homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29-42


#780 2013-08-06 09:31:15

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Alinus, ia-ti prenatal si gata. Nu merita cativa bani sanatatea ta si a puiului tau. Nu mai fi suparata, stiu ca e greu fara sot, dar nu ai familia aproape? Parintii?
Te pup.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 



#781 2013-08-06 09:33:12

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Ano buna dimineata puss ce faci?

Felicitari pentru 7+ ,ai incheiat saptamana 7 si te duci spre saptamana 8 eu asa inteleg. Azi vreau sa merg la medicul de familie sa vad pentru prenatal.

Get ,m-am hotarat gata da-i incolo de bani oricat as vrea nu mai pot.Am familia langa mine dar eu il vroiam pe el mai ales ca e posibil sa vina abia in decembrie,chestia asta m-a dat peste cap maxim.Voi sunteti bine?

Ultima oara a fost editat de Alinutza30 (2013-08-06 09:36:14)


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#782 2013-08-06 09:38:16

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

neatza
kate asa si mie mi-a dat acum 14 dar am inteles de la fetele care mai fusesera internate ca poti sa te duci si se prelungeste fara internare cu alte 14 zile ... sa vad ce o zice doc azi , cred ca imi cade cerul in cap daca tre sa stau intradevar 3 zile in spital o data la 2 saptamani sad Nu neaparat ca tre sa stau acolo dar nu pot sa mananc, sa beau apa, nimic ... mi-e groaznic de scarba am impresia mereu ca am tone de microbi pe mine acklad

alinutz e mai bine asa. Uite si pe mine m-au judecat unii ca de ce mi-am luat medical de pe acuma nu puteam sa mai rabd 3 luni? Si raspunsul a fost nu, nu puteam, pentru ca eu sunt genul de om caruia daca vine seful si se uita urat sau ii da vreo replica acida i se strica toata ziua. Si chiar daca nu ma manifest , mi se pune un nod in stomac de nervi de care nu reusesc sa scap. Si pentru ce? Pentru cateva zeci de lei in plus? In momentul asta cel mai important e bebe, banii vin si pleca dar pe bebe daca doamne fereste se intampla ceva nu ni-l mai poate da nimeni inapoi


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#783 2013-08-06 09:49:59

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Em puss buna dimineata ,sper sa nu te interneze experienta in spital e neplacuta mai ales in cele de stat ,eu cand ma gandesc ce ma asteapta la nastere ,cat am fost internata 4 zile nu am pus gura pe mancarea din spital,noaptea nu dormeam mai rau mi-am facut.

Da,m-am hotarat am si sunat sa merg la medicul de familie.Poate sa judece lumea cat o vrea,nu mai pot si gata fac bine pentru altii si apoi raman ca un prost asa am patit mereu.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#784 2013-08-06 09:53:10

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

alinutza asa si eu ...am plecat bolnava de acolo sad


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#785 2013-08-06 09:58:12

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Alinus, sa stii ca prenatalul si postnatalul tot angajatorul ti-l da, nu statul.
Te inteleg, e greu fara sot. Dar tu nu poti pleca unde e el dupa ce nasti? Stiu ca ar fi greu cu bebe mic, dar zic si eu.
Noi suntem bine, astept 15 august sa fac morfologia si dublu test si apoi sa ma linistesc cat de cat ca am stat cu stress primul trimestru.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#786 2013-08-06 10:00:13

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

mi-am luat ieri vitaminele prenatale pe care mi le-a prescris doctorita, Natalvit , am dat 75 de lei yikes


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#787 2013-08-06 10:01:17

Scarlett A
Sr. member
De la: cu ai mei
Inregistrat: 2012-06-06
Mesaje: 1659

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Ano multumesc frumos, dincolo te-am vazut abia acum puss Eu nu stiu cum e corect cu saptamanile, eu duminica am o saptamana incheiata fix, dar lunea imi pun semnul cu +, adica eu luni voi avea 6+.

Geta da, ii plateste angajatorul, dar apoi isi recupereaza acei bani de la casa de sanatate.

Ultima oara a fost editat de Scarlett A (2013-08-06 10:10:48)


Am trei gratii! Multumesc, Doamne!

Offline

 

#788 2013-08-06 10:12:40

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Fetelor, dati-mi un pont ce sa fac cu somnolenta la munca. Ma clatin pe scaun de un fel de ameteala data de somn. Deci ma preling grater si am si mult de munca, mai ales ca ieri am lipsit sad Mi se inchid ochii. Ce pot sa fac? hmm Voi ce faceati?

Sa ies sa ma misc/[plimb nu e o optiune, lucrez la birou si nu pot lasa treaba ca sa ies sa ma plimb eu hmm


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#789 2013-08-06 10:26:56

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Get va fi bine la morfo stai linistita.Nu am cum sa plec ,nu are rost sa dam banii aiurea.Nu stiu cu botezul cum vom face.

Em ,eu am luat elevit si mi-a mers tare bine cu ele majoritatea medicilor o recomanda de ce ti l-o fi dat pe asta asa scump?E pentru o luna,nu?

Ano nu prea ai ce face pentru starile de somnolenta din pacate trebuie sa te lupti cu ele.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#790 2013-08-06 10:28:15

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

eu consider ca daca am incheiat saptamana 16 de sarcina am intrat in saptamana 17, cand am 17 implinite intru in saptamana 18 si tot asa
da, pentru o luna mi-a dat ... dar o sa vb cu ea sa imi prescrie ceva mai ieftin ca ma aduce la faliment


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#791 2013-08-06 10:31:21

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

buna dimineata!

jas, eu as vrea la 36 sapt sa merg, sa fac putin mai devreme consultatia de 37s, pt ca vreau sa recoltez si pt secretie si sa am timp sa tratez daca e ceva hmm. sper sa fie bine pana atunci, sa stea bebe cuminte.
si in prenatal tot dupa 36s vreau sa intru, desi chef de munca si trezit dimineata nu mai am chicot, acum vad ca ma mai si supara burta hmm. sper sa nu se declanseze nasterea pana atunci cesafac. oare medicul ginecolog nu-mi poate da concediul de maternitate, e musai sa merg la dr de familie?
si eu mi-as schimba medicul de familie, dar nu cunosc altii, nu stiu la cine sa merg ca sa nu cad din lac in put.

doamne, alle, ce nebun inconstient! signof10 doar i-a vazut pe ceilalti ca sunt opriti.

elena, daaa, peste!!! drool eu am si mancat chicot

cris, ce fetita frumoasa trebuie sa ai, mereu zambitoare hjarta. mi-ar placea sa ne-o arati intr-o zi.
legumele i le dai fierte? ma gandesc ca poate si fructele daca ar fi fierte, in compot, nu ar crea aciditate.

scarlett, sa fie totul bine pana la termen!

alinutza kram imi pare rau pt starea asta si problemele ce te apasa sad. sa depasesti curand perioada asta!
sa obtii repede si usor prenatalul!

ano, eu citesc despre sapt x atunci cand implinesc x sapt si o zi, deci cand sapt x e incheiata, am intrat in x+1. deci la 7 sapt si o zi citesc despre sapt 7.
cu somnolenta nu stiu cum sa te ajut, eu am suportat cu stoicism toate simptomele primului trimestru. vor trece...

m-am uitat ieri putin peste sistemele de purtare a bebeilor si am vazut ca recomandate pt nou-nascuti sunt wrap-ul si sling-ul... wrap-ul mi se pare cam maricel (mult material), ma tem ca ma incing si eu si bebe in el hmm. mie imi placeau "rucsacelele" acelea cu bretele, in care il bagi pe bebe (nu stiu cum se numesc ca exista o multime de feluri de purtatoare, fiecare cu numele propriu), dar acelea sunt controversate pt ca nu toate asigura o pozitie corecta copilului si eu nu stiu sa fac diferenta.
mamici care mai cititi pe aici, voi ce ati incercat, cu ce va impacati mai bine?

Ultima oara a fost editat de anca90 (2013-08-06 10:33:57)

Offline

 

#792 2013-08-06 10:31:30

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Of, Alinus, imi pare rau. Dar mai sunt cateva luni, ti se par multe acum, dar o sa treaca si astea, o sa vezi.
Multumesc de incurajare, sper sa fie bine.
Si eu la fel ca Emi consider.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#793 2013-08-06 10:34:01

alesandra
Insomniac member
De la: orasul pierdut
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 8308

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

neata
scarletica felicitari draga mea ,sarcina usoara sa ai bis bis bis


Luxul tine de bani,eleganta de educatie...
Le ofer respectul meu celor care îl merită. Cu restul sunt doar civilizata!

Offline

 

#794 2013-08-06 10:36:28

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

neata fetelor puss

alinutza puss imi pare rau de situatie, e nasol sa nu fie langa tine dar trebuie sa te incurajezi ca totul va fi bine big_smile iar cu serviciul pauza mamica puss

ano puss eu cu saptamanile am inteles asa : 10 s si 1z .. si 2z ... si 3z deci eu de maine incolo (ca fac 10 s) ma uit la saptamana 10  la evolutie (si gandindu-ma acum nu sunt convinsa ca trebuie sa ma uit la 10 sau la 11 lol )

get puss ce fain, mai ai un pic pana la morfo, eu numai pe 26 am programare mai am de asteptat big_smile

fetelor dublu test e obligatoriu? mie gine mi-a zis ca nu facem decat triplu test, e ok asa?

scarlett puss felicitari pentru burtica  majoreta am vazut ceva dincolo la aspirante dar am zis sa nu ma bag pana nu anunti big_smile cand mergeti la control?

pupam toate fetele puss


LE: da Anca puss, un inconstient sad acum m-am linistit dar ieri am fost socata toata ziua

Ultima oara a fost editat de allle (2013-08-06 10:41:11)


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#795 2013-08-06 10:41:42

alesandra
Insomniac member
De la: orasul pierdut
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 8308

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

allle obligatoriu nu e nici dublu nici tripul,sunt statistice doar,le faci pentru linistea ta,dar se intampla cateodata mai rau sa te nelinisteasca.
depinde de doctor,eu am facut doar dublu si tripul a zis ca nu il mai facem.
imi pare rau de sperietura ce ai tras-o ,un idiot de om ala

Ultima oara a fost editat de alesandra (2013-08-06 10:42:18)


Luxul tine de bani,eleganta de educatie...
Le ofer respectul meu celor care îl merită. Cu restul sunt doar civilizata!

Offline

 

#796 2013-08-06 10:47:44

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Buna dimineata Anca puss ,pana la 36 saptamani vrei sa muncesti ?Mie la 32 de sapt mi-a luat secretie de col si mi-a iesit candida albicans ,dar cand l-am sunat pe dr. nu mi-a spus sa iau ceva.Fac tot posibilul sa ajung astazi la medicul de familie sa vedem cum e.Nu stiu daca medicul ginecolog iti poate da prenatalul.

Get ,cu siguranta vor trece dar  e greu acum eu sunt si o plangacioasa si ma consum sper sa nu fac naibii vreo depresie.

Alle puss buna dimineata ,ce faci?Ma rog sa treaca cat mai repede perioada asta si sa uit supararile de acum.Eu am facut dublu test si a iesit ok ,apoi triplu nu l-am mai facut nu trebuiesc amandoua.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#797 2013-08-06 10:49:36

Scarlett A
Sr. member
De la: cu ai mei
Inregistrat: 2012-06-06
Mesaje: 1659

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Ales puss puss multumesc iubita!!!

Anca multumesc!

Alle multumesc! Voi merge saptamana viitoare, oricum intru in concediu si voi avea timp!


Am trei gratii! Multumesc, Doamne!

Offline

 

#798 2013-08-06 10:56:56

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Allle, de joi eu ma uit la saptamana care urmeaza sa vad cum urmeaza sa se dezvolte, nu la asta care deja a trecut. Citeste de pe net despre dublu si triplu. Eu am de gand sa fac doar dublu daca imi iese bine. Statistica la triplu este mai mica decat la dublu pentru Down si Edwards. Daca la dublu sansele de diagnostic sunt de peste 90%, la triplu abia daca ajung la 80%. Dar mai ai o malformatie in plus acolo. Citeste si tu si ia hotararea care este ok pentru tine.
Alinus, sa te inconjori de familie sa iti fie alaturi mereu. Sper sa fii bine.
Neata Alesucule drag. Ce mai faci? Simti pe bebe?


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.