homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dezvoltare intarziata


#1 2013-02-24 16:52:33

ana_misu
Full member
Inregistrat: 2007-10-03
Mesaje: 230

dezvoltare intarziata

Buna fetelor.
Am deschis din nou acest topic deoarece odata cu pb aparute pe acest site,s-a pierdut.
Carol este din ce in ce mai bine,se comporta destul de normal pt varsta lui dar pe limbaj aveam in continuare intarziare.
In rest,incepe sa faca tot felul de nazbatii, arunca mancarea pe pereti si n-am cum sa nu-l las sa isi dezvolte abilitatile de pictor.Devine creativ,observ eu lol.
In continuare incerc sa-l stimulez sa vorbeasca,am descoperit o chestie interesanta, insa sa vad cat ne tine.Ganguresc in felul in care stiu ca el poate sa faca,apoi el ma copiaza.Dupa aceea, cu aceeasi tonalitate a ganguritului spun a-a-aaaaa.Si el ma copiaza.Face acest lucru de 2,3 ori dupa care nu mai face.
Ii place sa se stearga la gura cu servetelul,asta e noua,de ieri o face.Cand mananca isi pune mancarea si in par dar pt el e important sa-si dea cu servetelul la gura  rotfl

Offline

 



#2 2013-03-16 15:23:08

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: dezvoltare intarziata

fetelor, revin aici, caci am citit mesajul albinutei si iar m-am panicat.
va scriu despre nepotica mea, in varsta de 2 ani si fix 6 luni si are o intarziere in vorbire (sper eu decat atat, v-am scris si la topic despea ea).
in rest fata intelege absolut tot, stie toate alea prin casa, are contact vizual, nu are niciun fel de fixatii/atasamente fata de lucruri, nu are obeceiuri gen inchis usile la nesfarsit, nu invarte roti, nu e fascinata de ate.stie sa faca puzzle-luri singura, stie fiecare jucarie ce face si cums e foloseste, arata animalele pe carticele, cere 'ceai', 'apa', 'corn'....
singurul lucru care m-a pus pe mine pe gandurii a fost cand am vazut-o pe Mariuca Andreei, care e doar cu 2 luni mai mare cum recita poezii, iar nepotica mea abia spune cateva cuvinte.in ultimele 2 luni si-a mai dat drumul si incearca sa mai repete dupa noi, si-a mai marit vocabularul) dar niciun gand sa vb in propozitii. si ar mai fi alimentatia selectiva, sa spun asa...
credeti ca are vreun rost sa o stresam cu dus pe la medici?
am scris super rapid, caci trebuie sa se trezeasca razvan
va pup

Ultima oara a fost editat de pokemon (2013-03-16 15:23:36)


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#3 2013-03-16 19:10:53

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: dezvoltare intarziata

poke, daca intarzierea de limbaj este SINGURUL semnal de alarma, inseamna ca este doar o intarziere de limbaj si nimic mai mult. trebuie vazut daca exista alte semne. unele pot fi destul de subtile.
pun aici un articol care s-ar putea sa te ajute sa-ti dai seama daca sunt sanse sa fie ceva cu adevarat serios (il mai pusesem si la vechiul topic dar fuse si se duse):
http://euluptcuautismul-tupotisamajuti. … ismul.html
si aici despre semne precoce:
http://www.facebook.com/photo.php?fbid= … nt_count=1

Offline

 

#4 2013-03-18 10:02:09

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: dezvoltare intarziata

garga, multumesc mult!
am citit ce mi-ai lasat aici si in afara de problema cu limbajul as mai recunoaste doar mancarea relativ selectiva (spun relativ pt ca ea nu a fost mancacioasa niciodata, sugea la san, dar dura alaptatul si cate o ora-jumate-doua, iar de cand cu diversificarea...gusta din ft multe, dar ia maxim 2-3 linguri si gata) si trezitul noaptea, care de cand a fost intarcata s-a redus la 2-3 teziri.
dar stie sa se joace simbolic, arata lucrurile ce le vrea, raspunde la nume, se joaca cu copiii...
o sa o mai urmaresc, mai ales ca acum stiu cam dupa ce sa ma uit. multumesc!


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#5 2013-03-18 11:10:38

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: dezvoltare intarziata

poke, eu zic ca nu-i nimic! dar cel mai sanatos este sa o urmaresti cu atentie.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-03-18 22:41:10

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: dezvoltare intarziata

Ana , incet se dezvolta normal si Carol. Si al meu se mozoleste tot cu mancare, se spala pe fata cu ea chicot .

Poke si nepoata-mea a vorbit destul de greu, in propozitii cred ca dupa 3 ani. Toti eram ingrijorati, dar pana la urma si-a dat drumul . Apoi nu-i mai tacea gura.

Eu am observat ca al meu copil are multe obiceiuri pe care le respecta cu sfintenie : cand intra intr-o camera, primul lucru pe care il face neaparat : inchide usa. Daca e in bucatarie, se duce apoi si ia matura si farasul si incepe sa stranga gunoiul. Apoi merge la oale si cratiti unde incepe si le scoate pe toate rand pe rand, si cum da de caserole sau de alte chestii din plastic , ni le da noua in mana. N-am inteles de ce face asa cu plasticaraiele (poate ca nu fac zgomot cand le tranteste? nustiu ) . Si la mama in bucatarie, are o rutina alui: dulapul cu paine, se serveste, cel cu farfuriile si furculiotele, cel cu oalele si apoi pleaca in sufragerie. nu se abate niciodata de la traseul asta. Si mai are altele. Acum, mi-a mai trecut cumva teama ca ar putea avea ceva, inca tranteste jucariile destul de tare, dar socializeaza relativ bine cu ceilalti copii.


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#7 2013-03-19 08:53:00

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: dezvoltare intarziata

Multumesc, fetelor!
smart, alex face asta de fiecare data?


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#8 2013-03-19 17:03:15

ana_misu
Full member
Inregistrat: 2007-10-03
Mesaje: 230

Re: dezvoltare intarziata

Si lui carol ii place sa scoata tot din sertare.ii plac capacele de la caserole ca sunt de diverse culori si se uita prin ele.a inceput sa piteasca lucruri prin casa,eu si sotul suntem disperati cand vedem ca nu gasim ceva si-l intrebam unde a pus lucrul respectiv si de aia nu mai poate el....lol
mai nou,daca tusim sau stranutam ne imita-ne amuza teribil.
e atent la copii,ii plac mult si acum vine caldurica si vom iesi zilnic,abia astept.
cu mancarea binisor,vrea numai mancare gatita in felul nostru.daca incerc sa-i dau mancare de bebei ii vine inapoi....asta de la repulsie,la afectat destul de nasol.
sunt multumita de dezvoltarea lui,atata vreme cat nu are nimik altceva.
,,mama,, nu a mai zis din ziua aia insa nici n-am mai avut timp de el din cauza serv.intru fugitiv sa vad ce mai faceti,ce mai scrieti.

Offline

 

#9 2013-03-19 21:34:19

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: dezvoltare intarziata

Poke, vad ca azi n-a mai facut nimic prin bucatarie. S-a jucat putin cu matura si apoi a casunat pe cosul de gunoi sa=l rastoarne. E prima data cand nu face ravagii, dar a trebuit sa-l tin ocupat cu debaraua de scula a lui tac- su chicot

Ana, al meu a azvarlit dupa tv mai demult telecomanda fara sa vedem,am cautat-o o zi intreaga si apoi l-am intrebat pe Alexandru unde a aruncat-o, imitant apasatul pe butoane in fata tv-ului. M-a surprins , caci s-a dus fix unde o pusese si mi-a aratat cu degetul.


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#10 2013-03-20 17:27:22

ana_misu
Full member
Inregistrat: 2007-10-03
Mesaje: 230

Re: dezvoltare intarziata

Super smart lady.citind la ce a facut puiul tau,m-am abitionat sa-l fac si pe puiul meu sa-mi gaseasca biscuitele si am reusit.l-a cautat si mi l-a gasit.de obicei il intrebam unde e cutare obiect ascuns dar nu insistam si probabil nici el nu se grabea sa mi-l arate.

Offline

 

#11 2013-03-20 20:38:19

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: dezvoltare intarziata

Bravo pt Carol!

a ascuns-o iarasi azi si cand l-am intrebat unde e m-a dus direct la ea. Plus ca ne pregateam sa iesim, a ascuns hanoracul meu, i-am spus sa mi dea haina sa iesim afara si s-a dus aratand cu degetul fix unde o pusese. Uite ca incet-incet , se fac mari smile


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#12 2013-03-20 21:04:26

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: dezvoltare intarziata

Alex si Carol sunt cam de-o varsta, nu?

Offline

 

#13 2013-03-21 18:19:48

ana_misu
Full member
Inregistrat: 2007-10-03
Mesaje: 230

Re: dezvoltare intarziata

Carol mai mare cu 21 zile.
Garga,pot spune cum ai scris si tu nu de mult ,, m-ai pus la o matematica grea,,   rotfl2)))

Offline

 

#14 2013-03-21 18:46:56

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: dezvoltare intarziata

chicot  tu macar ti-ai luat cat ragaz ai avut nevoie. eu goneam spre destinatie si chiar m-a lovit intrebarea, pentru o secunda am simtit nevoia sa ma opresc ca  sa ma pot concentra pe calcul lol cumva m-am razgandit si am aruncat un foarte inexact "2 ani" in timp ce ma indepartam....

Offline

 

#15 2013-03-21 19:43:45

ana_misu
Full member
Inregistrat: 2007-10-03
Mesaje: 230

Re: dezvoltare intarziata

rotfl dupa o zi infernala la serv m-ai facut sa rad

Offline

 

#16 2013-03-23 13:13:13

ana_misu
Full member
Inregistrat: 2007-10-03
Mesaje: 230

Re: dezvoltare intarziata

smart lady, alex cand a reusit sa inteleaga faptul ca exista mai multe obiecte de acelasi fel?
de ex eu inainte cand il intrebam pe carol unde e mingea,imi arata o anume minge din casa cu toate ca mai avea inca 5 mingi.el stia ca exista doar o singura minge si anume cea pe care l-am invatat eu ca ii spune asa.
acum a inteles ideea.de pe la 1 an si 5 luni am vazut ca incearca sa inteleaga acest lucru uitandu-se si la poza si la obiectul din casa.azi chiar am ramas surprinsa cand mi-a aratat animalute si obiecte dintr-o carte intreaga fara sa greseasca ceva.
ti-am pus intrebarea asta ca sa vad cat de in urma e carol fata de alti copii cam de aceeasi varsta.

Offline

 

#17 2013-03-23 23:23:26

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: dezvoltare intarziata

hm, nu stiu ce sa scriu aici. Adica, el pe la un an imi aducea mingea. Aveam mai multe in casa, dar la fel, cand ii ziceam sa-mi aduca mingea, imi aducea numai una din ele. De vreo 2-3 luni le ia pe toate la rand. Dar facea diferente intre telecomenzi destul de bine pe la un an . De ex, ii dadusem lui unele fara baterii de la aparate mai vechi pe care nu le mai foloseam, dar stia ca alea nu merg la tv si nu schimba programele. Mereu le cauta pe cele bune de la ambele tv-uri. si cu telefoanele la fel. La jucarii nu stiu sa spun, pt ca el nu se joaca cu ele. Sapt asta de ex am fost decat noi 2 acasa si nu a vrut sa ne jucam cu nimic, sunt jucariile asa cum le-a lasat sotul cand a plecat.


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#18 2013-03-24 08:28:05

ana_misu
Full member
Inregistrat: 2007-10-03
Mesaje: 230

Re: dezvoltare intarziata

Merci de raspuns.La telefoane stie si carol de mult care ale cui sunt si ca avem toti cate unul dar la alte obiecte nu stia,asa cum am scris mai sus. si carol prefera uneori alte obiecte de joaca decat jucariile lui dar pt perioade scurte.descopera si ei diverse.

Offline

 

#19 2013-03-24 13:36:13

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: dezvoltare intarziata

Eu cred ca ei se dezvolta foarte normal, numai ca au ritmul lor. Trebuie mai multa rabdare smile


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.