homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28-6


#96 2013-07-09 10:44:35

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

Alle, eu am facut torch la 12 s, si a fost cam tarziu; sfatul meu e sa le faceti pana in sapt10, in caz de vreun rezultat pozitiv, infectie, sa puteti face testul de aviditate-stabileste vechimea infectiei, si la noi in tara termenul e mai veche sau nu de 90 de zile. la mine trecusera 90 zile si nu prea a fost relevant testul de aviditate ptr medicii nostril. Stiu ca-s scumpe rau.


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 



#97 2013-07-09 10:45:34

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

Alinutza, bine ca e bine totul, ma bucur mult.
Happy, nici nu imi pot imagina saracuta de tine cum ai trecut prin asta.
Emi, groaznic.
Eu nu vomit, pot manca, dar imi este efectiv greata non-stop. Nu ma lasa nicio secunda, deloc.
Si ma mai doare si burta si ma ingrijoreaza. Of, ce ma mai pot plange.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#98 2013-07-09 10:49:24

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

pai nici eu nu am vomat, dimineata era mai mult ca o tentativa cand ajungeam la birou ptr ca practic nu aveam nimic in stomac ... dar si eu la fel aveam o stare de greata permanenta, la un moment dat ma gandeam ca mai bine sa fi vomat poate m-as fi simtit mai bine


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#99 2013-07-09 10:55:04

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

Ma gandesc si eu la asta, dar nu stiu cat de bine ar fi. Macar daca tot pot manca, sa profite bebe de ce mananc. Asa cu stomacul gol nu stiu cat de bine mi-ar fi. Ma imbat ca mai am o luna si un pic pana se termina primul trimestru.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#100 2013-07-09 11:00:32

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

salutare la burtici smile asa e, anca, degeaba imi fac ganduri de orice gen... ce va fi, va fi

pentru mine e cam devreme sa ma dau cu parerea despre simptome, dar fata de cum ma simt de obicei acum am dureri de cap, ceea ce nu mi se intampla in mod normal... am citit ca se intampla... am renuntat la cafea si ma gandesc ca poate fi si asta un motiv... aseara am avut niste greturi... cred ca au fost primele, dar nu stiu daca de la sarcina ci mai mult de la o supa cu galuste pe care am devorat-o lol


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2013-07-09 11:01:22

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

just, alinutza, ma bucur ca sunt bine bebeii! big_smile de intors, au ei timp.

cris, ce zici tu referitor la mesele de noapte, e valabil numai pt copiii hraniti cu lapte praf, nu? parca stiu ca cei alaptati se trezesc mult timp peste noapte hmm.

alle, e bine sa faci analizele alea. eu chlamydia n-am facut, pt ca nu aveam cum sa ma infestez cu ea.

pai emi,pana la urma tu ai avut varsaturi sau nu? ca ziceai mai sus "vomam in fiecare dimineata cand ajungeam la munca", apoi "pai nici eu nu am vomat". am auzit ca daca reusesti sa versi, dupa, te simti mai bine un timp. eu n-am varsat nici macar o data, dar rau mi-a fost cu caru' (stiu fetele cat ma plangeam; acum aproape ca am uitat cat de rau era smile ). nici nu mi-a trecut imediat ce am intrat in trim II, ci abia pe la 16s.
acum tot am ramas cu sensibilitatea la mirosuri. de ex, in fiecare dimineata mi se face rau cand vin la munca si simt mirosul de pe hol - e ceva specific, nu pot sa descriu. dar imi trece dupa un timp, nu ma mai tine raul 24/24, cum era la inceput. ocazional, la diverse mirosuri, mi se face rau, apoi imi trece.

Offline

 

#102 2013-07-09 11:04:14

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

Cand va aud ca aveti greturi si anumite senzatii ma faceti sa ma ingrijorez mai tare....eu nu am decat o durere infundata de cap care cate o data se transforma intr-o mica ameteala in rest cum am cam indepartat mirosurile care nu imi plac nu mai are ce imi provoca greata si atunci ma intreb ca prostuta....oare este totul bine??? Abia astept sa treaca zilele astea si sa imi doc. ca e totul bine chiar daca sunt constienta ca pana in ultima zi oricat ai fi de pozitiva si ai relaxata tot nu ai cum sa nu te gandesti la binele puiului tau....sper sa ma aflu printre norocoasele care au o sarcina de vis.....Doamne ajuta !


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#103 2013-07-09 11:06:22

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

anca hai sa iti explic: in fiecare dimineata cand ajungeam la munca si intram in birou mi se facea greata si incepea stomacul sa mi se contracte si sa incerce sa isi elimine continutul. Insa din cauza ca eu dimineata nu mancam foarte mult nu aveam ce sa dau afara, eventual putin suc gastric si mucus din stomac dar atat. Am zis ca nu prea am vomat in ideea ca sunt gravidute care vomita de zeci de ori pe zi si aia consider eu greata cu varsaturi, nu ce aveam eu ...


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#104 2013-07-09 11:07:23

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

A fost greu Geta dar a trecut.

Offline

 

#105 2013-07-09 11:10:09

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

Jac puss ,cu siguranta se intoarce si daca nu facem cezariana pana la 40 are tot timpul sa se suceasca.Ce faci?

GET puss multumesc mult ,incearca sa gasesti un remediu sa iti mai elimine din greata .Pentru burtica,continua cu nospa.

Anca puss multumesc mult,tu ce faci?

Ultima oara a fost editat de Alinutza30 (2013-07-09 11:11:45)


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#106 2013-07-09 11:12:05

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

Fetelor, nu va faceti griji daca nu va e greata, nu vomati....eu in sarcina am vomat de max 3 ori la inceput...in ultimele sapt de sarcina vomam des ptr ca doar asa scapam o perioada de arsuri.
Eu dinainte sa am test pozitiv, aveam o pofta nebuna de salata de rosii cu ceapa...mancam zilnic, ii simteam mirosul mereu, eram innebunita..de asta am si facut test....dar alte simptome....mai deloc.


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#107 2013-07-09 11:16:18

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

Just puss ,suntem in aceeasi situatie si la mine tot transversala e ,in rest e ok totul.Cum esti azi?


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#108 2013-07-09 11:18:05

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

kristinika, nu te ingrijora. si durerea de cap e un semn ca ceva se petrece in organismul tau, ca sarcina evolueaza. stiu cum sunt grijile cand nu stii nimic despre copil (o sa tot fie pana va incepe sa miste), dar cu optimism treci mai usor peste ele.

a, deci ceva varsaturi au fost, emilya. bine ca ai scapat!

alinutza puss bine, ma mir cat pot sa cresc smile. din prea mica, acum mi se pare prea mare burta pt 6 luni. ma tot intreb cat va mai creste in 3 luni... si ma ingrijoreaza ca e tare in fiecare noapte si ma simt balonata, am junghiuri din cauza asta. o fi din cauza ca mananc tarziu seara, dar daca tot tarziu ajung, ce sa fac?

Offline

 

#109 2013-07-09 11:22:07

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

Anca ,eu ce sa zic ca sunt imensa si bebe are deja 1800 gr?Inca nu am probleme noaptea ,dorm super bine ma odihnesc,intr-adevar eu evit sa mananc seara si daca mi-e prea foame mananc fructe sau legume.Acum ma lupt cu o durere mare de gat ,am tot baut ceai cu miere si lamaie.

Ochisori puss ,ai avut noroc cu rosiile mie imi plac foarte mult mai ales ca e sezonul lor dar.........nu ne mai prieste trebuie sa le scoatem.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#110 2013-07-09 11:29:21

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

Eu doar cu carnea am av problem, nu prea am mancat....in rest, cam de toate.
Alinush, ptr gat cauta la plafar sirop din muguri de brad, eu cu el m-am tratat si in sarcina si in afara ei.
Intr-o zi ati tot vb de facebook, dar am ratat ziua resp, sa va mai adaug si eu sad.


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#111 2013-07-09 11:34:17

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

Eu am vreo saptamana de cand in fiecare zi imi fac salata de rosii cu castraveti si ceapa verde (inainte era salata pe care nu o mancam ca imi facea rau) si simt ca tot imi este pofta de asa ceva si culmea o diger imidiat si nu imi mai face rau....
Ai dreptate Anca stiu si sunt constienta de anumite lucruri dar fara sa vrei ajungi cu gandul prea departe
puss  puss  puss  la toate... ies putin la plimbare ca e putin innorat si profit sa ies din casa. Pe mai tarziu!!
Ochii deci este adevarat ca siropul de brad ajuta la raceli????!!!! acum cateva saptamani am avut o raceala urata,cu febra si durere de gat si cum nu puteam lua pastile mi-am adus aminte ca am niste sirop de brad facut de mama si am baut cateva cani de ceai cu acel sirop si infectia din gat a disparut in maxim 24h....sa vezi si tu leacurile babesti....

Ultima oara a fost editat de kristinika (2013-07-09 11:37:42)


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#112 2013-07-09 11:36:13

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

alinutza, wow, e marisor baietelul tau! poate se hotaraste sa vina putin mai devreme de 40 sapt smile (dar la termen, desigur). doctorul ce zice, corespunde la o varsta mai avansata de sarcina?

Offline

 

#113 2013-07-09 11:41:47

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

Neata!

Da, ce zice cris e pentru copiii pe lp. Adica eu inca nu am auzit de copil alaptat sa nu se trezeasca toata noaptea. Desi exceptii, or fi...
Copilul alaptat se trezeste mai rar de foame, si se trezeste mai mult pentru nevoia
de afectiune, de apropiere cu mama.
Eu am mai zis ca yannick nu e deloc tzatzist in timpul zilei. Pentru ca e mereu in bratele mele, si suge rar, maxim 2-3 min de 2-3 ori pe zi.
Dar noaptea de minim 10-15 ori se trezeste pentru fix o gura de lapte, sau sa il tin in brate.
Pe langa faptul ca cei pe lp sunt mai satui, lp e o mancare mai grea pentru stomacel, de-asta dorm mai bine.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#114 2013-07-09 11:43:41

Jasmina
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 840

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 28

Fete  hopsieu

V-am citit, dar am cam uitat sad
Vorbeați de poziția lui bebe, a mea săptăm?na trecută era deja cu capul ?n jos, era efectuată culbuta. Eu neștiind ce ?nseamnă și dacă e ok ca bebe să fie deja cu capul ?n jos de la 26 de săpt, dr. a z?mbit c?nd am ?ntrebat-o dacă pot face ceva ca bebe să revină cu capul ?n sus și a zis că e poziția idealăăă lol Sper să răm?nă așa p?nă la naștere smile

Referitor la supărarea mea, e legată de faculta păcii.  disperat box  Totul e bine cu mine, bebe și tati smile

Vă pup, burtici  puss  par  kram  storstark

Ultima oara a fost editat de Jasmina (2013-07-09 11:45:40)


Mămică fericită de prințesă Iovana din 26.09.2013!
Te iubim, comoara noastră! hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.