homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29-86


#1616 2013-08-14 10:39:49

smile_my
Banat
Inregistrat: 2007-07-25
Mesaje: 894

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

neata Anca, noi suntem bine, super active amandoua, o ador cand face valuri in burtica smile
ne pregatim ca maine mergem in Ro cu avionul si am putine emotii
u, cate saptamani ai? totul bine?


Chiar daca in al noualea cer stelele-si cauta partener sa-l tina cu miere si lapte,tu ai ales sa ramai pe pamint cu iubirea facind legamint, stiind ca in ceruri e frig si e noapte .   hjartahjartahjarta

27+

Offline

 



#1617 2013-08-14 10:51:34

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

smile, ma bucur ca sunteti bine. maine sa declari cu vreo 2 sapt mai putin la aeroport chicot; de la 28s incep sa comenteze, e posibil chiar s anu te lase sa zbori fara vreo adeverinta de la medic. a, si sa refuzi controlul cu detectoare de metal, ceri pat down.
eu am 33s, suntem bine, cu exceptia unor pb la mine pe partea de intestine si digestie. nu apar mereu si nici mult n-a mai ramas, asa ca sper sa le depasim cu bine.

Offline

 

#1618 2013-08-14 11:00:17

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Va salut fetelor! Noi suntem bine, papam tziti, dormim, povestim etc ...

Elena iubita mea, medicul chiar daca-i foarte cunoscut si se spune despre el ca-i "foarte bun", obiectiv poate sa nu fie chiar asa, uneori dupa ce isi castiga popularitate se culca pe-o ureche.

Eu nu am fost pe principiul sa merg la "pomul laudat", mi-am ales medicul dupa anumite criterii dintre care cel al popularitatii era exclus clar. Am considerat ca sarcina si nasterea nu-s niste fenomene extrem de complicate pentru care sa-ti trebuiasca neaparat experienta, e suficient daca medicul e inteligent, dedicat, suficient de tanar sa aiba functiile executive la functionare maxima iar relatia medic pacient sa fie una cat se poate de buna. Din fericire eu am gasit medicul respectiv iar dupa ce am nascut, m-am felicitat pt alegerea facuta.

Ganditi-va ca inclusiv amniocenteza mi-a facut-o el si l-am ales in detrimetul marelui Stamatian care are monopol pe amniocenteze in Cluj. Eram sigura ca la o adica marelui profesor nu-i pasa daca se pierde sau nu un copil, el oricum are "numele" facut si spatele acoperit incat cine-l ia pe el la raspundere? Executa amniocenteze inclusiv sub influenta bauturilor alcoolice ...

Am avut un medic de nota 10, am citit pareri despre el si pe net si spre deosebire de majoritatea medicilor la el n-am citit nimic negativ.

Parerea mea e ca relatia cu medicul conteaza enorm si eu nu inteleg Elena draga daca-i asa buna individa asta cum poate afirma ce afirma? Stim toate ca daca treci printr-o nenorocire cu o sarcina e foarte putin probabil sa se intample si la alta la fel dar ea totusi invarte cutitul in rana la tine ... asta-i lipsa de profesionalism as spune. Apropo unul din criteriile mele era si ca medicul sa fie barbat, la cezariana nu m-a da niciodata pe mana unei femei desi e o operatie de rutina ... in plus au si ele perioada din luna cand sunt mai ciufute ca fiecare femeie ...


Va pup pe toate si felicitari pentru fetite si inimioare care bat regulamentar  puss

Offline

 

#1619 2013-08-14 11:05:40

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Buna Getut puss ,ce faci cum te simti?

Suntem bine,pe mine una ma omoara caldura nu mai pot ,tot timpul sunt fleasca as sta numai sub dus ,si noaptea transpir foarte tare.Sa stii ca e destul de bine pana acum in concediu,pana acum mi-am facut treaba pe aici acum nu prea mai am,ieri inca m-au chemat la serviciu sper sa fie ultima oara.

Jac puss spe din suflet sa fii bine.

Anca puss buna cum esti,mai ai si tu putin.Am uitat sa schimb saptamana,eu sper totusi sa ajungem la 39 de sapt,sa nu fie mai devreme,mai ales ca la dr.mai merg abia pe 27 ,pana atunci el nu e.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#1620 2013-08-14 11:13:38

Jasmina
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 840

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Neața puss

Ce mai faceți voi astăzi? smile

Ali puss, cum de nu ai mai intrat zilele astea? credeam că ai născut smile cum e acasă? ai mai cumpărat ceva?

Anca puss hai că ne apropiem și noi ?ncet de burticile mai mari smile eu abia aștept să treacă timpul, deși trec printr-o perioadă extrem de frumoasă, ?n sensul că ador să ?mi simt bebelina hjarta dar nu-mi place faptul că mă mișc mai greu, g?f?i, etc. sad și vreau să-i văd fața ei frumoasă, parcă văd că e bucățică ruptă din tati ei big_smile Flăcăul tău ce mai face?

Ioana, neața puss

Jac., sper să fie totul bine puss

Eu mă pun să mă uit prin revistele mele de vreo rețetă pt tort, aș face pt m?ine smile

Vă pup, dragele mele!!!


Mămică fericită de prințesă Iovana din 26.09.2013!
Te iubim, comoara noastră! hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1621 2013-08-14 11:14:40

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Alinus, eu sunt bine, am facut morfologia de 12 saptamani si e totul ok, astept rezultatul la dublu test ca am dat ieri sange.
Mi-au venit rezultatele la anticorpi Rh si toxo, negative amandoua.
Sper sa fie bine.
Mai ai un pic, fetita, acusica nasti. Ce bucurie!


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#1622 2013-08-14 11:17:54

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Emi, felicitari pentru fetita!

Elena, cata dreptate are Betty.  nu te lua  dupa ea, ce a acut ea nu demonstreaza ca e medic,un medic nu ar fi trebuit sa aiba atitudinea asta. sper sa i ajute Dumnezeu dupa cum ti a vorbit tie! ai incredere ca nu degeaba ti a dat Doamne Doamne un alt sufletel  par  . ce  insensibila a fost, as fi pus o la punct, crede ma. ai incredere in tine , ai sa vezi ca va fi bine, chiar daca poate nu crezi.
Si tu ai dreptate, cum poti sa ramai la un medic  care nu ti da o siguranta de sine si nici siguranta in tine, sa stai mereu cu frica sa te gandesti ca daca nu e bine ca nu ti da acum analizele, sau chiar si celxane , sa stai cu frica mereu cand te duci la ea..asta zic eu ca e un stres, si ai sa o tii intr un stres, ceea ce nu e bine. nu pot sa cred , cum zice Betty ca nu mai sunt alti medici acolo, care sa nu fie neaparat populari , dar Buni. nu trebuie neaparat sa fii popular ca sa ii si OM in primul rand, apoi medic. inca e mica sarcina, ganditi va bine. eu sper sa gasiti un medic inteligent care sa te inteleaga si sa te sustina par . pacat ca nu esti in Buc.

Burtici kram

Ultima oara a fost editat de LikeIt (2013-08-14 11:34:22)


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#1623 2013-08-14 11:32:06

smile_my
Banat
Inregistrat: 2007-07-25
Mesaje: 894

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

anca am foaie de la medic ca pot calatori si pe ea scrie ca am 27de sapt. o sa iau un scaun extra large ca sa ma simt mai confortabil, speram ca in 2 ore nu o sa ni se intample nimic rau.
33 s? ce frumos, mai un pic si ai bebelina in brate si o sa uiti si de problemele digestive care sunt, va pup


Chiar daca in al noualea cer stelele-si cauta partener sa-l tina cu miere si lapte,tu ai ales sa ramai pe pamint cu iubirea facind legamint, stiind ca in ceruri e frig si e noapte .   hjartahjartahjarta

27+

Offline

 

#1624 2013-08-14 11:33:15

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Jas puss buna ,ce faci?E binisor acasa cu toate ca trece timpul mai greu dar ma odihnesc.Nu am mai luat nimic,sapt viitoare vreu sa merg sa iau patutul cu toate necesare,cadita,pampersi,iar pt mine sutien de alaptat+camasa,niste chiloti mai mari cica asa ne cere la spital,tampoane speciale cu tifon.

Getut ce bine ca sunt negative puss ,doamne ajuta la dublu.


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

#1625 2013-08-14 11:49:26

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

alinutza, asa sunt si eu cu caldura, dorm ft prost din cauza ei si ma trezesc cu ceafa transpirata sad. in weekend am fost tare molesita, nu eram in stare sa fac nimic si am incercat sa ma pun sa dorm. de unde! in 20 min m-am trezit toata transpirata. in alti ani nu aveam probleme cu caldura. ma intreb daca schimbarea e pe baza hormonala sau din cauza kg in plus.
sa ajungeti cu bine la 39s! eu ziceam de 37 ca atunci se duce stresul nasterii premature si eu abia astept sa ajung acolo.
se gasesc tampoane din acelea gata facute? citisem pe la mamici ca si le-au facut ele din vata si tifon.

jasmina puss te cred ca abia astepti sa o cunosti! si eu tot asa, sunt curioasa cum arata  smile. bebe face bine, ma bucur sa il simt miscand. mai ales ca acum face miscari mai ample decat la inceput.

smile, daca ai dovada de la medic, e bine. nu are ce sa se intample la varsta asta a sarcinii.
"bebelina mea" e bebelin chicot. dar sper sa facem dupa si o bebelina smile.

Offline

 

#1626 2013-08-14 11:59:42

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Neata fete,

adina, medicii de care am vorbit sunt sotii Predoi Silviu si Predoi Deliana. Eu am insirat toti medicii din Bucuresti pana sa raman insarcinata, insa doar pt ei am cuvinte de lauda.

anca, mi-a spus ca la 34 saptamani incheiate bebe are toate sansele sa supravietuiasca fara probleme. Are sanse si mult mai devreme, dar se pare ca la 34 de saptamani e un hop, deja riscurile sunt foarte mici, de multe ori nici nu e nevoie sa stea in incubator.

pup fetele!


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1627 2013-08-14 12:01:56

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Fetelor sunt inca la urgente grater imi vine sa imi dau una in cap asa de tare ma doare, astept analizele, mi au facut echo si bebe e bine dar eu sunt rau din pacate grater

Offline

 

#1628 2013-08-14 12:11:45

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

multumesc, cris. inca putin si ating si eu pragul asta rugaciune.

jacq puss nu au nicio banuiala, ce ar putea fi?

Offline

 

#1629 2013-08-14 12:14:17

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Neata

Eu sunt destul de sigura ca mi-am rupt degetul mic de la picior ieri seara  supa L-am lovit le marginea patului si am cazut in genunchi de durere... Si nu a mai trecut, s-a inflamat si am adormit noaptea cu dureri mari la el, acum nu pot sa calc nici pe lateralul talpii, nici pe calcai, cum ma sprijin pe acel picior am asa niste dureri la deget, desi nu il ating.. Cum o sa merg eu la munca? Si nici radiografie nu pot face. Am inteles ca acolo nici nu se pune ghips... Abia reusesc sa fac cate un pas

Fetelor multumesc de pareri, trebuie sa ma gandesc ce sa fac..si cat mai repede.

Ochisori, multumesc si succes surorii!

Katey.. m-ai ghicit smile am temperament melancolic-flegmatic.Multumesc pt sfat

Ano puss multumesc! Tu cand mai mergi la dr?

Ionus puss multumesc!

Smile puss

Happy, nu stiu ce sa zic.. cert e ca nu l-a lasat sa intre si ca nu avem acea "chimie" intre noi. Pe tine te si consulta? Pe mine inca nu.

Anca, posibil sa ai dreptate, poate nici eu nu sunt prea capabila sa ma fac placuta hmm
Si tu ce putin mai ai rugaciune

Betty, multumesc de parere. Acum nu se stie daca se poate repeta povestea cu sarcina problematica pentru ca nu se stiu motivele clare a tot ce s-a intamplat. Daca e o afectiune de-a mea sau nu..

Like, o sa ma gandesc bine inainte de a lua o decizie..

Geta, am auzit si eu de Shaas, tot asa, legat de trombofilie

Va pup, ma scuzati ca v-am batut la cap.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1630 2013-08-14 12:22:49

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Salutare si de la mine.

Em si Ales felicitari pentru printese ...

Elena ma bucur enorm ca ai auzit inimioara si ca e totul ok cu bebe. Cat despre medic ... eu una as renunta la el. Nu mi se pare ok sa nu poti comunica cu medicul tau, mai ales ca in perioada asta apar o gramada de intrebari la care cautam raspuns.

Jaq ... sper sa fie totul ok si sa afli repede despre ce e vorba si, mai ales sa scapi de durere.

Nu mai stiu ce am citit.

Cris ... sa inteleg ca eu avand aproape 35s, am depasit pragul critic si ca ... daca Doamne fereste ar fi sa nasc de acum in colo nu ar mai fi atat de mari probleme?  Offf ce bine. Doamne ajuta!!!

Pupici la toata lumea.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#1631 2013-08-14 12:26:32

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

elena sad sad mergi la doctor, poate trebuie puse oasele la loc si apoi legat. nu sta asa cu el.
nu asta am vrut sa spun sad (si iti garantez ca cel putin pe forum esti ft indragita par), ci ca de regula antipatia/simpatia e reciproca. daca tu nu simti ca rezonezi cu doctorita, e posibil sa simta si ea la fel si involuntar sa fie rece cu tine.

Offline

 

#1632 2013-08-14 12:26:45

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Andy, multumesc!

Anca, La viata "reala" ma refer, nu tin legatura cu prea muti oameni, sunt mai introvertita.
Nici nu stiu la ce doctor ar trebi sa merg.. urgente, ortoped?

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2013-08-14 12:32:56)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1633 2013-08-14 12:38:02

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Anca, vei naste la termen wink dar deja bebele tau e destul de maricel, am o colega care a nascut la 32 de saptamani, fetita a stat in incubator dar acum e maricica si foarte sanatoasa. smile

Andy, da, la momentul asta au trecut riscurile, insa cum i-am spus si Ancai, si tu vei naste la termen, dar va inteleg temerile...si eu am rasuflat usurata cand am trecut de saptamana 34. smile

La mine de la saptamana 35 bebe a coborat rau de tot, abia am dus-o pana la 38 de saptamani, cu stat in pat, no-spa si magneziu...medicul imi spunea ca si o zi conteaza enorm, la varsta asta a sarcinii ei cresc foarte mult, si e bine sa stea cat mai mult acolo..

Ultima oara a fost editat de cris8 (2013-08-14 12:42:17)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1634 2013-08-14 12:38:56

Alinutza30
Sr. member
De la: Busteni
Inregistrat: 2013-02-22
Mesaje: 1194

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 29

Anca exact asa sunt si eu cu caldura ,mereu  zic rau e sa fi gras rotfl2.Pt absorbante o sa caut la bv in magazine speciale,daca nu in magazine ,in utima faza la spital dar cica se dau "pe sub mana" doar traim in ro totul se plateste.Vreau sa caut si batista bebelusului am inteles ca e foarte practica,dar la inceput mi-ar fi teama sa o folosesc ,sperii copilul cu zgomotul aspiratorului.

Cris,Andy,Elenus puss

Jac sper sa scapi de acolo cat mai repede si sa fi bine,doamne ajuta ca bebe  e bine.puss


Pui mic Maximus Andrei 15.09.2013 bebe

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.