homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33-10


#172 2013-11-10 16:41:29

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Sonia, clar ma apuc sa ma investighez, dar as fi vrut la inceput ceva care suspecteaza sau nu o problema, ca eu nu am sarcini pierdute. si pe asta am dus-o la termen. o sa vad cand merg dupa ultimul concediu postnatal ce ma indruma si docul de familie si va mai intreb atunci. eu recunosc cinstit ca doar de la voi am aflat de trombofilii si probleme in sarcina.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 



#173 2013-11-10 16:44:52

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

just kram va fi bine data viitoare!eu sunt aici pt orice.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#174 2013-11-10 16:46:44

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ioana, m-am topit! puss e o cuminitica! Vai! Da' chiar m-am topit!

Soni puss tot o sa vina bebe odata si-odata, ai sa vezi! puss nici eu nu cred ca fac mare branza luna asta, dar o sa ma mobilizez si nu o sa permit sa cad iar

Burtici! puss


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#175 2013-11-10 16:49:39

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

soni, nici nu-mi pot imagina cum ar fi sa ma trezesc ca nu mai vine CM ca sunt gravi...pt mine e tot un vis...dar  cine stie, asa este, cata vreme avem ceva spermatozoizi viabili,  orice e posibil. Vom vedea...


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#176 2013-11-10 16:53:13

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

iulia puss o sa vina cand si daca va considera Dumnezeu ca e bine sa vina.eu sunt impacata cu orice decizie.si asta in primul rand pt ca n-am facut totul...

cris,speranta moare ultima...


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Publicitate


loading...

#177 2013-11-10 17:06:01

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Emy iti multumesc,asta ma uitam si eu ieri,a inceput sa faca sunculite la picioruse. chicot  puss

Ano are ceva in privire,si cand doarme stau si ma uit la ea. chicot Cum ii zic in fiecare zi,acum inteleg ,mandro de ce aveam 2 metri de burta cu tine. lol Mult curaj,nasterea se uita,o parte din dureri,ai sa vezi,eu nici 3 sapt nu am,si parca le-am uitat majoritatea. wink  puss

Cris multumim,si puiuta ta e o scumpaaaa.Si eu vreau bebe2.Eu zic ca e OK daca nu te mai protejezi. puss

Elenus multumim frumos. teiubesc  puss

Sonia iti multumesc.O seara frumoasa sa aveti!! puss

Iulia multumim  puss  kram

Noi suntem gata de plecare la Rimini.Va pupam!! wave


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#178 2013-11-10 17:13:55

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Just,aici iti recomanda sa ramai dupa 2ani de la cezariana, insarcinata iar
Emi, si eu fierb
Ele, eu oricum fac morfo la 2 saptamani , si daca nu faceam atatea morfo, aveam morfo de trim 3
Ioana ce broscuta cracanata si frumusica ai acoloooooooo <3

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2013-11-10 17:16:04)

Offline

 

#179 2013-11-10 17:20:08

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Mie mi se pare exagerat  2 ani de la ceza insarcinata abia...aici recomanda 2 ani intre nasteri, in SUA i-a dat ok-ul unei prietene pt sarcina dupa 10 luni de la prima nastere.
Plus ca stiu N cazuri cu 1 an si ceva intre nasteri prin cezariana, deci au ramas gravi cam la 9-10 luni dupa ceza. Am si o prietena care a ramas gravi la 3 luni dupa ceza, si a dus sarcina cu bine. Nu m-as risca chiar asa de repede, dar ca idee..


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#180 2013-11-10 17:34:42

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

mie 3 doctori mi-au spus ca e depasita asteptarea de 2 ani. termenul e de minim 6 luni si nu e o tragedie daca ramai la 3 cata vreme uterul e bine cicatrizat. va spun la sfarsit de februarie cum s-a cicatrizat la mine. oricum eu nu pot astepta 2 ani...

s-a sters ce-am scris:
pt gravi de bucuresti si nu numai : http://www.spitalulfilantropia.ro/medic … etala.html
dr vayna cel putin are atestat in medicina fetala (si putini au asa ceva la noi in tara daca verificati pe site-ul http://www.fetalmedicine.com/), la restul recunosc ca mi-a fost lene sa ma uit...
deci ar trebui sa profitam si noi gratis de tehnologie si oameni scoliti...mai  greu de cei care nu-s din bucuresti, ca e drumul lung...(cel putin pt mine)

acolo se pot face si amniocenteze gratuit, la aceeasi medici atestati in londra.

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2013-11-10 17:57:38)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#181 2013-11-10 18:13:25

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Sonia eu asa am inteles,acum cine stie...fibroza chistica sunt analizele in care este vorba de o groaza de mutatii,dar la mine nu este nici una...acum sper ca despre astea este vorba...poate mai sunt si altele...


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#182 2013-11-10 18:32:44

alesandra
Insomniac member
De la: orasul pierdut
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 8308

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Bunz seara
Kris imi pare rau, multa putere iti doresc
Just eu cele 3 eco principale din sarcina acolo le-am facut, chiar mi-a fost bine am economisit bani ca lumea facandu-le gratis.
Restul le-am platit si eu pentru  ca mergeam la particular la cabinetul dnului doctor


Luxul tine de bani,eleganta de educatie...
Le ofer respectul meu celor care îl merită. Cu restul sunt doar civilizata!

Offline

 

#183 2013-11-10 18:47:34

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

tu esti din bucuresti alesandra? a durat mult programarea? ca ma bate si pe mine gandul cand voi fi sa iau drumul bucurestiului cel putin pt primele doua, ca la 32 sapt e cam lung drumul. oricum costul la bilet ma duce aproape de morfo la mine acasa, dar e vorba de o parere mai avizata. vedem, e cale lunga pana atunci


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#184 2013-11-10 18:49:47

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Buna seara gravi,
Gata plimbareala mea, facui un dus cald si m-am bagat la munca..dupa calcule as avea de muncit 7.5 h lol, deci noaptea asta pazesc forumul.

Ultima oara a fost editat de anndreiutzaca (2013-11-10 18:50:01)


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

#185 2013-11-10 18:52:30

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

just_me29 a scris:

mie 3 doctori mi-au spus ca e depasita asteptarea de 2 ani. termenul e de minim 6 luni si nu e o tragedie daca ramai la 3 cata vreme uterul e bine cicatrizat. va spun la sfarsit de februarie cum s-a cicatrizat la mine. oricum eu nu pot astepta 2 ani...

s-a sters ce-am scris:
pt gravi de bucuresti si nu numai : http://www.spitalulfilantropia.ro/medic … etala.html
dr vayna cel putin are atestat in medicina fetala (si putini au asa ceva la noi in tara daca verificati pe site-ul http://www.fetalmedicine.com/), la restul recunosc ca mi-a fost lene sa ma uit...
deci ar trebui sa profitam si noi gratis de tehnologie si oameni scoliti...mai  greu de cei care nu-s din bucuresti, ca e drumul lung...(cel putin pt mine)

acolo se pot face si amniocenteze gratuit, la aceeasi medici atestati in londra.

eu aici am mers la eco si aici nasc. am investigat la mom respectiv. is mai multi atestati de fetal medicine.
dr-ul meu mereu facea morfo la eco pt ca permiteau aparatul. ma uit si eu la eco mele sa vad presiunea arteriala dar imi prind urechile ca parca scrie in chineza, adiac cu multe prescurtari de ale lor si ff f multe masuratori.


2 ani +

Offline

 

#186 2013-11-10 18:55:23

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

ales puss ce faci?

kristinik,nu,mutatiile de care spun eu tin de trombofilie si dau pierderi repetate de sarcina.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#187 2013-11-10 18:56:50

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Adelina IP nu "IA" si IR cauta

http://www.perinatology.com/calculators/biometry.htm aici iti poti simula singura si compari cu ce date ai tu pe hartie

Adelina tu la ce doctor mergeai acolo? ca pana am eu nevoie tu o sa fi prea ocupata cu voinicul tau ca sa mai intri prea des  smile

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2013-11-10 19:04:11)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#188 2013-11-10 18:58:23

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

just, eu faceam programarile de la eco la eco...de ex la eco de 6sapt am facut programarea pt 12, apoi la 12 pentru 23 (desi se putea face si mai tarziu, dar e bine sa o faci din timp pt ca sunt f cautati si vine f multa lume la ei).


2 ani +

Offline

 

#189 2013-11-10 19:13:33

alesandra
Insomniac member
De la: orasul pierdut
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 8308

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Soni sunt bine multumesc mult de intrebare puss
Just sunt din bucuresti si la fel ca si adelina la 6 sapt m-am programat la prima eco, iar de la prima eco la urmatoare si tot asa
Intradevar trebuie fcute din timp altfel e riscul sa nu gasesti loc


Luxul tine de bani,eleganta de educatie...
Le ofer respectul meu celor care îl merită. Cu restul sunt doar civilizata!

Offline

 

#190 2013-11-10 19:20:48

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

just_me29 a scris:

Adelina IP nu "IA" si IR cauta

http://www.perinatology.com/calculators/biometry.htm aici iti poti simula singura si compari cu ce date ai tu pe hartie

Adelina tu la ce doctor mergeai acolo? ca pana am eu nevoie tu o sa fi prea ocupata cu voinicul tau ca sa mai intri prea des  smile

am gasit, a fost masurata mereu
e left si right uterine artery


eu am fost la varlas, il recomand pentru ecografii, este f atent la detalii. a fost si el in lista aceea de la fetal medicine, dar acum nu mai e. am imrepsia ca i-a expirat certificarea sau ceva de genul, ca trebuuie sa o reinnoiasca anual. sora mea a avut pb in sarcina pe care el le-a vazut si altii nu, ceva chisturi la inimioara lui bebe.

iti recomand si anca simionescu, florin popescu. am auzit foarte multe lucruri bune si despre ei.

Ultima oara a fost editat de adelina_1985 (2013-11-10 19:21:31)


2 ani +

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.