homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28-5


#77 2013-07-09 08:33:13

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

Neata,

Ioana, ma bucur ca acum esti ok... sa dea Dumnezeu sa fie totul ok pana la final. Odihneste-te cat mai mult! big_smile


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 



#78 2013-07-09 08:37:16

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

Andy buna dimineata,iti multumesc.Sincer mi-am dat singura niste emotii,de milioane.Si eu am ramas,mai mult speriata de lesin,de ce dureri aveam.Mi-am facut si-mi fac mii de ganduri,dar se pare ca bebe e bine.

Sa nu va zic,ca la eco statea un picior peste genunchiul celuilalt picior,si o mana sub cap.
Doctorita imi zice : tu iti dadeai sufletul aici de durere,si copilul tau,faca plaja,fii atenta ce pozitie are de zici ca e la Caraibi.

In camera aveam 1 fata de aici,si 1 romanca.

Italianca,era la a 2 a sarcina.Naste prematur,din pacate,primul baiat,l-a nascuta la 25 de sapt,si aveam 730 gr.Si acum e 3 ani jumate si e OK.Acum e insarcinata tot cu baiat si avea 26 de sapt,si era fericita ca a trecut de 26 de sapt,dar cu frica,ca avea contractii,uterul nu-i tine copilul,cu cat creste copilul cu atat uterul il da afara,colul uterului ieri era 2 cm.

Romanca era la a 2 a sarcina si ea.E de o varsta cu mine.Are o fetita de 10 luni,si e insarcinata de 2 luni,ffff repede un copil dupa altul,zic eu,dar cum crede ea e mai bine.Si ea a venit cu crize,ca avea pietre la rinichi.

In noaptea cand m-au spitalizat,nu am dormit deloc,numai urlete de la sala de nasteri.A zis o asistenta cand se apropie luna plina,si noi marim personalul,ca de fiecare data sunt multe nasteri.Drept dovada,in noaptea aia au fost 7 nasteri normale si 2 cezariana.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#79 2013-07-09 09:03:27

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

Khristall iti multumesc.Am citit ca ai pregatit gentuta pentru spital.Mai ai putin,iti tin pumnii si sa fie totul usor.

Ma duc cu sotul la o vizita,si eu la 12:30 am vizita cu chirurgul,in legatura cu criza de ieri.

Va pup pe toate.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#80 2013-07-09 09:20:13

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

Neatza!
Ionus, ce emotii mi-ai dat... ma bucur ca ai descoperit cauza, si ca esti cat de cat bine, si bebe. Macar stii ce ai de rezolvat.
Sa va spun ca bebelusha mea a dormit de aseara de la 23.30, pana dimi la 6 fara sa se trezeasca?? Eu nu am dormit mai deloc, ca ma tot trezeam sa vad daca e ok, daca nu cere papa, daca nu sunt obisnuita cu somn asa lung....om vedea daca se intampla mai des sa doarma asa mult. Maine avem vaccinul de 4 luni, am emotii.
Pupici


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#81 2013-07-09 09:31:28

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

neata burtici puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2013-07-09 09:37:06

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

buna dimineata!

kristinika, nici eu nu te sfatuiesc sa folosesti cremele depilatoare. mai bine lama (mie mi se pare ca are acelasi efect ca si crema), daca nu suporti ceara.

iulia, ce ai enumerat tu, poate varia de la o sarcina la alta, la aceeasi femeie. plus ca i se poate intampla oricarei femei sanatoase, nu trebuie sa suferi de ceva ca sa patesti ce ai povestit tu. deci n-are nicio treaba cu mostenirea. la control se poate vedea daca exista risc iminent (nu pe termen lung) de avort spontan. dar tu gandeste pozitiv, lasa deoparte posibilitatile astea de a se intampla cutare sau cutare lucru negativ, ca nu te ajuta la nimic (tot nu poti influenta soarta).

andre, am inteles. ai fost o luptatoare si bine ai facut! eforturile ti-au fost rasplatite.

jasmina, ce ai patit? sad nu mai pune la suflet, trebuie sa fii puternica, sa nu-i transmiti fetitei gandurile negre.

of, ioana, nasol cu fierea. te simti mai bine acum? trebuie sa tii regim?

wow, ochii, e ceva sa doarma asa mult! bravo ei, e fetita cuminte.
eu sper sa fie si baiatul meu la fel de cuminte pe cat e in burtica, dupa ce se naste.

o zi frumoasa tuturor!

Offline

 

#83 2013-07-09 09:51:26

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

Buna dimineata, fetelor.
Of, Ioana ce sperietura ai tras tu, bine ca e fata bine. Ti-a dat tratament sau cum de nu mai ai dureri?
Ochisori, iti doresc sa doarma fata asa de acum incolo smile
Jasmina, imipare rau pentru suparare. Sper sa fii mai bine.
Eu ma simt rau, mi-e greata constant si ma doare burta vad. Aseara am avut junghiuri jos in partea stanga exact cumva la incheietura, destul de dureroase. Am luat un no-spa si au cedat.
Burta cred ca ma doare ca sunt un pic deranjata la burta, nu simt durerile ca pe dureri menstruale, ci mai degraba dureri de burta de balonare.
Am inteles ca e bine cand ti-e greata ca sarcina se desfasoara bine. Dar e atat de sacaitoare si obositoare, of. Si eu lucrez pana la 18, simt ca nu mai pot cateodata.
Va pup pe toate.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#84 2013-07-09 10:03:00

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

Neatza fetelor. Ioana ma bucur ca esti bine cu sarcina, restul de dureri nu sunt placute pe sarcina (din pacate si eu am experimentat cu rinichii si nu a fost placut). dar principalul sa fie bebitza bine, restul trec. multa sanatate sa aveti. si noi am fost ieri la control, totul e in grafic, mai putin pozitia care este transversala. vedem daca se intoarce in urmatoarele doua saptamani. Alinutza tin pumnii pentru astazi. kram la toate.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#85 2013-07-09 10:11:28

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

Neata fete,

Ioana puss ma bucur ca esti bine!

Ochisori, puss incet incet nu se va ma trezi deloc noaptea...dupa 4 luni e normal sa isi scoata mesele de noapte. Fata mea acum rar se mai trezeste pt papa noaptea, si doarme de la 21.30 la 7 dimineata! Ma mai trezesc eu noaptea sa ma uit la ea si ea doarme tun, si atunci ma culc si eu la loc.

Getut puss imi pare rau ca nu m-ai mostenit in totalitate...ca eu nu am avut pic de greturi. smile

Andree puss nu stiu daca iti mai amintesti, eu eram cu tine pe forum la aspirante cand ai ramas graviduta cu Maria, si de atunci te-am admirat enorm pt cat de mult ai luptat pt viata fetitei tale. Esti o mamica deosebita, nu stiu cate dintre noi ar fi luptat atat.

pup fetele, eu mai stau o ora si scot fata afara la plimbare


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#86 2013-07-09 10:17:02

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

Buna dimineata burtici
Ioana ce zi yikes Macar te simti mai bine acum? Ai grija de tine
Get pare rau de greturi din pacate stiu cum e si stiu ca sunt zile in care nici nu iti vine sa te ridici din pat, daramite sa mergi la munca. Or sa treaca sa stii, chiar daca acum pare ca nu se mai termina o data ... pe mine m-au luat la 6 saptamani si abia acum s-au mai diminuat dar nu au disparut de tot


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#87 2013-07-09 10:23:06

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

Da, Cris, as fi vrut eu sa te mostenesc cu greturile smile
Emi, cum ai suportat atat? Si cum ai muncit mai ales?


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#88 2013-07-09 10:25:59

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

Neata burtici  puss
Ioana cate mai tragi si tu pentru puiutul tau.....nu degeaba se spune ca o mama sufera de pe cand are puiutul in burta....dar va trece  puss
o zi buna fetelor  puss


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#89 2013-07-09 10:26:03

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

pupici celor care au mai intrat!
Doamne Cris, imi dai sperante....oricum deja era mai bine, o sg masa pe noapte si restul somn....dar sa am mai des nopti ca asta...vis.
Fix acum un an aveam primul test pozitiv.....ce emotii, nu-mi venea sa cred.


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#90 2013-07-09 10:30:51

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

Geta eu in perioada in care vomam si apa faceam si ture de noapte, 12 ore. Numai prin baie stateam la munca, abia stateam. dar a trecut. toate trec

Cris, Ochisori si Sara se trezeste mai putin noaptea. Adica o singura data, undeva pe la 4-5 dimineata. dar se foieste prin somn si atunci ii dau sa manance. Asta cam de 2 ori.

Ieri a fost minunata, ma urmarea cu privirea desi eram la distanta si imi zambea. Zic eu ca a inceput sa ma recunoasca. Asta dupa ce toate zilele trecute ii zambea f mult mamei mele si mie ff putin. Bine ca a plecat la casa ei ca eram geloasa lol Glumesc

Offline

 

#91 2013-07-09 10:31:16

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

get sincer iti spun ca a fost groaznic, ajunsesem sa imi faca greata mirosul din birou, vomam in fiecare dimineata cand ajungeam la munca, era regula ... si acasa eram leguma, nu puteam sa ma ridic din pat nu mai zic de gatit sau facut ceva prin casa. La munca m-am tarait cum am putut, am incercat sa ma tin ocupata sa uit de rau si apoi cand ajungeam acasa pur si simplu ma pravaleam in pat si nu ma ridicam pana a doua zi dimineata .
Un singur sfat am: incearca sa mananci chiar daca iti e rau, nemancatul acutizeaza starea de greata si evita in general lucrurile la care ai sensibilitate (eu de exemplu am o mare sensibilitate la mirosuri puternice, in special parfum). Si stai linistita ca o sa treaca


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#92 2013-07-09 10:32:04

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

Buna dimineata tuturor puss

Ioana ,ma bucur din tot sufletul ca esti bine ,pacat ca a trebuit sa treci prin toate astea ,mi-ai dat emotii foarte mari sa stii sad

Noi am fost la eco ,e totul bine cu bebe si intestinul gros e in regula acum.Singura problema e ca bebe s-a intors nu mai e cu capul in jos ,e cu capul in stanga si piciorusele in dreapta.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#93 2013-07-09 10:32:12

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

neata fetelor puss
ioana bine ca ai aflat cauza si ca e bine fetita puss
get puss imi pare rau de disconfortul tau sa speram sa trece repede
eu astazi am fost la medicul de familie sa ma ia in evidenta si sa-mi dea trimitere ot analize. voi ati facut torch, clamydia si listeria la inceput de sarcina? era sa lesine sotul cand a vazut cat de scumpe sunt chicot


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#94 2013-07-09 10:40:12

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

Ioana puss
Ali, stai linistita ca se invarte el rotfl
hello fetele puss

Offline

 

#95 2013-07-09 10:42:03

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

alle eu am facut numai torch si analizele uzuale ptr trimestrul 1


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.