homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32-71


#1331 2013-10-31 09:59:34

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Get al meu niciodata nu incearca sa ma impace cand plang, ba mai mult se enerveaza si ma lasa singura


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 



#1332 2013-10-31 10:05:44

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Burtici puss
sad a fost luna plina aseara? sad toata lumea s-a certat? Si eu la fel sad am bocit si el parca eta tot mai indiferent la boceala mea ...uof! Evident ca am exagerat si mi-am furat-o ..abia daca ne-am impacat...

Kris? Iti tin pumnii azi sa iasa o beta crescuta cum trebuie!!! puss


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1333 2013-10-31 10:06:31

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Ei, Emi, a avut si al meu episoade stupide in care spunea lucruri rautacioase si rele si reprosa cate si mai cate, nu e nimeni perfect, iti dai seama ca mai au si scapari.
Fata, vina ta nu e. Daca nu era de acord sau daca credea ca nu aveti bani, trebuia sa zica ca nu sunt bani sa nasti la privat si impreuna luati hotararea intr-un fel sau altul.
Si al meu sare de cur in sus uneori cand vine vorba de ma-sa, dar totusi nu e prea corect din partea lui sa-ti reproseze de ce nu te-au ajutat si ai tai.
Cred ca e ceva acolo, daca nu vrei sa vorbesti cu el, da-i un mesaj sau un mail si intreaba-l de ce se supara atat de usor si spune-i ca ti se pare ca esti suparat si irascibil mai mult ca de obicei, s-a intamplat ceva? Ca vrei sa stii sa puteti discuta ca tie iti fac rau discutiile astea si ca tu nu ai vrut decat sa de descarci cumva ca ati ramas fara bani (din vina nimanui, doar ca asa este).


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#1334 2013-10-31 10:15:19

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Get e foarte irascibil ptr ca el zice ca munceste ca prostu si eu nu sunt multumita


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1335 2013-10-31 10:19:54

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Nu munceste ca prostul, munceste doar. Si atat.
Uf, nu stiu ce sa-ti zic. Dar cred ca se descarca prea mult pe tine sad


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1336 2013-10-31 10:25:13

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

get am vb pe mess si degeaba, nu am ajuns la nicio concluzie sad El o tine pe a lui ca eu nu sunt multumita de ce avem, ma-sa e o sfanta bineinteles, ce fac ai mei nu conteaza numai ce face ea , sau conteaza prea putin. Poate-l trimit sa stea cu ma-sa sa ma scuteasca amandoi ca ma duc pe campii in ritmul asta


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1337 2013-10-31 10:36:04

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Pai si ce treaba are multumirea cu faptul ca ati ramas fara niciun ban? Ai zis tu cumva ceva naspa de ma-sa? Doar ca asa s-a intamplat si ca ati ramas fara bani. N-ai ce face, fata. Cu ma-sa nu o sa poti lupta niciodata, e ma-sa si gata. O sa o vada mereu altfel. Lasa-l si tu in pace, nu te mai stresa ca nu are niciun rost.
Live sau pe mess e greu de discutat ca tot la cearta ajungi. La mine mergea daca-i scriam mesaj sau scrisoare sau mail ca puteam mai usor sa imi exprim gandurile. Cu mai putine reprosuri.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#1338 2013-10-31 10:46:51

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Get da i-am zis ca aia 50 de euro pe care ii trimite in minus ne-ar fi prins bine acuma si atunci mi-a zis ca nu sunt multumita ca ne ajuta. Si a luat foc. Cu scrisorile sau mailurile nu rezolv nimic, e FOARTE incapatanat, cand ii intra o idee in creier o tine pe a lui pana in panzele albe si o repeta la nesfarsit


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1339 2013-10-31 11:05:10

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Eh, nici tu n-ai fost usa de biserica, fata hai. Era logic pe o parte sa ia foc ca ma-sa nu e obligata sa faca nimic, ea va ajuta ca vrea. Intelegi? Si el a luat-o fix ca pe o nemultumire, dupa ce ca-ti trimite, tot nu-i bun, dar daca nu trimitea deloc, cum era? Faza cu parintii tai a fost deplasata totusi. Adevaraul e pe la mijloc cumva din punctul meu de vedere.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#1340 2013-10-31 11:07:16

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

m-am saturat sa ma cert cu el de la familie, a mea, a lui nu conteaza. Poate il las cateva zile singur sa stea sa se gandeasca ce are de gand ca vad ca nu apreciaza ce are langa el si poate o sa ii fie mai bine singur


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1341 2013-10-31 11:19:36

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Neata!

Emy, si eu sunt exact...ca tine smile orice fleac mi spare un capat de tara si fac din tantar armasar. Si noi tot de la familia lui ne certam cand ne certam, dar ei chiar nu fac nimic pentru noi, numai isi baga nasul.
In alta ordine de idei, amandoi gresiti, dar el muuuult mai tare. De cand ai ramas gravida numai asta scri, ca el munceste mult, ca el iti tot repeta ca munceste ca tu nu esti multumita, bla bla. Nu cred ca tu ai stat si te-ai scarpinat pana la sarcina, sincer...
Eu i-as spune s-o lase mai moale cu povestile astea daca vrea sa aiba parte de copila lui. Daca sotul meu ar face asa, ar avea interzis la impicarea in educatia copilului(unde toti stiu si fac mai bine) si i-as spune, asa cum eu n-am drept maxim sa ma bucur de finantele pe care le aduci tu in casa, asa n-ai nici tu drept maxim sa te bucuri de copilul pe care EU ma muncesc sa il fac.
Daca acum reactioneaza asa, dupa ce vine copilul o sa iasa urat, ai sa vezi.
Se aduna foarte multa oboseala si de aici toata buba.
Nu e bine asa... Nu te menajeaza deloc, cineva trebuie cumva sa-i deschida ochii.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1342 2013-10-31 11:23:37

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Uff, Emi. Nasol daca certurile pleaca de la bani, certurile de la bani sunt tare afurisite. Din experienta proprie, barbatii sunt mai sensibili la mame, decat fetele. Al meu daca zice de mama, eu recunosc si rad, ca are si ea si bune si rele. Eu daca zic ceva, pfuai sare de cur in sus.

La noi e invers, maica-mea are bani sa ne ajute, dar maica-sa are 6 mil pe luna si intretine si un autist. Asa ca vreo 5-10 mil lunar se duc la maica-sa, ca ajutor. Dar cum al meu castiga bine, n-am ce ii zice deocamdata, adica nu ma deranjeaza, trebuie si femeia sa manance. Dar daca nu am mai avea bani, probabil tare nasoala ar fi situatia. Maica-mea ar vrea sa ne ajute, dar el nu prea accepta, tocmai pt ca se simte aiurea ca maica-sa nu are bani si nu i se pare corect ca o mama sa dea si alta sa ia. Asa ca am realizat ca nici lui nu ii convine sa dea lunar cash, plus ca ii platim si toate utilitatile, dar ce sa faca, sa priveasca masa goala si cum n-au ce manca? atata timp cat avem bani, o sa dam. Cand nu, nu dam. Intr-un timp ma enervam ca dam, in loc sa strangem de un apt, dar am ajuns la concluzia ca n-are sens, ca nu poate alege intre ai lui si viitorul nostru, nici eu nu as putea.

Ah si inca ceva, poate parea  ff ciudat, dar eu nu ma ocup deloc de bani, el are conturile, daca intreb cat avem imi zice, ii iau bani din portmoneu cand n-am, adica sunt la comun banii, dar fara sa stiu exact ce sume se cheltuie lunar. Pt ca am facut si evidenta in trecut si ajungeam la cearta, ca mie mi se parea ca da multi bani la ai lui, sau da multi bani pe prostii si ne enervam. Am avut si ocazii in care am ramas fara bani si atunci am mancat mai prost pana la urmatoarele salarii.

Daca el si-ar pierde slujba, noi am ramane in strada. Si ai lui ar muri de foame, sau ar aduna datorii imense la utilitati. Pt el asta e o mare responsabilitate, asa ca il inteleg si evit subiectul bani. Aduce numai certuri. Ca eu am impresia ca putem economisi mai mult, el vrea sa se bucure de viata daca tot munceste pe branci. Pe de alta parte, maica-mea ma bate la cap ca el nu e om de casa, gospodar, ca in 4 ani n-am strans nimic, ca stam cu chirie, ca ramanem cu copilul in strada, ca el o tine pe ma-sa si etc. Dar sunt vorbe, incerc sa ii explic si ei ca daca era ea in locul ma-sii nu i-ar fi placut sa o abandonam.

Emilia, in cazul tau el cred ca s-a simtit atacat ca te-ai luat de maica-sa, care probabil o fi avut un motiv de n-a mai trimis bani, el gandind ca ma-sa nu a trimis ca nu a mai avut, i s-a parut incorect sa te iei de ea (chiar daca nu te-ai luat). A perceput-o ca si cum te-ai plange, in loc sa fi multumita. Nu te mai angaja in discutii care parinti ajuta mai mult, nu duce la nimic bun. Pt ei, mamele lor sunt sfinte...
Eu am observat si reversul, eu nu zic nimic de maica-sa si atunci zice el, deci nu sunt chiar asa sfinte, dar daca ne luam de ele, pft, razboi smile

Eu zic deocamdata sa il lasi asa, poate doar sa ii zici ca nu te luai personal de soacra, doar ca erai ingrijorata, cum probabil si el este. Apropo, tie ti s-a micsorat rau salariul cu concediul? sau cu CIC-ul? pana la bb tot asa stresat era ca el munceste mult si tu...nu aduci bani? ca presupun ca inainte munceai si aduceai nu cu mult mai mult decat acum cand stai?


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1343 2013-10-31 11:38:43

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Deno, e usor sa te lansezi in pareri despre familia altuia, dar totusi nu stiu cat de ok este. Eu una n-as face-o, nu as zice ca o sa iasa urat dupa ce vine bebe, tu nu cunosti deloc familia lor pana la urma si nu ai de unde sti ce o sa iasa si cum.
Nu cunosti decat ce ai auzit pe aici din punctul ei de vedere. Si unele persoane sunt foarte usor influentabile. Ceea ce functioneaza pentru famili ata, nu e obligatoriu sa functioneze si pentru a altuia...


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#1344 2013-10-31 11:44:08

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Geta, vorbesc ca una trecuta prin asta, cu un sot foarte foarte calm. E pot sa fac ce vreau cu el, ca el e tot pe pace.
Si totusi... Sunt situatii cand iese urat, el care nu a ridicat tonul niciodata.
Pai un sot care sare de cur in sus la fleacuri, cum o sa sara cand vine vorba de orice il priveste pe copil(care schimba orice gandire, om si prioritate)
Nici eu nu credeam, dar s-a adeverit.
Nu m-am lansat in pareri despre familia nimanui, am incercat sa dau un sfat ca una trecuta prin asta.

Scuzati ca am intrvenit. Emy, nu asta a fost intentia.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1345 2013-10-31 11:48:33

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Inteleg ce zici. Dar puteai sa zici ca e posibil ca...sau se poate ca...nu ca O SA IASA URAT.
In fine, nu zic ca eu nu am luat-o in serios, numai ca e usor sa vorbesti cumva din exterior. Dar nimeni nu stie ce excat e in familia fiecaruia. Poate si ea se cearta cu el, poate si ea zice nu stiu ce (Emi, dau exemplu doar) si atunci lucrurile sunt diferite. Cum si tu ai mai povestit de sotul tau ca de exemplu cu sexul (nu o sa dau detalii) si oricine putea sa vina sa zica ei in cativa ani o sa iasa urat daca o sa fie tot asa. Si chiar nimeni nu are de unde sti cum suntti voi doi deca voi doi. Intelegi ce zic?


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#1346 2013-10-31 12:01:34

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Emi despre ma'sa..nu ai cum o scoate la capete..asa-i si la mine, ba chiar zicea ca maicamea cu ce a ajutat si imi venea sa i dau in cap
Sooacramea tot la fel, stii dc? Pt ca eu niciodata nu m am "laudat" cat a trimis maicamea bani, si ea crede ca nu trimite niciodata
Asa ca nu baga in seama si evita, ca tot tu iesi rau
Cat despre maternitate, daca nu-i place sa nasca el la stat, sa se chinuiasca el
Mor cand aud de soacre, imi aduc aminte care mi a facut a mea si.. Ohhh!!!!

Offline

 

#1347 2013-10-31 12:03:46

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Neata!

Ano, de aici http://www.bellemama.ro/colanti/  modelul la 45 de lei l-am luat. SI inca unul dar nu mai stiu care.

Em, imi pare rau de certuri. Barbatii sunt sensibili la subiectul "mamica" , in viitor, pe post de mame probabil ne va face placere sa stim ca baietii nostri ne iubesc si apreciaza...Pe post de nurori e mai complicat.
Parintii sunt diferiti, unii simt ca au o obligatie morala sa isi ajute copilul, altii ajuta ca si cum i-ar face copilului o favoare sau nu ajuta deloc. Dar sotul/sotia nu are nici o vina pentru actiunile parintilor. Eu una cumva evit acest subiect, pentru ca orinum nu ajungem nicaieri certandu-ne pe tema asta. SI parintii lui ne-au ajutat, am stat aproape 3 ani in garsoniera lor, pana ne-au cerut chirie si am plecat la ai mei...ai mei ne-au ajutat cu bani ( si alor mei si alor lui mereu li s-a parut ca celalalt cuplu ce cuscri ajuta mai putin roll ).
Cat despre nasterea la privat, aici parerea mea e ca trebuie sa discutati calm amandoi, tu sa-i expui de ce e important pentru tine sa nasti acolo si sa hotarati. Dar nu la nervi.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1348 2013-10-31 12:05:28

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

La o sa iasa urat nu m-am referit ca o s-o bata, ci o sa fie mai multe certuri si relatia nu-si mai pastreaza forma initiala. In fine.
Cred ca nici sotul tau ridicat in slavi in fata unei femei gravide care plange si sotul ei pleaca, n-o ajuta sincer.
La ce-o ajuta sa auda ca alti soti fac eforturi pentru a-si inveseli sotia suparata, cand al ei nu face?
N-am vrut sa mentionez asta, pentru ca fiecare este liber sa-si exprime opinia pe acest forum public atata timp cat o face civilizat, nu inteleg ce te-a deranjat asa tare opinia mea.
S pe mine ma deranjeaza multe dar tac.

In fine, ma opresc aici nu vreau sa se iste suparari.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1349 2013-10-31 12:11:11

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 32

Iulia ti-ai furat-o adica te-a lovit? sad


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.