homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32-12


#210 2013-10-10 14:50:50

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Katey, m-a topit mesajul tau kram sa va traiasca puiuta!

Ioana, ce fel de tare in stomac? Poate te-ai stricat la stomac? sau ce sa fie?
Poate e de la carat chestii, am inteles ca ai carat multa apa sad


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 



#211 2013-10-10 14:55:48

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Get, merci

Ionus, am inteles eu gresit sau ai inceput sa pierzi lichid?   Nu stiu ce anume declanseaza ruperea membranelor, nu cred ca asta conteaza... daca se rup mai tare curge cam tot si daca se fisureaza pierzi treptat.  Dar multe femei au intai durerile si apoi se rupe.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#212 2013-10-10 15:00:48

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Buna fetelor, va pup pe toate! puss

Ioana, multe femei se deranjeaza la stomac inainte de nastere. E ca o clisma pe care organismul o face singur. Am auzit la mai multe femei chestia asta. Eu iti pumnii daca azi-maine e marele moment puss

Fetelor, am fost si eu la eco azi, avem 1.85 cm corespunzator ptr 8s3z aveam 176 batai/minut, am vazut si mugurasii la manute si picioruse. Am recoltat si sange ptr analize si speram sa ne ajuta Dumnezeu sa fie la fel de bine in continuare. Mai merg peste 2 saptamani, la o eco sa vad ce face bebeto. Apoi la 12 saptamani dublu test.


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 

#213 2013-10-10 15:04:42

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Ronny, ma bucur ca e bine bebitul tau! Si al meu avea frecventa cardiaca peste 170 batai pe minut, poate si tu ai baietel smile


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#214 2013-10-10 15:07:18

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Elena puss multumesc! Mie mi-a spus doctorita ca sunt eu emotionata/agitata si de-aia are asa mult, caci altfel au intre 120 si 160. Dar chiar eram emotionata, nah, cum sa nu fii? smile
Tu cum te mai simti? Sa stii ca si noi avem numele Bogdan pentru baietel smile

Ultima oara a fost editat de Ronny (2013-10-10 15:08:23)


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 

 Publicitate


loading...

#215 2013-10-10 15:10:58

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Ano nu stiu de ce la stomac,am papat pilaf deci cu ce sa ma stric?Tremuratul si epuizarea le-am asociat la caratul de cumparaturi si baxurile de apa.Acum sa vedem,poate da mandruta cu piciorusele si de aia. nustiu

Elenus duminica la eco cand mi-a masurat numai lichidul mi.a zis,mai ai,deci de era tot nu cred ca zicea asa.Am momente cand sunt uda,si merg ffff des la baie,mai curg picaturi si asa din senin. puss

Ronny stii ca ai dreptate,eu de cateva zile sunt okey cu mersul la baie,inainte eram constipata de plangeam,acum e ok,si chiar de iau fier zilnic.Iti multumesc,sa vedem maine ce imi vor zice.Ma bucur din inima ca totul e okey la eco si bebe e bine.Bebeto o sa creasca mare si analizele o sa iasa bine,ai sa vezi. puss E anul baieteilor 2014,deci baietel si la tine sa speram!!


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#216 2013-10-10 15:13:20

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Ioana, ma bucur ca ai scapat de constipatie, ca tare neplacuta este! La mine, ce-o fi, sanatos sa fie, suntem pregatiti si pentru fetita, avem numele Ioana. Eu de fapt fetita vroiam, sotul insa baietel smile Eu insa am simtit de cand am vazut testul pozitiv ca e baietel. Nu imi explic de ce, dar asa am simtit.

Ultima oara a fost editat de Ronny (2013-10-10 15:17:41)


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 

#217 2013-10-10 15:21:17

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Ronny, ma bucur mult ca totul e bine cu bebeto. Doamne ajuta in continuare!


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#218 2013-10-10 15:23:49

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Geta puss multumesc mult! Toate sa fim bine, si noi si bebicii! Doamne ajuta!


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 

#219 2013-10-10 15:33:53

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Ano, multumim! Si al vostru! puss

Ioana, poti pierde lichid putin cate putin sau pe tot dintr-o data. Am mai zis, pune-te in pat culcata cu mainile sub fund (ca sa fie mai sus) si stai asa 10 minute, daca, atunci cand te ridici, simti cum curge, e lichid.
Pana la urma a fost azi la doc cu G si cu mama, ca aseara erau 20 de persoane la rand si copii bolnavi si am zis ca nu stam la coada si sa mai si ia alte virusuri.  nustiu
Asa ca s-au dus azi la 11 si e ok, o putem duce la cresa de luni.

Ronny, ma bucur ca e totul bine! smile


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#220 2013-10-10 15:35:08

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Ronny, felicitari pentru ecograf si bebe inimos!!

Acum m-am uitat si eu peste ecografii, sa vad daca e adevarata aia cu la baieti bate mai tare. Bine, nu stiu sigur daca am baiat, dar 75% am chicot
La noi la 6s - 111, 7s -140, 10s -160, 12s - 171.
La 12s fusesem cea mai agitata, de frica morfologiei si statusem la coada si 4 ore, eram f irascibila big_smile Mie mi s-a parut cam inspre maxim, dar dr a zis ca e inca bine. Acum sa vedem cat e maine.

In rest, tu cum te mai simti Ronny? greturi? ameteli?

Elena, tu cand mai ai eco? si cum merge cu injectiile?


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#221 2013-10-10 15:41:54

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Ano, 8 luni are fetita mea, si am nascut prin cezariana. Am zis ca ne mai protejam vreo 3 luni si apoi...cum o vrea Dumnezeu. Ar fi o adevarata minune sa raman natural dar eu tot sper. smile

Fetelor, asa e, in general taticii "mamosi"( cum suna asta lol )  sunt asa prin firea lor.. Sotul meu si-a dorit copii de cand il stiu, probabil ca s-ar fi purtat la fel si daca venea bebe repede. Dar cand copilul vine atat de greu, cand ai atatea momente in care te intrebi cu deznadejde: oare voi avea vreodata un copil, oare imi va spune vreodata cineva mama/tata? credeti-ma ca te mai schimbi...nu ai cum sa ramai acelasi om, si in cazul in care inainte poate nu acordai atata importanta acestui fapt pt ca parea ceva ce ni se cuvine, acum nu ai cum sa nu vrei din tot sufletul sa fii non stop langa copilul ala pe care inca nu crezi ca il ai, desi creste sub ochii tai.

Soni, puss sunt sigura ca C va fi un tatic minunat. Ma rog mereu pt voi sa traiti minunea asta cat mai curand.

Ronny, bravoooo!!!! puss creste mare bebe mic!!!


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#222 2013-10-10 15:43:05

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Katey, multumesc mult! smile

Ano, multumesc! smile Bebeto meu avea 120 la 6s si 176 la 8s... Eu baietel cred ca am, indiferent de numarul de batai smile Ma simt bine, am ceea ce se cheama o sarcina usoara, din cand in cand apar senzatii usoare de greata, dar n-am varsat niciodata. Cel mai pregnant simptom este setea, urmata obligatoriu de vizite dese la baie. Apoi mai simt sanii tensionati si usor durerosi ziua la palpare, iar noaptea dor mai tare, ii simt si cand ma intorc de pe-o parte pe alta. Si fff rar mai apar intepaturi usoare si de scurta durata prin burtica. M-am si cantarit si nu am pus deloc pana acum, si sper sa nici nu pun, ca eu am plecat cu surplus in sarcina.

Cris, te pup, multumesc mult! puss
Si sotul meu face parte din categoria barbatilor sensibili, el e mai emotionat ca mine! lol Mie inca nu imi venea sa cred ca ce vedeam azi pe ecran e la mine in burtica... smile

Ultima oara a fost editat de Ronny (2013-10-10 15:45:22)


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 

#223 2013-10-10 15:43:44

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Ano, saptamana viitoare voi merge la Eco. Cu injectiile merge bine. Unele nu le simt deloc, altele dor.. nu stiu de ce, de la injectia de ieri m-a jurut jumatate de burta cateva ore.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#224 2013-10-10 15:48:27

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Cris: multe lunisoare si apoi ani inainte!

Ronny: sarcinile noastre se asemenea, asa eram si eu, sarcina usoara, fara voma, la mine si fara greata, dar sanii ma copleseau in special noaptea.

Fetelor, m-am tot tinut sa intreb, dar am uitat: e normal sa simt niste intepaturi in vagin? Adica pleaca de undeva de mai sus, cred ca din col si se termina in vagin. Sunt scurte ca durata,  iar ca durere usor-moderata. Am mai simtit asa and mi-a iesit polip decidual, dar m=am verificat zilele trecute si colul e curat si frumos, nici urma de polip. Voi ati patit asa?


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#225 2013-10-10 15:50:18

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Ano, eu stiu ca e normal sa simti diverse, caci se mareste uterul. Atata timp cat durerea nu este de intensitate mare si nu dureaza mult, e normal. Eu aseara m-am enervat ca nu gaseam o diploma, si imediat au inceput intepaturi in laterale, dar eu m-am bucurat, caci simt ff rar ceva prin burtica si mi s-a parut un lucru bun ca simt big_smile


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 

#226 2013-10-10 15:57:12

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Ronny, in uter stiu ca e normal, de la ligamente. Dar in vagin? E ca o sagetare prin vagin, ca o scurta electrizare. Sa mentionez oare la dr? Nu vreau sa ma plang de orice chestie normala.

Aaa si din categoria chestiilor ciudate (pe care le voi mentiona la dr). Acum o luna, am avut o ciupera pe piele, o pata rosie care ma manca, pe antebrat. Am fost la dermatolog, mi-a zis ca e ciuperca si e luata de la pisica/caini/animale. Eu am pisica, saraca, am cautat-o cu lupa de zone cu par cazut, am invinuit-o, dar nu am gasit sursa, ea e oricum deparazitata lunar. Am urmat tratament cu o crema antimicotica si a trecut.

Acum, pe fondul imunitatii scazute de raceala, mi-a reaparat dracia, in fix acelasi loc, cand eram la Craiova, fara fir sau suflet de animal prin zona. M-am dat iara cu crema si incepe sa treaca, dar ma duce cu gandul ca am ciuperca aia in sange, daca a reaparut la imunitate scazuta yikes Asa ca mi-am notat sa ii zic si ginecologului.

Ultima oara a fost editat de anorien (2013-10-10 15:57:59)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#227 2013-10-10 15:59:07

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Ronny asa e,sa fie bine bebeto,nu mai are importanta ce e sexul.La bebe2 va mai ganditi,daca vreti baiat sau fetita,nu?Un nume foarte frumos pentru fetita,eu ma mandresc mult cu numele meu,imi place mult. puss

Katey scump sincer nu am vazut unde ai scris,o sa incerc,am niste dureri acum ,mici contractii,ca nu ma suport eu pe mine,dar de ma lasa ma duc sa fac asa cum zici tu.Ma bucur ca e bine puiuta ta. puss

Scrie pe ecografie si cate batai are bebe,chiar nu am vazut,am sa ma uit si eu. chicot

Cris ce frumos ai scris,si noi asteptam de ani buni,si eu sunt super mega curioasa cum se va comporta sotul,cu bebitza. puss

Ano eu am patit asa,si doct a zis ca sunt normale. puss

Eu fac asta,ca parca vad ca nu mai apuc sa fac nimic,si maine raman in spital.De luni bune nu am mai facut ceva dulce.
http://aromedinbucatarie.wordpress.com/ … 5/negresa/


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#228 2013-10-10 15:59:59

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Ano, eu stiu ca femeile insarcinate sunt predispuse la diverse chestii aparute pe piele, din cauza imunitatii scazute pe care o avem in aceasta perioada. Sincer, nu cred ca e pisicuta de vina, mai ales daca ea nu are, nu se scarpina, etc.

Referitor la intepaturile in vagin, stiu ca in zona aia se poate sa ti se para in vagin de ex, dar sa fie din alta parte...dar mentioneaza-i medicului cand mergi la control, nu strica.

Ioana, deocamdata sa ne vedem cu bebeto actual acasa smile Eu as vrea un singur copil. Dar mai vedem, poate chiar adoptam. Asa este, Ioana e un nume fff frumos, sau imi place mie! smile

Ultima oara a fost editat de Ronny (2013-10-10 16:01:14)


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.