homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33-13


#229 2013-11-11 06:58:51

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Buna dimineata si o zi frumoasa !


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 



#230 2013-11-11 07:18:19

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Fetelor, eu am luat antibiotic de insarcinate, ca nu e prima oara cand mi a iesit, si da, vreau sa iau tratament ca e periculos....am luat monurol s au cv de genul, sunt 2 plicuri care le bei seara si pana dimineata nu faci pipi, si cica dimineata elimini, din 4 plicuri mi a trecut smile nu e un antibiotic antibiotic, doar spala acolo.. Ceva de genul si nu e deloc danin pt bebi ca altfel nu luam..
Sa iau ampiciline si treburi de astea.. Nu
Si neataaa smile
Nu am somn de la 5, bineinteles iar la baie..cum naiba insarcinatele is constipate? Ca mie imi treebuie dop

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2013-11-11 07:20:02)

Offline

 

#231 2013-11-11 07:36:05

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

http://i40.tinypic.com/2ngar9t.jpg
Stiu ca'i in spaniola, da' vedeti jos chenarul? Acolo pune la ce e sensibila lighioana, poate va ajuta, sa intrebati medicul, eu astept sa vad ce imi da si va zic, pe 20 ma duc la ea, pe 18 am iar morfo
Eu astept sa se trezeasca a meu, ii fac micul dejun, pap si eu cv, ma imbrac, scot javruta si plec pana la primarie, si dupa la astia sa ma bage in cardul lui de sanatate, vreau sa merg si la stat <3  a meu s a operat la stat de ce avea bebi, si bineinteles ca calitatea si medicii..bine ca aici toti medicii de la stat lucreaza si la privat big_smile
Apropo, SUNT ANALIZELE MELE, nu v as da prostii.. E de pe net pt ca intru la spital si mi le scot din cotul meu

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2013-11-11 07:40:51)

Offline

 

#232 2013-11-11 08:17:52

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Neața,
Ale, sunt curioasa ce DPN ai,  ca avem cam aceeași v?rstă a sarcinii.  Eu m?ine fac 21 săptăm?ni. Eu am 25 martie. Dacă ne spui DPN,  te va trece Emilia pe lista de pe prima pagina.

Just,  sa știi ca și eu am g?ndit la fel c?nd am citit ?ngerași,  deși știu ca Likeit nu la acei ?ngerași i se referea,  deși m-a trecut nițel un frig pe șira spinării.

Jacqui,  ți-au făcut antibiograma,  sa vadă la ce antibiotic e sensibila bacteria.

Tare curioasa sunt eu cum mai stau cu analizele.  Nu am mai făcut din trim 1, de la 7 săptăm?ni.  Acum sper ca mi le da sa refac pt trim 2.

Ann, bună dimineața. De ce dormi asa puținel?

Va pup pe toate

Ultima oara a fost editat de anorien (2013-11-11 08:19:03)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#233 2013-11-11 08:34:09

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

gravida

ale_0105 a scris:

Ma primiti si pe mine in randul gravidutelor de 2014? smile D.P.N 21.03.2014 fetita hjarta

Ano smile
Da, penultimul in sept, mie mi le fac repetat pentru ca prima deja iesise lighioana
puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#234 2013-11-11 08:35:40

ale_0105
Full member
De la: bistrita
Inregistrat: 2008-03-23
Mesaje: 229

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Neatza vai ce greu m-am trezit nu am avut somn azinoapte am dormit ieri o ora:( eu am D.P.N 21 martie sambata schimb saptamana... Dar chiar calculam ca 38 de saptamani is pe la mijlocul lui februarie:)


smile mamica de fetita hjarta Mara Aissa 15 martie 2014

Offline

 

#235 2013-11-11 08:39:56

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Hm, pai nu ai cum sa ai 38 sapt la mijlocul lui februarie :-? Daca nasti pe 21 martie :-?
nustiu
chouse vineeeeeee!! lol  santa

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2013-11-11 08:40:35)

Offline

 

#236 2013-11-11 08:49:37

smile_new
Full member
De la: Roma, Italia
Inregistrat: 2013-09-13
Mesaje: 107

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

neatza burtici puss

Felicitari noilor burtici venite big_smile sa fie intr-un ceas bun si o sa aveti o sarcina usoara si la termen

De Vali nu stie nimeni nimic? Oare cum o fi? Ce ii face feciorasul?

Noi am trecut cu bine peste botezul de sambata, cu un pic de chin, stat in masina 2 ore intinsa, dar am rezistat pana la 5 dimineata, chiar am si dansat un dans lejer in 2, pardon : eu, tati si micuta noastra hjarta

Azi noapte de la ora 1 la 1:45 am avut contractii din 5 in 5 minute, m-am panicat un pic, m-a luat cu emotii, incet incet am adormit. Acum ma simt f ciudat, speram sa fim bine, ca suntem singure acasa tongue

Mai avem 2 zile pana la termen disperat


Giulia Denisa hjarta
22.11.2013

Offline

 

#237 2013-11-11 09:09:33

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Buna dimineata fetelor!!

O saptamana frumoasa sa aveti!!

Aici a venit iarna  cold

Jacqui da exact sta ca o broscuta. hjarta Buna dimineata!!Abia il astept si eu pe  santa  rotfl  puss

Ale bine ai venit la burtici!!Ce nume va avea puiuta ta?E primul copil?Da e primul am citit mai jos.Buna dimineata!! puss

Ano succes la eco si morfologia!! Buna dimineata!! puss

Like iti multumesc,ma bucur ca sunteti bine!! puss

Ann buna dimineata si felicitari pe 17+!! applause  puss

Smile buna dimineata!!Deci totul ok la botez,ma bucur.Si eu mai aveam 3 zile pana la termen,si a venit bebelusa.Deci esti pe aproape,tin pumnii si ma voi ruga sa fie totul bine.Marea intalnire e ceva unic,abia astept sa ne povestesti cum a fost. rugaciune  puss


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#238 2013-11-11 09:10:33

ale_0105
Full member
De la: bistrita
Inregistrat: 2008-03-23
Mesaje: 229

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Acuma ma uitam pe calendar 38 de saptamani is la inceputul lui martie chiar D.P.N u la cate saptamani i calculat?Mie imi place Mara la sot Ariana vom vedea atunci smile

Ultima oara a fost editat de ale_0105 (2013-11-11 09:14:11)


smile mamica de fetita hjarta Mara Aissa 15 martie 2014

Offline

 

#239 2013-11-11 09:17:37

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

ale_ la 40 saptamani de la ultimul CM. Tu ai facut morfologia fetala de trim II? frumoase nume, ambele imi plac. Ariana era numele la care ma gandeam eu daca era fetita, Ariana sau Ana. La noi Mara nu se potrivea cu numele de familie.

smile: cum a reactionat buburuza la muzica de la botez? ai simtit-o agitata sau era cumintica? Cum te mai impaci cu statul pe scaun asa timp indelungat? Oricum mai ai doar putinel kram

Dar chiar, ce-o face Vali? nu are nimeni nr ei?

Ultima oara a fost editat de anorien (2013-11-11 10:03:53)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#240 2013-11-11 09:32:11

smile_new
Full member
De la: Roma, Italia
Inregistrat: 2013-09-13
Mesaje: 107

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ioana, asa-i ce rece ii? La Roma e f frig, 13 grade la amiaza, nu iti spun ce vant puternic si taios e, al meu sot a facut foc in sobita aseara, asa bine a fost hjarta la voi cate grade sunt? In legatura cu bebe, asa m-a luat o frica de cand cu durerile de azi noapte, ma intreb : oare o sa suport durerile travaliului? Eram pe picior de plecare la spital dar am zis, apa nu mi-e rupta, sigur ma trimit inapoi si bine am facut ca nu am mers.

Ano sa stii ca muzica nu a fost pe placul ei, cum am intrat si a dat de muzica si de mancare a inceput sa se agite f tare, am rezistat de la 9 la 12 si dupa am mers si m-am intins in masina si a adormit si ea. Cu statul pe scaun e cam greut ca e pozitionata destul de jos si ii grasuta si ea zicea medicul la 37 sapt fara 1 zi avea 3300 gr, acum is f curioasa cat are grasuna mea hjarta o sa iasa cat a ta oare Ioana?  rotfl (app Ioana, ii pupam obrajorii la Amina si ochisorii aia mari si frumosi hjarta )


Giulia Denisa hjarta
22.11.2013

Offline

 

#241 2013-11-11 09:34:12

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Jaq mie dr mi-a zis ca e ok ampicilina in sarcina si ca nu dauneaza fatului.
Ano am dormit foarte putin pt ca am avut de munca si na..sefii nu inteleg ca esti gravida si ca nu mai rezisti ca inainte..oricum abia astept diseara, promit la 8 sa fiu in pat
Ioana multumesc frumos, felicitari pt buburuza, e superba..

Una peste alta, cred ca l-am simtit pe bebe acum 5 min..e o senzatie pe care nu am mai avut-o, ca un mic pestisor smile


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

#242 2013-11-11 09:50:28

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

fetelor, neata

revin si eu cu veche dilema, discutata aici rotfl

daca pe eco apare 36 s si 1 z inseamna ca is in sapt 36 sau 37?


2 ani +

Offline

 

#243 2013-11-11 10:14:30

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ade, ai 36 de saptamani implinite si esti in prima zi din saptamana a 37-a. DAca te intreaba cineva, spui ca ai 36+ sau esti in a 37-a.

Ann: si eu am luat ampicilina, in primul trim din pacate. Am citit destul de multe studii atunci, nu s-a corelat folosirea ei cu vreo malformatie, e considerata safe in sarcina.
Felicitari pt pestisor!! Chiar ca sunt unice senzatiile smile
Apropo, sa nu faci ca mine, prostia sa te sacrifici pentru munca sau sefi. Noi doar acum sunt gravide si tot ce facem noi afecteaza dezvoltarea bebeilor, somnul e ff important. Oricum nimeni nu iti apreciaza sacrificiul.
Si pt multumirea lor, sa ajunga bebei nostri sa traga toata viata pt cine stie ce sef? sau sa te doara spatele ani de zile ca stai 8 ore pe scaun? Fii mai egoista. Ia-ti reducere de program la 6 ore, mai ia-ti cate un medical din cand in cand.

Eu am facut prostia ca pana in s16 sa fiu 100% la munca si pt munca. Cand m-au luat durerile de spate de ma durea si in somn si dupa 4 ore de stat la birou, urlam in sinea mea de durere, am luat reduere de program. Stii ce au zis sefii? ca imi bat joc de ei, ca ma stiau de sanatoasa....pt ca venisem zilnic la munca si nu ma plansesem de nimic.
Asa ca e bine din cand in cand sa mai stai si pe acasa, ca altfel astia au impresia ca te simti sublim si n-ai nimic...serios.
Nici nu iti zic ce atmosfera am acum aici, fetele stiu. Planuiesc un medical in curand, si-asa ma doare sub burta cand ma ridic de pe scaun, iar spatele arde continuu. DAca stresul se mentine la fel si durerile cresc, intru si in cel de risc maternal, pt care oricum am motive bune sa mi-l iau, nu e ca si cum l-as lua de sanatoasa ce sunt...

Ultima oara a fost editat de anorien (2013-11-11 10:16:11)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#244 2013-11-11 10:24:40

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

anorien a scris:

Ade, ai 36 de saptamani implinite si esti in prima zi din saptamana a 37-a. DAca te intreaba cineva, spui ca ai 36+ sau esti in a 37-a.

Ann: si eu am luat ampicilina, in primul trim din pacate. Am citit destul de multe studii atunci, nu s-a corelat folosirea ei cu vreo malformatie, e considerata safe in sarcina.
Felicitari pt pestisor!! Chiar ca sunt unice senzatiile smile
Apropo, sa nu faci ca mine, prostia sa te sacrifici pentru munca sau sefi. Noi doar acum sunt gravide si tot ce facem noi afecteaza dezvoltarea bebeilor, somnul e ff important. Oricum nimeni nu iti apreciaza sacrificiul.
Si pt multumirea lor, sa ajunga bebei nostri sa traga toata viata pt cine stie ce sef? sau sa te doara spatele ani de zile ca stai 8 ore pe scaun? Fii mai egoista. Ia-ti reducere de program la 6 ore, mai ia-ti cate un medical din cand in cand.

Eu am facut prostia ca pana in s16 sa fiu 100% la munca si pt munca. Cand m-au luat durerile de spate de ma durea si in somn si dupa 4 ore de stat la birou, urlam in sinea mea de durere, am luat reduere de program. Stii ce au zis sefii? ca imi bat joc de ei, ca ma stiau de sanatoasa....pt ca venisem zilnic la munca si nu ma plansesem de nimic.
Asa ca e bine din cand in cand sa mai stai si pe acasa, ca altfel astia au impresia ca te simti sublim si n-ai nimic...serios.
Nici nu iti zic ce atmosfera am acum aici, fetele stiu. Planuiesc un medical in curand, si-asa ma doare sub burta cand ma ridic de pe scaun, iar spatele arde continuu. DAca stresul se mentine la fel si durerile cresc, intru si in cel de risc maternal, pt care oricum am motive bune sa mi-l iau, nu e ca si cum l-as lua de sanatoasa ce sunt...

Deci eu abia acum am 16+..ca sunt in prima zi din a 17.
Eu ampicilina am luat in sapt 14, tocmai ca sa fie ok..si eu am fost si sunt 100% la munca , chiar si 150 % punand la calcul si orele peste program.
Stiu de ce ti-au zis sefii , ca eu va citeam zilnic, doar ca nu ma bagam in seama.

App de asta, eu nu v-am zis nimic de mine: am 25 de ani, prima sarcina rezultata din a 2 luna de incercari, din Buc..


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

#245 2013-11-11 10:39:55

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

buna dimineata


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#246 2013-11-11 10:47:09

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

nici noi n-am mai facut analize de pe la 21 de saptamani si abia dupa vizita de 32 mergem. Mi-am luat glicemia dimineata, 77 . E bine smile


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#247 2013-11-11 10:49:59

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Smile aici e frig,azi dimineata sunt 8 grade,pt la pranz sunt 10,deci  cold A plouat toata noaptea si mareeee vant.Pt bebelina am deschis de 1 sapt centrala,cu bebe mic,nu poti sta fara caldura.Si eu am zis ca nu le voi suporta,dar au trecut,sincer iti zic,ma asteptam mai mari dureri.Daca apa nu s-a rupt,sau pierderi ciudate,nu te du,te vor trimite inapoi.Mult succes. rugaciune  puss  teiubesc

Ann multumesc,felicitari pt micul pestisor. applause  puss

Emy buna dimineata.Ce mai faci? puss


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.