homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33-36


#666 2013-11-18 10:52:05

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Buna dimineata fetelor, sa aveti o saptamana usoara si frumoasa! puss

Ano si Getut, multa sanatate sotilor vostri!!

Em, eu zic sa faci ambele analize de urina, e posibil doar una sa fie aiurea, fara sa ai simptome...

Emma, felicitari!! Sarcina usoara si la termen!!

Nu mai stiu ce am mai citit.... smile


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 



#667 2013-11-18 10:53:20

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

si eu am vomat ieri . Am luat o pizza cu cartofi care imi place mie mult si ori am mancat-o cu pofta nici nu stiu dar mi s-a aplecat si am dat-o pe toata afara. Restul zilei am mancat numai portocale sad


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#668 2013-11-18 11:02:50

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ade sad puss
Em sad puss
Vai ce suturi imi da, saracu sad
Ca sa vezi, cand iti zice, vaiiii esti tanara nu ai nic, serioooos? rotfl
Imi vine sa ma rad de situatie, adica rad aici, lumea vine..pleaca eu... Tot aici rotfl2

Offline

 

#669 2013-11-18 11:14:54

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Jacqui: dar la soacra-mea ciudat e ca nu a fost pasiva si cu celalalt copil, cu care au umblat numai pe la Bucuresti lunar, inainte de 89 era ff greu sa ajungi la dr in alt oras si au umblat pana l-au diagnosticat cu autism si pe atunci f greu se diagnosticau copiii cu autism, apoi a umblat dupa tratamente (terapie nu se facea). Probabil a avut atentia prea atintita asupra celui bolnav si pe asta sanatosu l-au lasat asa, mai in bataia vantului.

Katey: fix asa imi zice si mama si sotul, sa ma linistesc ca atunci cand o veni copilul, saracu' nu o sa il mai scap de sub ochi de teama ca ii cade drobul cu sare  rotfl Tu cum faci ca sa te mentii echilibrata? Ca sa ii lasi si ei spatiu, sa exploreze, sa mai cada si sa fii ok cu asta?

Adelina: m-am gandit la tine ieri cand ai zis ca ai papat multe fructe, ca o sa iti explodeze stomacul de atata fermentat  supa Mai bine incearca cu cereale si/sau prune uscate, gem de prune fara zahar. Macar astea nu fermenteaza, dar au mai multe fibre ca 5 portocale. Bebitu cum mai e? el cred ca se foia de ce zgomote auzea in stomacul tau. il simti jos? Cand mai mergi la control?

Ronny: multumesc de urari pt sot. Tu ce faci? cum esti? cand ne pui poza cu burtica? Cred ca deja se cunoaste, nu?

Emi: pizza cu cartofi? de care? prajiti? n-am auzit de pizza cu cartofi.

Jacqui: mai ai putin de rabdat kram


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#670 2013-11-18 11:20:29

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

da ano, un sortiment de pizza cu cartofi prajiti deasupra, am mancat prima oara in italia si imi place foarte mult


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#671 2013-11-18 11:26:31

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Pai da, sanatos ce sa mai, doamne
Asa soacramea, a meu pierdea rinichiul cate ileaca in fiecare zi si ea cica ce? Nu are nic, zicea ca e de la cordor cand era infasurat la gat cand s a nascut, nebuna, adica nu nebuna, atat de nestiutoare!
Plus ca dupa ceva timp de la operatie zicea ca a meu a avut pietre, eu numai puteam de ciuda, chiar asa idioata esti? Fictu a avut malformatie si diamai chistul pe rinichi ei ea zice ca avea pietre! Nu sa i dai cu ceva in cat?
Cica el cand s a rasucit in burta atunci s a rasucit ai artera, ce zici femeie? rotfl2))
Ea zicea ca malformatia din nastere e exact atunci la nastere, i am explicat ca asa era el de mic sin burta, nu de cand s a nascut
Mai si doar nu e asa proasta, dar cand vine vorba ca abis baiatu' ei avea ceva din burta se face pe a idioata neutral

Offline

 

#672 2013-11-18 11:29:57

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

ano, o sa incerc cu prune uscate. macar mai scap de fermetat

bebe e bine, e f jos, ii simt caputul unde incepe zona pubiana. cu dr-ul ne mai vedem la nastere sau daca nu vrea bebi sa iasa ne vedem la sf sapt viit.


Em, cum e pizza asta cu cartofi. suna bine. cred ca mi-ar placea big_smile


2 ani +

Offline

 

#673 2013-11-18 11:30:23

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ano, la inceput ma tineam dupa ea tot timpul. S-o prind, sa nu cada, sa nu puna mana, sa nu bage in gura, etc.
M-a mai temperat sotul si am vazut si eu ca si daca e sa cada, se ridica si pleaca mai departe, pana acum, slava Domnului, nu am avut lovituri urate, gen buze sparte, cucuie, rani deschise.
Important e sa nu-i las la indemana cutite (daca raman pe masa le pun cat mai in mijloc pt. ca de pe margine se ridica pe varfuri si le ia), baterii (am inteles ca sunt foarte periculoase daca le inghite, nu sunt din categoria "asteptam sa iasa pe partea cealalta" tongue), solutii de curatat (inchid bine debaraua si usa de la baie).
Adun de pe jos si matur cat pot eu de bine, dar daca mai scapa vreo firimitura sau vreun rest de mancare, ea gaseste prima si baga in gurita.  nustiu  N-am ce sa-i fac, cateodata pana o vad eu a mancat-o deja.

Iar cu mersul la doctor, in martie am mers de 3 ori intr-o saptamana s-o asculte la plamani pt. ca tusea si mi se parea ca haraie in piept. Nu avea nimic dar tocmai scapasem de o bronsiolita si am preferat sa suflu si-n iaurt.

Adelina, e pizza si topping are cartofi prajiti.  drool

Ultima oara a fost editat de Katey (2013-11-18 11:32:49)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#674 2013-11-18 11:35:51

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

eu ma avant la un drum la farmacie. vreau sa ma uit de chiloti de unica folosinta.

aveti idee de o anumita farmacie care are? vreun lant din asta mai mare? ca sa nu controbai prea mult.


2 ani +

Offline

 

#675 2013-11-18 11:48:02

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

A 3 aaaaaaa in aceiasi mana ca la aialalta nu se vad deloc venele
Oleeee, o iau razna

Offline

 

#676 2013-11-18 11:57:08

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ano, eu sunt bine, multumesc, ca de obicei, cu simptome usoare, acum parca si astea s-au imputinat... big_smile Mai merg la eco miercuri, sa il vedem pe bebeto, sper sa fie bine. Se vede burtica, caci eu avea si inainte burtica, si acum sta mai balonata.


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 

#677 2013-11-18 12:00:51

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Neata!

Azi ati mers multe la intepat, in special Jac . Sa iasa bune analizele voastre!
Eu nu mai am nici o emotie la intepat, e la ordinea zilei.

Ieri seara am adormit tare greu ca m-am tot gandit la morfologie... anume in perioada asta mi-a scazut mie data trecuta lichidul amniotic drastic si inexplicabil si am aceeasi teama, asa cum la 12 sapt ma temeam de placenta joasa. Un posibil motiv ar fi trombofilia pt scaderea cantitatii de lichid amniotic, si acum fiind sub tratament am speranta ca e normal lichidul dar mi-e tot teama sad
Si noaptea desigur am visat cosmaruri...Am visat ca mergeam prin casa si deodata am simtit o presiune si mi-a alunecat copilul , si era asa, de o marime realista pt 20 de saptamani si l-am pus la piept si scancea si a trait cateva minutele grater


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#678 2013-11-18 12:08:35

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Elena puss nu mai gandi asa, bebele tau e bine, ai sa vezi!!


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 

#679 2013-11-18 12:09:42

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

buna fetelor puss

ano si get sa se faca bine sotii vostri puss

fetele care ati fost la analize sper sa fie totul ok puss Jaq ai avut ceva de tras azi cu atatea intepaturi big_smile


pe mine de cateva zile ma tot doare pe sub burta si pe parti asa, in special seara cand sunt mai obosita. ma gndesc sa-i fac o vizita la gine desi trebuie sa merg abia peste 3 saptamani.

ioana puss aminuca e o dulceata am tot vazut-o in poze pe FB big_smile

pup toate fetele si salutam si noi fetele noi care au mai aparut puss fetelor sarcina usoara sa aveti si sa fie bine pana la capat  rugaciune


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#680 2013-11-18 12:13:30

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ele puss of stiu ca e greu da' nu te mai gandi, bebe e bine ai sa vezi, te urmaresc cosmarurile sad
Ale puss buna! Pai pe la 24 asa incep sa te doara toate rotfl

Offline

 

#681 2013-11-18 12:14:08

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ronny, cat n-as incerca nu pot alunga teama de tot

Alle, cat de jos te doare?  Eu am dureri jos de tot la osul pubian si partea stanga ma doare de cateva zile, cu tot cu incheietura cu femurul, la inceput chiar schiopatam.

Multumesc Jac.

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2013-11-18 12:17:05)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#682 2013-11-18 12:18:41

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

jaq lol chiar asa am inceput sa ma vait de toate

ele nu ma doare asa jos la os, mai sus un pic, tind sa cred ca sunt ligamentele. si in partea stanga ma doare si pe mine mai des big_smile  .... aaa si buricul ma mai doare cateodata de zici ca taie cineva cu lama acolo smile


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#683 2013-11-18 12:28:28

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Alle, probabil sunt ligamentele.. daca era uterul (contractii) semana cu durerile de la menstra si nu cred ca e cazul.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#684 2013-11-18 12:50:54

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Katey, draga de ea, Ionica mica  hjarta Da, noroc cu sotii ca ne mai tempereaza. Deci mananca de pe jos?
Eu sper la al meu sa nu ajunga vreodata la litiera pisicii si sa fie curios ce gust are  rotfl2

Elenus: ce ganduri negre te strabat si pe tine sad Cand ai morfo? parca la cateva zile dupa mine, eu am sambata asta.
Dupa cum am vazut pana acum, sarcina asta nu seamana deloc cu cealalta. Eu sper sa fie totul bine pana la capat, mai ales ca acum faci si Innohep, sigur va fi ok lichidul si bebele. Cu reteta ai mai trait vreo aventura?

Jacqui: inca o intepatura si gata kram La soacra ta cred ca totusi din nestiinta a facut si zis asa, nu din pasivitate sau nepasare. Unii pur si simplu nu vor sa cerceteze sau sa stie, nu stiu cum reusesc.

Elena: incheietura cu femurul te doare la ambele picioare? Pe mine ma doare doar spatele putin si rau piciorul (ala bolnav), ma doare altfel decat pana la sarcina, adica durerea pleaca din zona sarco-iliaca catre fesier si se lasa putin pe picior si cuprinde cumva soldul. Dar ma doare doar stangul  nustiu

alle: buricul? La asta chiar nu ma asteptam, sa ne doara si buricele  forgetit

Ultima oara a fost editat de anorien (2013-11-18 12:51:28)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.