homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare 2-63


#1179 2014-02-04 09:09:35

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Totul despre alaptare 2

Fetelor, uitati ce mi-a scris sora-mea, care e in Quebec, Canada. Ea a nascut pe 24 ian.

"A venit asistenta acasă, de vreo 3 ori pana acum. De ce de 3 ori? Pt ca bebitu meu nu vrea sa ia ?n greutate mai deloc. Scădea mereu după am ieșit din spital. A venit asist și a văzut k scade și mi-a zis sa ?l alăptez la 2 ore. Asa am făcut...stătea o ora la s?n și după ?ncă o ora o luam de la capăt! După toate astea el nu luase dec?t 20g!
La 8 zile după naștere și era sub greutatea cu care am ieșit din spital!! Mi-a zis sa iau pompa sa ma mulg și sa ii dau completare. Am făcut și asta! Nu a mers. Apoi a zis sa iau și formula sa completez după s?n. ?n ziua ?n care am cumpărat formula am fost la spitalul de copii din Montreal la urgenta sa ne vadă un medic pediatru. A zis același lucru : completare cu formula timp de 48 de ore și sa revenim luni. Am fost s?mbătă la spital. C?nd am fost azi, el mai luase maxim 100g! Abia am ajuns la greutatea cu care plecase din spital! La un copil de 10 zile! Ne-a revăzut același doctor și mi-a zis k copilul este flamand și sa nu ii mai dau laptele meu, doar formula! Asa am făcut azi. Maine ne ducem iar sa ne c?ntărim!! Laptele meu ?l arunc ?n chiuveta grater dacă nu e bun! Va spun k e un sentiment foarte ciudat.... Dar bebe sa crească!! Pl?ngea sărăcuțul noaptea de foame și noi credeam k are colici!! Sincer, nu as fi crezut k nu o sa ?l alăptez... Am colostru din luna a 7a! De s?mbătă de cand i-am băgat formula, e și copilul mai vioi și mai sta și treaz, noaptea doarme mai bine! Asa ?nc?t cred k o sa răm?nem pe lapte praf!! Nu prea ?mi place, e mai dificil, dar nu am de ales! "


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 



#1180 2014-02-04 09:19:10

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Totul despre alaptare 2

maje, eu nu-s mamica si n-am cunostinte f multe in acest domeniu, dar ce pot sa te sfatuiesc e ca tu sa o incurajezi. cresc fff multi copii cu lapte praf si cresc bine. nu vad o catastrofa in faptul ca nu poate alapta, sau ca ceva e in neregula cu lapticul ei. eu nu stiu daca exista slab slab, bun sau rau, asta am sa vad cand am sa am eu bebelus, dar laptele praf nu mi se pare de ''fereasca dumnezeu''. daca e sa le mearga bine cu formula sa continuee, ca nu o ajuta la nimic sa fie stresata si bebe plangacios mereu.

Offline

 

#1181 2014-02-04 10:00:01

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Totul despre alaptare 2

Eu refuz sa cred ca laptele matern nu e bun. Nu exista asa ceva pentru mine! Desi cantarul ii zice altceva...eu sunt total debusolata si dezamagita.. Oare chiar nu exista lapte bun? Ma simt Eu aiurea ca socate ea laptele si il arunca ...

Ionela, multumesc pentru gandurile tale puss


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1182 2014-02-04 10:04:38

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre alaptare 2

maje, eu zic sa nu isi mai arunce laptele, dar sa ii dea si completare si sa urmareasca o zi-doua cum merge.si sa il puna, totusi, la san cat de mult, fara program...
daca iar stagneaza, sa ii dea lapte praf.
sunt milioane de copiii in lumea asta care cresc cu lp si nu au cu nimic mai putin decat unul alaptat.
este ft important sa fie sanatos si sa creasca conform graficului, iar ea sa fie linistita si nu stresata continuu.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#1183 2014-02-04 10:05:53

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Totul despre alaptare 2

Totusi, Maje, ceva se intampla de bebe nu ia in greutate. N-ar putea sa-l lase si la san si apoi sa-i dea completare??sa nu mai arunce laptele ei.
Pana la urma, cum zice si Ionela, important e sa fie sanatos si sa creasca, nu poti lasa un nou nascut flamand.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1184 2014-02-04 10:34:03

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Totul despre alaptare 2

Pai cica nu e laptele bun, d-aia nu ia in greutate spranceana Din contra, scazuse in greutate! Nici macar nu stagnase hmm Ea il tinea non stop la san, cat voia bebe, de ajunsese zombie.. dar seara de la 23.-24  pana dimineata bebe plangea. Nimic nu mai voia, cred si eu:flamand, obosit, suparat..Ei credeau ca de colici. D-aia s-au hotarat sa se duca la spital. Ca au zis ca nu se poate asa ceva, noapte de noapte plans!

O sa ii zic asa, sa il lase cat sta el la san, pana ii goleste, si dupa sa ii faca si un bibe de lp. Daca mai mananca bine, daca nu, mai bine.


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1185 2014-02-04 10:34:06

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Totul despre alaptare 2

eu zic sa se mulga inainte de supt, il da pe al ei si apoi completare, si trebuie urmarit, e imposibil sa nu ia in greutate, nu vad ce ar avea laptele ei...banuiesc ca se alimenteaza corect ...mult mult succes si rabdare.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1186 2014-02-04 10:39:26

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare 2

Maje nici al meu nu a luat in greutate primele saptamani. Abia la 14 zile recuperase greutatea de la nastere.
Dupa(din a doua luna) a inceput sa ia ca ursul lol
Ea este din aceeasi tara cu dr jack newman..un ff celebru dr ginecolog cu alaptarea. Ii poate cauta emailul pe site la el si sa ii scrie(raspunde intotdeauna)
al meu a avut icter..poate la ea a coincis sfarsitul icterului cu bagarea lp si de aceea e mai om
Scrie-i te rog ce ti-am zis ca poate o ajuta experienta mea.


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#1187 2014-02-04 10:42:06

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Totul despre alaptare 2

Multumesc Adina. Si mie mi se pare imposibil, insa deja s-a intamplat..


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1188 2014-02-04 10:54:47

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre alaptare 2

maje, dar bb inghitea cand statea la san?
are putere sa traga?
cu icterul cum a stat?


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#1189 2014-02-04 11:27:52

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Totul despre alaptare 2

Multumesc fetelor, de raspunsuri.

Poke, a avut icter, i-a trecut. Da, inghitea,ma gandesc ca da. Putere trebuie sa aiba, ca s-a nascut maricel, ca Eduard, cu 3255 g smile

Janis puss o sa ii trimit ce ai scris, multumesc.


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1190 2014-02-04 15:03:55

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Totul despre alaptare 2

Multumesc pt raspunsuri.

Doamne, maje, eu is citita mult pe tema asta ca am fost obsedata sa alaptez si cand am vazut mesajul tau m-am ofticat la culme! Doctorul ala e tipul clasic de medic care nu se pricepe in ale alaptarii si recomanda lapte praf asa, din prostie. E pacat pt bebe. De ce sa nu-i dea si laptele ei? E otrava? De cand e laptele praf mai bun? Bineinteles ca e mai linistit bebe si doarme tun, e un fapt dovedit la bebeii alimentati cu lp. Digestia laptelui praf e greoaie, le consuma energia si de asta sunt linistiti. Al meu saracul era ca drogat dupa biberon, ca intr-o transa sad.

E perfect NORMAL sa scada in greutate dupa nastere. E adaptarea la mediul extrauterin, la hranitul pe gurita si nu se face instant. Abia la 14 zile trebuie sa atinga din nou greutatea de la nastere. Acum ca o avea 20-30g mai putin, n-o fi bai.

Nu exista lapte matern rau, nenutritiv, indiferent ce mananca mama.

Sfatul meu e sa nu-i mai dea completare, dar sa stea cu bebe la san aproape non stop in prima faza. Sa-i dea alternativ ambii sani la fiecare masa pana refuza bebe sa se mai mufeze. Niciodata sa nu-l desprinda pe bebe de la san cu degetul. Sa-l lase pe el sa decida cand a terminat un san si apoi sa i-l ofere pe celalalt. Poate sta si 3 ore legate la san (chiar daca numai suzeteste, stimuleaza lactatia, deci e bine; si mai si inghite din cand in cand), daca asa CERE bebe. Sa nu se mai uite la ceas. Daca la 10 min dupa ce l-a luat de la san plange, sa-l puna din nou.  De cate ori plange bebe, trebuie pus la san (daca nu are alta nevoie evidenta). Nu are colici daca nu se incovoaie si inroseste. Chiar si atunci, tot la san trebuie pus, burtica pe burtica, pe piele. In prima luna, sanul mamei e nevoia lormajora si totodata solutia la majoritatea problemelor.
Daca va sta intr-una cu el la san (e greu, dar daca isi doreste sa alapteze, o va face) va fi imposibil sa nu inceapa sa ia in greutate. Mult succes, sa ne tii la curent.
A, si sa schimbe medicul, sa discute cu un consultant in alaptare.
Pff, ce m-am enervat! E pacat de bietii pui ca medici ca asta le refuza nevoia cea mai de pret sad.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2014-02-04 15:16:18)

Offline

 

#1191 2014-02-04 15:21:23

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare 2

applause anca


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#1192 2014-02-04 21:53:37

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Totul despre alaptare 2

Anca, sunt sigura ca si eu daca vedeam ca nu imi ia Eduard in greutate, si, mai rau, imi scade, ma duceam la o persoana avizata sa imi dea un sfat. La fel faceam si gandeam si eu. Pentru ca asa am fost toate la inceput, sa nu imi zica mine cineva ca a fost experta in ale alaptarii mai inainte.

Anca, sora mea a facut deja ceea ce recomanzi tu, sa ii dea numai san. Si copilul ei, nu a luat in greutate, nici macar nu a stagnat, chiar a scazut in greutate! S-apoi chiar te-ai risca si incapana sa ii dai doar lm pentru ca lm e ce are nevoie? Nu cred! Nu am cum sa o sfatuiesc asa ceva, nici eu nu as face asta daca as fi in locul ei.

Da, a scazut in greutate dupa nastere, apoi a luat un pic iar in spital, si dupa, i-a dat drumul. Hai mah, ce naiba fac? Explic lucruri care prin care trecem toate mamele de cand nastem si pana ajungem acasa cu bebe? Normal ca au trecut de faza asta, ca de-aia le-a dat drumul acasa!

Nu a zis nimeni ca e lapte rau, faptul ca a zis ca laptele nu e bun se poate citi neconsistent.

Bebe sta la san cat vrea, apoi adoarme si ii cade sanul din gurita. Si apoi, ce sa faca sora-mea, sa i-l indese in gurita? Nu! Daca plange i-l da iar, daca il ia, perfect, continua, daca nu il ia, incearca sa il linisteasca.

Acolo in Canada sunt asistente consultante in alaptare care te ajuta sa iti pui copilul la san de la primul lor contact, din spital, te ajuta in spital, iti vine si acasa dupa un timp sa vada cum merge alaptarea. La ea a venit de 3 ori!

Inteleg punctul tau de vedere, eu nu concepeam sa nu am lapte si sa mi se termine laptele, si nu concep ca nu ii ajunge laptele, dar ce sa mai cred eu acum, cand nepotelul meu scade in greutate cand papa doar lm? D-aia ma simt bulversata, zapacita etc.

In fine, as scrie mult legat de subiectul asta, dar eu zic ca e suficient.


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1193 2014-02-04 22:46:50

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Totul despre alaptare 2

ce sa mai zic? regret ca n-am facut altceva cu timpul in care am scris mesajul ala lung...

Offline

 

#1194 2014-02-05 00:05:02

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Totul despre alaptare 2

Maje, dar de  ce sa ARUNCE laptele ei? Sa ii dea completare dupa ce suge. Sincer , eu cred ca exista lapte insuficient ( ca si cantitate) dar nu neconsistent.
Janis are o demna urmasa, vad. smile

Ultima oara a fost editat de Rose (2014-02-05 00:20:41)


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#1195 2014-02-05 08:41:22

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Totul despre alaptare 2

maje, ii poti spune sori tale ca eu am patit la fel cum pateste ea
doar ca eu nu am asteptat sa scada in greutate si i-am dat completare , doar dc cerea dp ce sugea
tot asa stateam cu orele, sugea in nestire si dp ce adormea in 5 sec urla de foame, nu de colici
dp 2 luni, pot sa zic ca aprox 2-3 luni a fost suficient doar laptele meu si pe urma iar nu i-a mai ajuns

m-am abtinut sa scriu, eu cred cu tarie ca exista situatii cand laptele nu este suficient de hranitor pt bebe
am trait situatia si stiu cum te simti si as vrea sa nu incepeti cu vesnicile "sfaturi" ca nu exista lapte de mama nehranitor
nu ati trecut prin ce am trecut eu si nici nu vreau sa imi  aduc aminte , de asta ma si feresc sa povestesc

la C am avut suficient, nu stiu dc a avut vreo legatura cu faptul ca la C m-am fortat sa mananc la cateva ore dp ce am nascut si sa am mese regulate si bogate in tot ce era nevoie, la D abia ma atingeam de mancare


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1196 2014-02-05 10:22:51

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Totul despre alaptare 2

Gina, i-am scris. Multumesc.

I-am zis sa mai ceara si o a doua parere.


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1197 2014-02-05 10:32:24

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare 2

Rose lol eu sunt urmasa lui katami si a lui lucky777 lol


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.