homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33-11


#191 2013-11-10 19:33:16

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Multumesc fetelor. eu acum adun multe informatii sa fac un pic mai mult data viitoare. pai o data ce a avut atestarea e ok, poate n-a avut omu timp sa o reinnoiasca. e bine de voi care sunteti la bucuresti. aveti mai multe oportunitati. kram


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 



#192 2013-11-10 19:50:46

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

ales ma bucur mult puss asa sa fie pana la capat si dupa!

da,tare greu in orasele mici.trebuie sa merg sute de km intr-o zi...

Ultima oara a fost editat de sonia30 (2013-11-10 19:51:41)


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#193 2013-11-10 19:51:06

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Fetelor,  unde e lista cu cei atestați ?n medicina fetala?


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#194 2013-11-10 19:52:32

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Sonia dupa ce am scris m-am uitat si eu pe net si am vazut ca e vorba de ceva la plamani....acum sper ca voi fi luata in evidenta si cu a 2a sarcina pierduta voi ajunge sa fac ceva analize mai amanuntite,oricum o colega de munca a sotului a spus ca cunoaste un ginecolg privat bun si daca nu reusesc nimic cu astia de la stat voi ajunge si la el sa ved ce si cum...mersi pentru explicatii si sper sa le rezolv pe toate cat mai curand.
Va pup pe toate si va doresc sa aveti un inceput de saptamana minunat,plin cu vesti bune. puss la toate.


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#195 2013-11-10 19:56:25

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ano uitate o pagina in urma unde am pus linkul cu spitalul. deschizi site-ul fetal...si acolo la toate cursurile gasesti toti medicii atestati. selectezi Ro si vezi cine are atestat.

http://www.fetalmedicine.com/fmf/traini … ompetence/

apesi pe fiecare chestie albastrita si de acolo te directioneaza sa vezi medicii care au competente pe latura respectiva.

nici un doctor ridicat in slavi, gen hergheliu, albu, stamatian nu apar acolo.
tipa asta vayda de la filantropica vad ca si-a luat competente in tot. e singura de la noi. restul, putini de altfel la numar, si-au luat mai multe competente

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2013-11-10 20:41:35)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#196 2013-11-10 20:33:16

ale_0105
Full member
De la: bistrita
Inregistrat: 2008-03-23
Mesaje: 229

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ma primiti si pe mine in randul gravidutelor de 2014? smile D.P.N 21.03.2014 fetita hjarta


smile mamica de fetita hjarta Mara Aissa 15 martie 2014

Offline

 

#197 2013-11-10 20:35:08

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Doamne, ciudate-s gravidele astea..pana acum o sapt mancam muraturi dim , la pranz seara + 2 gustari:)), acu am ras o punga de bomboane de cioco de isi facu cruce al meu.

Eu morfo de trim 2 o fac la Sanador, acolo ma trimite dr.


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

#198 2013-11-10 21:10:22

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Multumesc pt raspuns fetelor

Ale, bine ai venit si sarcina usoara!   Daca vrei ne poti spune mai multe despre tine: varsta, daca e primul bebe.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#199 2013-11-10 21:19:51

ale_0105
Full member
De la: bistrita
Inregistrat: 2008-03-23
Mesaje: 229

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Is prezenta de cativa ani buni pe forum va citesc zilnic dar nu is genu sa ma bag in discutii is chiar dependenta de forum chiar rade sotu meu de mine cand ma vede pe calculator ma si intreaba :"si.... ce zic fetele???" lol am 26 de ani si da is la primu bebe hjarta am 21 de saptamani ( mi-as face si semnatura daca as sti:) ......


smile mamica de fetita hjarta Mara Aissa 15 martie 2014

Offline

 

#200 2013-11-10 21:20:54

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Eu dublu test l-am facut la Promed cu Marius Calomfirescu, are atestat. Si dintre cei renumiti are dr Hadi Rahimian de la Regina Maria, care chiar e o somitate, e sigurul medic din Romania care face operatii la fat in uterul mamei.  A salvat ff multi bebelusi inca dinainte de a se naste...
Cred ca nu merge site-ul respectiv ca eu vad doar 5 medici din Romania cu atestat, si sunt mult mai multi, de cei 2 de care am scris mai sus stiu sigur 100% ca au.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#201 2013-11-10 21:24:44

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ale, undeva sus scrie "profil" si de acolo modifici.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#202 2013-11-10 21:26:38

oana_isabela
Full member
De la: targoviste
Inregistrat: 2013-09-24
Mesaje: 593

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Cris8 si eu maine tot la dr Calomfirescu am programare pt bitest..Am avut ocazia sa mai merg la dansul cand am sangerat in  sapt 5 de sarcina si m-a linistit ,mi-a explicat ce se intampla si am trecut cu bine peste.Abia astept maine sa vad bebitu iar,nu l-am mai vazut de 3 sapt. smile va pupacesc p toate.
Eu nu v-am spus nimic despre mine smile am 29 ani si sunt la prima sarcina cu bine,am trecut printr-o extrauterina si un avort spontan.Acum ma rog din suflet sa fie bine.


Iti multumim Doamne pt minunea de fata!
19.05.2014  ora 10.15-Mara Gabriela

Offline

 

#203 2013-11-10 21:28:19

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Oana, succes maine la bitest si asta sa fie sarcinuta sanatoasa cu bebe de luat acasa smile


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#204 2013-11-10 21:30:09

oana_isabela
Full member
De la: targoviste
Inregistrat: 2013-09-24
Mesaje: 593

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Multumesc din suflet elena.Tot binele din lume ti-l doresc si tie! nu stiu daca o sa pot dormi la noapte,de emotii....smile


Iti multumim Doamne pt minunea de fata!
19.05.2014  ora 10.15-Mara Gabriela

Offline

 

#205 2013-11-10 21:40:56

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

poate nu te-ai uitat tu bine Cris. uite aici pt dublu https://courses.fetalmedicine.com/lists/web

trebuie uitat la fiecare specializare, sunt unii de ex numai pt oz nazal, altii numa de translucenta, altii doar pt morfo1, dar nu si pt morfo2 si 3,etc

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2013-11-10 21:43:17)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#206 2013-11-10 21:46:55

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

just uite ce mi-a dat mie dr albu de la medlife,ianuarie 2012 cand am mers iar la el.dupa un an jum de incercari de a avea bebe nereusite.aveam 31 de ani atunci.si mi-a dat inclusiv mutatiile,chiar daca nu am fost niciodata insarcinata,nu am avut nicio pierdere de sarcina.ii voi multumi toata viata ca am aflat.asa voi putea face heparina de la testul II.cand va fi asta.

scriu doar analizele ce tin de trombofilie,asa sunt mai multe.am dat 30 mil eu si C in ziua aia.

fibrinogen
timp de protrombina Quick
timp de tromboplastina partiala activat/aPTT
antitrombina III
proteina C
proteina S(activitate)
mutatia factorului V Leiden
mutatia protrombinica/factor II
gena MTHFR A si C
gena PAI
anticoagulant lupic
anticorpi anticardiolipinici IgG
anticorpi anti-beta2 glicoproteina 1  (IgA,IgG,IgM)
homocisteina am facut-o dupa ce mi-a iesit mutatia MTHFR A homozigot.

tin sa precizez ca mi-au iesit toate analizele de trombofilie bune si cand sa imi vina rezultatul la mutatii,pac! 2 mutatii,o combinatie urata care da pierderi de sarcina repetate.Leiden si MTHFR A .

tu vorbeste cu dr tau,desi iti zisei multi sunt reticenti la aceste analize.eu le-as face pe toate.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#207 2013-11-10 21:48:51

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

cris8 a scris:

Eu dublu test l-am facut la Promed cu Marius Calomfirescu, are atestat. Si dintre cei renumiti are dr Hadi Rahimian de la Regina Maria, care chiar e o somitate, e sigurul medic din Romania care face operatii la fat in uterul mamei.  A salvat ff multi bebelusi inca dinainte de a se naste...
Cred ca nu merge site-ul respectiv ca eu vad doar 5 medici din Romania cu atestat, si sunt mult mai multi, de cei 2 de care am scris mai sus stiu sigur 100% ca au.

da, da, si eu stiam ca e o lista f mare, nu toti din Bucuresti, sunt si din tara.


2 ani +

Offline

 

#208 2013-11-10 21:58:25

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Eu nu l-am găsit pe dr care ?mi face mie morfologia de trim 2 acolo,  voi știți ceva de el?  Albu de la Alcosan. Știu ca are specializate pe medicina fetala,  dar nu e ?n lista. L-am ales crez?nd ca e unul dintre cei l mai buni,  eu nu sunt București,  dacă aveți alte recomandări... Oricum vom mai merg și ?n trim 3.

Ale, bine ai venit,  sarcina ușoară și bebe sănătos. Și fi curajoasa,  nu citi din umbra,  noua ne plac c?t mai multe burtici aici. Se imputinasera,  credeam ca mai răm?nem doar eu,  Elena și Ronny.

Marți am și eu eco cu dr meu,  sa vedem ce ne zice,  apoi pe 23 morfologia.

Ultima oara a fost editat de anorien (2013-11-10 21:59:36)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#209 2013-11-10 22:03:46

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Adelina am pus mai sus link-ul spre doctorii specializati pe dublu test. sunt f multi acolo, la restul putini.

waw Sonia, m-ai zapacit cu lista. o sa vorbesc si cu doc, al meu de familie nu e reticent la asa ceva, stie problema asta mai bine decat ginecologii din ce-am observat. mie nu mi-a dat sa fac, nu stiu de ce...dar acum inainte de a incerca din nou vreau sa ma controlez cat de bine se poate, sa elimim toate posibilele riscuri. e ultima mea sansa. o sa merg in 2 dec cu lista lunga de intrebari la el smile

Ano incearca sa profiti si tu de Filantropia ca e gratuit, chiar daca mergi si la cu plata.

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2013-11-10 22:04:56)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.