homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre alaptare 2-64


#1198 2014-02-05 11:55:10

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Totul despre alaptare 2

Rose, asa este si sunt foarte multe mame care nu au suficient lapte. Fie se nimeresc in situatia asta inca de la nastere, fie cad mai apoi in niste capcane (ragade, bebe somnoros sau agitat, nerabdator - orice determina ca bebe sa suga mai putin, mai rar) care duc la ea. Partea buna e ca de cele mai multe ori productia se poate regla. N-am crezut-o nici eu pana n-am simtit-o pe pielea mea. Acum 2 luni credeam ca teoria cerere - oferta e un mare BS si imi venea sa arunc cu ceva in cele ce o sustineau si o aminteau in orice discutie despre alaptat. M-am convins insa ca tot ele au avut dreptate, ca poti avea suficient lapte pt bebelusul tau, insa cu sacrificii destul de mari din partea amandurora, din pacate.

ginutza, de unde stii ca nu am trecut prin ce ai trecut tu? de ce nu povestesti, sa ne dam seama?
doua luni de zile si in special in prima, bebele meu a plans de a rupt. atat de mult incat acum ma simt vinovata, m-a marcat in asa masura incat imi vine sa plang de cate ori ma gandesc ce mama rea si dezinformata am fost. as da orice sa intorc timpul inapoi, sa am cunostintele si experienta de acum! am remuscari mari si in prezent nu suport sa-mi mai vad copilul plangand fara sa ma tai instant, sa incep sa tremur si sa plang cu el. fac tot posibilul sa nu mai planga ca sa-mi rascumpar intr-un fel pacatele din primele luni. e o apasare grea, sa stii.
bun. de ce plangea? pentru ca nu respectam ce am scris mai sus. alaptam dupa program, prin urmare nu aveam suficient lapte si bebe plangea tare dupa fiecare masa, asa ca ii dadeam completare.
pe la 8 sapt m-am ambitionat si timp de 2 sapt nu i-am mai dat lapte praf. 2 sapt in care de la ora 15 la 23 bebele meu nu se  desprindea de san decat ca sa fie schimbat ori ca sa planga de ciuda ca sugea in gol. Sanii imi erau sensibili de la atata suzetit, moi si goi, muschii intepeniti de la atatea ore de stat in fotoliu si mainile amortite de la greutatea lui bebe. dupa efortul asta ce crezi ca s-a intamplat? exact despre ce vorbim aici: bebe a scazut in greutate cate 10g pe zi, sotul ma certa, imi reprosa ca imbolnavesc copilul si imi repeta mereu cat de minunat si roz era totul cand ii dadeam si biberon. atunci daca intalneam vreo militanta "cerere si oferta", pe bune ca o luam la bataie. eram atat de scarbita de teoria asta, atat de convinsa ca e vrajeala si ca nu functioneaza la toate. atunci am facut o ultima fortare, sperand sa fie vreun sambure de adevar in teoriile pro-alaptare. m-am documentat mult si asa am aflat ca e firesc sa scada bebe in greutate cand ii scoti completarea cu lapte praf, ca dupa ce se acomodeaza va creste din nou. ceea ce s-a si intamplat. eu nici acum nu las sa treaca o ora fara sa-l pun la san (asa ca 2 ore, cat recomanda medicul din Canada, mi se pare ft mult), uneori il pun iar dupa 20-30 min, daca e marait. e alt copil de cand am invatat ca sanul pt el nu e doar hrana, e o nevoie ce nu tine de ceas. e un copil fericit, nu unul chinuit, cum a fost in primele luni grater. in plus, are un corp armonios si o burtica frumoasa, ce nu mai sta umflata ca un balon pe cale sa explodeze, cum o avea saracul cand eu credeam ca plange de foame si ii dadeam biberon.
poate acum realizati ca nu vorbesc doar din teorii...

Offline

 



#1199 2014-02-05 12:51:03

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Totul despre alaptare 2

anca bravo tie pentru perseverenta...ma repet a mia oara...daca era topicul asta la 2 luni cand am intampinat si eu greutati si daca erau fetele de acum atunci, sau ma rog asa bine documentate ca acum, clar alaptam si eu mai mult si fara completare...dar asta e, ma ma multumesc si cu cat a fost si cum   fost.

nu te mai invinovati , e bine ca ti-ai dat seama si acum ai un bebe fericit smile ... bravo inca odata.

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2014-02-05 12:51:33)


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1200 2014-02-05 13:11:44

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Totul despre alaptare 2

Anca applause pt. perseverenta!


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1201 2014-02-05 13:23:38

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Totul despre alaptare 2

anca, eu nu arunc cu pietre in nimeni
doar am relatat ce am patit eu si sustin si cred cu tarie in ceea ce spun

din primele zile ,el a fost un copil mancacios
a stat la san nu cu orele, cu zilele
aveam sani varza, amortita din cauza statului in aceasi pozitie
am facut tot cea ce trebuia facut pentru a face lactatia sa se adapteze nevoilor lui
am baut ceaiuri din toate plantele pt lactatie, am luat supliment pt lactatie
si, totusi minunea la mine nu s-a intamplat, am avut o singura perioada in care aprox 2 luni laptele a fost suficient, pe urma am luat-o de la capat cu aceeasi problema

la C nu am avut problema asta, la ea laptele a fost arhi suficient din prima zi, nu a gustat nici o picatura de lapte praf, iar ceea ce am facut cu D la ea nu am facut nici o secunda

singura diferenta a fost ca am mancat mai bine, mult mai bine

si ca o paranteze, D a avut abdomenul plat fara sa fie umflat de la lp, si niciodata nu a dormit cu orele cum mai spunea cineva ca ii adoarme lp
C a avut burta umflata, bombata , a dormit de a rupt , pana la 6 luni a dormit non-stop, se trezea doar sa manance, nici cand o schimbat, spalam nu se trezea si regurgita f mult din cauza ca manca mai mult de cat avea nevoie, astfel am fost obligata sa ii fac ziua program de masa


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1202 2014-02-05 13:39:49

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Totul despre alaptare 2

Anca, felicitari ptr ca ai reusit.

Dar eu tot zic ca nu toate suntem la fel, nu avem aceleasi mijloace si aceeasi rezistenya fara ca asta sa insemne ca ne iubim mai putin copiii,

eu n-as fi putut sta atatea ore cate spui tu cu bebe la san.
Sau ma gandesc ca mai e cazul cand vine bebe2 si iar nu se poate sta atat de mult cu bebe la san ptr ca si bebe 1 arew nevoi.

E frumos ca ai reusit, de admirat

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1203 2014-02-05 13:46:43

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Totul despre alaptare 2

da happy, asa este f greu
mai ales ca amortesti din toate incheieturile si ranile, nici nu mai zic de ele

dar uite ca nu toate suntem la fel si asta este , ei sa fie  sanatosi


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1204 2014-02-05 13:55:13

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Totul despre alaptare 2

Daca bebe scade in greutate nu e bine, da e acea scadere fiziologica care e normala dar apoi trebuie sa inceapa sa creasca, nu sa scada. Poate e ceva in neregula cu bb, nu asimileaza laptele ei , nici nu stiu ce sa zic. Si eu credeam ca nu exista lapte slab, nehranitor lalala dar bunica mea a patit asa cu fratele mamei, copilul plangea si scadea in greutate in loc sa creasca, si nu vb de cateva zile, vb de o luna ca pe vremea aia nu era atata informare. Dupa o luna in care nu mai avea cel mic forta nici sa planga s-a dus cu el la medic si i-a zis ca e dezhidratat copilul


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1205 2014-02-05 14:08:29

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare 2

Anca wow..bv pt perseverenta applause

si eu m-am chinuit ceva..nu chiar ca tine dar.....acum nu toata lumea are aceasta tarie si poate nici eu nu as fi avut-o in alte circumstante. Important este sa gasesti un echilibru in toate. Nu e de judecat nicio mamica, clar.
Eu una am insistat desi mama era la patul meu : da-i mami lp, ca va permiteti yikes (ce motiv!) pt ca imu spusese katami ca toate femeile au lapte si cu informare si perseverenta pot toate reusi. Atat mi-a zis..si tare imi rasuna in cap....ca cu lp nu aveam nimic atunci, nu stiam ce prostii contine, doar ca ma ofticam ca stiam ca am lapte...copilul meu nu avea de ce trage neavand mamelon..stateam in fund cu o perna pe picioare si copilul pe o perna..cam 2 ore..sotul imi mai aducea apa, ceva de ciugulit..

Anca nu te invinovati caci nu aduce nimic bun. Si eu am multe sa imi reprosez caci mama zicea sa ma mulg si sa ii dea ea noaptea bibe ..3 sapt asta am facut si am dormit cu sotul....mama se chinuia sa il readoarma pe picioare...isi strica somnul si uite dupa ce a plecat mama ne-am intrat intr-un ritm frumos,el se misca eu ii bagam sanul..am suferit caci plangea noaptea dupa mine si eu nu stiam...dar nu ma mai pedepsesc gandindu-ma..toate devenim mame prin greseli si experiente..la al doilea nu mai primesc mame,soacre si sfaturi lol


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#1206 2014-02-05 14:09:46

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Totul despre alaptare 2

cunosc pe cineva care are 3 copii, la toti a avut lapte de ii curgea, niciunul nu a putut fi alimentat doar cu san din aceeasi cauza


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1207 2014-02-05 14:38:56

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Totul despre alaptare 2

offtopic Janis zilele trecute a durat mai mult baita ca de obicei si era foarte infometata, pana am sters-o am imbracat-o etc numai a plans dar plans de ala de se ineca. Pana sa ajung sa o pun la san am lasa-o efectiv sa planga langa mine ptr ca nu aveam ce sa-i fac. Intr-un final s-a potolit singura, am luat-o, am pus-o la piept si nu sugea, se uita la mine cu niste ochi mari si avea o fatzuca asa trista. Sa va mai zic ca m-am umflat de plans, asa de mila mi-a fost ca am lasat-o sa planga . Cand ne-a vazut ta-su ca eu eram cu lacrimile in barba a zis ca a patit fata ceva rotfl


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1208 2014-02-05 14:54:15

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Totul despre alaptare 2

multumesc, fetelor. cele mai grele au fost nesiguranta si lipsa de suport. nu aveam nicio garantie ca fac bine ce fac (dimpotriva, ma speriam si eu ca bebe scadea in greutate, mi-era mila de el ca se chinuia sa suga si nu avea ce, se enerva) iar din jur primeam doar critici. mai greu a fost psihic decat fizic.

Adina, lasa ca aplici cunostintele astea la bebe 2 smile. Eu nu am nici scuza ca nu aveam de unde sa ma informez. Aveam, dar nu era timp pt asta, caci in loc sa pun copilul la san, el sa adoarma si eu sa pot cauta informatii pe net, ma plimbam cu el in brate (el urland sad), ii cantam si ii vorbeam fara niciun folos. Plangea de ti se rupea sufletul, la mine in brate. Cred ca asta m-a marcat asa tare, ca nu puteam (de fapt nu stiam cum) sa-l ajut sa se linisteasca. Mi se sfasie inima cand ma gandesc ce o fi fost in capsorul lui - s-o fi simtit abandonat intr-o lume complet noua sad ...

ginutza, probabil ca sunt si cazuri cand bebe nu asimileaza (poate dintr-o problema medicala). de exemplu, eu am fost un astfel de copil big_smile. maica-mea sustine ca nu a avut laptele consistent (si m-a "incurajat" si pe mine sa cred ca o "mostenesc"), ca asa i-a spus doctorul. eu cred ca a fost lipsa de informare; pe atunci nu se stiau atatea despre alaptare. cica plangeam de mama focului, nu dormeam si n-am luat in greutate pana nu mi-a dat lapte de vaca.

emilya, din mesajul lui maje eu deduc ca despre scaderea fiziologica e vorba. in ziua 8 bebe deja crescuse 20g, deci se oprise din scadere si a inceput curba de crestere. deci nu era rost de completare, abia dupa ziua 14 se evalueaza daca a atins greutatea de la nastere, ceea ce el a facut in doar 2 zile de lp.
100g in 2 zile mi se pare enorm pt un bebe asa mic. nu sunt porcusori, sunt fiinte umane, la care primeaza dezvoltarea creierului, nu sa puna carnita.

emilya, tu ii faci singura baita? cum te descurci? da-i sa pape inainte. la fel si la schimbat.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2014-02-05 14:55:58)

Offline

 

#1209 2014-02-05 15:31:17

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Totul despre alaptare 2

nu anca, ii facem amandoi. Evit sa ii dau exact inainte ptr ca daca o agit dupa masa regurgiteaza tot laptele.


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1210 2014-02-05 16:57:46

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Totul despre alaptare 2

Emi ma bag si eu, sper sa nu te superi. Nu e musai sa ii faci baie cu orice pret zilnic. Fa-i baie doar cand e linistita, si mancata sa nu se agite, mai rau ii face atata plans decat un pic de lapte dat afara.
Nu e musai baia zilnica(chiar este contraindicata, 2-3 pe sapt), nu e musai la aceeasi ora, nu e musai masaj si dat cu fashion dupa baie, nu e musai s-o imbraci imediat, eu de multe ori il scoteam in prosop si il puneam la san. Abia apoi i imbracam cand era multumit. Mai dadea afara dar ala nu e bai.
Eu am mai povestit pe aici ca y era in apa si eu cu tzatza in gura lui, sau cu biberonul daca nu lua san. Dar niciodata nu a plans la baie ca ii faceam dupa ce era ghiftuit bine, sau il ghiftuiam in apa. Si nu, nu a ramas cu aces obicei, acum doar se joaca in apa, adorma apa dusul cada, orice numai apa sa fie. Scandalul incepe dupa ce se termina baia tongue


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1211 2014-02-05 16:58:31

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare 2

Eu ii dadeam si inainte, nu regurgita la baie desi el regurgita des. Fa o incercare sa vezi...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#1212 2014-02-09 00:28:09

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Totul despre alaptare 2

Maje, pt sora ta, si pt oricine, de citit, are poze edificatoare!

se pare ca 1 din 10 copii au frenul lingual scurt si de aici probleme: nu se ataseaza bine, nu se satura, faci ragade, stau mult la san,plang de foame, etc etc
Procedura de verificare a nou nascutilor era de rutina pana in anii 70-80 dar s-a...pierdut pe drum
Pana si frenul mediu da probleme, sa cititi aici cum arata
Procedura de taiere e nedureroasa pt un bebel mic de tot, cineva povestea ca bb s-a culcat la loc dupa taiere, nici vorba de plans. In primele luni e bine sa o faci.
Cu articolul asta o puteti diagnostica acasa:
http://www.mommypotamus.com/a-step-by-s … elip-ties/


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#1213 2014-02-09 08:11:26

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Totul despre alaptare 2

O sa citesc si eu. Mie imi pare rau ca nu l-am dus pe C la o verificare in sensul asta, deoarece mi-a spus bunica-me ca tatal meu a avut asa ceva si i s-a taiat. Dar am crezut ca e ceva absolut evident, nui ceva care poate scapa neonatologului...


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#1214 2014-02-09 10:14:49

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Totul despre alaptare 2

stiu ca la noi s-a verificat. la una din bebelusele din salon chiar i s-a taiat inainte de externare.

Offline

 

#1215 2014-02-09 21:37:38

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Totul despre alaptare 2

Janis, multumesc.


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1216 2014-02-10 10:08:26

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Totul despre alaptare 2

si la R a fost taiat si eu n-am stiu ce-i aia ragada+ ca a supt foarte eficient din prima secunda.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.