homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92-87


#1635 2013-09-29 20:32:35

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Fetelor, am fost ieri la doctor si se pare ca s-a spart foliculul. Dl Doctor mi-a zis ca se vede lichidul galben (daca am retinut bine) si sa mai avem contact sexual inca cel putin doua zile.
Aveti idee ce inseamna cand se apare lichidul galben?
Va multumesc


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 



#1636 2013-09-29 21:19:24

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Alexandra, uite mai jos de pe wiki:

"Transformarea foliculilor primari ?n foliculi maturi și ieșirea din ei a ovocitelor (ovulația) ?ncepe doar din momentul maturității sexuale. Un asemenea folicul cu diametrul de 100 mm, se ridică la suprafața ovarului și poartă denumirea de folicul Graaf (folliculus ovaricus vesiculosus).

Soarta foliculilor cavitari este diferită: majoritatea lor involuează și numai unul sau cel mult doi ajung ?n stadiul final de folicul matur.

După ruperea foliculului matur și eliminarea ovulului din interiorul lui, pereții foliculului colabează, cavitatea lui se umple cu s?nge și celule de o culoare gălbuie lu?nd naștere corpul galben (corpus luteum), care funcționează ca o glandă endocrină temporară, secret?nd ?n s?nge hormonul progesteron. Evoluția acestui corp galben este diferită după cum ovulul a fost sau nu fecundat. ?n cazul ?n care ovulul a fost fecundat, corpul galben ia o mare dezvoltare, constituind corpul galben de sarcină sau gestativ, ?n caz contrar evoluția sa ?ntrerup?ndu-se are dimensiuni mai mici, se decolorează și dispare peste c?teva săptăm?ni și poartă denumirea de corpus albicans, care cu timpul dispare definitiv."

E cum a zis doctorul, continuati sa va iubiti. Corpul galben inseamna ca ai ovulat acest ciclu menstrual, un ovul a fost eliminat. Va tin pumnii sa fie si fecundat. Doamne ajuta!

Ultima oara a fost editat de anorien (2013-09-29 21:23:15)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1637 2013-09-29 21:41:38

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

ms din suflet . anorien
mi-au fost de mare folos informatiile tale.


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#1638 2013-09-29 23:33:46

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Este bine sa va iubiți și ?nainte de ovulație,  spermatozoizii pot trai și 3 zile aștept?nd ovulul.  Părerile sunt ?mpărțite dacă e bine zilnic,  sau mai degrabă o data la 2 zile,  pt a reface rezerva desspermă,  noi de ex ne-am iubit aproape zilnic ?n preajma ovulației,  poți vedea la mine ?n semnătura graficul,  acolo unde scrie PM ?nseamnă sex. Am avut o singura zi de pauza,  ?nainte de ovulație cu o zi.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1639 2013-09-30 12:15:29

voicu diana
New member
Inregistrat: 2013-06-21
Mesaje: 12

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Buna fetelor,am repetat azi testul,tot sure check,s-a vazut mai bine linia a doua,e un pic mai pronuntata decat cea de data trecuta,nu la fel ca cea de control dar se vede mult mai bine.doar ca azi dim dp ce am urinat am vazut putina secretie usor maronie.Va pup,joi ma duc la medic,k mi-am facut programare

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1640 2013-09-30 12:26:56

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Diana, felicitari inca o data.
Nu iti face griji cu maroniu, uneori e normal la inceput de sarcina, dar intotdeauna trebuie verificat la doctor, deci e bine ca te-ai programat. Probabil iti va da Utrogestan de sustinere.

Daca maroniul se transforma in rosu si apar si crampe sa nu stai asa, sa mergi la urgente, sa iti dea mai repede tratamentul de sustinere.

Ah si de acum poti sa scrii aici: http://forum.anticonceptionale.ro/viewt … 7#p2836977 la "Perioada prenatala". De acum esti burtica, nu mai esti aspiranta kram


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1641 2013-09-30 12:38:26

voicu diana
New member
Inregistrat: 2013-06-21
Mesaje: 12

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Multumesc frumos,sper sa fie cu noroc,nici nu stiu daca sa ma bucur sau sa mai astept,azi o sa-i spun si sotului pt ca nu i-am sp pana acum

Offline

 

#1642 2013-09-30 13:09:34

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Felicitari Diana! Sarcina usoara!


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1643 2013-10-01 10:19:06

seeu2night
New member
Inregistrat: 2010-09-06
Mesaje: 34

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Din pacate eu am fost insarcinata doar 4 zile ...duminica seara am pierdut sarcina si a trebuit sa imi faca un chiuretaj.....primul din viata mea....sunt atat de trista si nu pot sa imi explic ce s-a intamplat....toata lumea imi spune ca voi ramane din nou insarcinata dar imi este si frica sa ma gandesc daca trec cele 3 luni de asteptare si raman din nou daca o sa o pierd si pe aceasta nu cred ca as mai putea suporta sa trec prin ce am trecut....

Offline

 

#1644 2013-10-01 10:28:22

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

ufff, seeu2night. Imi pare atat de rau pentru pierderea suferita. Sa iti dea Domnul putere sa treceti cu bine pentru aceasta incercare si sa va dea putere sa reincercati cu inima deschisa pentru 3 luni. Nu toate sarcinile sunt la fel. Data viitoare va fi bine.

Ti-a zis ceva dr? sa faci vreo analiza? Nu ma pricep foarte bine, dar pe forum fetele care au pierdut sarcini si-au facut mutatiile de trombofilie, poate fi una din cauzele pierderii sarcinii.

Te pup kram


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1645 2013-10-01 10:45:19

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

nu te incalzeste cu nimic, dar prin asta am trecut si eu in iulie sad nici nu am apucat sa ma dezmeticesc din emotia testului de sarcina pozitiv, ca a trebuit sa dau in extrema cealalta dupa numai 3-4 zile sad ... inca e greu pentru ca eu nu am ramas nici pana acum... nu stiu ce e mai rau, frica sa nu se intample la fel la urmatoarea sarcina sau deznadejdea ca nu se mai intampla ...

imi pare atat de rau sad cuvintele sunt putine... dar chiuretaj? a fost necesar? la mine nu sad ... la transvaginala nu s-a mai vazut nimic si se pare ca s-a eliminat singura.....iar pauza am avut doar 1 luna... am facut un set de analize care au iesit bine si care nu au explicat avortul menstrual... presupun ca si tie ti s-au recomandat... si in plus, mie mi s-a recomandat ca la primul test de sarcina, in aceeasi zi, sa incep tratament cu progesteron pentru sustinerea sarcinii... ceva ce nu am stiut ca este necesar cand am avut avortul...

trebuie sa fii tare, seeu sad sa gasesti cumva forta sa ai incredere ca va fi bine... cum? nici eu nu stiu... dar trebuie!


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1646 2013-10-01 11:20:00

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Buna dimineata fetelor, va pup pe toate puss

Diana, felicitari!! Nu sta asa pana joi, progesteronul se da si fara reteta. Mergi la farmacie si cere arefam sau utrogestan sau lutinus si pune macar unul vaginal seara. Si daca ai dureri, sa ai la tine mereu si no spa. Sa stii ca fiecare zi conteaza. Si eu am avut scurgeri maronii, si s-au oprit imediat ce am marit doza de progesteron de la 200/zi cat luam, la 400/zi. Si la mine era weekend, si nu aveam cum sa vorbesc cu doctorita, dar cand am ajuns la ea a spus ca fff bine am facut.

Ultima oara a fost editat de Ronny (2013-10-01 11:36:48)


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 

#1647 2013-10-01 12:44:29

seeu2night
New member
Inregistrat: 2010-09-06
Mesaje: 34

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

multumesc pt incurajari fetelor.... analize mi-au facut in spital ca am ramas o noapte acolo ca am pierdut mult sange....probabil ca din aceasta cauza mi-a si facut chiuretajul ....la ce stare nasoala aveam nici nu am mai avut putere sa comentez ca nu vreau chiuretaj.
dupa prima menstruatie o sa ma duc la control si probabil ca voi afla daca a fost vreo problema si daca trebuie sa fac un tratament.

Diana sincere felicitari!!! si sa dea Dumnezeu sa nu ai nici o problema 40 de saptamani!

iulia iti doresc sa ramai cat mai repede insarcinata si sa iti tii cat mai curand bebele in brate....eu deja calculam data nasterii ma gandeam la tot dar nu a fost sa fie....

Ultima oara a fost editat de seeu2night (2013-10-01 12:55:17)

Offline

 

#1648 2013-10-01 13:24:31

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

imi pare rau seeu sad ca a trebuit sa treci si printr-un chiuretaj sad eu am avut sangerari ca la o menstra normala si nu a fost nevoie de spitalizare...
stiu cum e sa iti faci mii si mii de ganduri, dar trebuie sa te gandesti ca poate a fost mai bine asa... daca sarcina evolua si se intampla asta dupa cateva luni, era si mai greu sad

cat despre analize... eu nu am asteptat noua menstruatie... dar daca tie ti s-a dat pauza de 3 luni, ai destul timp si pentru analize...

multumesc smile la fel si tie... sper sa iti treci cu bine peste acest necaz si sa privesti inainte...


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1649 2013-10-01 16:16:19

annutza0
New member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 12

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Buna fetelor!

Sunt si eu o aspiranta...este a 6-a luna de cand incercam.
Pana acum infara de analizele uzuale inainte de sarcina am mai facut progesteron-ul la 7 zile dupa ovulatie si era ok. Sotul si-a facut si el spermograma.
In ultimele 3-4 luni am folosit si teste de ovulatie care se pozitiveaza...Ciclul menstrual il am in medie de 31 zile.

Am fost la doctor si mi-a spus ca e putin 6 luni ca sa fac investigatii mai complexe, ca HSG si histeroscopie. Din experinta voastra cam cand le-ati facut?
Astazi este prima zi de CM si m-am programat la o eco transvaginala in ziua 14 (luna trecuta am ovulat in ziua 15), eu as fi vrut monitorizare echografica (asta i-am cerut, dar mi-a dat trimitere pt altceva).

Cam asta e povestea mea!

Offline

 

#1650 2013-10-01 16:23:36

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

buna annutza! smile mult succes pe mai departe!

si mie dr mi-a spus ca dupa un an sa cer investigatii mai amanuntite, la fel si eu am un set de analize facut, dar nu investigatii mai in amanunt... numaram acum pe degete si se pare ca si noi tot de 6 luni incercam big_smile...  acum nu stiu, parerile sunt impartite... dar sunt aici fete care te pot sfatui mai bine...

sa fie cu noroc luna asta! smile


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1651 2013-10-01 17:10:39

annutza0
New member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 12

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

iuliabebe a scris:

buna annutza! smile mult succes pe mai departe!

si mie dr mi-a spus ca dupa un an sa cer investigatii mai amanuntite, la fel si eu am un set de analize facut, dar nu investigatii mai in amanunt... numaram acum pe degete si se pare ca si noi tot de 6 luni incercam big_smile...  acum nu stiu, parerile sunt impartite... dar sunt aici fete care te pot sfatui mai bine...

sa fie cu noroc luna asta! smile

Multumesc! Sa fie cu noroc si pt tine!  goodluck

Offline

 

#1652 2013-10-02 10:15:34

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

seeu2night, imi pare foarte rau de pierderea ta.
Sper sa-ti dea Dumnezeu puterea sa mergi mai departe. Nu te descuraja.
Iti doresc multa sanatate.
Fetelor eu mi-am facut progesteronul in ziua 22 si a iesit 22.9 ng/ml. Aveti idee, e ok?

Multumesc


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#1653 2013-10-02 15:48:22

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

AcAlexandra pai uita-te pe foaia de rezultat si vezi ce valori de referinta sunt notate.
Am facut si eu progesteronul de 3 ori in zile diferite, asa mi-a cerut dr pentru a putea face comparatie. Iar pe foaie erau trecute valorile de referinta.
Ti le scriu si tie, desi nu stiu daca la laboratul tau sunt acceleasi valori.
0.1 - 0.5  faza foliculara
0.8 - 1.5 faza ovulatorie
1.5 - 21.0  faza luteala

Tu ai 22.9 e putin mai mare decat valoarea maxima in faza luteala  hmm  nu stiu ce sa-ti zic...


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.