homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33-14


#248 2013-11-11 10:58:17

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ioana ce sa fac, cred ca ai citit in urma ca am avut o noapte grea sambata, plina de panica, aseara am dormit ca un prunc si cu bebelina facand tumbe. Are un loc unde cand se foieste ma gadila de mor, aseara radeam de una singura.
In rest cum sa fie, ma dor ligamentele uterului, indeosebi in dreapta, cand imi da cate una acolo o simt pana in picior ... plus oasele pelvisului, cand ma intorc de pe o parte pe alte noaptea sau ridic piciorul sa ma imbrac cu pantalonii sau sa ma urc in cada zici ca am ceva dislocat pe acolo

Dar, per ansamblu, sa tot ai sarcina ca a mea, tragand linie dupa aproape 7 luni, in afara de greturile de inceput, moderate si ele, fara varsaturi, internari in spital etc cum mai sunt cazuri, n-am avut niciun fel de problema: fara sangerari, dureri de burta, constipatie, hemoroizi, picioare umflate etc


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 



#249 2013-11-11 11:01:48

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ann: atunci ai 16+
Deci ai citit, nu iti stiu situatia de la munca, insa incearca sa nu pari asa disponibila, mai ales pt program prelungit. Macar esti platita pt orele extra?
Din punctul asta de vedere sunt safe, niciodata nu am luat munca acasa. Timpul meu liber e al meu si gata hmm

Fetelor, nu stiu ce am azi, dar ma doare spatele mai rau ca oricand. Ma arde ca o torta in regiunea lombara, zona sacro-iliaca si acum ma ia si piciorul. Am facut la baie la firma exercitii de pelvis tilting, e mai bine cat timp le fac, dar cum stau jos, cum parca am o torta care ma arde pe spate.
Si daca incordez fesierii si picioarele in pozitie sezanda, ma doare osul pubic yikes


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#250 2013-11-11 11:03:51

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

ano poate a crescut bebe si incepe sa apese pe pelvis, si pe mine la fel ma doare


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#251 2013-11-11 11:10:56

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Neata fetelor!
E ma pregatesc de facultate.. cascat


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#252 2013-11-11 11:10:57

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

anorien a scris:

Ann: atunci ai 16+
Deci ai citit, nu iti stiu situatia de la munca, insa incearca sa nu pari asa disponibila, mai ales pt program prelungit. Macar esti platita pt orele extra?
Din punctul asta de vedere sunt safe, niciodata nu am luat munca acasa. Timpul meu liber e al meu si gata hmm

Fetelor, nu stiu ce am azi, dar ma doare spatele mai rau ca oricand. Ma arde ca o torta in regiunea lombara, zona sacro-iliaca si acum ma ia si piciorul. Am facut la baie la firma exercitii de pelvis tilting, e mai bine cat timp le fac, dar cum stau jos, cum parca am o torta care ma arde pe spate.
Si daca incordez fesierii si picioarele in pozitie sezanda, ma doare osul pubic yikes

Gata am modificat smile
Situatia mea e distractiva la munca lol, nu prea ii pasa nimanui de program, te incarca si tre sa faci, indiferent daca te incadrezi sau nu in alea 8 ore..de platit orele extra nu a fost never ever vorba, se considera ca nu esti suficient de eficient din moment ce tre sa muncesti peste program.


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

 Publicitate


loading...

#253 2013-11-11 11:30:10

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ann, si pana cand vrei sa lucrezi, pana la cate saptamani?


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#254 2013-11-11 11:36:36

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Elena, la inceput vroiam cat mai mult, ma gandeam ca pana pe la jumatatea lunii martie..asta inseamna cu cca  1 luna inainte de DPN.
Acum nu mai sunt asa sigura, cred ca stau pana pe la jumatatea cel tarziu sf lunii februarie..pur si simplu se mai merita, seful si-a luat co de dinainte de Craciun pana in ianuarie, fara ca pe mine sa ma intrebe daca vreau sau nu atunci, in conditiile in care preiau si treaba lui..


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

#255 2013-11-11 12:34:46

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ann: dar vezi ca dupa 30 de saptamani iti poti lua prenatalul. Mai avem aici o curajoasa de vroia sa munceasca pana nastea, parca Adelina? Dar si-a revenit si ea cand a vazut ca nu mai poate.

Nu e treaba ta ca pleaca sefu si nu au om in loc, tu trebuie sa ii anunti ca intri in prenatal, ei aduc om in loc, eventual tu ii faci training.  Astia ai tai sunt mai culmea ca ai mei yikes
Nu-ti recomand sa muncesti la birou in trim 3...
Tu ai anuntat oficial la munca? cu hartie si adeverinta?
Ti-au facut evaluarea de la Medicina Muncii si de la SSM? Ti-au dat pauze de miscare?

Ah si vezi ca ziceau fetele ca in prenatal iei mai multi bani decat daca ai munci, parca e 85% din BRUT.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#256 2013-11-11 12:50:41

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

nu mai stiu daca eu ziceam asta lol faza era ca la servici colegele si sefa se mirau ca nu stau pana nasc..ceva de genul;de  la servici la maternitate rotfl

eu la 29 am intrat, dar am avut indoieli, desigur indus de cei de la servici. oricum, nu se merita deloc sa stai de dragul muncii. sanatate si confortul sunt cele mai importante.


2 ani +

Offline

 

#257 2013-11-11 12:51:54

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Am anuntat la munca cu hartie si adeverinta, dar nu mi-au facut nici  o evaluare...in ce consta? sa ma interesez..
eu 30 de sapt le-as face in a 2 sapt din februarie, si eu stiam de faza cu banii,problema la mine e ca daca raman acasa nu prea am ce face iar daca vin la munca nu-mi convine bataia lor de joc..

Nu pleaca sefu, doar a anuntat ca el isi ia co, si eu tre sa vin la munca in perioada sarbatorilor lol


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

#258 2013-11-11 12:55:44

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

fete, ati auzit cumva ca Garmastanul aplicat inainte de nastere ajuta mamelonul sa nu mai faca rani si desfunda din timp canalele?


2 ani +

Offline

 

#259 2013-11-11 12:56:57

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

ade eu n-am auzit ... in schimb am auzit sa te freci dupa dus pe sfarcuri cu un prosop mai aspru sa se ingroase pielea, ca sa nu faci rani
Eu n-am facut asa ceva


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#260 2013-11-11 13:06:43

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Mda.. m-am dus la facultate si am incurcat saptamanile (para cu impara) si am cursuri sapt urmatoare, nu asta.  M-a mai alergat si o haita de caini pe drum.

Ade, la mine fac aceleasi glume, de la munca la maternitate si de la maternitate direct la munca.. a si sa-mi aduca materiale sa lucrez si la maternitate, sa nu stau degeaba roll da..sigur

Eu pot pleca cand vreau de la serviciu ca oricum nu iau indemnizatie de acolo...dar inca nu m-am hotarat cand sa plec, probabil cand voi simti ca imi e greu ii voi anunta ca plec in 2 saptamani sa zicem, sa aiba timp sa angajeze pe altcineva... ca am si disertatia anul asta, sunt multifunctionala lol

Em, brr, cum sa ma sterg cu un prosop mai aspru pe mameloane cand abia suport sa le ating ca-s sensibile.  Oare la fel de sensibile raman si cand alaptezi?


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#261 2013-11-11 13:15:29

ale_0105
Full member
De la: bistrita
Inregistrat: 2008-03-23
Mesaje: 229

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Eu cand as putea iesi cel mai repede daca acuma am 21 de saptamani? Dar fara concedii medicale mie nu mi se merita sa stau acasa ca am din pacate pe cartea de munca minimu pe economie:(((( si acu trag am preferat sa iau mai mult in mana... Astia is patronii din pacate nu se gandesc numai la ei


smile mamica de fetita hjarta Mara Aissa 15 martie 2014

Offline

 

#262 2013-11-11 13:23:48

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

ale poti intra cu maxim 84 de zile inainte de dpn in prenatal. Asta insemnand cu 12 saptamani inainte, adica la 28 de saptamani


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#263 2013-11-11 13:24:26

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Chiar.. la cate saptamani poate lua orice gravida concediu maternal?

L.E. merci Em

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2013-11-11 13:25:08)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#264 2013-11-11 13:32:24

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ale, dacă iei medicale ?ți primești salariul normal
?n prenatal și postnatal vei lua mai puțin,  ca se calculează la salariul declarat la ITM. La fel și indemnizația de creștere copil.

Și eu am mai puțin declarat la ITM,  asa sunt patronii, cel puțin de firme mici.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#265 2013-11-11 13:37:04

ale_0105
Full member
De la: bistrita
Inregistrat: 2008-03-23
Mesaje: 229

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ne gandeam la un moment dat sa isi ia sotul din punct de vedere financiar ne-ar fi mai bine dar ma gandesc ca o sa imi parA rau ne-om descurca cumva cu banii sad


smile mamica de fetita hjarta Mara Aissa 15 martie 2014

Offline

 

#266 2013-11-11 13:42:34

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Revin la tema statului pe spate in sarcina mai maricica...
Eu noaptea ma trezesc uneori  pe spate ( desi de multe ori ma ajuta perna de gravide, cand mi-o pun sub spate nu ma pot intoarce). ALteori simt nevoia in timpul zilei sa ma intind 10-15 minute pe spate , sa il indrept.
EU am intrebat doctorul (pe Nemescu) la cate sapt ar trebui sa nu mai dorm pe spate si el mi-a zis ca la 20 si ceva de saptamani e destul de mare uterul incat sa apese pe vena cava si ca asta scade tensiunea mamei dar mi-a dat de inteles ca nu e cine stie ce problema. Pe net insa am citit ca acea vena duce nutrienti la bebe nustiu
Voi ce ziteti, cum dormiti? Mai stati uneori pe spate? Daca stau in sezut dar aplecata in spate la 45 de grade sa zicem..tot stat pe spate se considera?


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.