homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22-136


#2566 2013-04-01 21:31:08

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

hello

deno ma bucur ca ati scapat de lighioana

Janis, tinem pumnii si pt voi goodluck

Flower hjarta  e tare scumpa Carolina ta

Despre olita si constipatie... la noi a fost tocmai invers. De cand cu diversificarea, din cel mai kkcios copil, m-am ales cu unul super constipat. Dar genul pe care si lamaia, branza, vit C si o gramada de alte chestii il constipa. Si facea kk (si acum face, mai rar) pietricele asa de tari , ca aproape ca sareau in sus ca mingea ddaca le aruncai cu putere jos. Pe copilul meu l-am pus in joaca pe olita pe la 9 luni si fix in ziua aia a facut si pisu. Nu l-am pus in fiecare zi,ci ocazional . Apoi, cand observam ca se pregateste de kk, il puneam. Asa a invatat sa faca nr 2 acolo. Si facea si in pampers. Si parca acolo din ce in ce mai tare. Am lasat-o totusi mai moale cu olita, caci o perioada facea ceva pisu acolo si mai pastra ceva pe teava sa imprastie pe covor sau parchet lol . Acu 2 sapt am fost singuri singurei vreo 7 zile. Si cum sunt si eu om, a trebuit sa merg la buda pt ambele treburi. Si nu pot lua copilul cu mine acolo, ca primul lucru de-l face : da drumul la robinetul de la cada si isi baga capul sub jet. Si atunci am ales solutia de compromis: las copilul singur pe hol si eu stau cu usa intredeschisa, zicandu-i mereu "mama face pisu, mama face kk" . Si tot auzind atatea zile ce face mami acolo ( rotfl ) , ma pomenesc cu el in ziua in care urma sa vina tati acasa ca incepe sa bata in usa de la baie si sa spuna ceva pe limba lui : cerea olita . Si uite asa fac nenumarate drumuri la baie dupa si sa duc olita (caci musai trebuie s-o duc acolo dupa ce face, s-o spal si s-o pastram pana o cere data viitoare) . Nu face chiar de fiecare data, de multe ori ma trimite pt un biet partz ( chicot ) , face si in pampers (kk mai rar) . Asa a invatat el cum se fac treburile la baie. Nu l-am traumatizat, nu am insistat, daca vrea face, daca nu... are destul timp.

Ultima oara a fost editat de smart lady (2013-04-01 21:32:44)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 



#2567 2013-04-01 21:36:12

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Si eu am avut probleme cu maria cand am scapat de pampi, plangea la fiecare kk si pisi si se abtinea sa nu faca...asta nu e normal. Normal ca fiecare face cum crede dar consider ca trebuie sa lasi copilul in ritmul lui. Cu ce sa ma incante pe mine ca face la olita de la 8 luni? hai sa fim seriosi.
Cum am spus, Maria si acum la 2 ani 9 luni are pampi noaptea si ce e rau in asta? Nimic, o sa scape cand e ea pregatita.


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#2568 2013-04-01 21:43:08

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

nu e nimic rau, normal. in afara de faptul ca pampersul e oribil pt curul unui copil.
si fara putina stimulare si doar verbala, nu stiu care copil va spune, mami vreau sa fac la wc.

am vazut in belgia pampersi pt varste de 7-8 ani. OMG OMG OMG.
si nu pt handicapati, ca erau copii sanatosi pe ambalaj. plus ca ii vezi pe strada cu ditamai bolfa la cur si ghiozdanul in spate, sunt cat mine de mari.
nu zic ca e cazul copiilor nostri, dar ma gandesc ca aia sunt copii lasati in plata lor, ne-stimulati in niciun fel.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2569 2013-04-01 21:44:17

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Pai normal Andre ca toti vor scapa atunci. Eu n-am cum sa-mi fortez copilul sa faca nimic, insistand mai mult il incapatanez. Eu povesteam cum a fost la noi. Si desi de vreo 2 zile cand cere olita zice si "cis" , cand ii schimb pampersul tot plin de pisu e. Cand se poate abtine o cere, cand nu, ii da drumul. Eu una as fi cea mai fericita daca, atunci cand afara vor fi 40 gr fi-miu va sta fara plasticul ala la oua smile


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#2570 2013-04-01 21:44:57

n_loredana2008
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 2953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

ce de discutii pe tema olitei lol

iannis nu mai are pampers nici ziua si nici noaptea. De multe ori (in ult perioada) se trezeste singurel si spune ca face pipi, alteori il iau usurel si il pun eu sa faca, nu e traumatizat cu nimic, caci adoarme in 2 sec inapoi( de fapt el doarme si in timp ce ii tin olita sa faca)

astazi la cresa a facut nani, a fost ok din ce mi0au spus doamnele. Ciorbita nu a vrut sa o pape pe toata, in schimb a mancat felul doi tot (piure cu carnita). L am intrebat daca i-a placut acolo a zis ca da si ca sa mai mergem si maine


Iannis-04.05.2011
Dominic- dpn 31.12.2017
Daca vreodata ma vei intreba ce am simtit in momentul in care ai venit pe lume, nu am sa iti pot spune, pentru ca sentimentul e unic si nu se poate descrie in cuvinte! Pentru ca tu, copilul meu, esti cel mai mare dintre toti si toate!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2571 2013-04-01 21:50:29

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

De acord ca plasticul ala e oribil.

Smartuc, asa am scapat si noi asta vara, erau caldurile alea infernale si a mers repede, in 2 zile nu a mai avut pampi. 2 zile se mai scapa pe ea, zicea prea tarziu ca vrea. kk nici acum nu face in pampi, noaptea de ex pt kk se trezeste dar asta se intampla rar.

Lore ma bucur ca a fost ok la cresa.


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#2572 2013-04-01 21:51:17

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

denorah00 a scris:

si fara putina stimulare si doar verbala, nu stiu care copil va spune, mami vreau sa fac la wc.

el.

fi-meu. si nu-i niciun geniu. nu l-am pus niciodata pe olita pana la 2 ani si 7 luni cand, intr-o zi, a renuntat forever la pampersi

ba da, e diferenta. mare,. in ec nu-i presiune pe copil (refuzuri, constpatii psihogene etc), e pres pe mama. la trainingul clasica, dupa cum cetesti si pe aci, sunt destule pb cu copilul.

anywy, io nu-s nici fan ec. dar la lavabile ai renuntat?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2573 2013-04-01 21:56:33

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

kata da. se irita de la ele si sta mereu ud la popou. mai ales pe vremea asta, l-am scos o data la plimbare cu lavabil si cand am intrat in casa l-am schimbat si pe langa ca era ud ud la cur, pe la bulane era gheata sad si atunci am vrut sa le arunc efectiv asa ciuda m-a luat pe ele.
mi se par o tampenie.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2574 2013-04-01 21:58:42

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

cand mai creste nitel o sa-ti laca smile nu le arunca. sau vinde-le dak esti sigura ca nu le vrei


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2575 2013-04-01 22:03:54

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

kata ce sa-mi placa, cand mai creste nu tot ud sta?

eu chiar sunt impotriva plasticurilor, de-asta mi-ar placea sa nu-l prinda 3 ani in plastice, dar nici sa-mi stea copilu cu curu si spatele ud nu-s de acord.

le-am pus bine...mi se pare asa cumva sa vand ce-o pisat si kkt yannick. le-oi folosi vara fara inserturi eventual, cand a fugi descult prin curte hjarta


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2576 2013-04-01 22:36:34

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Eu degeaba am pus-o pe a mea la 9 luni, statea putin si se ridica singura. Dupa 1 an o tineam cu jucarii si nu facea nimic, statea si jumatate de ora si degeaba. Apoi o puneam si plangea. Apoi am renuntat si a venit vremea sa faca singura. Atata timp cat nu e dresaj e ok.


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#2577 2013-04-01 22:39:32

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

bună seara mămici
mulțumesc frumos de urări. la fel vă doresc și eu vouă pentru puiuții voi.
am văzut discuția legată de oliță. noi facem la oliță dacă o văd că se chinuie. ?i place și ?i e mai ușor, dar nu fac din asta un scop. doar dacă o văd screm?ndu-se mai mult dec?t e cazul. și mi se pare normal să ?i obișnuiești cu olița din momentul ?n care stă ?n funduleț bine are un echilibru c?t de c?t...

denorah dar tu ?n ce țară ai crescut, că eu nu știu să fi avut acu 20 și ceva de ani de ani pamperși...


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#2578 2013-04-01 22:40:40

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Amalia puss   kram

Ultima oara a fost editat de Andreed (2013-04-01 22:41:22)


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#2579 2013-04-01 22:45:00

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

ana sta si mai si face la olita daca o pun, dar daca nu, face in pampi sau pe ea. e cla ca inca nu se poate tine. o las in pace.
insa cand face kk e jale mare, face diar in pampi (99%) si nu am voie sa.ma apropii de ea, tipa sa plec. undeva cred ca am gresit cu ceva..

apropo de vremea de azi, ca vorbeati mai sus..la noi a fost caldut dar vaaaant. si eu imbracata bine, ana la fel, cu caciulita,maleta, puloveras, lumea afara cu geci groase, sau de piele, ...si vad o familie de britanici (dupa accent eu zic ca britiah sunt, stau la vreo 3 blocuri de noi) - parintii + 2 copii cam de 9-10 ani in TRICOURI toti. cred ca nici maiouri nu aveau pe ei copiii. wow !

Offline

 

#2580 2013-04-01 22:47:11

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

amalia, in romanica lol
dar tati si un unchi mergeau des in germania, am si zis tongue
si ne aduceau de acolo, mai am un var care a avut parte de acelasi tratament, dar pe el l-a dezvatat la 1 an. si n-a facut pisu in pat veci.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2581 2013-04-01 22:50:42

ioanagab85
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2012-07-19
Mesaje: 847

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Hello pe seară, eu ştiu ca se ?nvaţă la olita c?nd sunt ei pregătiti şi au echilibru , dar depinde şi de mamă , eu una nu o să o pun , poate după 1 an ?ncolo.


Maria Alexandra  13.05.2012.
1 an şi 5 luni

Offline

 

#2582 2013-04-01 22:53:05

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Fetele am descoperit o reteta geniala: http://mortecia.blogspot.ca/2013/03/bro … -gaps.html

Albi nu cred ca ai gresit...este si varsta cand (unii, including maimuta mea) se cam "feresc" de parinti. Nu stiu cum sa explic dar Carol asa a facut la inceput (ca Ana) si dupa aceea se ascundea intr-un colt.

Andreea cand au trecut 24 de saptamani? Te-am vazut pe FB si tu bb boy ai burta cat a mea...cu grasime  bang  bang  bang  bang  bang  bang As da multe ca sa pot sa arat si eu ca tine in sarcina urmatoare.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#2583 2013-04-01 22:53:27

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

am ?nțeles deno....ce să zic norocoasă maică- ta chicot
oricum chiar cred că a face la oliță n are nicio treabă cu constipația, dec?t dacă forțezi copilu ?n acest sens. și apoi fetelor, mamele noastre chiar nu au făcut nimic bun pt noi?tot citind aici pe forum ajungi la concluzia că nu ne-au hrănit cum trebuie, ne-au traumatizat cu olița, ne-au terminat duc?ndu-ne la grădinițe ...mi se pare ușor exagerat, de mult voiam să zic acest lucru dar tot am am?nat nu știu exact din ce motiv.

eu n am mai intrat dec?t rar pe forum pentru că la serviciu sunt foarte ocupată, iar de acasă mai intru uneori rar pe laptop ?n special să mă joc. nu mai am nervi să fac altceva.


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#2584 2013-04-01 22:54:39

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 22

Eu nu cred ca aici se vorbeste de a forta copilul sa stea sa faca kk la comanda. Sau pisu. Un copil care nu vrea sa stea pe olita, NU STA. Nu vad cum as putea traumatiza un copil, daca-l pui o data pe olita , chiar de-l pui degeaba nustiu . Ca doar nu-l legi acolo, nu? Ca daca ai un copil care nu mananca si e tare mofturos,si are zile intregi in care nu haleste nimic, asta nu inseamna ca nu-i mai oferi mancare pana nu-ti cere el, nu?

Albinuta si eu am vazut copii la maneca scurta.


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.