuare vitamina C, biotics si hydrasec pana il refac la burtica si gata.
De nervi si suparare am si vomat cand am ajuns cu el acasa.

Offline

 

#233 2012-08-29 14:34:57

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

lasa-le sa zica ce-or vrea, spune-i ca si altele fac ca tine si nu au avut probleme. Copii sunt diferiti, altii mananca mai bine, altii nu. Asta e.
Pana la urma e copilul tau si-l cresti cum crezi de cuviinta si sub indrumarea medicului care stie mai bine decat ele. Eu daca ma cert cu mama, si se supara pe mine nu vb si ma trateaza cu indiferenta cateva zile, o las in pace , ii trece si apoi vb. Mentionez ca ea e bona copilului  big_smile

offff   ruxy....bine ca au inceput sa-i treaca,
sanatate multa

Ultima oara a fost editat de Juli (2012-08-29 14:36:30)


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

 Publicitate


loading...

#234 2012-08-29 14:35:14

korina_s
Full member
Inregistrat: 2011-12-25
Mesaje: 692

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

rux sad


Rares Matei
22.05.2012
,, Credinta face totul posibil,dragostea face totul usor ."

Offline

 

#235 2012-08-29 14:57:34

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Hello, mamici!
Rrux, te inteleg ca te ia disperarea umbland pe la atatia medici, dar...gandeste-te si la burtica, nu te mai stresa atat. Stiu ca e greu d epus in aplicare, dar incearca. Pana la urma se face bine puiul. Ca pe baza medicilor incompetenti...


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#236 2012-08-29 15:00:45

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

janis puss nu vrei sa stii mai incolo cum arat meciurile cu bunicii si altii.. cand dej se pune pb de eductie etc...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#237 2012-08-29 15:38:17

ioanagab85
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2012-07-19
Mesaje: 847

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Buna fetelor, sunt super obosită şi nu mă ia domnu, am stat toată noaptea cu fata ?n braţe pt ca a plans din cauza gingiilor abea la 5 dim a adormit.. simt k nu mai pot , de o saptamana şi ceva mă ţine aşa, seara ?mi pică ochii ?n gura dar nu am cum să dorm ca nu stă dec?t cu mine şi cu tasu c?nd se joacă, dar şi el.e la fel de obosit..oricum o să termine concediul şi atunci vai şi amar de mine, mă rog la Doamne Doamne să-mi dea putere şi răbdare să trec peste etapă asta cu bine.


Maria Alexandra  13.05.2012.
1 an şi 5 luni

Offline

 

#238 2012-08-29 15:42:17

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Ioana, dar nu e cam devreme pt dintoci? Poate o doare burtica...

Offline

 

#239 2012-08-29 15:50:21

ioanagab85
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2012-07-19
Mesaje: 847

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Are 3 luni jumate , gingiile sunt inflamate(culoarea nu mai este roz e alb) burtica nu o mai doare de mult , bagă manutele ?n gurita, c?nd ?i dau cu dentinox ?mi prinde degetul şi musca zici ca are dintisori , ?n plus are balute  , balonase ştiu ca e cam devreme dar depinde de copil. Ea la 3 luni jumate vrea să meargă si să vorbească.


Maria Alexandra  13.05.2012.
1 an şi 5 luni

Offline

 

#240 2012-08-29 15:55:51

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

hello...
off,alti bebei bolnaviori?

janis...si mie imizice maica-mea multe...bla,bla...dar eu nu prea bag in seama...ii zic ca eu o cresc cum vreau eu si gata...ii dau sa suga cat vreau si sa nu mai ma bata la cap
app,de supt,de ceva timp pitica mea cand suge nu stiu cum apuca cu dintii si mi-a facut o rana la sfarc...mama,,si ce ma doare imi ivne sa urlu...nu stiu ce sa fac,caci de cand ii dau eu sa suga,n-am patit asa ceva,deocamdata ma dau cu garmastan...

papU tu cu frigiderul si al meu cu masina,ca ieri cand am fost la tm, tot drumul m-a batut la cap ca trebuie sa schimbe aia la masina,ailalta si eu ii zic,ca le schimbam cand om avea bani...si el,ca ce pe mine nu ma doare de masina,ca uite cum face rulmentul..ca pe el il doare sufletul si etc...si eu ii tot ziceam,pai daca nu avem bani...lasa ca le-am schimba pe rand...

am fost la dr,a zis ca e ok,mi-a facut eco,apoi si control,mi-am facut analiza la lasa si papanicolau,la lama a iesit ceva,ce imi iasa tot timpul si nu stiu de ce...mi-a dat sa iau niste ovule..dar eu am plecat fara sa-l intreb daca le pot lua caci alaptez...na,acu trebuie sa-l sun si sa-l intreb

stiti voi ceva,mi-a dat sa iau ovule magmiror..s epot lua cand alaptez?

eu am intrebat cum e colul si a zis ca e ok...ca arata f bine...dar nu inteleg de ce la lasa a iesit ceva...a zis ca nu-i nimic grav,dar..ma enerveaza ca trebuie sa iau ovulele alea

mai m aintreaba:ce metode contraceptive folositi?zic,nu folosesc...si el:daca cumva ramai insarcinata,sa nu vii la mine si sami spui ca nu vrei copilul...deci ai de gand sa-l pastrezi daca ramai,si eu ii zic:DA,normal


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#241 2012-08-29 16:00:13

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

ioana de ce nu ii dai panadol sau nurofen pt durere de dintii,vb cu pediatra,sau chamomilla


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#242 2012-08-29 16:04:48

ioanagab85
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2012-07-19
Mesaje: 847

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

I-am dat nurofen 5 zile pt ca a tras-o curentul, pediatra mi- a zis după 5 zile să mă opresc , dacă şi la noapte se ?nt?mplă la fel o să ?i dau nurofen.


Maria Alexandra  13.05.2012.
1 an şi 5 luni

Offline

 

#243 2012-08-29 16:20:36

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Ioana, eu zic sa lasi medicamentele in pace. N-o indopa gratuit cu nurofen, sau panadol. Are numai 3 luni...vrei sa-i distrugi ficatul? sad
Sunt solutii mai blande pentru eruptiile dentare, daca despre asta e vorba desi eu ma indoiesc.
Asteapta sa o vada un medic inainte si pe urma vezi ce solutii vei adopta. Dar in nici un caz nurofen, panadol pt eruptiile dentare. sad

Rruxxy puss Imi are rau de drumurile astea fara rost, dar ma bucur ca trec bubitele si ca burtica e bine.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#244 2012-08-29 16:25:43

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

lucky777 a scris:

Ioana, eu zic sa lasi medicamentele in pace. N-o indopa gratuit cu nurofen, sau panadol. Are numai 3 luni...vrei sa-i distrugi ficatul? sad
Sunt solutii mai blande pentru eruptiile dentare, daca despre asta e vorba desi eu ma indoiesc.
Asteapta sa o vada un medic inainte si pe urma vezi ce solutii vei adopta. Dar in nici un caz nurofen, panadol pt eruptiile dentare. sad


Rruxxy puss Imi are rau de drumurile astea fara rost, dar ma bucur ca trec bubitele si ca burtica e bine.

asta vroiam si eu sa zic smile ... nurofen numai in caz de maxima necesitate ... poti sa-i mai dai calgel dar nu cred ca e de la dinti ... si al meu balea si baga in gura la 3 luni si primul dinte a iesit la 8


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#245 2012-08-29 16:59:38

ioanagab85
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2012-07-19
Mesaje: 847

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

I-am dat nurofen pt k  a tras-o curentul şi rămăsese cu gatuletul ?ntr-o parte am fost la grigore alexandrescu i-a făcut analize şi au ieşit bine, ?ntr-o seara mi-a plans de nu ştiam ce săi fac şi m-am dus la spital cu ea acolo mi- au zis k e de la dintisori, să-i dau calgel sau dentinox . Eu nu sunt adepta medicamentelor oricum nurofenul l-am luat c?t am stat im spital.


Maria Alexandra  13.05.2012.
1 an şi 5 luni

Offline

 

#246 2012-08-29 17:23:11

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

Ioana multa sanatate si rabdare!

Kata, sunt sigura ca va fi mai rau dar ai mei deja ma reneaga lol
eu cu mama nu ma intelegeam nici cand stateam acasa, asta stiti fetele vechi, cred. insa nu ne-am mai certat de cand am plecat de acasa si ne vedem rar. acum ne-am suparat la telefon....offff,NU STIU ce sa fac..cum o sa fac, ca vineri plec acasa...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#247 2012-08-29 17:23:47

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 20

ce fac mamicile si puii?
korina au si ei perioade...cica suntem mame deci rabdarea vine odata cu primul push la nastere big_smile
legat de parinti...ce sa zic...sunt ai nostri, eu nu cred ca mamele (ale noastre sau ale sotilor) le gandesc rau nepotilor...ele asa au fost invatate si asa ne-au crescut pe noi. de ex. cumnta mea cea mare are gemeni, pe care i-a nascut la o greutate de 1800 respectib 2000 grame, idoctorita lor i-a zis soacra-mii sa inceapa diversificarea la 3 luni jumatate...deci ea practic nu zice de cat ce au invatat-o altii cu diploma pe ea. in afara de faptul ca-mi zice de cate ori ma vede sa dau apa fetei, ma sprijina foarte mult in ale alaptatului...se lauda cu mine cat sunt de ambitioasa, deci ii iert unele expresii.
legat de ?ramasu fetei cu ele? ...hm nu as putea sa spun cu mana pe inima ca nu o sa am nevoie de ajutorul lor la un moment dat, mai ales ac eu stau doar un an acasa.


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.