homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92-26


#476 2013-07-02 11:13:57

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

ano exact asta sa fie paguba lol mie mi-au crescut sanii destul, pai ptr nunta am avut 2 sutiene unul numa bun si unul un numar mai mare ... acuma din ala mai mare aproape ca ma revars ... bine eu m-am si ingrasat putin (desi fie vb intre noi nu stiu de ce ptr ca nu mananc mult, mi se intampla sa iau 2 linguri si sa mi se faca greata)...
Si eu am fost gravi la nunta da era mic mic bebe si a stat cuminte si a lasat-o pe mami sa se distreze...la 5 zile dupa nunta au debutat acklad si ma gandesc ce ma faceam daca eram in halul ala la nunta ca nici mirosul de detergent nu il suportam in primele zile ...timing-ul a fost perfect la noi smile
Oricum sper sa fie cu ochi luna asta si la tine si vezi tu ce faci cu nunta, nu e bai ...


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 



#477 2013-07-02 11:27:36

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Am inteles, Rave. Sper sa fii bine din toate punctele de vedere  puss


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#478 2013-07-02 11:30:54

Raveca
Hero member
De la: land of hope...
Inregistrat: 2009-01-03
Mesaje: 3656

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Geta puss multumesc.


"Nu te teme, că Eu sunt cu tine, nu privi cu îngrijorare, că Eu sunt Dumnezeul tău. Eu îţi dau tărie şi te ocrotesc şi dreapta Mea cea tare te va sprijini!"
Doamne, ajuta-ne sa se implineasca dorinta noastra de-o viata!

Port mereu o parte din tine in sufletul meu ...

Offline

 

#479 2013-07-02 15:25:19

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Alle am senzatia ca inca nu-ti vine a crede, daca inca te testezi  chicot
Anorien asta e ... va fi alta data...  in curand   smile
Da 72 e ore, asa mi-a zis dr meu acum o saptamana. Deci eu din februarie anul aceasta sunt inscrisa la un institut de fertilitate si infertilitate a cuplurilor ce se gaseste in unul din cele mai mari spitale de aici. Iar acolo mi-au facut dosar si mi-au dat o gramada de analize si investigatii sa fac pe baza istoricului meu, a facut si sotul meu analize. Incearca sa depisteze daca e vreo problema pe undeva la unul din noi.
In paralel mai merg uneori la un dr particular sa-mi explice ce nu am inteles la institut. Si dr asta m-a intrebat daca astia m-au invatat cand sa am contact.. am zis ca nu... si mi-a explicat el... Ca nu e ok sa am contacte asa des in perioada fertila, caci fac exact cum nu e ok pt o sarcina. Caci la sperm le trebuie 72 de ore ca sa se refaca complet si sa fac o pauza de 3 zile inainte de contactul din preajma ovulatiei... e prima data cand mi se spune si mie asa ceva... luna asta vom incerca si asa...
Geta  goodluck  joi
Rave   par sunt bine si eu, astept menstra  smile


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#480 2013-07-02 16:02:20

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

madlena  chicot  mi-as face teste in fiecare zi sa stiu ca mai e acolo si nu a fugit  big_smile (ma supara ca la nici un test nu a iesit linia de test la fel de colorata ca cea de control, toate au fost mai putin intense dar s-au vazut)
abia astept sa merg si eu la control sa ma pot bucura pe deplin, oricum mai da semne bebe din cand in cand imi simt sanii tensionati si usoare stari de greata + somnolenta  cascat cred ca imediat ma pun la nani big_smile


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

 Publicitate


loading...

#481 2013-07-02 16:45:46

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Allle, la testele de sarcina nu cred ca e ca la cele de ovulatie sa iasa ambele la fel de intens colorate. Esti clar clar insarcinata kram
Madlena06, multa bafta cu analizele si tot, sa ne mai zici si noua ce va invata doctorii acolo. Voi de cat timp incercati?
Legat de ore, am mai cautat pe net si cica la o abstinenta mare, intr-adevar creste nr de spermatozoiti, dar le scade mobilitatea. Totusi cred ca 2-3 zile e perioada optima de abstinenta.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#482 2013-07-02 18:02:10

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

off fetelor sad doctorul meu e in concediu si numai in 22 am reusit sa fac programare sunt asa de suparata sad


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#483 2013-07-02 18:11:01

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Allle, daca nu mai poti astepta, poti merge joia viitoare sa faci o eco undeva la privat.
Eu va pup, plec si eu acasa.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#484 2013-07-02 18:29:14

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

pai la privat era si asta big_smile doi medici la care ma gandeam eu sa merg sunt in concediu unul pana in 22 altul pana in 24 pff ce ghinion nici nu stiu ce sa fac sad


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#485 2013-07-03 09:39:07

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Neata, fete.
Allle, si nu mai este niciun alt medic la tine sa iti poata face un eco? Ca nu conteaza daca o sa fie medicul tau sa nu, doar sa iti faca o eco sa vezi bebele si apoi iti astepti medicul sa vina.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#486 2013-07-03 09:46:58

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

neata fetele puss
get puss o sa sun astazi la alt cabinet doar pt eco sper sa pot sa ma programez saptamana viitoare ca nu as mai rezista asa inca 3 saptamani.
tu mai ai un pic pana la marea intalnire cred ca esti nerabdatoare  chicot


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#487 2013-07-03 10:13:50

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Da, Allle, maine e programarea. Nu mai am rabdare, of.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#488 2013-07-03 10:56:45

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Va pup fete dragi.. va doresc o zi frumoasa puss


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#489 2013-07-03 12:10:46

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Neata fetelor,
Geta, bafta maine, o sa fie bine smile
Allle, sper sa gasesti si tu un doctor liber sa il poti vedea ecografic pe bebic sau bebica smile Voi ce va doriti?

Sonia, nu te-am mai vazut. nu mai intri pe aici? Stiu ca ai zis ca nu mai intri, dar sper sa esti bine si lucrurile se vor aseza si pentru tine in sfarsit.

Madlena, vreun semn de urati?

Detzy: pupici! Nu iti cunosc povestea, dar din semnatura deduc ca ai un bebic Dragos. Sa va traiasca, sa va bucurati de el!

De dimineata mi-am facut testul de ovulatie si ambele linii ai iesit la fel de intens colorate, dar nu stiu daca sa il consider pozitiv avand in vedere ca ieri la 9 AM linia de test era mai colorata decat cea de control, iar la 9 PM linia de test era mai putin colorata, nu cu mult, dar imi parea deja negativ. Cu toate astea, azi dimineata erau la fel de colorate.
In schimb am dureri ovulatorii, nu pot sesiza care ovar ma doare, dar e o senzatie overall in partea de jos, mai ales cand ma asez din picioare pe scaun, ma doare inauntru, ca si cum m-ar durea uterul, sau ca si cum s-ar crea presiune intr-un spatiu inchis. In rest, nu am crampe sau alte dureri.
Oare sa  sexinpat  si diseara? Intreb pentru ca vom ajunge acasa f tarziu pe la 1.00 AM si sta stiu cum aranjez cu "logistica".


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#490 2013-07-03 12:43:37

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

buna, fetelor.

anorien, spre deosebire de testele de sarcina, cele de ovulatie nu se fac dimineata, pt ca urina e mai concentrata si se intampla ce ai patit tu: linia de test iese mai intensa si te pacaleste. daca ai dureri ovulatorii, atunci ar fi bine sa incercati diseara chiar daca va vedeti tarziu.

eu insa nu sunt deloc de acord cu sexul programat. nu am auzit de nicio femeie care sa fi ramas insarcinata dupa ce a facut sex dupa o anumita schema (o data la doua zile / zilnic / fix in ziua ovulatiei etc.). au fost ori cazuri care au ramas usor, din primele 2 luni, ori din cele care au incercat multe luni dupa diverse scheme si s-a intamplat sa ramana intr-o luna in care n-au mai urmarit ovulatia si nu si-au mai programat partidele in jurul acesteia. monitorizarea ovulatiei e ok pt o luna, doua, ca sa te asiguri ca ovulezi. e pacat sa o folosesti pt a te ghida cand sa prestezi, pentru ca se duce naibii pasiunea din cuplu si nici socotelile nu-ti ies.
eu cred ca exista o forta superioara (soarta sau cum vrei s-o numesti) careia ii place sa isi bata joc de planurile noastre, in special atunci cand vrem sa concepem un copil. cumva copiii nu vin cand vrem noi, ci cand vrea "soarta" asta, care se ambitioneaza sa nu se pupe niciodata cu planurile noastre.

sper sa nu te superi pt ce ti-am scris puss. am vrut doar sa-ti spun ce am observat, ca sa nu pici in capcana asta a controlului absolut, din care nu iese nimic bun. copiii nu se fac matematic, dupa formule, ci vin cand ni-i da d-zeu.
fa dragoste cu iubitul tau atunci cand simtiti amandoi nevoia, incearca sa uiti de perioadele fertile si nefertile si sa ai incredere in d-zeu ca va va da unul sau mai multi copilasi atunci cand va fi momentul.

Offline

 

#491 2013-07-03 12:45:46

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Multumesc mult. Sper din tot sufletul sa fie bine.
Uite, Ano, eu de asta am renuntat la testele de ovulatie, mi se par confuze. Si mai mult ma incurcau. In alta ordine de idei, nu are ce strica daca o mai faceti o data si diseara, nu?


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#492 2013-07-03 13:05:58

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

ano puss eu as vrea fetita dar daca ar fi baietel l-as iubi la fel de mult  hjarta
eu zic sa mai prestati si deseara poate poate vine bebicu big_smile  majoreta


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#493 2013-07-03 14:39:02

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

anca, dar n-am de ce sa ma supar, mai ales ca ai dreptate smile
Sper sa nu ucid pasiunea cu planificarea, faza e ca daca nu planific, cel putin in timpul saptamanii e greu sa ne nimerim amandoi "in the mood", el luni, marti, miercuri lucreaza 12 ore si seara cand vin eu il gasesc cam dormind sau in chef numai pt tv si odihna, iar in mod normal nu l-as trezi si nici nu imi place sa trag de el cand il vad cu ochii rosii de somn, dar acum...ar fi unul din cazurile in care planificarea e buna, ca stie omul sa ma astepte acasa treaz si cu chef cat de cat big_smile
De-asta diseara daca nu ar fi cu ovulatia in mod normal nu am face nimic sexy, pt ca el lucreaza de la 7 la 7, iar de la 8 la 10 avem orele de dans, de la 10 ne vedem cu cineva si ajungem in jur de 1 acasa. Sincer, numa chef de pasiune nu avem dupa o asa zi, dar chiar mi-e ciuda sa pierd "fereastra" cesafac Poate gandesc tot procesul prea stiintific si prea medical... nici soarta, nici altceva/altcineva nu aduce copiii, ci coordonarea pe mai multe planuri, plus toate trebuie sa functioneze perfect si in acelasi timp. Cred ca atunci cand spunem ca soarta a vrut in luna in care nu s-au controlat mamicile si nu au controlat, poate are legatura cu lipsa stresului planificarii si controlului, pt ca automat te gandesti nonstop la asta atunci cand stai cu termometrul sau cu pipilicul pe banda de ovulatie.

Chestia cu Dumnezeu nu stiu ce sa cred despre ea, cred in El, ma rog, insa pe undeva tot medicina "face mai mult sens..." altfel de ce nu vrea Doamne-Doamne sa dea bb unei femei care il vrea de ani de zile, dar da bb unei femei despre care stie ca il va avorta pt ca se roaga, "da Doamne sa nu raman ca daca raman il avortez"? Nu vreau sa isc discutii religioase si nu duc mai departe discutia.

Soarta sa zicem ca ar fi toate variabilele care coexista pt a fi posibila ovulatia, fertilizarea, implantarea si asa mai departe. Sunt atatea elemente care trebuie sa mearga perfect, incat chiar e un miracol sa dai viata cesafac
Uneori medicina poate avea grija de unele dintre ele, ca IVF, dar pana si acolo raman cateva variabile in afara controlului medicilor, care trebuie sa mearga bine pt a se implanta.

allle kram si sotul ce isi doreste? smile Normal ca il vei iubi la fel de mult si pe baietel, important e sa fie sanatos. Ai reusit ceva cu alta policlinica privata?


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#494 2013-07-03 14:57:25

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

ce program incarcat aveti!
asa este, trebuie sa se "alinieze" prea multe "planete" ca miracolul unei vieti sa se intample. iar alinierea asta n-o putem controla noi, nu avem atata cunoastere si putere (nici vreo entitate superioara, daca nu vrei sa crezi in asta. merge si sa te gandesti ca fizic, in spatele crearii unei vieti e ceva mai mult decat am apucat noi sa descoperim prin medicina).
bafta pt diseara, sa fie cu noroc! goodluck

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.