homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29-40


#742 2013-08-05 14:54:33

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Elenus o sa-i cer vitamine doctoritei,si asa doctorul a zis la ultima eco,ca bebe nu e fff gras,si ma gandeam daca totusi am nevoie si eu de niste vitamine,aud multe femei care iau vitamine pe sarcina,eu deloc???O sa-i zic vreo doua.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 



#743 2013-08-05 14:59:54

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Ionus, tu nu ieie nici o vitamina? Nici macar acid folic care e extrem de important pt cine are mutatia MTHFR??


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#744 2013-08-05 15:27:11

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Elenus am scris in urma,iau numai cardioaspirina si acid folic.
O sa o intreb daca e suficient.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#745 2013-08-05 15:31:25

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

fetelor azi era sa ma calce o masina pe trecerea de pietoni, tremur ca varga si acum si au trecut 2 ore. oare il afecteaza pe bebe? sad


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#746 2013-08-05 15:42:14

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Buna dragele mele!
Va pup pe toate, fara exceptie!
Alle, imi pare rau, doamne freest...incearca sa te linistesti sa nu-l afecteze pe bebitza.
Noi am fost vinery la pediatra, pentru ca nu mananca. Ne-a dat sa facem analizele sambata dimi, a spus ca refuzul laptelui e datorat refluxului; asociaza mancarea cu durerea de burtica data de reflux. Ne-a dat tratament pentru reflux, rezultatele le-am primit azi, sunt ok a spus. Ma asteptam sa aiba lipsa de calciu, avand in vedere ca nu I-am dat deloc, dar surprinzator sta f bine cu toate; TGO putin marit, dar e de la nurofenul care I l-am dat ptr dintisori; mai sunt doua in afara limitelor, dar a zis dr ca sunt ok ptr varsta ei. Ne-a dat si schema de diversificare, am incput cerealele de orez (dar ii schimbam pe ovaz ptr ca avem istoric de constipatie)...dar nu vrem sa papam cu lingurita...f greu papam, nu stiu ce sa-i fac. Sper sa fie ok tratam ptr reflux si sa revina la mesele obisnuite.


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#747 2013-08-05 16:03:15

Jasmina
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 840

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Mulțumim, fete dragi puss
Am ajuns acasă smile Suntem bine, avem o fetiță frumoasă și cu piciorușe de balerină, după cum spune doamna dr hjarta. Colul și secreția sunt ok. Bebelușa  e ?n poziția ideală, cefalică, pregătită de naștere big_smile
De acum mă preia soțul doamnei dr.. cu el  voi naște. El a operat-o și pe mami acum 7 ani și a readus-o la o viață normală, așa că am ?ncredere ?n el smile
Am vb cu dr despre naștere, din punctul ei de vedere sunt aptă pt natural, dar trebuie să fac și testările spirometrice pt astm și să-și dea acordul și dr. alergolog. Sper din suflet să fie ok, dacă nu , asta e, fac ceza. La sf?rșitul lunii merg și acolo să văd.
Avem voie să ne mai iubim luna asta lol apoi pauză p?nă după naștere big_smile

Pup toate burticile puss

Ultima oara a fost editat de Jasmina (2013-08-05 16:05:06)


Mămică fericită de prințesă Iovana din 26.09.2013!
Te iubim, comoara noastră! hjarta

Offline

 

#748 2013-08-05 16:03:34

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Ioana, probabil acum ca ti-au iesit valorile astea o sa-ti dea fier. Are dreptate Elena, nu are treaba anemia cu greutatea.

Ochisori, imi pare rau ca nu mananca. sad Dar ce face? Scuipa mancarea sau nu deschide gurita?
Nu-i musai sa aiba lipsa de Ca pt. ca nu i-ai dat. L-a luat din laptic.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#749 2013-08-05 16:11:25

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Ochisori, eu ma gandesc ca poate e doar o perioada de a ei cu faptul ca nu mananca si ii va trece...si fata mea a avut o perioada cand manca putin, cam in 10 zile si-a revenit la normal fara sa ii fac nimic...insa manca ceva, dar mult mai putin.
Noi cu refluxul am scapat...nu mai da afara decat ff putin, doar uneori cand ragaie sau face prea multe tumbe... smile
Cu cereale v-a zis sa incepeti? Noi nici acum nu am trecut la ele...ii dau piure de legume la pranz si azi am inceput si fructele, momentan doar putin mar.
Piureul de legume il mananca de rupe, cu lingurita ii dau, casca gura mare si inghite chiar repede smile e tare haioasa...la mar insa s-a strambat rau azi, abia a papat 2 lingurite mici, sa vedem cum va merge in continuare...
Stai linistita ca se va obisnui cu lingurita, tu incearca in continuare cu rabdare, eu cascam gura la ea ca sa ma imite lol  vei vedea ca in curand va sti se are de facut.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#750 2013-08-05 16:12:39

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Katey, nu primeste bibe...tine gura inchisa...sau cand il ia, papa cam 90 ml si dupa il impinge afara. grater ma termina psihic.
LE: Cris, nu stiu ce sa spun, sper sa-si revina. De dat afara nu mai dam nici noi, doar tot asa, la ragait sau la agitatie maxima, si fff putin; dar cik refluxul ramane, provoaca dureri de burtici.
Noi in prima saptamana cereal, a doua suc limpede de mar, a treia piure de mar, adaugam al doilea fruct la suc, si spre sf branzica calcica... a patra supa clara primele zile, dupa cu legume pasate. si dupa vom vedea. Tot din cauza refluxului incepem c cereal.

Mc de incurajari Cris. Sper sa reusesc si eu sa o obisnuiesc cu lingurita; ma simt asa neputincioasa, am impresia ca dau gres in toate. Azi suna socrela sa vada de analize, si intreba ce a zis dr, dc nu papa, I-am zis ca de la reflux si facem tratam...la care ea "e totusi copil, nu treb lasa asa, eu zic sa mg la spital"... am zis ca iau foc!! adica nu am av grija de copil, nu l-am dus la dr??

Ultima oara a fost editat de ochii_mei (2013-08-05 16:22:01)


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#751 2013-08-05 16:49:25

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

buna tuturor! wave

ales, imi pare rau de sperietura sad. bebe e mic, nu cred ca il afecteaza asta acum. si eu am tras o sperietura din asta zdravana (cu palpitatii de inima si tremuraturi ce au durat cateva ore bune dupa incident) la 13 sapt si nu s-a intamplat nimic rau cu bebe. ai grija de tine si incearca sa te linistesti.

jasmina, ce ma bucur ca e totul bine si bebelusa e pozitionata bine pt nastere!

eu cred ca bebe al meu sta transversal, in partea de jos a burtii, caci acolo simt burta mai tare uneori. partea de deasupra e moale. totusi, cand misca, simt si sus, sub coaste sau in dreptul stomacului nustiu.
de azi dimineata am o durere surda in partea de jos a burtii si tot acolo o simt mai tare decat in rest. nu stiu daca e de la bebe sau burta e intarita hmm. sa fie astea contractiile? cesafac durerea e constanta; daca ar fi contractii nu ar trebui sa varieze in intensitate? ma ingrijoreaza putin.

Offline

 

#752 2013-08-05 16:51:37

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Ochisori, las-o pe socrela  box si vezi-ti de ale tale. E copilul tau si faci ce consideri tu ca e mai bine pentru ea!

Despre schema nu stiu ce sa zic. Sincer e prima data cand citesc varianta asta.  nustiu  Stiam ca se incepe cu cereale la copiii care sunt sub greutate. Plus ca nu-s deloc gustoase.
Daca are reflux, sucul de mar ii poate irita si mai tare burtica. sad

Cris, eu i-am dat prima data cereale din comert pe la 10 luni sau mai tarziu. La noi sunt asa, manta de vreme rea, daca nu am timp sa-i fac ceva, bagam cereale. Motiv pentru care mai mereu aruncam cutia de jumate pt. ca expira la 3 saptamani de la deschidere (iti dai seama ce des ii dau chicot). Pediatra noastra a zis ca daca e ok cu greutatea nu are nevoie de cereale.
In schimb i-am dat orez de la 8 luni si mei de la 9 luni, sub forma de pilaf cu legume si carnita de pui. Sunt printre preferatele ei. smile

Anca, asa am avut eu cu o zi inainte sa nasc, dupa ce m-am cotopenit sa spal usa., in partea dreapta jos. Mi-a trecut cu no-spa. Apoi a revenit noaptea, dar fix in dreptul buricului si doar daca stateam pe dreapta sau pe spate. Si burtica era tare acolo.

Ultima oara a fost editat de Katey (2013-08-05 16:56:57)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#753 2013-08-05 16:57:13

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Da Katey, ne-a zis si noua data trecuta ca nu incepem cu cereal, dar cand am mers cu agravarea refluxului, a zis ca doar cu ele putem incepe..stiu ca nu-s gustoase, mi le cam refuza...eu cred ca voi grabi putin treaba si voi introduce mai repede sucul de mar, dar bag si morcov, ca e bun ptr constipatie.


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

#754 2013-08-05 17:05:21

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

hmm, katey, eu nu simt chiar cum povestesti tu. nu depinde de pozitie si nu ma doare intr-o parte, ci toata partea de jos, la vreo 5 cm sub buric. e o durere surda, infundata, dar seamana putin cu cea de la menstra in sensul ca are acel caracter de sfarseala, dar la o intensitate mai mica hmm.
contractiile nu se simt si la mana, ca niste miscari ritmice? doar te doare burta? nu exista varfuri ale durerii, care se calmeaza si apoi revin?

Offline

 

#755 2013-08-05 17:12:58

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Hellooo
Ele, ai doar 23 de ani? Eu 22 lol am zis ca eti mult mai invarsta, nu stiu de ce lol puss
Eeee macarenaaa! Iar nu am dormit calumea, no comment cand cad, cad! Sincer nu credeam ca sunt atat de puternica, sa vin de 2 luni la munca, 9 ore la munca greuta, si sa nu dorm noaptea, sa nu ma odihnesc sad
Ioana puss stai lini fata puss
Jas hjarta
Nu stiu ce am mai citit sad vreau sa i iau ceva la bebe grater(((

Offline

 

#756 2013-08-05 17:37:41

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Ochisori imi pare rau de probleme! ce repede a trecut timpul, deja diversificati. Sper sa-si revina repede mititca si sa pape!
Si noi suntem suparate, sau mai bine zis nervoase. nu mai stiu cum s-o distrez. ii cant, vorbesc, nu mai stiu ce sa-i fac sa fie vesela. se plictiseste sau cine stie ce are si tipa o gura. ma epuizeaza cateodata de numa. si imi pare ff rau ca e asa mataita.
si nici ea nu se rupe cu mancarea dar totusi mananca. abia astept sa vad cat a luat in greutate.

Offline

 

#757 2013-08-05 17:45:55

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Allle cum asa? signof10 Citeam undeva ca de mami,ramane socata pt cateva momente,asa ramane si bebe ceva timp,speriat.O sa fie bine,si ai grija de tine/de voi. puss

Ochisori ma bucur ca analizele fetei au iesit bine! puss

Jasmina ma bucur ca totul e bine.Si eu ma duc la eco la 30 de sapt.Cat e de mare si lunguta puiuta ta? puss

Katey sper sa-mi dea,asa creste si bebe mai bine,poate nu ajunge numai alimentatia mea,zic si eu,tinand cont ca nu m-am ingrasat pana acum. nustiu  puss

Cris puss Anca puss Jacqui puss


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#758 2013-08-05 17:49:30

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

eu azi m-am agitat mult, n-am stat in pat si acum ma doare burta jos ... am luat un no-spa. Am vb la cabinetul doctoritei si asistenta era in plop in ceea ce priveste prelungirea concediului medical , a zis sa vin maine sa vb cu doctorita, baiguia ea ceva de internare si m-a bagat in sperieti, desi nu cred sa fie cum zice ea, la 3 zile de spitalizare stiu ca se dau pana la 30 de concediu :-? Voi stiti ceva de asta?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#759 2013-08-05 18:47:11

Jasmina
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 840

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Anca puss mulțumim smile nu știu ce să zic de durerile pe care le simți, dar poate sunt de la bebe. Și mie mi se mai ?ntărește și se duce ?ntr-o parte, dar dacă o m?ng?i, imediat mișcă smile ?ncearcă și tu și ?ți dai seama dacă e de la bebe smile Tu c?nd vrei să mergi la echo?

Ioana puss nu mi-a zis c?t are acum, i-a măsurat iarăși circumferința craniană, abdominală, toracică, femurul, etc. și nu a mai zis ce greutate are. Iar de măsurat  acum e mare să o poată măsura cap- picioare. O să văd peste 2,3 săpt c?nd merg la soțul doamnei dr. că zicea asistenta că mai mult el se ocupă cu măsurătorile. Știu că după măsurătorile circumferințelor corespunde la 31 săpt smile Contează că e bine, draga de ea smile Baftă și ție la echo de 30 s și poate aflați exact ce sex e. Nouă ne-a confirmat ?ncă o dată că e fetiță smile

Emilia, dar nu poți să iei concediu medical de la medicul de familie? vb cu el, sigur poate să-ți dea pt ceva, dacă e pt sarcină știu că ?i trebuie scrisoare medicală de la ginecolog.

Eu azi mi-am rezolvat și de prenatal, mi-a făcut cu data de 1 august smile


Mămică fericită de prințesă Iovana din 26.09.2013!
Te iubim, comoara noastră! hjarta

Offline

 

#760 2013-08-05 18:55:52

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

ioana sad am trecut o strada cu 2 benzi pe sens pe trecerea de pietoni, m-am asigurat am asteptat sa o preasca cei depe sensul meu, au oprit am inceput sa trec, au oprit inca 2 masini pe celalat sens si dintr-o data cineva m-a avertizat, m-a claxonat, m-am oprit si prin fata mea a trecut o masina cu viteza foarte mare probabil i-a depasit pe cei opriti nu a schitat nici cea mai mica urma de frana, s-a oprit la cativa zeci de metrii dupa trecere sa vada daca am patit ceva (cred). am terminat de trecut strada si am inceput sa plang instantaneu, m-am speriat foarte tare, nici acum nu sunt foarte bine. eu ii multumesc lui Dumnezeu ca sunt bine si sper ca bebe e ok  rugaciune


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.