homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22-135


#2547 2013-04-01 15:24:49

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

salut mamici!  puss

azi am scos baietii afara fara caciuli si toate babutele "aoleo, fara caciula?"  neutral Le intrebam politicos, Dar dvs. aveti caciula?

Ultima oara a fost editat de passenger (2013-04-01 15:26:30)

Offline

 



#2548 2013-04-01 15:26:13

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

neata

deno multa sanatate la pici! puss

Kate Rares sta pe olita de la fix 7 luni parca. cum sta bine in fund e ok sa il pui. dupa somn il pun eu....era o perioada pana la 9 luni cand se tinea si facea in olita. mi-o arata...acum ii e lene lu ma-sa sa il mai puna si s-a dezvatat lol

e asa frumos afara, desi vant..
copro inca nu e gata..desi e data de joi. inseamna ca iar e rost de antibiograma deci.. sad n-a trecut microbu sad


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2549 2013-04-01 16:03:04

ioanagab85
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2012-07-19
Mesaje: 847

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Şi noi am fost afară, vă pupam


Maria Alexandra  13.05.2012.
1 an şi 5 luni

Offline

 

#2550 2013-04-01 16:09:55

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Hello mamici,

De ce va grabiti sa ii puneti la olita asa de devreme?
Carol a fost ok, niciodata constipata pana am pus- pe oita (wc cu capac), adica 1,2 sau 1,3 ani. Odata a durut-o cand a facut nb2. si de atunci ne=am chinuit o gramada cu frica ei de a iesi afara.

Imi aduc aminte cum ma bombaneau femei din tara (mama, vecini etc) ca trebuie sa "inveti copilul sa mearga la wc/olita). Dar nu are timp toata viata sa mearga la baie? Sa se obisnuiasca?

V-am zis ca am inceput dieta serioasa. Iau si niste bani daca castig pariul dar, desi ma chinuiam sa slabesc 3 kile (de fapt mai mult de 3 kile acum) m-am ingrasat sad.
Am ajuns la 60.2 kilograme - deci am luat 6 kilograme din 10 Ian pana acum si, mai ales, in utimele 3 saptamani  - cred ca am pus 5 kg in ultimele 3 saptamani.
Din nefericire, nu este apa si grasime pt ca am un cantar caremasoara si grasimea si ce am eu este imens de mult. Nu am amancat mult dar am mancat ft prost. S-a deschis un fel de bar la mine la univ. numai cu produse organice (fara alcool, dar cu ceai, cafea, muffins, scones etc) si GRATIS. Este numai pt cei de la studii "mari" deci nu si pt undergrads. Chiar daca nu imi era foame, mergem dupa cursuri si mancam de toate ca doar erau gratis. Si la serviciu am conferinte in fiecare saptamana si este "mancare" multa si "rea" si iarasi ma indopam fara sa imi fie foame.

Cum sa nu pui pe tine in astfel de conditii? Nu se vede, dar eu simt. Ceilalti nu vad caci maschez cu pulovere un burtoi imens ce se revarsa peste pantalonii care aproape pocnesc pe mine.

Deci am inceput lupta cu kg. Ieri am mancat legume si humus, salate multe. Azi am inceput cu un shake cu spanac, un pic de papaya, capsuni si spirulina praf.  Sper sa imi revin si, mai ales, sper sa isi revina tenul meu care acum este uscat, urat si care are....puncte albe. Colesterolul isi arata coltii sad. Sunt ft aglomerata saptana asta si nu am timp de sport dar reiau sapt. ce vine


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#2551 2013-04-01 16:56:07

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Mamici nu stiu daca este de ras sau de plans dar Carol nu mai sta cu ciorapi in picioare si nici cu chiotei. Mereu ne spune ca "asa m-am nascut". Sotzi i-a zis sa isi dea si tricou jos dar ne-a raspuns canu poate caci i-ar fi foarte frig  bang
De la gradinita ne-a sunat acum 10 min si ne-au zis ca nu o pot lua afara ccai nu vrea sa poarte ciorapii pt ca: "that's the way I was born". Macar isi tine chiloteii pe ea. Innebunesc!


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2552 2013-04-01 17:16:17

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

acum am venit si noi de afara. la noi e frig rau de tot sad 5 grade.

pass la tine cate gr sunt de i-ai scos in capu gol? cand au fost 17 gr si eu l-am scos in capul gol. dar sub nu...
am gasit dovlecel, yupiiii.

flower, eu nu ma grabesc sa-l pun pe olita, doar ca mie nu mi se pare firesc ca un copil de 2-3 ani sa stea cu caca si pisu la fund mereu, pt ca noi "nu vrem sa ne grabim" sa le dezvoltam instinctele.

asa a procedat mami, a zis sa nu ma traumatizeze cu olita si m-a tinut cu pampers pana la 3 ani jumate. si vreau sa-ti spun ca mergeam in clasa 1 si eu mai scapam noaptea pisu in pat. rusinos. niciun copil de seama mea nu  mai avea pampers de la 1 an jumate, ca pe vremea aia erau scutece, doar eu aveam pampers ca-mi aducea tati din germania.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2553 2013-04-01 17:52:16

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Deno

Nu am spus sa tinem copilul pana la 3 ani in pampers...ci doar ca la 6-7 luni MIE mi se pare cam devreme pentru olita/wc.
Tu chiar crezi ca te scapai pe tine, la 7 ani, din cauza ca mama ta nu a vrut sa "te traumatizeze cu olita" de la 7 luni? Daca ar fi sa fie ogic ce spui tu, atunci te intreb: de ce nu il pui pe Yannik la mers de pe acum? Ca poate s-o impiedeca atunci cand o fi de 7 ani.

Sorry, par mai "dura" dar, inca o data, spun ca daca vreti sa evitati constipatia aceea urata, pshihologica sau, mai bine spus, daca vrei sa o amanati, puneti-i mai tarziu la exerpimente din astea cu olita.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#2554 2013-04-01 18:00:42

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

nu e vorba de dura, ideea este ca m-a dus si la dr si nu aveam nimic. evident ca la 4 ani cand m-a dus si le-a zis ca eu pana de curand aveam pampers, toti i-au zis femeie esti nebuna, trebuia s-o dezveti mai repede. instinctele se dezvolta in luni-ani, asa ca cu cat mai tarziu cu atat mai greu.
plus ca daca era o boala, nu se rezolva de la sine.

esti prima la care aud de constipatie din cauza olitei.

oricum, parerea mea este ca nu este firesc ca oameni sa ne kkm si pisam pe noi, de la inceputuri nu cred ca afost asa.

in ton cu ce-ai zis tu, asa putem pune problema sa nu-i punem pe olita deloc, ca sa nu se mai constipe.
si daca o amani ce rezolvi?nu tot acolo se ajunge? desi eu iti spun, n-am mai auzit de ceea ce spui tu.
eu cred ca pus mai repede, la 7-8 luni, nu constientizeaza ca la 2 ani.
parerea mea..

In sfarsit o veste buna, a venit urocultura negativaaaaaa happy happydance bis

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2013-04-01 18:27:01)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2555 2013-04-01 18:55:49

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Deno la 7-8 luni nici macar nu constientizeaza ce fac la olita crede-ma, doar ca se nimereste sa faca exact atunci.

Maria a scapat de pampi ziua la 2 ani dar noaptea si acum ii pun pentru ca nu se trezeste sa ceara si in nici intr-un caz nu o sa fac cum am mai auzit ca fac alte mamici: ca il trezesc noaptea pe copil sa il puna pe olita.

Ma bucur pentru rezultatul bun la urocultura  kram  puss

Ultima oara a fost editat de Andreed (2013-04-01 19:10:28)


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#2556 2013-04-01 18:55:50

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Deno ce ma bucur ca a iesit cultura negativa!

Janis, poate iese bine si la voi... scaunele cum mai sunt?

Offline

 

#2557 2013-04-01 19:32:24

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

ma rog, eu am parerea mea referitoare la subiect. fiecare face cum crede.
ei multe nu constientizeaza, multe nu stiu, dar repetitia e mama invataturii.
sa nu mai zic ca, cu cat mi se pare foarte important pt sanatatea lor si o luna fara chimicale la cur, d-apoi ani.
no, in fine.

multumeeesc fetelor, sunt cea mai fericita hjarta


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2558 2013-04-01 19:33:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

flowerpot a scris:

Mamici nu stiu daca este de ras sau de plans dar Carol nu mai sta cu ciorapi in picioare si nici cu chiotei. Mereu ne spune ca "asa m-am nascut". Sotzi i-a zis sa isi dea si tricou jos dar ne-a raspuns canu poate caci i-ar fi foarte frig  bang
De la gradinita ne-a sunat acum 10 min si ne-au zis ca nu o pot lua afara ccai nu vrea sa poarte ciorapii pt ca: "that's the way I was born". Macar isi tine chiloteii pe ea. Innebunesc!

sorry, da' e geniala rotfl2

perf de acord cu tine ref la olita. intre 2 si 3 ani constientizeaza si au controlul sfincterelor (cica se pot tine abia in mom in care coboara scarile alternand picioarele). exista curentul cu EC, da aia e altceva, se trainuieste MAMA, nu copilul, sa-i obs simptomele la timp

deno, ma bucur ca e neg

helau, lume


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2559 2013-04-01 19:53:35

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

ec-u nu mi se pare cu mult diferit, ca tot copilu pe olita il pui.
doar si fara sa practici ec, nu obligi copilu sa faca. daca vrea, bine, daca nu, nu.
am in jurul meu zeci de cazuri de copii fara pampers la 1 an jumate, care nu mai fac caca pe ei de la 8-9 luni, ci fac la olita.
mersi kata puss


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2560 2013-04-01 20:53:48

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Flower, ai dreptate la faza cu teama de a face kk. O amica a patimit destul de mult cu ambii copilasi. Se abtineau zile in sir sa nu faca kk. sad
Am patit-o si eu cu Tudi pana cand i-am explicat ca este f ok sa faca kk, chiar si in pampers numai sa-l faca.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#2561 2013-04-01 21:01:36

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

pai si teama asta nu poate sa apara din faptul ca face cunostinta prea tarziu cu olita?


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2562 2013-04-01 21:09:55

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

lucky777 a scris:

Flower, ai dreptate la faza cu teama de a face kk. O amica a patimit destul de mult cu ambii copilasi. Se abtineau zile in sir sa nu faca kk. sad
Am patit-o si eu cu Tudi pana cand i-am explicat ca este f ok sa faca kk, chiar si in pampers numai sa-l faca.

Lucky cat am patimit eu cu treab asta sad...Daca nu veneau ai mei sa stea cu ea cate 5-6 ore la baie cred ca purta pampers si a facutate numai sa nu o mai vad ca se chinuie asa. Pediatrul ei si un at medic pediatru miau spus ca nu trebuia sa o pun la wc de la 1,5 ani ci sa mai fi asteptat.
Bine ca a trecut acum. Insa stam cu prafurile dupa noi ca sa evitam orice dezastru ca daca simte un pic de durere iarasi ne chinuim cu orele, zilele...

Kata  puss Si Carol ca si Cris si altii de aceasi varsta - scoate niste perle de raman blocata. astept s avad cat o tine faza cu picioarele goale.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#2563 2013-04-01 21:13:47

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

deno, Nu e aceeasi treaba. tot olita sau asemanator e dispozitivul, dar la "trainingul" clasic la olita tu inveti copilul ca acolo se face. pe cand la ec tu te inveti pe tine sa urmaresti semnalele copilului, sa-l dezbraci fulgerica si sa-l tii deasupra locatiei de desartare.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2564 2013-04-01 21:23:19

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

si copilul nu la fel percepe operatiunea? ca acolo tre sa faca si nu pe el?
ca nu-i important cum percepem noi, ci cum percep ei.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2565 2013-04-01 21:23:48

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

eh...treaba grea cu oala
noi suntem asa:
pe Dami dc il pun sa faca la oala ,refuza,sta pe ea si nu face nimic,se deregleaza cu caca pe mai multe zile,el in mod normal face pana la ora 10 dimi,dc il pun pe oala o sapt face la diferite ore si cate putin
nu l-am fortat sa stea pe oala
eh cu Clara este alata poveste,eu am pus-o pe oala pt ca se scremea si se chinuia sa scoata un bob de caca si,toata ziua o tinea intr-un scremut,dc o puneam pe oala facea imediat si mult,acum dp ce se trezeste o pun pe oala si face caca

eu cred ca totii fac in felul lor ca de aia suntem diferiti,avand in casa doua cazuri distincte


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.