homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dezvoltare intarziata-2


#20 2013-03-24 14:21:20

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: dezvoltare intarziata

ana, e o chestie de generalizare. adica sa invete ca minge nu e numai aia pe care i-ai aratat-o tu ci si celelalte care au alte culori, alte forme, pe care le vede in parc, la magazin etc. eu sunt sigura ca el stia ca si celelalte sunt mingii dar probabil credea ca astepti de la el sa ti-o arate pe aia pe care l-ai invatat tu. sau poate aia era mingea lui preferata, cine stie.
uite exemplu cu Stef. vineri cand am fost la psihiatru... poate stii cainele ala urias din cabinet (daca ati avut consultatia in cabinetul ala si nu in altul). cat am asteptat-o 5 min pe doc am intrat in cabinet sa ne mai jucam caci Stef are manifestari de stres ( sau poate doar comp. autostimulant pe motiv de lipsa de ocupatie hmm) cand ajungem acolo ( alergat, trantit pe jos, vocalizat) si face o harmalaie deranjanta. il intreb eu unde e catelul.... el nimic, avea treaba intr-un cos de jucarii, credeam ca nici nu m-a auzit, ca de obicei. dar, in scormonirile lui anterioare in cos identificase un catelus mititel si cand l-am intrebat eu de catel, gandul lui la ala s-a dus... l-a gasit si mi l-a adus.
incearca si tu sa nu fie in camera ( sau la vedere) mingea despre care i-ai spus tu ca e minge, sa fie alte mingii. si sa vezi ce face. la fel poti sa faci si cu alte obiecte al caror nume vrei sa-l inveti.
mie mi se pare super ce povestesti de carol, faptul ca ti-a aratat multe obiecte pe o carte... le-a si identificat la cerere si a avut si rabdare, super! si cand ma gandesc ce mititel este smile eu mereu il compar cu Stefan care e cu aproape 1 an mai mare si la multe nu ajunge la nivelul lui Carol.

Offline

 



#21 2013-03-24 15:17:11

ana_misu
Full member
Inregistrat: 2007-10-03
Mesaje: 230

Re: dezvoltare intarziata

Garga,acum stie sa-mi aduca si alte mingi sau alte obiecte.a inteles ideea.doar ca ma gandeam eu ca ar fi inteles acest lucru mai tarziu decat alti copii.nu-i bai,eu sunt multumita atata vreme cat stiu ca e sanatos chiar daca are unele intarzieri.are el un ritm mai lent de dezvoltare dar vom recupera in timp.eu cred totusi ca aceste intarzieri sunt si de la alimentatia lui.
e pasionat de carti,cel putin asta e pasiunea lui din ultima perioada.ii place sa rasfoiasca foaie cu foaie,analizeaza pozele.eu il intreb unde e ..nu stiu ce si el imi arata cu degetul,insa din gurita nu vrea deloc.am incercat in fel si chip sa pronunte si nu vrea.
avand unele intarziei si eu am tendinta de a-l comoara cu alti copii si stiu ca nu fac bine.
ma amuza asa tare cand il vad ca vrea sa se imbrace sau sa se dezbrace si nu poate lol

Offline

 

#22 2013-03-27 16:40:30

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: dezvoltare intarziata

e bine ca vrea; nici nu are cum sa poata acum smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.